10.01.20, 21:05fot. Kancelaria Sejmu, Rafał Zambrzycki, Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Czaputowicz: Ukraiński samolot został prawdopodobnie zestrzelony

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że jest bardzo prawdopodobne, iż ukraiński samolot został zestrzelony w Iranie. Maszyna rozbiła się zaraz po starcie z lotniska w Teheranie, kilka godzin po przeprowadzeniu przez Iran ostrzału amerykańskich baz w Iraku.

 

Szef polskiej dyplomacji poinformował w Brukseli, że to był jeden z tematów nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych 28 krajów, tym bardziej, że obywatele niektórych państw obecnych na spotkaniu zginęli w katastrofie.

- Były zgłaszane głosy, że Unia Europejska powinna się domagać obiektywnego śledztwa Iranu - powiedział szef polskiej dyplomacji. Podkreślił, że Polska popiera to stanowisko.

Jak mówił Czaputowicz, "jest to bardzo prawdopodobne, że doszło do zestrzelenia". - Natomiast to, jaka była tego podstawa, jest przedmiotem analiz - dodał.

Wcześniej szef MSZ Holandii Stef Blok powiedział, że według jego wiedzy "wszystko wskazuje na zestrzelenie samolotu ukraińskich linii lotniczych przez Iran". Według holenderskiego wywiadu samolot został trafiony przez pocisk przeciwlotniczy.

bsw/iar - polskie radio, fronda

Komentarze

antek.b2020.01.11 23:21
Eureka!!!
ja2020.01.11 8:52
Podsumujmy. Startuje podczas wojny samolot z Iranu od razu zostaje zestrzelony po starcie więc nie ma mowy o pomyłce samolotu. W samolocie było 176 osób oficjalnie , 9 ukraińców z załogi i 167 pasażerów, tym czasem "Ukraińska ambasada w Iranie zaznacza, że przyczyną katastrofy maszyny była awaria silnika. Nie ma mowy o zamachu terrorystycznym - zaznaczono. Według ambasady bilety na lot kupiło 168 osób." A więc jedna dodatkowa osoba próbowała po cichu uciec z Iranu i została zliwkidowana, , czyżby Sulejmani nie zginął wcześniej.
ja2020.01.11 8:16
USA nie mogło dopuścić do tego aby ta jedna osoba której nieoficjalnie nie było na pokładzie wysiadła w Iranie.
ja2020.01.11 8:27
Chociaż bardziej wygląda na to że chciano jakąś osobę potajemnie wywieźć z Iranu .... hmmm .... czyżby Sulejmani nie zginął w ataku USA na samochód od ataku drona Żniwiarza
ja2020.01.11 8:14
Poszukajcie pierwszego komunikatu a ukraińskich linii lotniczych. Jedna osoba oficjalnie kupiłą bilet ale nie było jej na pokładzie. Poszukajcie kim była ta osoba która była na pokładzie nie oficjalnie i która miała być incognito przerzucona na teren Iranu i to z jej powodu zestrzelono cały samolot. Iran jest już amerykański , za to ukraina jest rosyjska.
Moshe Cvel 2020.01.11 7:50
Samolot został zestrzelony rakietą produkcji rosyjskiej wystrzeloną z drona Israela. To jest bezpardonowa agresja syjonistycznych zbrodniarzy na Republikę Islamską Iranu. Ma być w tej sprawie zwołana sesja Rady Bezpieczeństwa. Ale USA odmawia wydania vis wjazdowych urzędnikom z Iranu. Będzie mocna odpowiedź Iranu.W Israelu pogotowie gazowe Ludzie nie rozstają się z maskami P-gas.
anonim2020.01.11 0:28
A co to znaczy prawdopodobnie? To samolot został zestrzelony, czy nie został zestrzelony? Czy to jest podżeganie do wojny?
kgb2020.01.10 23:38
Czaputowicz przeprowadził śledztwo na odległość zgodnie z rozkazem od judeSSejów,