16.06.14, 10:55fot. sxc.hu

Co piąty Polak bezpłodny

Według raportu "zaburzenia u mężczyzny są w Polsce przyczyną niepłodności pary w 20 proc. przypadków, u kobiety w 39 proc., u obojga – w 26 proc., a w 15 proc. przyczyna jest niewyjaśniona".

Co sprzyja niepłodności Polaków? "Coraz gorszym parametrom nasienia sprzyja brak ruchu, złe odżywianie, siedzący tryb życia i używki, ale przede wszystkim przewlekły stres i zanieczyszczenie środowiska – mówi „Rz" prof. Jolanta Słowikowska-Hilczer z Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.

Dla mężczyzn największym niebezpieczeństwem są ksenoestrogeny, substancje syntetyczne występujące w opakowaniach żywności, środkach ochrony roślin, kosmetykach czy konserwantach. Źle wpływają na powstawanie i dojrzewanie plemników, zaburzają czynności jąder, prowadzą do nowotworów. 
Jak wyjaśnia dla "Rz" prof. Słowikowska-Hilczer "ksenoestrogenów najwięcej jest tam, gdzie środowisko jest zanieczyszczone. Na ich działanie szczególnie narażeni są mieszkańcy dużych miast, północno- i południowo-zachodniej Polski oraz Śląska. Tam też największa jest zapadalność na nowotwory jąder".

"Nie bez znaczenia są też estrogeny wydalane przez kobiety stosujące środki antykoncepcyjne, a potem trafiające do wody pitnej. – W latach 90. uważało się je za przyczynę raka jądra, wcześniactwa i wnętrostwa (umieszczenia jednego lub dwóch jąder w jamie brzusznej, kanale pachwinowym lub w mosznie – red.). To ostatnie udało się udowodnić – mówi prof. Wolski".

Najzdrowsi mężczyzny mieszkają we wschodniej Polsce, szczególnie jej północnej części. "Wysportowany i zrelaksowany Mazur czy Podlasianin zostanie ojcem łatwiej i szybciej niż przepracowany biały kołnierzyk ze stolicy, który przez stres częściej naraża się na przejściową niepłodność, zapadając na infekcje czy choroby zakaźne" - pisze "Rzeczpospolita".

mod/Rzeczpospolita

Komentarze

anonim2014.06.16 10:58
"Najzdrowsi mężczyzny mieszkają we wschodniej Polsce, szczególnie jej północnej części. "Wysportowany i zrelaksowany Mazur czy Podlasianin zostanie ojcem łatwiej i szybciej niż przepracowany biały kołnierzyk ze stolicy, który przez stres częściej naraża się na przejściową niepłodność, zapadając na infekcje czy choroby zakaźne" - pisze "Rzeczpospolita". My jesteśmy ze wschodniej Polski i też mamy dużo stresów, chociażby związanych z utrzymaniem rodziny. "
anonim2014.06.16 11:01
tak ogólnie to w ogóle cytowane przeze mnie zdanie jest durne.
anonim2014.06.16 12:53
bzdury! Podają zawyzone dane o bezpłodności, aby uzasadnić finansowe wsparcie dla klinik in vitro!!! Nigdzie w światowej naukowej literaturze nie spotkałem się z dowodami, że zwiększyła się bezpłodność kobiet czy mężczyzn!
anonim2014.06.16 14:04
a chemtrails to bajki ?
anonim2014.06.16 14:13
ojej i co teraz będzie? spedali nam się kraj?
anonim2014.06.16 16:39
Holandyja ciężko bredzi, sugerując ajkoby się spotykał/a z jakąkolwiek literaturą osobliwie "naukową". Jakby się spotykał/a to by takich śmesznych bredni nie napisał/a. Mężczyznom zafundowano CELOWO taką dietę, że od lat 60-tych liczba plemników spadła bodaj trzy razy... żryjcie dalej "wędliny" naprane soją, pijcie dalej popłuczyny po siusiu naszprycowanych pigułami blachar... smacznego, frajerzy.
anonim2014.06.16 17:02
Ufamie, nie farmazoń. Kraj już jest "spadalony", bo mężczyźni z lat PRLu dawno by takich chłystków jak Peło roznieśli na kopach... Prawdziwy facet genderskich pedofilów atakujących mu dziecko w szkole powinien normalnie zabić. Tak właśnie - mężczyzna w obronie swojej rodziny musi być gotowy napastników wytłuc jak robactfo. Ale tak nie będzie, bo wdrożono skuteczne metody feminizowania chłopaków w szkole... teraz idioci lecą na skargę na policję przy byle mordobiciu. Za moich czasów było to NIE DO POMYŚLENIA.
anonim2014.06.16 19:20
Sądzę, że jednymi z bardziej istotnych czynników to antykoncepcja u kobiet oraz anaboliki u mężczyzn i w rezultacie mamy bezpłodne damy i bezpłodnych maczo...
anonim2014.06.16 19:59
Zanieczyszczenie środowiska? Według ludzi pokroju Cejrowskiego to wymysł zielonych lewaków. Przecież "czyńcie sobie ziemię poddaną". ;)
anonim2014.06.16 20:35
Promujmy więcej pigułek, najlepiej refundowanych. W końcu są one w pełni bezpieczne i korzystne dla zdrowia, a ty cienmogrodniku nie śmiej tego podważać! Biedne kobiety...
anonim2014.06.16 23:12
Ogladanie tvnu , tuska i jego gangu wpływa ekstremalnie na spadek dzietności w POLSCE .
anonim2014.06.16 23:52
@Bandolier ... "@Kropelka - a u Ciebie to co jest powodem? antykoncepcja czy cos innego?" Chciałeś być dowcipny, a wyszedłeś na chama. Nie jestem bezpłodna i nie zażywam środków antykoncepcyjnych.
anonim2014.06.17 10:25
Kolejny dowód na to, że Bóg jest miłością. I antykoncepcji zakazał nam dla naszego dobra.