28.02.20, 17:4011 Dywizja Kawalerii Pancernej, fot. via wikipedia

DEFENDER 2020. CAŁE przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy!

Przygotowanie, przeprowadzenie i zabezpieczenie odbywających się na terytorium Polski ćwiczeń wojskowych DEFENDER-Europe 20, a także ANAKONDA 20 omówiono podczas zwołanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę odprawy z udziałem najwyższych dowódców Sił Zbrojnych RP, Ministrów Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.– Dla nas to wielkie przedsięwzięcie, niesamowite wyzwanie logistyczne, jestem przekonany, że nasze wojsko temu wyzwaniu logistycznemu podoła, wszystko jest przygotowane – akcentował Prezydent.

– Ćwiczenia mają charakter defensywny – podkreślał Andrzej Duda, dodając, że będzie to sprawdzenie zdolności mobilnych sił zbrojnych. – Armia Stanów Zjednoczonych będzie ćwiczyła przerzut wojsk z USA do Europy, do Polski bezpośrednio i przez Niemcy do Polski – mówił. – Będzie to potężne przedsięwzięcie militarne, to także jest wynik moich porozumień z Prezydentem Donaldem Trumpem – wskazywał.

 

CAŁE PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA

 

Właśnie zakończyliśmy odprawę, na której Szef Sztabu Generalnego i Dowództwo Sił Zbrojnych przedstawiali mi stan przygotowania do przeprowadzenia największego od 25 lat ćwiczenia wojskowego Defender-Europe. To ćwiczenie właśnie się rozpoczyna, żołnierze Stanów Zjednoczonych dosłownie w tym momencie przybywają do Polski. To będzie bardzo długie ćwiczenie, potrwa u nas kilka miesięcy. W międzyczasie odbędzie się też nasze – polskie – ćwiczenie Anakonda. A więc będziemy mieli kilka bardzo aktywnych miesięcy, jeżeli chodzi o kwestie związane z ćwiczeniami, obronnością.

Będą u nas obecni żołnierze w sumie z 18 państw przede wszystkim Sojuszu Północnoatlantyckiego – głównie będą to żołnierze armii Stanów Zjednoczonych. W samym ćwiczeniu Defender-Europe weźmie udział 37 tys. żołnierzy, z czego 4 tys. żołnierzy polskich. Natomiast w ćwiczeniu Anakonda będzie brało udział 10 tys. naszych żołnierzy. Plus oba ćwiczenia są logistycznie zabezpieczane przez nasze wojsko, a więc śmiało można powiedzieć, że kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy będzie zaangażowanych w te działania.

Ćwiczenia mają charakter defensywny – chcę to bardzo mocno podkreślić. Głównie będą się odbywały – jeżeli chodzi o ćwiczenie Defender-Europe, bo ono jest tu największe – w Niemczech, na terytorium naszego kraju, państw bałtyckich; więc będzie bardzo szeroko zakrojone. Nasi żołnierze z wojsk powietrzno-desantowych m.in. wezmą udział także w desancie powietrznym, który będzie się odbywał na terenie państw bałtyckich. Oprócz tego będzie tam także desant morski. A więc tych ćwiczeń rzeczywiście będzie w tym czasie bardzo dużo – będzie to sprawdzenie zdolności mobilnych sił zbrojnych.

My będziemy zabezpieczali to przede wszystkim od strony logistycznej, a armia USA będzie ćwiczyła przerzut wojsk ze Stanów Zjednoczonych do Europy, do Polski bezpośrednio i przez Niemcy do Polski. A więc będzie to potężne przedsięwzięcie militarne. To także jest wynik moich porozumień z panem prezydentem Donaldem Trumpem. Bardzo dużo amerykańskiej infrastruktury jest w tej chwili przerzucanej do Polski. Mówię „jest w tej chwili przerzucanej”, bo ten przerzut trwa, a zaczął się już jakiś czas temu. W związku z tym będziemy tutaj mieli naprawdę bardzo szeroko zakrojone działania.

Żołnierze armii sojuszniczych – przede wszystkim amerykańskiej – będą się poruszali po terenie naszego kraju. Tak że wszystkich naszych obywateli bardzo proszę o wyrozumiałość i życzliwe przyjęcie gości, bo będą oni obecni i na pewno będą widoczni. To jest tak wielka liczba żołnierzy, że z całą pewnością Polska zachodnia i północna tę obecność wojsk sojuszniczych zauważy. Będą się oni przemieszczali drogami, koleją, w związku z tym będą obecni w naszych miastach, miasteczkach. I – jak powiedziałem – bardzo proszę o ich życzliwe przyjęcie; jeśli coś będzie trzeba, to proszę, by pomóc.

Jest to ćwiczenie, które ma pokazać właśnie zdolność do realizacji art. 5, tzn. wsparcia sojuszniczego na wypadek, gdyby doszło do agresji. Dlatego mówię, że jest to ćwiczenie o charakterze obronnym, bo właśnie temu ono ma służyć. Armia Stanów Zjednoczonych chce przede wszystkim sprawdzić, jakie są możliwości i sprawność przerzutu sił amerykańskich do Europy.

Nie było w zasadzie takiego ćwiczenia od 1989 roku, a już z całą pewnością nie było ćwiczenia tak wielkiego. Jak powiedziałem: 37 tys. żołnierzy weźmie udział tylko w samym ćwiczeniu Defender-Europe i rzeczywiście będzie to bardzo szeroko zakrojona akcja. Tak że myślę, że będzie widoczna w całej Polsce. Więc – jak mówię – proszę o życzliwe przyjęcie gości, a przede wszystkim o wyrozumiałość.

Te działania będą, oczywiście, koordynowane także z władzami cywilnymi – to nie tylko władze wojskowe. W tej chwili jest tu ścisła współpraca pomiędzy wojskiem a wspomnianymi władzami cywilnymi, stąd też na naszej odprawie był obecny minister spraw wewnętrznych i administracji, pan Mariusz Kamiński, bo jest tu zaangażowana i Straż Pożarna, i Straż Graniczna, i oczywiście Policja – a więc te służby, które podlegają ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Wszystko to musi być razem koordynowane.

Dla nas to wielkie przedsięwzięcie, przede wszystkim niesamowite wyzwanie logistyczne. Jestem przekonany, że nasze wojsko podoła temu wyzwaniu. Wszystko jest przygotowane. I – jak mówię – najbliższe miesiące, poczynając od dzisiaj, to duże wydarzenia militarne, duże ćwiczenia na terytorium naszego kraju, które – mam nadzieję – będzie można zobaczyć w postaci obecności żołnierzy, których – jak już prosiłem – proszę przyjąć z życzliwością i wyrozumiałością.

Mogą być korki na drogach spowodowane przemieszczaniem się sił zbrojnych, przede wszystkim amerykańskich. Więc uprzedzam o tym kierowców. Będą komunikaty w tych sprawach, bardzo proszę ich słuchać – gdzie będą ewentualne blokady związane z przemieszczaniem się sojuszniczych sił zbrojnych. Tak więc – jak powiedziałem – bardzo proszę o wyrozumiałość mieszkańców, kierowców, wszystkich, bo to duża operacja, ale związana ze wzmacnianiem bezpieczeństwa naszego kraju. Myślę, że wszyscy to rozumieją.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za obecność Panom Ministrom i Panom Generałom, dziękuję za wszystkie przekazane nam informacje i mam nadzieję, że będzie to przede wszystkim atrakcja dla dzieci i tych, którzy interesują się siłami zbrojnymi. Będzie można zobaczyć w naszym kraju żołnierzy z wielu państw i mam nadzieję, że będzie to wydarzenie, które przede wszystkim będzie prowadziło do wzmocnienia bezpieczeństwa naszego kraju.

Dziękuję bardzo.

Komentarze

anonim2020.02.28 22:51
M.K TV ( SPADEK CEN SPOLEK O 70MLD! + ROCZNICA SCIEMY SMOLENSKIEJ ) youtube.com/watch?v=bKzRivLA91I
anonim2020.02.28 22:26
13 pistoletów o kalibrze 9 mm z magazynkami full …. u obywatela Izraela, i grzywna 4200 zł? M.K TV ( WIADOMOSCI Z KRAJU + MIEDZ COOPER ) youtube.com/watch?v=CziEmDU9eLE Jolanta Rosiek M.K TV ( CZYZBY SKANDAL OBYCZAJOWY Z UDZIALEM PANA PREZYDENTA?? ) youtube.com/watch?v=t1mfzF1Q6LU youtube.com/watch?v=OiTXFLHJ5aI
"filmy online" - NIELEGALNE!!! 2020.02.28 21:04
Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ale tu nie chodzi o filmy tylko o WASZE KARTY KREDYTOWE! O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
Film2020.02.28 20:36
Oglądaj Oglądaj - Psy 3  w imię zasad (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
arsewipe w zastępstwie słowiczka2020.02.28 19:56
> You have to be Why do you care?
Atheisten sind dumm - A . Einstein 2020.02.28 19:53
I look at you with a great deal of pity; you're so confused about who is who? You have to be an old fuck or a little younger dickhead than old but stupid?
arsewipe w zastępstwie słowiczka2020.02.28 19:37
Pingwiny przenoszą COVID-19 na ludzi, Leszku?
Atheisten sind dumm - A . Einstein 2020.02.28 19:34
Nie zapomnij o pigwinach.
arbiter elegancji2020.02.28 19:15
W cytowaniu O.Wilde nie przeszkadza ci, że ów był pedałem? Używam Linuksa nieprzerwanie od 2006 roku i bardzo sobie chwalę. =================== Tymczasem w prawdziwym świecie: Poznanianka, która wróciła z Włoch z objawami infekcji, zarzuca miejskiemu szpitalowi przy Szwajcarskiej, że zażądał od niej pieniędzy za lekarskie konsultacje. A to dlatego, bo jest nieubezpieczona. - To pierwszy taki sygnał w Polsce. Pilnie wyjaśniamy tę sytuację - odpowiada NFZ.
ladychapel2020.02.28 19:10
Nie życzę sobie nazwiska Dudy obok tak legendarnej nazwy gry, w którą wszyscy grali w latach 80tych (czego gimbusy nie pamientajo)
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!! 2020.02.28 19:02
Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐲 𝐩𝐨𝐫𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐟𝐞𝐤𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐚𝐦𝐢. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.02.28 18:58
- "𝐈𝐦𝐢𝐭𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧 𝐢𝐬 𝐭𝐡𝐞 𝐬𝐢𝐧𝐜𝐞𝐫𝐞𝐬𝐭 𝐟𝐨𝐫𝐦 𝐨𝐟 𝐟𝐥𝐚𝐭𝐭𝐞𝐫𝐲 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐨𝐜𝐫𝐢𝐭𝐲 𝐜𝐚𝐧 𝐩𝐚𝐲 𝐭𝐨 𝐠𝐫𝐞𝐚𝐭𝐧𝐞𝐬𝐬.”- O. Wilde Learn to read English and then read to learn. https://www.pcworld.com/article/3213031/best-web-browsers.html "Linux" - wishful thinking, better yet, shove it to your ass.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.28 18:48
sPADaj PADalcu! jesteś nikim! nawet Kałczyński na początku twojej pRezydentury brzydził ci się podawać rękę którą mu chciałeś podać!
anonim2020.02.28 18:45
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz za DARMO!
arbiter elegancji2020.02.28 18:27
....i znowu nie będzie ani słowa o skokach na Frondzie. #zieeeh
JS2020.02.28 17:55
Wojsko Polskie w Polsce zostanie wzmocnione o 50%. Czy to aby nie ma związku z rozwojem ataku wirusa ? Do izolacji miast będzie potrzeba dużo więcej wojska niż mamy w koszarach. Pozdr.
Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.02.28 17:48
Przejdź na Linuksa, to ci nie zniszczą i będziesz mógł pornosy przeglądać do woli. Do trolowania "na blogach" nie potrzebujesz MS Office i Adobe CS. https://www.pclinuxos.com/?page_id=184