07.12.21, 07:20Fot. via Pixabay

Cela plus: Pracownik SRK zatrzymany na gorącym uczynku podczas przyjęcia łapówki

Do prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego doprowadzili Dariusza K. inspektora nadzoru inwestorskiego zatrzymanego na „gorącym uczynku” podczas przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 30 tysięcy złotych. Zatrzymany usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora zastosowano wobec niego tymczasowe aresztowanie.

Zatrzymany na „gorącym uczynku”

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA Kopalni Węgla Kamiennego „Centrum” Oddział w Bytomiu. Dariusz K. inspektor nadzoru inwestorskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA „na gorącym uczynku” przyjęcia łapówki w wysokości 30 tysięcy złotych w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień inspektorskich i niedopełnienie ciążących na nim obowiązków mogących wyrządzić szkodę majątkową w spółce SRK SA. Dariusz K. miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowalnymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla spółki SRK SA.

Prokuratorskie zarzuty

Zatrzymany został doprowadzony do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstw korupcyjnych polegających na przyjęciu korzyści majątkowej w kwocie 30 tysięcy złotych w zamian za nadużycie uprawnień kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz art. 228 § 4 kk i art. 296a § 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Trafił do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec Dariusza K. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Apel prokuratury

Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.

W związku z powyższym Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Dariuszowi K. aby w celu skorzystania z dobrodziejstwa art. 229 § 6 kk, zgłaszały się do Ślaśkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA

gov.pl/web/prokuratura-krajowa

Komentarze

Filip2021.12.7 15:36
Kaczyński nie chce przeprosić Sikorskiego. Na konto prezesa PiS może wejść komornik. Jarosław Kaczyński decyzją sądu ma przeprosić Radosława Sikorskiego za nazwanie go "zdrajcą dyplomatycznym". Prezes PiS nie wykonuje wyroku, jednak jak poinformował europoseł KO, uzyskał zgodę od sądu na jego zastępcze wykonanie. Sikorski na Twitterze napisał, że "poszukiwany odważny komornik, który ściągnie 46 tys. zł".
gość2021.12.7 9:31
PGG czy SRK wszystko jedno. Państwo w państwie. Przy samych stratach - wysokie zarobki, barbórki i czternastki a sponsorem jest budżet państwa. To musi wkurzać.
przed 11-ta2021.12.7 8:03
przestan pier---lic jeszcze nie ma 11-tej
hehehe2021.12.7 9:52
No, co by nie mówić to tym razem chyba ma rację :-) Nie zastanawia Cię za co ten "prezent" od kleru dzisiejszemu "premieru" ?
Po 11 ...2021.12.7 7:39
Darek? No co ty? Dałeś się złapać z 30 tyś? Zobacz na Mateusza, żona kosi po 14 milionów, a CBA się kłania i wysyła kwiaty. Tak to się robi. A ty Darku, natychmiast przeproś i zapisz się do PiS. Jeszcze sporo musisz się nauczyć.
coraz truniej gojowi żyć2021.12.7 8:33
to będzie za mało, sprawa musi być medialna bo PIS poszukuje sukcesów więc aby się wywinąć trzeba wykazać żydowskie korzenie i oczywiście trafić na żydowskiego sędziego