17.04.20, 11:45

Chiński pokaz siły w pobliżu Tajwanu. Co na to USA?

W ostatnim czasie chińska marynarka wojenna (PLAN – People’s Liberation Army Navy), prezentuje swoją siłę na akwenach, do których rości sobie prawa. W niedzielę 12 kwietnia, flotylla chińska na czele z pierwszym lotniskowcem, przepłynęła wschodnie i południowe wybrzeże Tajwanu w celu przeprowadzenia ćwiczeń.Tajwańskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w sobotę Liaoning, pierwszy operacyjny lotniskowiec w Chinach, oraz pięć towarzyszących mu okrętów wojennych, przeszło przez Cieśninę Miyako, położoną między japońskimi wyspami Miyako i Okinawą, na północny wschód od Tajwanu. Kolejnego dnia znaleźli się blisko wschodniej oraz południowej części Tajwanu.

Siły zbrojne Tajwanu przez cały czas monitorowały działalność grupy i „podjęły odpowiednie działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego oraz ochrony regionalnego pokoju i stabilności”. Zazwyczaj w takich przypadkach wysyłane są tajwańskie myśliwce.

Jest to kolejny przypadek zbliżenia się lotniskowca do Tajwanu. Pod koniec grudnia, niedługo przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, najnowszy chiński lotniskowiec Shandong, przepłynął przez wrażliwą cieśninę tajwańską, co zostało potępione przez Tajwan i uznane za próbę zastraszania. Według ministra obrony Tajwanu Chiny wysyłają rocznie około 2000 patroli bombowców do Cieśniny Tajwańskiej. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od dwóch dekad, celowo wysłano myśliwce J-11 przez środek cieśniny.

Nawet podczas największego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, chińskie siły zbrojne wciąż demonstrowały swój potencjał. Alexander Huang z Tamkang University powiedział, że „nasze centrum dowodzenia operacjami lotniczymi wszczyna alarmy codziennie od lutego”. Nawet gdy epidemia szalała w prowincji Hubei, chińskie myśliwce kilkakrotnie naruszały tajwańską przestrzeń powietrzną, co skłoniło Tajwan do wysyłania swoich myśliwców.

16 marca Chiny przeprowadziły swoje pierwsze nocne ćwiczenia w pobliżu Tajwanu. Użyto myśliwców i samolotów obserwacyjnych. Tego samego dnia straż przybrzeżna przekazała informację, o aktywności chińskich łodzi motorowych, które prawdopodobnie stanowią część milicji morskiej – sił paramilitarnych korzystających ze statków rybackich. Znalzły się one w pobliżu wyspy Kinmen, części Tajwanu, położonej zaledwie 5 km od stałego lądu.

Warto też wspomnieć o zatonięciu na początku kwietnia, wietnamskiego kutra rybackiego QNg 90617 TS z ośmioma rybakami, który został staranowany przez chińską jednostkę patrolową w pobliżu spornych wysp na Morzu Południowochińskim. Spotkało się to z ostro krtyką ministerstwa spraw zagranicznych Wietnamu oraz senatorów USA i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Na aktywność armii Chin, stale odpowiadają siły USA, czego przykładem może być wysłanie przez USA 2 lutego dwóch bombowców B-52 na wschodnie wybrzeże Tajwanu. Pod koniec marca niszczyciel USS McCampbell demonstracyjnie przepłynął przez cieśninę tajwańską, co miało świadczyć ”o zaangażowaniu USA na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”. Rok temu, Ameryka zgodziła się sprzedać Tajwanowi broń wartą 8 miliardów dolarów, w tym 66 myśliwców F-16. 26 marca prezydent Trump podpisał Taipei Act, ustawę wspierającą na wielu polach Tajwan. Warto dodać, że obecnie siły amerykańskie nieco zmniejszyły swoją projekcję siły na Pacyfiku. Z powodu koronawirusa na Guamie, utknął lotniskowiec Theodore Roosevelt. Może to spowodować kolejne demonstracje siły ze strony Chin. Działania armii są podejmowane także na użytek wewnętrzny, pokazując że nawet pandemia nie jest w stanie powstrzymać długoterminowych planów Pekinu związanych z przyłączeniem Tajwanu do Chin.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

Komentarze

pistoleto2020.04.18 7:13
co na to wierni towarzysze chińskich komunistów z pisu czy duda morawiecki jk promujący strategiczne partnerstwo z chińskimi komunistami podniesie je do wiecznego strategicznego partnerstwa komunistów chińskich z PL
hrabia Potocki2020.04.17 16:03
Paskudna i falszywa twarz towarzysza pierwszego sekretarza i prezydenta , nie mozna im kompletnie wierzyc, ich celem jest zdobycie Syberi i rosjanie gdyby byli madrzejsi powinni zawiazac pakt z USA, Chiny nigdy nie zapomnialy kleski i ponizenia ze strony ZSRR, a szczegolnie incydentow granicznych w latach 60- tych i olbrzymiej kleski wojsk chinskich , oni sa bardzo pamietliwi, Putin robi historyczny blad ze probuje walczyc z USA
Randki z syfem AMELII 2020.04.17 14:18
Chcesz zobaczyć AMELIA, tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: vplan.com/amelia24 Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: vplan.com/amelia24 Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: vplan.com/amelia24 Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: vplan.com/amelia24 Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: vplan.com/amelia24 Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Amelia242020.04.17 14:16
Witaj, oceń moje nagie zdjęcia 🔥🔥🔥 całkowicie za darmo - https://vplan.com/amelia24
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.04.17 13:04
@ja katolik "Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze
oficer LWP2020.04.17 15:27
powiało frondowskim szambem
kapral2020.04.17 17:34
Tow. oficerze ja go znam on jest nasz.
Arturo2020.04.17 12:41
okazało się tylko Chiny produkują reszta bawi się
ja katolik2020.04.17 12:33
Bill Gates miliarder obiecał pomoc w dolarach ale pod warunkiem ,że dokonasz aborcji w jego klinice aborcyjnej. Przeznacza on 15 miliardów dolarów na aborcję.
anonim2020.04.17 12:29
„Dla świata będzie zaskoczeniem i szokiem błyskawiczne natarcie Chin na Rosję. Natężenie walk i okrucieństwa będą straszliwe. Chińczycy będą naśladować postępowanie Japończyków podczas drugiej wojny światowej: zaskoczenie, szybkość i terror. Zwycięstwa Chin przerażą Stany Zjednoczone. Chiny rzucą bomby jądrowe na zakłady zbrojeniowe i ośrodki doświadczalne broni atomowej w Rosji. Wywołają one potworne zniszczenia, wstrząsy i zaburzenia w przyrodzie, co się później zemści na nich samych. Armia chińska zginie od broni jądrowej, którą sama rzuci na cały świat, chociaż początkowo będzie zwyciężać. Uderzy w wielu punktach, tak, że Rosja będzie zmuszona walczyć na całej granicy, a jednocześnie potężne desanty będą lądować w głębi kraju.- fragment Orędzia s. Łucji - Fatima.
oficer LWP2020.04.17 13:15
do obrony Chin przed Rosją światowe NWO zlokalizowane w USA wyśle ciebie, mięsa armatniego Polaków nigdy za wiele
Andy Semicki Rabin2020.04.17 14:00
Dlaczego Chiny miałyby zaatakować Rosję?
Wiesław Kaloryfer2020.04.17 20:32
Spora część Syberii została w XIX w. odebrana przez Rosję Chinom. Chińczycy powyższe, podobnie jak zagarnięcie np. Hongkongu czy Makao do dziś pamiętają. Przy czym straty poczynione na rzecz państw Europy Zachodniej Chiny dziś już odzyskały. To co stracili na rzecz Rosji ciągle nie. Nie mniej i tak taki militarny atak jest delikatnie mówiąc mało prawdopodobny. Rożnica potencjałów populacyjnych i gospodarczych jest tak olbrzymia z korzyścią na rzecz Chin, że zdecydowanie bardziej trzeba się spodziewać zdominowania gospodarczego tej części Rosji (w zasadzie nie tylko tej) przez Państwo Środka. I raczej tego Putin powinien się obawiać.
Czytelnik2020.04.17 12:21
Zero tolerancji dla chińskiego badziewia! Zero tolerancji dla komunistycznej bandy!
XYZ2020.04.17 12:21
Chiny to potęga i należy z nią się liczyć a nie walczyć.Jak ktoś chce się uniezależnić od Chin to niech znajdzie miliard ludzi co będzie pracowała za takie niskie pieniądze.
mike2020.04.17 15:40
India czeka!!!
ak2020.04.17 12:12
"Co na to USA?" - G..wno. Nie ma już USA.
Darek2020.04.17 12:05
Zacznijmy kupować produkty inne niż produkowane w chinach lub ograniczmy do minimum zakup takich towarów.
XYZ2020.04.17 12:21
A jakie to produkty?
YES 2020.04.17 11:56
Chiny muszą zapłacić za pandemię. Potem trzeba ograniczyć ich gospodarczą dominację światową i przez to osłabić militarnie. Ale jak to zrobić, kiedy tylko Trump z nimi walczy, a światowe lewactwo zrobi wszystko, aby mu szkodzić.
oficer LWP2020.04.17 13:05
do dzieła pisowcu, jedynie co możesz zrobić to wykonywać to co ci twój amerykański PAN nakaże, a jak będziesz stawiał opory to ich sługus PIS ze swoja policja dokumentnie ciebie wyłapuje
YES2020.04.17 17:15
ZOMO-wcu komuna w Chinach to też twoje korzenie, zostaw Polskę Polakom sowiecki sługusie
kapral2020.04.17 17:33
Jestem tow. oficerze rozkaz, czyścic bron? Dzwonić do Bronka?
Andy Semicki Rabin2020.04.17 13:57
Najlepiej nową wojną opiumową, c'nie?