29.04.19, 13:00Fot. via Wikipedia, CC 0

Co piąty ksiądz w trakcie II WŚ został zamordowany

20 proc. księży diecezjalnych zostało zamordowanych podczas II wojny światowej, czyli co piąty kapłan diecezjalny stracił życie w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski ten dzień jest obchodzony 29 kwietnia, w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau, gdzie zginęło wielu polskich księży.

Rzecznik Episkopatu wskazuje, że niemieccy naziści podczas II wojny zamordowali ok. 2 tys. księży diecezjalnych, 370 zakonników, ok. 280 sióstr zakonnych. Ponadto ok. 4 tys. księży i zakonników oraz ok. 1,1 tys. sióstr było więzionych w niemieckich obozach zagłady.

Były takie diecezje, jak np. Włocławek, Gniezno czy Chełmno, gdzie prawie co drugi ksiądz został zamordowany. W obozach zginęło również 4 polskich biskupów, a blisko połowa diecezji rzymskokatolickich została pozbawiona biskupów, którzy stali na ich czele. Dlatego, można powiedzieć, że była to nie tylko wojna z państwem polskim, z narodem polskim, ale z Kościołem katolickim” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu przypomniał również, że pomimo terroru, księża ryzykowali swoje życie, niosąc pomoc wszystkim potrzebującym, w tym także ludności żydowskiej. „Około tysiąc księży w Polsce ratowało Żydów ryzykując życie. Część z nich została zamordowana za tę pomoc” – dodał ks. Rytel-Andrianik.

II wojna światowa pokazała, jak tragiczne konsekwencje niesie ze sobą negowanie Boga, jako jedynego Pana życia ludzkiego, oraz godności każdego człowieka. Tam gdzie nie ma poszanowania dla życia ludzkiego rodzą się totalitaryzmy, które stawiają się na miejscu Boga i prowadzą do takich katastrof jaką była wojna” – powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Episkopat.pl

Komentarze

Oloo2019.04.29 16:28
Zapomniano dodać że co trzeci ksiądz był szmalcownikiem i wydawał żydów i co piaty współpracował z nazistami.A Watykan wydawał paszporty dyplomatyczne naziolom.
Jan Radziszewski2019.04.29 16:20
Teraz 4/5 X zamordują wrogowie K i pozostanie najwyżej 1 / 5 X diabeł w pierwszej kolejności usunie swoich wrogów Należy postawić teraz następujące pytanie. Którzy z chrześcijan będą tą krwawą ofiarą, złożoną na tym ołtarzu ofiarnym, w pierwszej kolejności? - Arcypasterze i Pasterze Kościoła św., a więc Biskupi – Kapłani i Diakoni. Dlaczego? Kim był Jezus z Nazaretu? Namaszczonym Duchem św. i Mocą z Wysoka (Mt. 3,16-17; Mr. 1,11-12; Łk. 3,16-17 itp.) Najwyższym Arcykapłanem, Mesjaszem Królem, Bogiem i Panem i dlatego Jego przyjaciele, Jego Apostołowie - Arcypasterze i Pasterze, są najczystszą ofiarą, najbardziej wartościową, najlepszą ofiarą, - którą należy złożyć na tym ołtarzu ofiarnym w pierwszej kolejności. (por. Ap. 11,7-8) Tym bardziej, że mają udzieloną przez „Słowo Wcielone” Władzę Sprawowania Sakramentów św., z tej racji - sprawowania dla całego ludu Bożego, funkcji kapłańskiej, w tym także, mają władzę nad złymi duchami. Zgodnie z słowami Ewangelii: „Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi.” (Łk. 10,19) Szatan swoich przeciwników, mających od Boga świętą i uświęcającą lud Kościoła św. władzę, pragnie usunąć z ziemi, chce pozbyć się jak najprędzej, bo wtedy będzie miał większe możliwości działania, osiągnie większy sukces w swojej walce z ludzkością. Po prostu, więcej dusz wtrąci do piekła! + Fatima./
szmalcownik2019.04.29 14:54
JPIII, Albert itp. Z waszych porobili abażury i mydło czosnkiem pachnące. Nie przegapili, czasu zabrakło. Ale jak mówi przysłowie; co się odwlecze...
Albert2019.04.29 13:34
20%? To oznacza, że aż 80% przegapili.
Gnostyk2019.04.29 17:24
Poziom Frondy ostatnio się obniża. Kiedyś by napisali na przykład: " Cudowne ocalenie kapłanów! Aż 80% przeżyło wojnę! Bóg musi istnieć! "
JPIII2019.04.29 13:28
Zdecydowanie za mało. Gdyby to było 100% to nie byłoby teraz problemów z pedophilią i homostwem wśród homo niewiadomo obywateli w czarnych kieckach.
Polak mały2019.04.29 14:14
No to kolego właśnie zafundowałes sobie procesik
Albert2019.04.29 16:40
Zdradź tak z ciekawości podstawę zarzutu. No chyba, że tak sobie piszesz dla samego pisania licząc, że normalnych ludzi też się da zastraszyć byle czym, jak typowego prawaka - czego w sumie jestem w stu procentach pewien.
Gnostyk 2019.04.29 22:29
Kan. 1373 - Kto publicznie wzbudza niechęć lub nienawiść podwładnych względem Stolicy Apostolskiej lub ordynariusza z powodu jakiegoś aktu władzy lub posługi kościelnej albo prowokuje podwładnych do nieposłuszeństwa wobec nich, winien być ukarany interdyktem lub innymi sprawiedliwymi karami. oraz Kan. 1376 - Kto profanuje rzecz świętą, ruchomą czy nieruchomą, powinien być ukarany sprawiedliwą karą.
Albert2019.04.30 10:33
Aha. To życzę w takim razie wiele powodzenia w wytaczaniu komuś sprawy w sądzie na tej podstawie. Będzie ci z pewnością potrzebne.
JPIII2019.04.30 5:24
Niecierpliwie czekam na procesik ja vs pedophile