17.03.21, 09:37Fot. wikimedia - public domain / Lukasz2, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Czy powązki zostaną wreszcie zdekomunizowane?

Jeśli Polska ma by krajem rzeczywiście praworządnym i sprawiedliwym - Powązki Wojskowe muszą zostać ponownie – wzorem wolnej i niepodległej II Rzeczpospolitej - polskim cmentarzem, nekropolią chwały Polaków, polskich żołnierzy, polskich autorytetów, a nie zbrodniarzy komunistycznych - czytamy w apelu do władz Rzeczypospolitej Polskiej o dekomunizację Powązek. Apel został podpisany przez liczne organizacje działające na rzecz dekomunizacji oraz należytego upamiętnienia wszystkich tych, którzy sprzeciwiali się narzuceniu oraz wspieraniu w Polsce systemu komunistycznego.

Poniżej zamieszczamy treść apelu:

Do najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej

 

My, niżej podpisani, apelujemy do najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej o prawo i sprawiedliwość.

 

Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie to wyjątkowa polska nekropolia. Taki charakter miała w wolnej, niepodległej II Rzeczpospolitej, bo po 1945 r. została – jak cała Polska – zawłaszczona przez komunistów. Ten stan trwa do dziś.

 

Nielegalna, bo narzucona nam przez sowietów siłą, nigdy nie wybrana przez Polaków komunistyczna władza przejęła przede wszystkim Aleję Zasłużonych, gdzie nadal spoczywają ludzie Moskwy, jak współautor antysemickiej nagonki w 1968 r. i masakry robotników na Wybrzeżu w 1970 r. Władysław Gomułka; wiceszef bezpieki, twórca i pierwszy komendant Milicji Obywatelskiej Franciszek Jóźwiak; czy tzw. prezydent, a naprawdę naczelny zbrodniarz Bolesław Bierut – główny morderca Żołnierzy Wyklętych, który podpisał na nich tysiące wyroków śmierci.

 

Na polskiej nekropolii spoczywają także np. szefowie antypolskiej, komunistycznej bezpieki: Stanisław Radkiewicz, Roman Romkowski, Mieczysław Mietkowski, Jan Ptasiński, Konrad Świetlik, Jakub Berman, Julia Brystiger. Funkcjonariusze przymusu bezpośredniego: Anatol Fejgin, Stanisław Łyszkowski, czy Marian Stróżyński. Krwawi sędziowie: Józef Badecki, Marian Frenkiel, Władysław Garnowski, Leo Hochberg, Teofil Karczmarz, czy Bronisław Ochnio. Krwawi prokuratorzy: Stanisław Zarako-Zarakowski, Henryk Holder, czy Henryk Ligięza.

 

Wśród wymienionych są oprawcy polskich bohaterów narodowych: gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, kpt./gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, rtm Witolda Pileckiego, cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN: ppłk Łukasza Cieplińskiego, mjr Adama Lazarowicza, Kazimierza Pużaka, ks. Rudolfa Marszałka, czy ks. Zygmunta Kaczyńskiego.

 

Większość z nich została zrzucona do bezimiennych dołów śmierci na „Łączce”, gdzie, przykryci grubą warstwą nawiezionej ziemi, spoczywali przez długie lata PRL.

W ostatnich latach polski cmentarz „wzbogacili” kolejni komuniści. W 2013 r. obok kwatery „Ł” spoczął w PRL-owski szef MON Florian Siwicki, jeden z architektów inwazji na Czechosłowację i stanu wojennego. Rok później znany powszechnie Wojciech Jaruzelski. Chwilę wcześniej Jan Czapla i Włodzimierz Sawczuk, szefowie Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, i wśród wielu innych komunistycznych dygnitarzy – reprezentantów interesów Moskwy: Eugeniusz Molczyk, zastępca naczelnego dowódcy wojsk Układu Warszawskiego, w razie sowieckiej interwencji szykowany przez Moskwę na dowódcę WP, który chciał zlikwidować „Solidarność” siłą. Z kolei Czapla był wcześniej zastępcą dowódcy ds. politycznych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który pacyfikował „bandytów”, czyli niepodległościowe podziemie.

 

Obok Tadeusz Pietrzak - w grudniu 1970 r. współdecydował o strzelaniu do polskich robotników, a zbrodniczą karierę rozpoczynał od wymordowania żołnierzy kpt. Henryka Flamego, „Bartka”. W kolumbarium „kat Trójmiasta” Stanisław Kociołek, oraz poprzednik Jerzego Urbana – Artur Starewicz, szef komunistycznej propagandy w latach 1948-1954.

 

Groby komunistycznych oprawców sąsiadują z mogiłami powstańców styczniowych, wielkopolskich, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., września 1939 r., Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich.

 

Jest jeszcze problem „Łączki”. Tu musi powstać wielki narodowy panteon chwały, na wzór Cmentarza Orląt Lwowskich, w miejsce obecnego „panteoniku”. Zamiast szuflad ze stłamszonymi kośćmi naszych bohaterów, każdy musi mieć swój grób. Każdy Żołnierz Wyklęty zasłużył po latach poniewierki, prześladowań, represji, na własny grób.

 

Dlatego my, niżej podpisani, apelujemy do najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej o zakończenie tej schizofrenicznej sytuacji. A ponieważ dotychczasowy właściciel cmentarza nie zamierza rozwiązać problemu – należy wywłaszczyć Powązki Wojskowe na rzecz Skarbu Państwa, tak jak stało się to z Placem Piłsudskiego w Warszawie i terenem Westerplatte w Gdańsku.

 

Jeśli Polska ma by krajem rzeczywiście praworządnym i sprawiedliwym - Powązki Wojskowe muszą zostać ponownie – wzorem wolnej i niepodległej II Rzeczpospolitej - polskim cmentarzem, nekropolią chwały Polaków, polskich żołnierzy, polskich autorytetów, a nie zbrodniarzy komunistycznych.

 

Podpisali:

Fundacja „Łączka”

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych

Stowarzyszenie Godność

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Warszawa-Wschód

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Pomorskie

Towarzystwo Patriotyczne – Jan Pietrzak

WiN Inspektorat Warszawa

Żołnierze Chrystusa

Inspektorat WIN Beskidy

Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ

Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów

Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”

Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

Instytut Historyczny nn im. Andrzeja Ostoja Owsianego

Fundacja Willa Jasny Dom

Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne Orzeł Biały-S

jkg/pch24

Komentarze

Anonim2021.03.17 15:39
A pozwolą na oczyszczenie starsi bracia w wierze?
lucek2021.03.17 15:24
Nekrofilia to jednak bardzo brzydkie zboczenie.
Darek2021.03.17 14:40
Ja tam bym zaczął od dekomunizacji członków rządu, Trybunału Konstytucyjnego, dyplomatów, sędziów, a najlepiej to i całego sejmu. Więcej zbrodniarzy komunistycznych teraz mamy na najwyższych stanowiskach w Państwie niż za SLD, wypadałoby coś z tym zrobić. Komuniści i ich dzieci won z działalności publicznej i zawodów zaufania publicznego!
katolicka deratyzacja Polski2021.03.17 16:19
Komunisci domagaja sie dekomunizacji ?
as2021.03.17 14:17
Dokładnie. Oddzielić ziarno od plew. W najgorszym razie trzeba czerwonych zostawić (bo np. rodzina nie zgodzi się) i przenieść tylko groby Polaków na nowe chwalebne miejsce. Tamto miejsce nie pielęgnować, niech samo zarasta, gnije. Ewentualnie zlokalizować tam skład kontenerów na śmieci, zrobić szalet miejski. Będzie pasować.
Anna2021.03.17 13:26
Zemsta na trupach za publiczne pieniądze - bezcelowe, niegospodarne, małostkowe. A zawsze mi się wydawało, że w naszym kraju zmarłych otaczało się szacunkiem, niezależnie od tego co uczynili za życia. Dla niektórych ziemia na cmentarzu okazuje się ważniejsza od spokojnego spoczynku nieboszczyków i spokoju ich żyjących bliskich, a jest to ziemia tak samo polska i ojczysta jak w każdym innym miejscu w granicach naszego kraju. Apeluję o zdrowy rozsądek.
as2021.03.17 14:20
Mylisz ZEMSTĘ ze SPRAWIEDLIWOŚCIĄ. Czy grób mordercy pasuje do alei zasłużonych?
Anna2021.03.19 8:47
Grób to grób, trup to trup. Ofiary nie odzyskają dzięki temu życia, zdrowia, nie zapomną traum. Za to setki ekshumacji będą kosztowały nasze państwo olbrzymie pieniądze, podobnie jak odszkodowania w wytoczonych za to procesach, gdyż prawo jasno określa postępowanie ekshumacyjne a wyjątkowy sentyment, jakim cieszą się powązki nie jest wystarczającą przesłanką żeby wykonać ekshumację bez zgody rodziny. Z formalnego punktu widzenia powązki to cmentarz jak każdy inny.
jerzy2021.03.17 12:58
W IMIENIU PENSJONARJUSZY TWOREK JESTEM ZA
XD2021.03.17 12:25
Jeśli zatrzecie wszelkie ślady istnienia zbrodni, zdrajców i komunizmu w Polsce to zatrzecie ważną część polskiej historii. A historia jest niezbędna do nauki przyszłych pokoleń. Tu nie chodzi o glaryfikację, ale o pamięć. O Stalinie i Hitlerze też trzeba pamiętać – po to żeby każdy przejaw faszyzmu zdusić w zarodku. No ale pisowska część społeczeństwa by wolała żeby nikt nie pamiętał o metodach komunistycznych władz – w końcu sami je stosują.
romanescu ciauczesku2021.03.17 14:24
Żaden grób nie będzie zrównany z ziemią. Po prostu jak zdechnie świnia to wywalasz ją do dołu, możesz nawet dać jej trumnę ze złota i posąg ze złota, ale świnia nie leży między ludźmi. Nie wypada.
XD2021.03.18 15:53
Na tym polega Twój problem – dokonujesz sądu wstępnego, przed swoim Bogiem. Czy to na pewno Twoje zadanie?
Mirek2021.03.17 11:41
Już najwyższy czas zrobić z czerwonymi zbrodniarzami porządek . Ja zrobiłbym to tak . Ogłosiłbym aby rodziny zbrodniarzy zabrały ich truchła z Powązek a jeżeli nie to są w Polsce wyrobiska po żwirowniach i tam bym wszystkich tych zbrodniarzy przekopał przy pomocy koparek . Po prostu czerwoni zbrodniarze won z Powązek !! . Aha , że większość to są Żydzi to niech ich wezmą na cmentarz żydowski . Oczywiście gazeta żydowska i lewactwo będzie darło jap ale co się stanie to już zostanie .
Igo2021.03.17 12:05
Zaiste rzymskokatolickie podejście do sprawy. KrK gratuluję wyznawców są po prostu pełni dobroci, empatii no i wzorują się na papieżach, Ten akurat osobnik o imieniu Mirek jest zapewne wyznawcą Stefana VI :-)
Warszawa2021.03.17 14:29
O! Już drą ryja :)
PrawyCzłowiek2021.03.17 11:21
Dajcie zmarłym spokój wy komusze ścierwa. Weźcie się lepiej za katopedofili i mafiją pis kastę.
Ex SS-man do Anonima2021.06.24 12:00
Słusznie! Zebrać np. szczątki Hitlera i z szacunkiem pochować! On raczej zmarł, więc powinien mieć spokój. Nie powiem "święty spokój", bo to Brukselka źle odbierze.
Igo2021.03.17 10:24
Zaiste jak ta władza do spółki z krK lubi się babrać w trupach.
rychu2021.03.17 10:28
Musi odgrzebac i tych co Polakow mordowali i tych co zakopywali w wapnie
Igo2021.03.17 11:24
To trzeba szerzej iść, odgrzebać tych co mordowali w: Radziłowie, Wąsoszy, Goniądzu, Kolnie, Bzurach Jedwabnym. Tylko jest pewien problem to byli nieodrodni synowie kościoła katolickiego :-)
Piotr2021.03.17 11:29
A co Ty się tak tego Rajsa, Ognia, Łupaszki uczepił ?
rychu2021.03.17 10:16
Wszystkich na kirkut
Polexit2021.03.17 10:15
Z całym szacunkiem dla obecnych centralnych władz za ich zupełnie przyzwoitą robotę w porównaniu do ...(2007 - 2015), ale ten prezydent i jego otoczenie i niestety ten słaby rząd nic nie zrobią, by z łajna oczyścić to święte miejsce! (za dużo tam Jehudins).
Grizzly™️2021.03.17 10:33
Prawiczków to nigdy nie ma jak trzeba z żywymi i silnymi walczyć, ale jak już nie żyją, to można szabelką (drewnianą) powymachiwać.
Artur2021.03.17 9:59
Popieram. Groby bohaterów z AK i innych, broniących Polskę przed bolszewią i komunizmem nie powinny sąsiadować z grobami komunistycznych zdrajców Polski i mordercami naszych bohaterów.
Anonim2021.03.17 9:58
Zdekaczyzujcie najpierw Wawel.
Czarek2021.03.17 10:00
dlaczego zachowujesz się jak menelski troll?
Anonim2021.03.17 10:01
Bo jestem z Pcimia.