26.04.19, 08:40fot. Andreas F. Borchert, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Czy Kościół w Irlandii da się uratować? Arcybiskup chce zmian

Kościół w Irlandii musi się zmienić, jeśli chce przetrwać – uważa abp Diarmuid Martin. Ten wieloletni watykański dyplomata od 15 lat stoi na czele dublińskiej archidiecezji. Z tej racji odegrał kluczową rolę w kształtowaniu współczesnego katolicyzmu w Irlandii. Za rok skończy 75 lat i zgodnie z wymogami prawa kanonicznego złoży rezygnację z pełnionego urzędu. Z tej okazji, na rozpoczęcie ostatniego roku urzędowania dziennik The Irish Times przeprowadził z nim obszerny wywiad o stanie Kościoła w tym kraju.

 

Abp Martin ocenia go negatywnie i to nie tylko ze względu na skandale nadużyć. Od kilkudziesięciu lat Kościół nie potrafi nawiązać relacji z nowymi pokoleniami. W konsekwencji trzon wiernych stanowią ludzie powyżej 45 roku życia. Zaniedbano też wychowanie elit intelektualnych, które potrafiłyby podjąć dialog z różnymi nurtami irlandzkiej kultury. Kościołowi nie udało się zaradzić kryzysowi powołań. W konsekwencji w całej diecezji dublińskiej jest mniej młodych kapłanów niż młodych ministrów w irlandzkim rządzie – przyznaje stołeczny arcybiskup.

Były watykański dyplomata odwołał się do swych międzynarodowych doświadczeń. Przypomniał, że również w innych krajach Kościół napotykał poważne trudności, a jednak potrafił je przezwyciężyć i wejść na drogę rozwoju. Jest to więc możliwe również w Irlandii, ale Kościół musi się zmienić, musi na nowo wymyślić swoją przyszłość.

Stołeczny arcybiskup z całą stanowczością odrzuca jednak model reformy, który proponują irlandzcy tradycjonaliści. Abp Martin nie przebiera w słowach. Porównuje ich wręcz do Wladimira Putina i podkreśla, że powrót do tego, co było kiedyś, nie jest rozwiązaniem. Nie przekonuje go również opcja przypisywana Benedyktowi XVI, czyli koncepcja małej reszty, wyraźnie odcinającej się od świata wspólnoty wiernych.

Jego receptą na odrodzenie Kościoła jest budowanie mostów. „Musimy budować społeczeństwo oparte na dialogu, poszanowaniu, zrozumieniu różnic. Musimy zrozumieć różnice i ludzie muszą zrozumieć, że Kościół będzie inny” – mówi abp Martin. Jego zdaniem przesłanie Jezusa powinno inspirować ludzi do refleksji i poszukiwania wartości. A wszystko to powinno się odbywać w kulturze dialogu, a nie wrogości – dodaje arcybiskup Dublina.

Nie ukrywa on również żalu z powodu opozycji, jaką napotkał w irlandzkim Kościele. Jest mu przykro, że jest postrzegany jako ten, kto potrafi tylko krytykować. Zauważa, że Franciszek posuwa się o wiele dalej w krytyce Kościoła. Gdybym ja mówił to, co Papież powiedział w Dublinie, to by mnie rozszarpali – żali się abp Martin.

bsw/Krzysztof Bronk - Vaticannews.va

Komentarze

PrzyjeżdżającymDoIrlandiiOdpadaKatolickiKołtun2019.04.26 14:06
Bez rozpasania i zamordyzmu bezkarnych klero-zboków katolickich Irlandia ma się świetnie. Odżyli ludzie, odżyła gospodarka, kraj kwitnie. Polacy mogą to zobaczyć, kiedy dotrą na Irlandię ze swoich wioch podlaskich, gdzie proboszcz trzyma wszystko w szachu i w dodatku rucha parafianom dzieci w zakrystii, za co ci całują go po łapach. Można żyć inaczej! Mówi Irlandia do polskiego ćwoka z katolickiego ciemnogrodu.
Beno2019.04.26 12:46
Biskup zapomniał, że ma żyć dla Chrystusa i dla ludzi. Dla Chrystusa to może i żyje - trudno to ocenić, ale dla ludzi - to już chyba ma problem. Chce budować mosty z kim? Z tymi co odeszli od Kościoła. Potrzeba ich szukać i przygarnąć, o ile zechcą. Ale powinien żyć dla tych, którzy jeszcze wypełniają te kościoły. Czy na powrót zgromadzi tych - którzy odeszli, którzy chcą innego kościoła - nie chodzi tylko o pedofilię , lecz o modernistów, wygodnych, krytykantów... - to raczej wątpliwe. Ale będzie ogromnym zaniedbaniem - na cel budowania mostów i czegoś nowego zaniedbanie i krytyka tych, którzy jeszcze w tym Kościele są. "Oni by mnie rozszarpali". to nich robi tak, aby go nie rozszarpali. Niech ich nie zniechęca, ale zachwyca - będą znowu powołania, będzie ten krąg przez ich świadectwo się powiększał. Błąd współczesnego Kościoła, szczególnie na Zachodzie polega na tym, że biskupi przestali być pasterzami, ojcami dla swoich wierzących i że ciągłe eksperymentują, a co jeden eksperyment to gorszy i większa katastrofa: oprócz mszy św. nie ma żadnych nabożeństw: majowych, czerwcowych, dróg krzyżowych, różańcowych, adoracji najświętszego Sakratmentu, tylko wprowadzili kręgi biblijne, dyskusje bez końca, tańce medytatywne i inne, muzykę, która nie prowadzi do modlitwy, po mszy świętej spotkania przy kawie,lub grilu, a msza święta traktowana jest jako dodatek do żarcia, zniszczono poszanowanie świętowści i wiele innych głupot, które czasami i w polskim kościele też znajdują już miejsce. Ta droga prowadzi do nikąd.
Reytan2019.04.26 12:25
Widzimy w tych komunistyczmych i antypolskich komentarzach,komu naprawde SLUZY Fronda.
Reytan2019.04.26 12:24
Wszedzie Kosciol mozna uratowac,nawet bez wysilku,ale trzeba chciec. Natomiast interesujace tutaj wpisy po kolej nas ponaglaja,ze aktywnym komunistom musimy wreszcie zaczac odbierac polskie obywatelstwo i odsylac ich z powrotem do ich ojczyzny,Korei Polnocnej.
Naczelny2019.04.27 1:23
A takich psycholi jak Ty do wariatkowa.
Icek2019.04.26 12:03
Nie ma zadnej szansy aby w Irlandii KK mial kiedykolwiek w przyszlosci jakakolwiek wladze.To se ne wrati... Stare Koscioly przerabiane tu sa na hale targowe ,puby i hotele w tempie ekspresowym. Do Kociola chodzi garstka emerytow.A szykuje sie wyprowadzenie religii ze szkol.Cudowne czasy nastaly.Oby tak dalej.
andrzejhahn32019.04.26 10:50
kosciol katolicki jest to zbrodnicza organizacja i powinien jak kazda takowa organizacja zostac zdelegalizowany
Johan2019.04.26 10:25
te cytaty mnie osłabiają i zaczynam wątpić w logikę człowieka ! Przecież Kościół sam w sobie nie jest nikomu potrzebny, ale jest potrzebny NAM, by przeżyć !! Ktoś musi przecież spajać społeczeństwo i narzucać zdrowe wartości moralne !! Sic ! Bez tego padniemy szybciej niż się nam wydaje :(
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 10:22
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 10:22
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11110zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Marek212019.04.26 9:32
Kiedy polski Kościół podziękuje PPR/PZPR za odebranie mu szkół, domów dziecka, domów opieki co uniemożliwiło popełnianie nadużyć i przestępstw podobnych do Irlandzkich? Kiedy podziękuje za aurę męczeństwa dzięki której przetrwał bez problemów ponad 20 lat demokracji? Bez tego leżałby na łopatkach jak Kościoły w wielu europejskich krajach.
Jarosław Leśny 2019.04.26 9:13
Za dużo zła by naród zapomniał. Czas ponoć leczy rany, jednak niektóre pozostawiają blizny na zawsze.
Cipak2019.04.26 8:59
URATOWAĆ - dla kogo??? A więc - po co???