17.12.20, 11:59Fot. screenshot - YouTube (TVP Info)

Cela plus. Kolejny cios w mafię VAT-owską. ABW zatrzymało dwie osoby

W wyniku działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doszło do zatrzymania kolejnych osób podejrzanych o przestępstwa VAT-owskie. Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Krakowie dwie osoby biorące udział w nielegalnym procederze. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 62 mln zł.

Zatrzymane pod koniec listopada br. osoby zarządzały podmiotami gospodarczymi wykorzystywanymi w ramach działalności sprzecznej z prawem. Grupa przestępcza działała w Rzeszowie, Katowicach i innych miejscowościach na terenie Polski oraz poza jej granicami w okresie od stycznia 2012 r. do października 2015 r.

Jak wynika z materiału dowodowego, przestępczy proceder polegał m.in. na zawieraniu fikcyjnych umów zakupu i sprzedaży asfaltów i mas bitumicznych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Dokumentowano transakcje krajowe i wewnątrzwspólnotowe, które w rzeczywistości nie miały miejsca. W składanych deklaracjach VAT podawano niezgodne ze stanem rzeczywistym dane dotyczące obrotu towarem.  Działania grupy naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnej na łączną kwotę co najmniej 62 mln zł.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. oszustwa oraz wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego (w kwocie 10 tys. zł), a także dozór policji.

Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Rzeszowie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

 

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Komentarze

Marek2020.12.17 14:19
Przecież mafia VAT-owska była za PO! PiS ogłosił zlikwidowanie mafii 5 lat temu!
Anonim2020.12.17 12:17
A za respiratory zamkną kogoś?
inż.2020.12.17 12:09
Wkrótce zamkniecie pół Polski za "VAT"! Wystarczyłoby zamknąć twórców tej kryminogennej ustawy i napisać nową, która nie będzie tak fatalną (czyt. kryminogenną)!!! Wierzyć się nie chce, że tylu ludzi w rządzie i sejmie jest tak cholernie nieuczciwych (a może po prostu głupich?)!!!