26.11.13, 16:07Most im. Lecha Kaczyńskiego (fot. Facebook/archiwum)

Chcą odebrać mostowi imię Lecha Kaczyńskiego. „Co takiego zrobił dla Bydgoszczy?”

Ostateczna nazwa mostu zostanie poddana głosowaniu w środę. Tyczasem PiS wzywa do obrony decyzji, aby budowla nosiła imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ta zapadła cztery dni po katastrofie smoleńskiej – wtedy radni zgodnie uznali, że most nad Brdą będzie nosił imię Kaczyńskiego.

PiS podreśla, że ci sami radni, którzy podjęli decyzję w 2010 roku, dziś chcą się z niej wycofać. „Koalicja PO-SLD chce zmienić uchwałę. Chodzi wyłącznie o wojnę na symbole i pokazanie, że zwolennicy PiS w dyskursie publicznym się nie liczą" - mówi Kosma Złotowski z PiS, pełnomocnik okręgu bydgoskiego. Jego zdaniem, nie powinno się zmieniać przyjętej już uchwały.

W ciągu 3,5 roku od katastrofy smoleńskiej pojawiły się jednak wątpliwości radnych, którzy zaczęli zastanawiać się, co Lech Kaczyński zrobił dla Bydgoszczy. Radni z SLD i PO chcieliby nazwać przeprawę nad Brdą mostem Unii Europejskiej albo Mostem Uniwersyteckim.

Paweł Olszewski z PO uważa, że decyzja w 2010 roku była podjęta pod wpływem emocji. „Lech Kaczyński nic znaczącego nie zrobił dla miasta. Wręcz przeciwnie; zasłynął powiedzeniem, że minister Sikorski pochodzi z parszywej Bydgoszczy” - przekonuje w rozmowie z Dorotą Kalinowską z Dziennik.pl.

MBW/Dziennik.pl

Komentarze

anonim2013.11.26 16:35
Prezydent Kaczyński został zamordowany w smoleńsku. Już to powinno wystarczyć, żeby być dumnym z takiego człowieka, Polaka, patrioty i bez żadnych oporów nadać jego imię temu wspaniałemu mostowi w bydgoszczy. Zdrajcy i pachołki moskwy zawsze będą mącić!!!! BHO!!!
anonim2013.11.26 16:37
Do bydgoskich komuchów z P.O. to samo zrobił Kaczyński dla Bydgoszczy co zrobili Jan III Sobieski i Bolesław Chrobry , których ulice są w Bydgoszczy!
anonim2013.11.26 16:50
Powinno być, że parszywy Sikorski pochodzi z Bydgoszczy. Ten to dopiero nic nie zrobił dla tego miasta i województwa.
anonim2013.11.26 17:15
To co robią radni PO-SLD jest strasznie słabe. Nic nie da zasłanianie się frazesami typu "a co on zrobił dla Bydgoszczy". Prawda jest taka, że idzie tylko o walkę polityczną, tak żenującą, że aż przykro. Byle tylko dowalić Kaczorowi. Jest mnóstwo ulic w polskich miastach, których patroni nawet w danym mieście nie oddawali moczu w publicznym szalecie, ale jakoś nikomu do głowy nie przychodzi, żeby zmieniać ich nazwy. A co do "parszywej Bydgoszczy", to z tego co pamiętam, Sikorski mówił o tym przy okazji prawyborów prezydenckich w platformie, że niby Kaczyński miał mu w latach 80-tych tak powiedzieć, i już choćby dlatego jest to mało wiarygodne.
anonim2013.11.26 17:45
W Toruniu jest most im. J. Piłsudskiego. Co takiego zrobił marszałek dla Torunia? A jednak jest tak nazwany i nikomu nie przeszkadza. Niech radni wezmą się za robotę, za biedę, bezrobocie i problemy miasta, a nie za takie kwestie!!!
anonim2013.11.26 18:13
w wielu miastach Polski istnieją ulice, place, aleje imienia ś.p. Gabriela Narutowicza. On też nie dążył się nabyć prezydentem, nie zdążył zbyt dużo zdziałać a jednak był prezydentem Polski. Nikomu te ulice nie przeszkadzają. Lech Kaczyński nie był "z mojej bajki" ale był prezydentem Polski. Nie widzę przeszkód by nazywać jego imieniem ulice, mosty czy aleje.
anonim2013.11.26 18:45
Panowie z Po i SLD macie kiepska pamięć , pomogę Wam ją odzyskać. W 2006 roku śp. Pan Prezydent Lech Kaczyński nadał nową nazwę bydgoskiej Uczelni. Akademię Techniczno - Rolniczą przekształcił na Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy. mocą ustawy. Nie dziwi zatem fakt ,że nasz region poprzez anty działaczy PO i SLD boją się prawdy i jak kameleony zmieniają swoje zdania . To służalcy i anty Polacy. Parszywa Bydgoszcz za Ich właśnie zasługami staje się realna.
anonim2013.11.26 18:48
Talman: w przypadku Narutowicza wystarczyło... Czy może mamy zmienić? generał Jaruzelski nie był wybrany w wyborach powszechnych a został wybrany przez zgromadzenie narodowe(notabene przeszedł jednym głosem). Poza tym o uhonorowaniu decyduje całość dokonań. Marszałek Petein był wielkim bohaterem francuskim pierwszej wojny światowej a jednak jego kolaboracja z Hitlerem podczas II wojny powoduje, że nikt nie nazywa jego imieniem placów czy też ulic. Podobnie z generałem Jaruzelskim został (niestety) prezydentem Polski ale jego wcześniejsze dokonania dyskredytują go całkowicie.
anonim2013.11.26 19:11
Juz mieszkancy wysyłają protesty broniace nazwyim. Prezydenta
anonim2013.11.26 19:47
Nadawanie budowlanej konstrukcji imienia kojarzącego się z kontestacją i brawurą prowokującą nieszczęście-źle wróży trwałości i perspektywicznej ciągłości użytkowania obiektu. Często przekraczam Brdę w tej okolicy i nie za bardzo mi się uśmiecha mimowolna "martyrologia" z tytułu czyjeś niekompetencji-zabobonny nie jestem, ale lepiej na zimne dmuchać...
anonim2013.11.26 19:47
Strasznie rechoce ze śmiechu kiedy widzę, jak Lech Kaczyński jest porównywany do Sobieskiego, Chrobrego i Piłsudskiego. Lech Kaczyński był niewątpliwie najlepszym prezydentem Polski. Ciężko nie być najlepszym w porównaniu do elektryka, komunisty-generała, aparatczyka PZPR i wąsatego wuja. Ale dobrze to Lech Kaczyński wypada tylko w porównaniu - prezydentem był miernym. Wystarczyła katastrofa lotnicza, aby go wpisywać do panteonu Polaków... Żenada.
anonim2013.11.26 20:21
"Radni z SLD i PO chcieliby nazwać przeprawę nad Brdą mostem Unii Europejskiej" - lol, uległość wobec eurokratyzmu miewa zabawne objawy. A co do meritum, to jedno to dyskutować o tym przed, a co innego po fakcie starać się (bez poważnej przyczyny) pozbawiać L.K. patronatu nad mostem, co jest zwyczajnie pozbawione klasy. Bo infantylne "co on zrobił dla miasta?" to nie jest poważna przyczyna: jest od groma ulic i placów nazwanych na część ludzi, którzy nic nie zrobili "dla miasta".
anonim2013.11.27 22:25
Po haniebnym głosowaniu! Wstyd , wielki wstyd za "parszywych" radnych PO i SLD z Bydgoszczy. Już wcześniej dwa lata temu władze bydgoskiej Uczelni Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego nie poparli propozycji związkowców tej Uczelni w upamiętnieniu pobytu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku w związku z nadaniem tej Uczelni nowej nazwy.. Tym samym dołączyli do tych "parszywych" liberałów i lewicowców , którzy dzisiaj poprzednią uchwałę zmienili. Hańba i wstyd