18.01.21, 12:15Fot. via Pixabay

Cenzura na Twitterze. To dopiero początek? Długoterminowe plany dyrektora

Niezależny dziennikarz James O’Keefe z Project Veritas ujawnił wideo, z którego wynika, że Jack Dorsey, współzałożyciel i dyrektor generalny Twittera ma długoterminowe plany cenzurowania kont użytkowników tego popularnego medium społecznościowego. Wideo przekazane Project Veritas przedstawia samego Dorseya mówiącego o planowanych działaniach. Najprawdopodobniej nagrania dokonano 8 stycznia.

W nagraniu Dorsey wyjaśnia, że działania skupiają się „na jednym koncie w tej chwili”. Najprawdopodobniej mowa jest o koncie prezydenta USA, które Twitter zablokował permanentnie 8 stycznia, co spowodowało gwałtowny spadek notowań firmy na giełdzie i masowe przechodzenie amerykańskich użytkowników tego medium na inne platformy społecznościowe. Po zablokowaniu serwerów Parlera – konkurencji Twittera – przez Amazon, dużą popularnością cieszy się gab.com, który z kolei musiał dokupić dodatkowe serwery.

Mówiąc o planowanych działaniach szef Twittera stwierdza, że „będzie to większe [działanie] niż tylko jedno konto i będzie trwało dłużej niż tylko dzisiaj, ten tydzień i następne kilka tygodni i będzie kontynuowane poza czas [prezydenckiej] inauguracji”. Nawiązując ponownie do „jednego konta”, Dorsey stwierdził, że jest ono powiązane z „przemocą w rzeczywistym świecie”. Wyraził też przekonanie, że należy myśleć o działaniach „długoterminowych”.

Dalej szef Twittera mówi o „dużo szerszym podejściu” i wspomina działania przeciwko teorii spiskowej o „Q Anon”. Wskazał, że to tylko jeden z przykładów planowanych działań cenzorskich. Dorsey stwierdził, że „USA są skrajnie podzielone”: „Nasza platforma pokazuje to każdego dnia, a naszą rolą jest ochrona „integralności” tej konwersacji i robienie, co możliwe, by upewnić się, że nikt nie dozna szkody z tego powodu”.

Jak zauważyła Dorothy Cummings z „Life Site News”: „Dorsey wydaje się wierzyć, że Twitter jest rodzajem sił pokojowych w sieci, które otrzymały zadanie chronienia integralności debaty publicznej”. O’Keefe z kolei wyjaśnił, że „ponad tuzin osób zgłosiło się z dowodami wideo z wewnątrz Twittera”. Rzecznik prasowy Project Veritas nie potwierdził jednak dokładnej liczby informatorów z Twittera. Przyznał jednak, że takich informacji jest więcej.

14 stycznia Dorsey z jednej strony uznał słuszność decyzji zablokowania konta Trumpa, ale z drugiej zauważył, że miała ona „rzeczywiste i znaczące konsekwencje” i że było to „niepowodzenie w promowaniu zdrowej konwersacji”. Przyznał, że podejmowanie takich działań prowadzi do fragmentacji debaty publicznej. Przedstawił się też jako osoba popierająca wolność w sieci.

Krytycy Dorseya twierdzą, że jego wystąpienie z 14 stycznia było w rzeczywistości spowodowane spadkiem notowań Twittera na giełdzie i masowym odpływem użytkowników na konkurencyjne platformy.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

Alojzy Cedzidło ( ten prawdziwy )2021.01.18 16:51
Sam nie wiem już , co myślę , co PiSzę i kim jestem .
A.C.2021.01.18 18:43
To widać to widać . Pogubiłeś się brachu . Przecież się staraj odszukać .
york2021.01.18 16:26
wywalic twitera z polski, zygy i klamcy, bolszewiki WON.
Alojzy Cedzidło2021.01.18 16:18
Wy " wykwalifikowani " użytkownicy internetu to macie fajnie . Wszystko wiecie . A ja mam problem ze znajomością i zrozumieniem sensu wyrazy "wolność " w tym obecnie WOLNOŚĆ SŁOWA . Skąd u Was , zwłaszcza tu na Frondzie , problem z tą "wolnością " Tu " wolno" wszystko pisać . Prawdę , kłamstwa . kulturalnie i " bezkulturnie " , po Polsku i po łacinie wszystko... To jest ta wolność słowa ?Skoro już mowa o wolności słowa , o obok istnieje słowo DEMOKRACJA . Tez się pogubiłem . Czy to znęcanie się nad kimś po kim nie spodziewamy się reakcji to dowód na demokrację czy chorą odwagę .Pomóżcie zrozumieć, bo coś mi się widzi ,że takich jak ja jest więcej . I to na wyższych szczeblach inteligencji.
PATO - HEJTERZY, PATO - ATEIŚCI2021.01.18 14:49
Nie ma to jak cenzura u "tolerancyjnych"! - - - Popatrz na takiego utytułowanego przez PRL "profesora" Hertrich-Woleński, właściciela legitymacji PZPR-u, kaznodziei tolerancji, wściekłej suki antypolskiej, antykatolickiej i zapytaj go: - - - 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐮 𝐬𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐄𝐍𝐙𝐔𝐑𝐄 𝐡𝐢𝐩𝐨𝐤𝐫𝐲𝐭𝐨 ?! - - - - Może "profesor" Hertrich-Woleński będzie miał odwagę i DA ODPOWIEDŹ? Moze jego parch redakcyjny, tyż profesor, Jan Hartman DA ODPOWIEDŹ? Ale nie licz na to. - - - - 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐮 𝐬𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐄𝐍𝐙𝐔𝐑𝐄 𝐩𝐚𝐫𝐜𝐡𝐮 ?!
Wertyp2021.01.18 12:50
Panie Grzesik, dlaczego fronda zablokowała moje konto?
Natalja Siwiec2021.01.18 12:48
W Polsce to się nazywa klauzulą sumienia.
Józef2021.01.18 12:30
Zróbcie takiego polskiego fb i twitera, nic nie cenzurujcie i w czym problem. Jeżeli będzie taka platforma bez regulaminu to życzę powodzenia, można potem spróbować zrobić takie przedszkola, szkoły i uniwersytety.
Natalja Siwiec2021.01.18 12:49
Mamy w Polsce takie media, kiedyś tak działało forum o2, a obecnie Frąda.
olo2021.01.18 12:25
A to trzeba być na jakiś Twiterze czy Fejsbuku? To obowiązek katolika? Jeżeli nie,to skąd taki ból?
Anonim2021.01.18 14:12
Nie, ale wkrótce to będzie obowiązek każdego lewaka.