29.09.19, 08:30Fot. zbigniewkuzmiuk.pl

Czas na ,,Piątkę dla zdrowia''. Konkretny program PiS

1.Wczoraj w Opolu na kolejnej Konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości zostały przedstawione przez ministra Macieja Szumowskiego propozycje zmian na nadchodzącą kadencję w postaci „Piątki dla zdrowia”.

Wcześniej odbyła się debata poświęcona problemom ochrony zdrowia moderowana przez wicepremiera Piotra Glińskiego, w której udział wzięli obecna europoseł , a wcześniej premier Beata Szydło, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister zdrowia w rządzie AWS wybitny neurochirurg ,profesor Wojciech Maksymowicz.

Była to bardzo interesująca dyskusja, której konkluzja sprowadzała się do stwierdzenia, że zadaniem dobrze zorganizowanego państwa, powinno być zapewnienie wszystkim obywatelom równego dostępu do dobrze działającej publicznej służby zdrowia (prywatna ochrona zdrowia może być tylko jej niewielkim uzupełnieniem).

2. Po tej debacie minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość uzyska w wyborach większość pozwalającą na samodzielne rządzenie, to utworzony po wyborach rząd podejmie działania które ujął w postaci wspomnianej już „ Piątki dla zdrowia”.

Po pierwsze rząd Prawa i Sprawiedliwości zobowiązuje się do podwojenia środków finansowych na publiczną ochronę zdrowia w stosunku do okresu rządów PO-PSL ( w 2015 roku ostatnim roku tych rządów środki na publiczną ochronę zdrowia wyniosły około 75 mld zł).

Już obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości przeprowadził w Sejmie ustawę, która wprowadza stopniowe zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia aż do 6% PKB w 2024 roku, co oznacza coroczne powiększanie środków na tych cel o przynajmniej kilkanaście miliardów złotych.

W tym roku nakłady te przekroczą już 5% PKB i wyniosą około 103 mld zł, w roku 2020 wniosą przynajmniej 115 mld zł, a we wspomnianym roku 2024 przekroczą kwotę 160 mld zł co oznacza ich więcej niż podwojenie w stosunku do 2015 roku.

2. Po drugie zostanie utworzony wynoszący ponad 2 mld zł Fundusz Modernizacji Szpitali przeznaczony na modernizację i remonty głównie powiatowych szpitali , a także na ich wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny ( corocznie z tego funduszu około 100 mln zł będzie przeznaczanych na informatyzację szpitali).

Należy przy tej okazji przypomnieć ,że ponad 95% szpitali w Polsce jest prowadzonych przez samorządy gminne (głównie duże miasta), samorządy powiatowe , a także samorządy województw.

I to one odpowiadają za substancję materialną szpitali, a także ich wyposażenie, a więc uruchomienie wspomnianego Funduszu, będzie znaczącym wsparciem dla samorządów w procesie ich modernizacji.

3. Trzecim elementem „Piątki dla zdrowia” jest zapewnienie każdemu obywatelowi naszego państwa możliwości cyklicznie wykonywanych nadań kontrolnych (będzie to specjalny bon przysługujący każdemu pacjentowi).

Taki pakiet będzie miał charakter indywidualny, czyli dostosowany do wieku, płci, stanu zdrowia pacjenta i będzie dawał możliwość przeprowadzenia dodatkowych badań dla grup pacjentów wysokiego ryzyka.

Czwarty element to objęcie szczególna opieką seniorów i osoby niesamodzielne, w każdym powiecie powstanie więc dzienny dom opieki, a każdy szpital powiatowy będzie prowadził oddział opieki długoterminowej.

Wreszcie piąte posunięcie to reorganizacja i rozbudowa istniejącego Centrum Onkologii w Warszawie, na którą w ciągu najbliższych kliku lat rząd che przeznaczyć około 1 mld zł, tak aby powstał nowoczesny, scentralizowany i specjalistyczny ośrodek badawczy dla pacjentów onkologicznych.

A więc w piątce znalazły się dwa posunięcia zmierzające do poprawy infrastruktury ochrony zdrowia, dwa zaadresowane do pacjentów , wreszcie jeden to radykalne zwiększenie finansowania i są to realistyczne zamierzenia w tej dziedzinie na najbliższe 4 lata.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Max Fiend2019.09.29 17:37
PiS już miał program cztery lata temu. Może niech go najpierw zrealizuje?
Dumi2019.09.29 11:18
Powiem krótko: PiS popełnia błędy,owszem, ale nie wyobrażam sobie by wygrał ktokolwiek inny wybory bo na dzień dzisiejszy to najbardziej wiarygodna partia w Polsce. Konfederacja??? Mają bardzo ciekawy program i mam nadzieję, że dostaną się do sejmu odbierając głosy lewactwu czyli kosztem PO i SLD. Nareszcie usłyszałem konkret dla NFZ w programie PiS. Oczekuję również OCHRONY POLAKÓW przed żywnością modyfikowaną genetycznie, przed żywnością "hodowlaną"faszerowaną antybiotykami oraz zakazu 5G w Polsce. Wszyscy wiemy, że to szkodzi, że jest przyczyną chorób (nowotwory m.in.)-mówią o tym LEKARZE!!! Więc pytam się panie Morawiecki i Kaczyński co jest ważniejsze wzrost gospodarczy czy życie Polaków. Polacy nie mogą być jednocześnie leczeni a na codzień podaje im się jedzenie, które jest przyczyną wielu chorób lub chce się ich poddawać szkodliwym wpływie 5G. Izrael NIE PRZYPADKIEM zakazał 5G w swoim kraju. To absurd, który ma miejsce na naszych oczach.
Daniel K2019.09.29 10:08
Słowo deratyzacja większości z nas kojarzy się z odszczurzaniem i właśnie poddać temu zabiegowi trzeba będzie wszystkie czerwone i różowe szczury, ale również lemingi, które rozpanoszyły się w Polsce, a poczucie bezkarności tak je rozzuchwaliło, że pasożytują na naszej Ojczyźnie w sposób wyjątkowo bezczelny i zuchwały.
Bizon2019.09.29 10:05
16 czerwca 2014 r. tygodnik „Wprost” ujawnił pierwsze nagrania rozmów czołowych przedstawicieli rządu zamachowców z Platformy Obywatelskiej. Ohydnym, rynsztokowym językiem meneli i kryminalistów omawiają oni szczegóły swych przestępstw i planują kolejne. W rozmowach dominuje ton nienawiści do Polski Prosimy o czynne poparcie utraty przez Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Grzegorzy Schetyny i Kidawy Błońskiej polskich praw honorowych. Ludziom bez honoru nie podaje się ręki, milczy się w ich towarzystwie, wolno im splunąć pod nogi. Są nieobecni w naszych sercach i umysłach, jako ludzie zachowujący się niegodnie. Osobnicy bez honoru i godności nie są zapraszani do domów ludzi uczciwych, podobnie jak w opinii publicznej przestępcy, którym prawo stanowione nie potrafiło sprostać.
Topek2019.09.29 10:01
Obowiązkiem całej prawicy jest stanąć solidarnie jeden z drugim przeciwko obecnej opozycji totalnej , która niszczy naszą Ojczyzną . Obowiązkiem Polaków jest działać razem na rzecz wspólnego dobra . Obowiązkiem naszym jest zacząć odważnie mówić , zacząć odważnie działać , zwyciężyć i rządzić dalej w Polsce bo : „To jest nasza Ojczyzna! Mamy tylko jedno rozwiązanie kontynuowanie rządzenia państwem przez OBÓZ PATRIOTYCZNY z PIS-em na czele . To jest ten czas , CZAS NA POLSKĘ!!!!
Urszula2019.09.29 9:53
B R A W O lewacy. Dziękujemy za wasze opinie. Wasze wpisy czyta z wielką uwagą i uczy się przy tym pilnie niejaki dzielnicowy. „dzielnicowy” to leming, który jest upierdliwym lizo du-pem Sketyny, który ma go w ostatniej części układu pokarmowego. Ten leming cierpi na kilka schorzeń (m.in. totalne ogłupienie, dege neracja myślenia i nadmierna pobudliwość seks ualna). Myślę jednak, że przy naszej pomocy leming ten będzie stopniowo leczony z jego schorzeń. Bardzo obiecujące !
Foster2019.09.29 9:52
Wspomnienia leminga dzielnicowego z 2014 roku: Mam 55 lat. Urodziłem się w gminie Kozia Kupa. Pracowałem w latach 2007-2014 i dobrze zarabiałem - na rękę dostawałem 1125 złotych miesięcznie. Umowę miałem na 3 miesiące , ale szef powiedział , że mi ją przedłuży jak będę pracował po 12 godzin dziennie. Pieniądze odkładałem , bo odżywiałem się karmą dla psów ( najtaniej mi wychodziło). Za odłożoną kasę chciałem sobie kupić taki zegarek jaki ma pan Nowak. Trochę chorowałem , ale nie wiem co mi jest bo zarejestrowano mnie do specjalisty na 2025 rok. Wtedy się dowiem, ale nie przejmuję się bo będę pracował do 67 lat, a więc mam jeszcze dużo czasu. Czytałem codziennie "Gazetę Wyborczą" i oglądałem TVN i stąd wiedziałem , że jest mi tu najlepiej i nie muszę wyjeżdżać za granicę. Popierałem PO bo przeczytałem w GW , że jak przyjdzie PiS to sytuacja moja będzie o wiele gorsza. Nigdy nie myślałem, że się w życiu tak dorobię dzięki PO, Tuskowi i Kopacz a także Bronkowi spod żyrandola. Było mi dobrze w tym złotym okresie dla Polski !
JS2019.09.29 9:50
Do dzielnicowego: Oooo, dzielnicowy się obudził. Ten kretyn zamiast iść do kościoła, to włłczył laptop i smrodzi. Na razie nieźłe ci w mózgu bulgocze, o ile można to coś nazwać mózgiem. Pozatym , najgorsze jest to twoje totalne ogłupienie, degeneracja myślenia i nadmierna pobudliwość rozrodcza.
272019.09.29 11:04
DO JS; A TY BYLEC JUZ SWOIM KOSCIOLKU , KAZDY PISOWIEC WIERZY TEMU DZIADYCE ORAZ ZLOTOUSTEMU WIERZYC JAK WYROCZNI . TERAZ NA QWASZYCH SOR LUDZIE CZEKAJA NIERAZ DOBE TO JEST DOPIERO SKANDAL O TWOIM POZIOMIE KRETYNIZMU POSTEPOWEGO ZOSTAWIE INNYM
JS2019.09.29 9:30
Cztery lata nic nie zrobili a teraz obiecują gruszki na wierzbie! ta piątka znaczy że wciągu pięciu godzin ludzie będą umierać na SORach!
Urszula2019.09.29 9:54
Oby wszyscy lewacy tacy jak ty umarli na SORach !
jozef2019.09.29 9:27
Najpierw wszyscy chorzy mają umrzeć, potem zrobimy piątkę dla zdrowia. Dziwię się emerytom którzy głosują na PiS i stoją w kolejce do lekarza, albo płacą za prywatne wizyty.
Bez żadnego trybu2019.09.29 9:20
Dzień dobry. Kiedy raport końcowy Macierewicza? Polacy chcą wiedzieć kto zamordował śp. Prof. Lecha Kaczyńskiego. Macierewicz i jego komisja biorą miliony rocznie i co zrobili przez 4 lata?? Nic!! Zero!! My, Polacy, chcemy oficjalnego raportu nt. zamachu w Smoleńsku!! Oczekujemy że redaktorzy niezależnej Frondy też są Polakami i przycisną Macierewicza w sprawie zamachu jeszcze przed wyborami. Przecież ten raport otworzyłby oczy Polakom i PiS by miał nie 45% poparcia ale lekko licząc 80%!! Zgadzacie się ze mną czy nie?
Po2019.09.29 9:47
"My Polacy" - ty idioto nie jesteś my Polacy. Jak piszesz brednie to firmuj samego siebie, a nie nas Polaków. Dla ciebie zboczku wystarczy to, że przyczyną katastrofy była pancerna brzoza !
Bez żadnego trybu2019.09.29 11:08
Dla Ciebie jestem zboczeńcem bo oczekuje wyników pracy komisji która bierze miliony z mojej i twojej kieszeni? Może Ciebie nie interesuje co władza robi z Twoimi pieniędzmi, ale mnie bardzo. I jeszcze pytanie- czy nazywanie kogoś bez podstawy zbokiem to katolicka tradycja? Pytam jajko ateista.
katolik2019.09.29 8:56
Wyborcy PIS !!! te wybory sa za życiem albo za śmiercią ,dno mor -społ-pol popslsldwiosnanowoczesna chce uśmiercania Polaków, zniszczenia religii ,rozkradzenia Polski -Bój to jest nasz ostatni,!!! dno nie wejdzie do sejmu!!!!.Zagadka.Madrzy i silni Polacy głosują na PIS!!!
272019.09.29 10:57
nie jestem wyznawca waszEGO KK SIEDZIBA W TORUNIU , OLEWAM WAS KWASEM ZAKLAMANE K PI SS OWSKI , WY I SLUZBA ZDROWIA HA HA HA HA HA HA
katolik2019.09.29 16:22
naprawdę twój wpis i myslenie nie robi szkody.Wygra Bóg,a nie szatan. Niech ogarnie Cię Boże miłosierdzie