02.08.15, 10:53fot. Prawica Rzeczypospolitej

Do prezydenta Dudy: Suwerenność, inicjatywa, chrześcijaństwo!

Marek Jurek o przyszłej prezydenturze Andrzeja Dudy Dzisiaj jednym z gości programu "Fakty po Faktach" w TVN24 był Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Głównym tematem była przyszła prezydentura Andrzeja Dudy. Były Marszałek Sejmu zachęcał prezydenta-elekta do odnowienia ścisłej współpracy środkowoeuropejskiej. Zaznaczył, że dotychczasową tradycją polskich prezydentów było, iż na pierwszy kierunek swojej zagranicznej podróży wybierali Rzym, jednak zdaniem Marka Jurka dobrze by było, aby jednym z pierwszych kierunków były państwa Europy środkowej. Podkreślił, że polityka dotychczasowego prezydenta oraz rządu w tym zakresie była bierna.

- Musimy odbudować stosunki w Europie środkowej, żeby wpływać na politykę europejską - stwierdził. Jego zdaniem po to, żeby skutecznie działać w UE, trzeba budować system porozumień regionalnych i tematycznych. Tego zabrakło w działaniach prezydenta Komorowskiego.

Kolejną z poruszonych przez lidera Prawicy Rzeczypospolitej kwestii były stosunki polsko-ukraińskie. - Polski głos w Kijowie jest za mało słyszalny - podkreślił. Przypomniał, że wbrew zapowiedziom ministra Schetyny i wiceprzewodniczącej Mogherini – Polska została wyłączona z mińskich rozmów pokojowych. Zdaniem Marka Jurka również mobilizowanie UE i NATO do obrony naszego bezpieczeństwa wobec Rosji będzie skuteczne wtedy, gdy będzie miało oparcie o system współpracy z państwami regionu.

Zaznaczył, że zarówno prezydent Komorowski, jak i rząd PO-PSL uprawiał w zakresie polityki zagranicznej politykę "biernego oczekiwania" na stanowisko Niemiec. Innym z ważnych działań, jakie zdaniem Marka Jurka powinien podejmować prezydent Andrzej Duda, jest budowanie silnej opinii chrześcijańskiej w Europie. Podkreślił, że Prawica Rzeczypospolitej będzie wspierać prezydenta w jego działaniach.

Andrzej Dubiel - Biuro Prasowe Prawicy Rzeczypospolitej

bjad

Komentarze

anonim2015.08.2 12:40
Panie Hamsterooo Pańskie rady dotyczące tego co powinien robić polski Prezydent nie są funta kłaków warte. Pan i Pańskie środowisko to są ostatnie osoby, z jakich zdaniem polski Prezydent będzie się w ogóle liczył. Pozdrawiam Panie Hamsterooo
anonim2015.08.2 13:30
Jestem przekonana, ze pan Gandalf ma rację. Panujący nam miłościwie w niedalekiej przyszłości Prezydent nie będzie się liczył z opiniami takich hucpiarzy, którzy bezczelnie oczekują, ze obejmie on np. honorowy patronat nad rocznicą rzezi wołynskiej.
anonim2015.08.2 17:26
Hamsterooo napisał: "żadnych dostaw broni, nie jest to zgodne z polską racją stanu. " A czytać ze zrozumieniem, baranek potrafi? Gdzie w tej wypowiedzi masz mowę o dostawach broni? "Przypomniał, że wbrew zapowiedziom ministra Schetyny i wiceprzewodniczącej Mogherini – Polska została wyłączona z mińskich rozmów pokojowych. Zdaniem Marka Jurka również mobilizowanie UE i NATO do obrony naszego bezpieczeństwa wobec Rosji będzie skuteczne wtedy, gdy będzie miało oparcie o system współpracy z państwami regionu." *** "Niech Ukraińcy zaczną od rewizji polityki historycznej, wtedy możemy zasiąść do rozmów." To jest bez wątpienia potrzebne, należy jednak mieć na uwadze, że w tym kraju trwa wojna i rząd najpierw musi się z tym problemem zmierzyć. Pozwolę też sobie zauważyć, że Polacy bardzo się ociągali z uznaniem swoich win względem żydowskiej nacji - praktycznie do teraz same anioły w Polsce żyją, nie ma nikogo (personalnie), kto by się poczuwał do winy. I żeby było jasne - mam na uwadze nie ogrom popełnionych zbrodni, ale ich obecność na terenach Polski. *** "Jeśli Ukraina ma nas gdzieś, my też nie bądźmy dla niej lepsi." 1. Jakie to polskie :( 2. Proszę podać konkretne dowody na to, że rząd Ukrainy ma Polskę gdzieś.
anonim2015.08.3 9:04
Jedno pytanie panie autor i panie Jurek: Czy w konstytucyjnych zadaniach państwa polskiego występuje "krzewienie chrześcijaństwa"?