16.04.19, 11:10

Czy katastrofa Notre-Dame kogokolwiek obudzi?

Dziś nikt już nie rozumie, że piękno katedry Notre-Dame jedynie odzwierciedla tu, w naszym świecie, cudowność Tamtego świata. Może jednak katastrofa tej gotyckiej świątyni przypomni nam, jakie dziedzictwo mamy obowiązek chronić? - pyta Karlheinz Weißmann na łamach konserwatywnego niemieckiego portalu ,,Junge Freiheit''.

,,Notre-Dame nie należy tylko do Francji. Wszystkie wielkie kościoły naszego kontynentu [...] są uderzającym wyrazem tego, co stanowi o Zachodzie. Mówią o mądrości, inteligencji i samoświadomości naszych przodków, ale także o pobożności, pokorze i niemal niepojętym dążeniu do celu, który nie był z tego świata. Przepych i wielkość tych kościołów robią ogromne wrażenie, ale ostatecznie nie mają ubóstwiać ludzi, którzy je stworzyli, ale Boga'' - pisze Weißmann, jeden z ciekawszych współczesnych niemieckich konserwatywnych intelektualistów.

,,Współcześni ludzie niemal nie są w stanie tego zrozumieć. Skrzeczący, hałasujący, robiący miny do selfie, pozujący do zdjęć tłum, który gromadzi się każdego dnia w gigantycznej, poskręcanej kolejce na placu katedry Notre-Dame, by zostać dopuszczonym do zwiedzania, nie ma o tym bladego pojęcia'' - dodaje autor.

,,Co znamienne, zachowanie nie zmienia się też w kościele. Na głowach pozostają czapki bejsbolowe, nikt nie ścisza głosu'' - pisze.

,,Sterczące wieże i lekkie wyżyny gotyckiej architektury Notre-Dame tak jak przepych jej okien i bogactwo rzeźb mają być przedsmakiem niebiańskiego Jeruzalem, odzwierciedlać coś z cudownego Tam - tutaj. Dzisiaj to już oczywiście praktycznie niewyobrażalne. Być może jednak katastrofa, która prawie unicestwiła tę cudowną budowlę, przypomni nam na nwo o tym, jakie dziedzictwo mamy obowiązek przechować'' - kończy swój tekst Weißmann.

bsw/jungefreiheit.de

Komentarze

anonim2019.04.16 22:59
Obudzi, obudzi np. Rydza, będzie zbierał pieniądze na odbudowę, tak jak zbierał na ratowanie Stoczni i co, NIE PRZEKAŻE, a kupi sobie nowego majbacha. Bo pan Stanisław z Warszawy już niestety zmarł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wojtek2019.04.16 21:44
Niech zamienią też na magazyn albo market bo kościoły są im niepotrzebne.
Holmes2019.04.16 17:14
Przestańcie dorabiać ideologię do tego nieszczęścia. Każdy normalny, cywilizowany, identyfikujący się z kulturą łacińską człowiek jest w bólu i w szoku, bez idiotycznej i zbędnej ideologii.
Jan Radziszewski2019.04.16 14:00
Bezbożniki żydzi masoni Muzułmanie itp poganie bałwochwalcy jawny znak dla was że niewiele czasu zostało do Potopu oczyszczenia świata w ogniu i siarce. /Łk 17,26-30) tzw trzy dni ciemności.oczyszczenia świata z mętów aspołecznych gey itp grzeszników W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.16 13:52
Trwa zbiórka dla chłopaka wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10451zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
marianl2019.04.16 12:43
Jest Wielki Tydzień.Proszę wszystkich katolików o powstrzymanie się od odpowiedzi na obraźliwe komentarze.Proponuję modlitwę w ciszy i skupieniu.
man woman albo gender2019.04.16 12:02
Może nauczy to czegoś wymyślających historie o cudownych ocaleniach, ozdrowieniach, aparycjach na niebie i niemieckich lotnikach nie mogących trafić bombami w częstochowski "kurnik" ? Żadnego cudu wczoraj nie było. Kościół się spalił. Szkoda w sumie. Ciekawe jaką miał akustykę?
Gnostyk2019.04.16 11:54
Mam nadzieję, że ta katastrofa obudzi katolików i uzmysłowi im w końcu, że ich wiara jest błędna! Coś jest symbolicznego w tym...bo ogień jako będący źródłem światłości jest jedym z symboli Boga Prawdziwego.
Marian2019.04.16 11:35
Ludzie w zachodniej europie sa tacy sami jak ci nasi "nowoczesni".Nie oczekujmy wiec od nich zbyt wiele.Pogadaja kilka dni i zapomna
Cipak2019.04.16 11:31
No przecież WSZYSTKO dzieje się wg BOŻEGO planu - w zgodzie z jego wolą!!!
Piotr Nowak2019.04.16 11:26
Mdli mnie od dorabiania do tego ideologii i jakiś hokus-pokus.... Spalił się cudowny budynek. Dziedzictwo wszystkich. Nie tylko katolików. I to jest ogromna strata. Kościoły to przecież możecie sobie w domu robić... Osobiście, gdyby spłonął Al-Aksa to byłoby mi równie smutno. Bo to na jedno wychodzi.
Jahwe2019.04.16 11:24
TAK JEST. NALEŻY SIĘ OBUDZIĆ I NAWRÓCIĆ. MUSIMY POWRÓCIĆ DO NAUK JEZUSA, ROZLICZYĆ KLER I KOŚCIÓŁ, PRZYWRÓCIĆ DRUGIE PRZYKAZANIE Z DEKALOGU, KSIĘŻY PEDOFILII OSĄDZIĆ I WSADZIĆ, A DZIECIOM WYPŁACIĆ ODSZKODOWANIA.
anonim2019.04.16 11:24
"Przepych i wielkość tych kościołów..." a dzieci w Afryce umierają z pragnienia i głodu! jakie to zgodne z nauką Chrystusa!
!!2019.04.16 12:15
"Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?” Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem..." Wczoraj to czytano w każdym kościele, gdzie była msza, w Notre Dame również