13.06.19, 06:05Fot. The White House via Flickr, CC 0

Donald Trump: Nigdy nie zapomnimy tego, co Polska zrobiła, by odzyskać wolność

Wczoraj prezydent Andrzej Duda spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Doszło do podpisania niezwykle ważnego z punktu widzenia Polski porozumienia, na mocy którego obecność wojsk USA w Polsce zostaje bardzo wzmocniona. Podczas przyjęcia, które stanowiło ostatni akcent spotkania, obaj prezydenci wygłosili swoje przemówienia. „Panie prezydencie, nigdy nie zapomnimy tego wszystkiego, co Polska zrobiła, by odzyskać wolność” - mówił prezydent Donald Trump.

Szanowny panie prezydencie, w Polsce mamy świadomość, że jest pan naszym wielkim przyjacielem. I właśnie w tym miejscu, w Białym Domu, w sercu Stanów Zjednoczonych, chcę bardzo mocno podkreślić, że bardzo doceniamy, panie prezydencie, pańskie relacje z pracowitą i lojalną wobec naszych stosunków amerykańską Polonią”

- mówił w Waszyngtonie Andrzej Duda i dodawał, że uczucie to jest odwzajemnione.

Mówiąc po angielsku przypomniał, że za dwa dni prezydent Trump będzie obchodził swoje urodziny. Zgromadzeni goście odśpiewali po polsku „Sto lat”.

Duda przypomniał również, że w tym roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA, które były jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość w 1918 roku.

Cieszy mnie fakt, że nie jesteśmy tu tylko po to, by pamiętać o tej rocznicy, ale również, by inwestować w nasze przyszłe relacje”

- mówił polski prezydent.

Przywołał również słowa prezydenta USA Harry’ego Trumana:

To ludzie tworzą historię a nie odwrotnie. W czasach, kiedy przywództwo jest słabe lub zupełnie go nie ma, społeczność stoi w miejscu. Postęp następuje, gdy odważni, zręczni przywódcy nie boją się wykorzystać okazji do zmiany stanu rzeczy na lepszy. I oto jesteśmy, panie prezydencie. Wiele osiągnęliśmy od naszego spotkania we wrześniu 2018, wypełniliśmy deklarację o strategicznym partnerstwie treścią polityczną, gospodarczą, energetyczną i militarną”.

Prezydent Trump w swoim przemówieniu wspomniał obchodzoną niedawno 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii:

W tym czasie polscy i amerykańscy wojownicy stali ramię w ramię, by bronić naszych narodów, by pokonać nazistowski reżim. Bohaterowie D-Day przypominają nam, że żadna siła nie może pokonać ducha wolnych, dumnych i niepodległych ludzi”.

Dodał, że również Powstanie Warszawskie miało miejsce właśnie 75 lat temu, kiedy to 150 tys. polskich patriotów oddało życie za ojczyznę. Przypomniał swoją wizytę w Polsce i przemówienie pod pomnikiem Powstania.

Wspominając z kolei to, jak „duch Polaków” pomógł zburzyć komunistyczny mur dzielący Europę, podkreślił:

Panie prezydencie, nigdy nie zapomnimy tego wszystkiego, co Polska zrobiła, by odzyskać wolność. Historia Twojego narodu zawsze będzie inspirować patriotów na całym świecie”.

dam/IAR,PAP

Komentarze

edi2019.06.13 7:38
JESTEM DUMNY ! - MAMY NAPRAWDĘ ŚWIETNYCH LUDZI W RZĄDZIE NA CZELE Z MORAWIECKIM, SUPER STRATEGA P. KACZYŃSKIEGO I ZNAKOMITEGO PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ - NAPRAWDĘ OPATRZNOŚĆ ZRZĄDZIŁA ŻE DOCZEKAŁEM TAKICH CZASÓW KIEDY JESTEM NAPRAWDĘ DUMNY ŻE JESTEM POLAKIEM I ŻYJĘ W POLSCE, BRAWO PiS !!! TAK TRZYMAĆ !!!!!!
urbanacje2019.06.13 7:14
wojna handlowa USA vs Chiny - co ma do tego Japonia z lat 80? zapraszam na krótkie video: https://youtu.be/OLcwZbe5Lpg
Saki faki2019.06.13 6:53
Trump 5 minut po tej wiekopomnej deklaracji: "A w tej Polska, To kto mieszka, Komancze, czy Siuksowie? -Apacze, tato, Apacze - odpowiedziała Ivanka"
Realista2019.06.13 6:52
Będą pamiętać żarty chodzi o głosy polskich wyborców ale wiz i tak nie zniosa
don2019.06.13 6:51
Nasza para prezydencka dobrze nas reprezentuje, pod każdym względem, brawo Andrzej Duda, brawo Agata ! Duma. To jest inny poziom w porównaniu z naszą poprzednią parą.
kalinka2019.06.13 7:06
szczególnie reprezentowała na Ukrainie składając kwiaty pod pomnikiem ukraińskiej armii galicji, która walczyła z orlętami lwowskimi
kalinka2019.06.13 6:45
czy Trump raczył PRZEPROSIĆ Polaków za to, że w 1943 bez żadnych skrupułów USA oddał nas w łapy Stalina i potwierdzili to w Jałcie? oczywiście, że nie przeprosili i nigdy nie przeproszą
ardo2019.06.13 7:17
To stalin i Rosjanie mordowali Polaków, a nie Amerykanie.
Rozbawiony2019.06.13 6:45
Ale o tym aby znieść wizy nie pamiętają choć powodu żadnego nie ma uważają nas za gors ych debili niż Meksykanie
kalinka2019.06.13 6:48
jeżeli ktoś zachowuje się jak kundel to traktowany jest jak kundel, żydowska część tzw elit jeździ do USA bez problemu i wizy otrzymują tak samo łatwo jak PIS rozdał już ponad 20 tys polskich paszportów żydom w Izraelu7
1232019.06.13 6:53
jak zwykle russkie trolle w komplecie. Napisz jak jest z wizami do ruskowa hm?! Co do systemu bezwizowego do US, wizy TURYSTYCZNE beda przyznawane eletronicznie bez odwiedzania ambasady tylko i wylacznie kiedy Polacy zaczna pamietac o wyjechaniu z terenu US w okreslonym terminie. Do nie jest kwestia zlej/dobrej woli, zupelnie przeciwnie do ruskow ;). Do was samo rozpatrzenie podania o wize kosztuje kilkaset zlotych i w sumie nie wiem po uj tam jechac zeby bezdomne dzieci na dworcach cie okradly??!?!?!
man.of.Stagira2019.06.13 6:43
. . cyt. „PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS etc. etc. …” kon. cytatu Grzegorz Schetyna, Gazeta Wyborcza, Grzegorz Braun (alias ‘Tupi.EM’) – wymowa oryginalna Adam Michnik, Stanisław Michalkiewicz, Katarzyna Lubnauer, Janusz Korwin-Mikke, Joanna Scheuring-Wielgus, Włodzimierz Cimoszewicz … et confederates consortes . . PODUBKA!... p r a w d z i w a KONFEDERACJA ideowa i patriotyczna, Wash & Go!…