10.05.21, 16:56Fot. via Pixabay - Hosny Salah / screenshot YouTube (nbc news) / Pixabay - Ekaterina Vysotina

Demokraci krytykują Bidena: amerykańskie dolary nie mogą iść na izraelski apartheid w Jerozolimie

W Jerozolimie ma miejsce eskalacja konfliktu pomiędzy Palestyńczykami i Żydami. Na Wzgórzu Świątynnym dochodzi do krwawych rozruchów i starć chcących modlić się muzułmanów z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Szereg państw, w tym USA, wystosowały specjalne oświadczenia wzywające do deeskalacji konfliktu. Kwestia ta nie jest jednak jednoznaczna w partii Demokratów, z której wywodzi się prezydent USA Joe Biden.

Starcia między Palestyńczykami i Żydami mają podłoże religijne - trwa święty dla muzułmanów miesiąc ramazan, w którym wyznawcy Islamu chcą modlić się na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Miasto to ma bowiem ogromne znaczenie także dla muzułmanów. Na Wzgórzu Świątynnym dochodzi do regularnych walk ulicznych między Palestyńczykami, izraelskimi siłami bezpieczeństwa oraz demonstrantami żydowskimi.

Eskalacja konfliktu ma również miejsce z izraelskimi planami wysiedleń Palestyńczyków z dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah zlokalizowanej we wschodniej Jerozolimie. Plany wysiedleń zostały jednoznacznie potępione przez społeczność międzynarodową - więcej czytaj tutaj.

Również Joe Biden wystosował oświadczenie, w którym potępił wysiedlenia i wezwał do deeskalacji. Zdaniem wielu demokratów oświadczenie to zdecydowanie zbyt mało.

 The United States must ensure that its tax dollars are not going to support an Israeli "apartheid" act in Jerusalem

Stany Zjednoczone muszą zadbać o to, żeby pieniądze z podatków nie były przeznaczone na wsparcie izraelskich aktów apartheidu w Jerozolimie - stwierdziła za pośrednictwem Twittera Rashida Tlaib, kongresmenka z Partii Demokratycznej. Tlaib jest córką Palestyńczyków, którzy wyemigrowali do USA.

- Zbyt wielu siedzi cicho lub przyzwala na to, żeby nasze pieniądze z podatków były w dalszym ciągu używane na tego rodzaju nieludzkość - dodała.

W poniedziałek Tlaib wezwała Bidena do interwencji i powstrzymania Izraela od wchodzenia na Wzgórze Świątynne, gdzie izraelskie siły bezpieczeństwa próbowały powstrzymać rozruchy.

Były ambasador USA w Izraelu David Friedman odpowiedział jej jednak, że jego zdaniem Izrael robi wszystko, żeby zabezpieczyć muzułmanów w ich świętych miejscach.

- (...) Izrael ogranicza możliwość modlitwy na Wzgórzu Świątynnym jedynie dla muzułmanów - żydowskie lub chrześcijańskie modlitwy nie są dozwolone. Izrael dokłada wszelkich starań, aby zabezpieczyć muzułmański kult w muzułmańskich świętych miejscach. Mijasz się z prawdą - napisał na Twitterze Friedman.

Pochodząca z Somalii kongresmenka stowarzyszonej z Demokratami partii z Minnesoty lhan Omar stwierdziła z kolei, że "Palestyńczycy zasługują na azyl w meczecie oraz pokój w trakcie Ramadanu". Jej zdaniem "dla muzułmanów, którzy modlą się całą noc w Ramadanie, meczet jest jak dom". - Gdzie jest wsparcie mediów - retorycznie spytała Omar.

Kilku senatorów z Partii Demokratycznej również potępiło akty przemocy oraz planowane izraelskie przesiedlenia. Wśród nich jest jeden z kandydatów na prezydenta z ramienia Demokratów, mający żydowskie korzenie Bernie Sanders. Sanders ostatecznie przegrał w prawyborach w Partii Demokratycznej.

- Stany Zjednoczone muszą mocno przeciwstawić się przemocy stowarzyszonych z rządem izraelskich ekstremistów we wschodniej Jerozolimie i Zachodnim Brzegu i upewnić się, że wysiedlenia rodzin palestyńskich nie będą mieć miejsca - napisał Sanders na Twitterze.

W obronie władz Izraela stanął obecny ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu Gilad Erdan.

- Prawda jest taka, że Izrael jest najbezpieczniejszym miejscem dla muzułmanów na Bliskim Wschodzie. Gdyby agresywny tłum zaatakował policję gdziekolwiek indziej, wszyscy wiemy, że rezultaty byłyby śmiertelne i nie byłoby żadnych potępiających tweetów - stwierdził Erdan.

Erdan zarzucił potępiającym Izrael hipokryzję oraz wzniecanie napięć i konfliktów. - W Izraelu, w przeciwieństwie do innych miejsc, cenimy i stajemy w obronie wolności wyznania, niezależnie od wyznawanej religii - stwierdził w serii wpisów na Twitterze.

jkg/jerusalem post, twitter

Komentarze

Monika2021.05.11 11:25
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Rzymianin2021.05.11 10:33
Gilad nominalnie pełni funkcję ambasadora Izraela w USA, ale w praktyce może być tak jak napisano w artykule, czyli odwrotnie. Przecież to co mówi Gilad, też wygląda odwrotnie.
Hanys GórnoŚląski2021.05.11 8:06
Cała izraelska broń, wyposażenie żołnierzy jest kupione za coroczną amerykańska BEZZWROTNĄ pożyczkę jaką durni amerykanie ofiarowują żydom. A potem "wzywają izrael do deeskalacji". Otwórz oczy.
Anonim2021.05.11 7:25
Niebiańska Jerozolima | PL1.TV ..................... https://www.youtube.com/watch?v=LAU3ktiq5yg
werbalny katolik Jasio Bida2021.05.11 6:10
opierdzielił ydowskich zbrodniarzy. Żydzi wynocha z Jerozolimy- świętego miasta islamu
Anonim2021.05.11 7:28
Jerozolima - miasto trzech religii? szczególnie tej jednej, jedynej prawdziwej w której narodził się Bóg?
Wania Antonim kucaj przed Złotym Cielcem o zdrowie2021.05.11 9:11
niech tiebia Jahwe w gruchach wynagrodzi
Anonim2021.05.11 6:06
maja isc na polskie swinei one sie same obronia zdychajac.
o tym nie przeczytasz na Frondzie2021.05.11 0:06
Joe Biden rozmawiał z przywódcami z naszego regionu na spotkaniu "bukareszteńskiej dziewiątki", czyli państw wschodniej flanki NATO. Na szczycie był m.in. prezydent Andrzej Duda. Biden mówił o współpracy na polu gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego czy walki ze zmianami klimatu. Wspomniał także o praworządności - wynika z komunikatu Białego Domu.
Wania Antonim zagłuszarka z Ruskiej Budy2021.05.11 6:07
jak każdy amerykanin mówi o demokracji, sprawiedliwości , praworządności - stały live motiv. I co Wania zwala gruchy z radości
Z tym, że "live motiv"2021.05.11 7:12
należy pisać się nieco inaczej.
Anonim2021.05.11 7:33
"każdy amerykanin mówi o demokracji, sprawiedliwości , praworządności" - mówisz o tej demokracji w USA, czy tej amerykańskiej demokracji eksportowanej na inne narody?
US BOY2021.05.10 22:26
I DOBRZE NIECH PRZESTANIE USA FINANSOWAĆ TYCH CIAPATOWYCH PEDOFILI !
Hejka2021.05.10 22:53
Fajnie że faszyści z POKO też zaglądają na ten portal. Dobrze mieć taką partię w Sejmie. Buziak.
Pola2021.05.10 22:15
Ramadan a nie Ramazan panie redaktorze do szkoły!
Anonim2021.05.10 20:44
Amerykanie maja tyle do powiedzenia dokąd płyną ich podatki co Polak. Żymianie zdecydują że na koszer armię to tam popłyną. Żymianie rządzą światem.
USA pod żydowską okupacją2021.05.10 20:16
Gówno wiem o USA, ale pi erdole jak połamany, bo jestem zwykły ch uj jehowy. Kreml i Putin to moja miłość!
TFU! na ciebie!2021.05.10 21:33
nie podszywaj się pod logo innych! ty brudny, śmierdzący trollu talmudyczny!
A co wiesz o tymkraju z lat 90 XX w.2021.05.11 0:07
i z kolejnych dekad?
גלעד ארדן2021.05.10 19:45
Muzułmańskie wampiry & zombies.
­2021.05.10 19:30
Ze wzgórza świątynnego w Jeruszalaimie, czyli al-Quds jak mówią Arabowie, Muhammad został wzięty do Nieba.
USA pod żydowską okupacją2021.05.10 19:27
Amerykanie zlekceważyli przestrogę Franklina - O to co powiedział Benjamin Franklin o żydach CYT: "Istnieje poważne zagrożenie dla USA. Tym zagrożeniem jest Żyd, gdyż w każdym kraju, gdzie Żydzi się osiedlili, doprowadzili do obniżenia poziomu moralności i handlowej uczciwości. Trzymają się na uboczu, nieprzystosowani. Próbują zniszczyć inne narody od strony finansowej. Są wampirami, żyją z innych wampirów. Nie potrafią sami siebie utrzymać: muszą żyć z chrześcijan lub z innych ludzi, którzy nie przynależą do ich rasy. Jeżeli nie zostaną wyrzuceni ze Stanów Zjednoczonych na mocy Konstytucji na okres co najmniej stu lat, to jeszcze napłyną do naszego kraju w takiej liczbie, ze zaczną tu rządzie i zniszczą nas przez zmianę formy naszego rządu za którą my Amerykanie przelewaliśmy krew i poświęcaliśmy nasze życie, dobytek i wolność osobistą. [...] Jeżeli Żydzi nie zostaną wykluczeni z USA, to w ciągu dwustu lat nasze dzieci będą pracować w polu, aby ich wyżywić, podczas gdy oni będą z zadowoleniem zacierać ręce w swoich bankach".
Benjamin Franklin - CYT:2021.05.10 20:09
"Ostrzegam was ponownie, jeśli nie wykluczycie [stąd] żydów na zawsze, wasze dzieci i dzieci waszych dzieci będą was przeklinać w swoich pacierzach. Ideały żydów nie są ideałami Amerykanów, i chociaż żyją oni wśród nas od pokoleń, ten lampart nie jest w stanie zmienić swojej skóry. Oni zagrażają naszym instytucjom, zatem powinni zostać wykluczeni stąd przez Konstytucję"
Hejka2021.05.10 22:54
Wspaniale, że tacy ludzie Platformy jak wy dołączyliście do tej faszystowskiej uczty. Buziak.
­2021.05.10 18:47
The truth is that Israel is the safest place for Muslims in the Middle East. If a violent mob attacked the police anywhere else, we all know the results would be fatal and we all know there would be no condemnation tweets.
buda!2021.05.11 7:36
tłuszcza to ty i twoje jude-faszystowskie plemię, a od Palestyny won!
man.of.Stagira2021.05.10 18:31
SURE THING! Wystarczy, że IDĄ na amerykański apartheid BIAŁYCH obywateli USA. //
Gówno wiesz o USA!2021.05.10 20:17
Gówno wiesz o USA!
Holy_Shit2021.05.10 22:55
Świetnie się trzymasz! Dobrze wyglądasz w tym brunatnym sweterku od Trzaskowskiego. Buziak.
To fakt2021.05.10 18:16
— Prawda jest taka, że Izrael jest najbezpieczniejszym miejscem dla muzułmanów na Bliskim Wschodzie. Gdyby agresywny tłum zaatakował policję gdziekolwiek indziej, wszyscy wiemy, że rezultaty byłyby śmiertelne i nie byłoby żadnych potępiających tweetów — stwierdził Erdan.
Anonim2021.05.10 17:59
Ziemia Swieta to ameryka lacinska o oni sie morduja o kawalek pustyni. Co oni maja endemicznego w tym Izraelu? Mialem napisac ze Awokado ale po sprawdzeniu wyszlo to nawet awokado jest z ziemii swietej w Meksyku, skad pochodzi m.in. takze agawa, damiana, szalwia czarownika czy chili.