06.12.18, 10:00fot. Pixabay; fot. Foodlista, lic CC BY-SA 2.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Czarny czosnek odmładza, daje wigor i niszczy raka

Czarny czosnek to produkt naturalny, sfermentowany. Okazuje się, że ma naprawdę niesamowite właściwości zdrowotne - a przy tym intrygujący, pozbawiony ostrości smak!
 
Najważniejsze, dotychczas wykazane działania czarnego czosnku są następujące:

    Obniża poziom całkowitych lipidów, trójglicerydów i cholesterolu we krwi, korzystny przy miażdżycy i innych schorzeniach układu krwionośnego oraz przy cukrzycy
    Wykazuje działanie hepatoprotekcyjne (chroni komórki wątroby)
    Wykazuje działanie przeciwzapalne
    Może być korzystny przy niektórych nowotworach (szczególnie rak prostaty, przełyku) i w profilaktyce nowotworowej.
    Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi
    Wzmacnia odporność, wspomaga układ immunologiczny, działa immunomodulacyjnie
    Ze względu na spowalnianie procesów starzenia może mieć wspomagające działanie w wielu chorobach przewlekłych jak np. choroby serca czy reumatoidalne zapalenie stawów.
    Wstępne badania wskazują też na korzystny wpływ czarnego czosnku na poprawę zdolności poznawczych w takich chorobach jak np. choroba Alzeihemera, poza tym posiada działanie neuroprotekcyjne.
    Przeciwdziała procesom starzenia

Co ciekawe, czarny czosnek ma działanie lekko pobudzające, dodaje energii, dlatego lepiej jeść go rano lub w ciągu dnia, a nie na noc.
 

W wyniku długotrwałego procesu większość alliny ulega przekształceniu do innych związków, w związku z czym nie powstanie z niej allicyna, uznawana za najsilniejszą substancję bakteriobójczą z czosnku. Dlatego przy ostrych infekcjach lepiej się sprawdzi świeży czosnek, który ten związek zawiera w wysokim stężeniu. Podczas fermentacji z alliny powstaje jednak już wspomniana S-allilocysteina, silny przeciwutleniacz. Czarny czosnek zawiera 5,8 mg S-allilocysteiny (SAC) a świeży czosnek 0,32 mg tej substancji. Co ciekawe, S-allilocysteina występująca w dużym stężeniu w czarnym czosnku wspomaga przyswajanie allicyny – dlatego przy infekcjach dobrym pomysłem może być jednoczesne spożywanie czarnego i świeżego czosnku, dzięki czemu więcej allicyny zostanie wykorzystane przez organizm do walki z patogenami.

Skąd wziąć?

Wkładamy główkę czosnku do naczynia żaroodpornego. Owijamy naczynie folią aluminiową - bardzo szczelnie. Naczynie wkładamy do piekarika nagrzanego do 60 st. C i czekamy... 40 dni. Tak, to nie żart - 40 dni. Tyle czasu zajmuje fermentacja. Stąd łatwiejszym sposobem jest zakup czosnku w postaci gotowej.