Badanie przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazało, że Polska z „ozusowanymi” umowami cywilnoprawnymi będzie krajem z nieproporcjonalnie dużą liczbą przedsiębiorców. Czyli mówiąc krótko: "co piąty mały i średni pracodawca (21,1%) będzie zatrudniać osoby posiadające własną działalność gospodarczą. Co szósty (16%) zwolni część załogi, co siódmy (14,2%) zmniejszy płacę netto, a co ósmy (12,9%) zamierza zareagować zatrudnianiem ludzi na czarno lub wypłacaniem części wynagrodzenia pod stołem. Jedynie co trzydziesty siódmy (2,7%) planuje zmienić formę prawną umów".

Jak mówi Cezary Kaźmierczak, prezess ZPP:„Politycy nadal wierzą, że są w stanie kreować rzeczywistość ustawami. I mimo, że cały czas przegrywają, bynajmniej nie studzi to ich regulacyjnego entuzjazmu. Z badania jasno wynika, że o ile ta regulacja wejdzie w życie, pogorszy się i tak już trudna sytuacja na rynku pracy, a przede wszystkim pogorszy się sytuacja młodych i najsłabiej wykształconych. Ich możliwości manewru są bowiem niewielkie, a przedsiębiorcy maja ich całą gamę i z nich skorzystają. Politycy powinni zrozumieć, że przedsiębiorców w Polsce już nie stać na wyższe pozapłacowe koszty pracy.

Sektor małych (10-50 pracowników) i średnich (51-250 pracowników) stanowi 99,8% firm, które tworzą 3/4 miejsc pracy i 67% PKB.

sm

Źródło: ZPP / tocowazne.pl