20.01.20, 09:15Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Dość zakłamywania historii: Europoseł Jadwiga Wiśniewska pisze do szefa PE

Dość zakłamywania historii

Polska została pomówiona przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putin o wchodzenie w sojusz z Adolfem Hitlerem i nazistowskimi Niemcami. Dodatkowo w swojej wypowiedzi zaprzeczył on także sowieckiej odpowiedzialności za pakt Ribbentrop-Mołotow. W związku z tym w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat zakłamywania wydarzeń historycznych. Niestety, instytucje unijne same przyczyniają się do przeinaczania historii Europy. Wystosowałam list do Przewodniczącego Davida Sassoliego w tej sprawie wzywając go do pilnej korekty wystawy w Domu Historii Europejskiej.

Podczas styczniowej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat przeinaczania historii europejskiej i pamięci o II Wojnie Światowej. Debata ta była odpowiedzią na słowa Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, który kłamliwie oskarżył Polskę o wchodzenie w sojusz z Adolfem Hitlerem i nazistowskimi Niemcami, a także zaprzeczył sowieckiej odpowiedzialności za pakt Ribbentrop-Mołotow.

Niestety, do zakłamywania historii Europy przyczyniają się również instytucje unijne. Stworzony przez nie Dom Historii Europejskiej, przedstawia naszą wspólną, europejską historię w wielu przypadkach nieobiektywnie, pomijając przy tym sporo istotnych faktów historycznych.

Wystawa w Domu Historii Europejskiej manipuluje prawdą historyczną, przez co wyjaśnianie ciągu przyczynowo - skutkowego wielu wydarzeń historycznych jest często niemożliwe. Dla przykładu nie podaje się faktycznej, bezpośredniej przyczyny II Wojny Światowej, jaką był pakt Ribbentrop-Mołotow, a także nie wskazuje się jego konsekwencji, jaką była agresja Niemiec (1.09.1939r.) i Związku Sowieckiego (17.09.1939 r.) na Polskę. Ponadto, przypisuje się Polsce, Francji i Ukrainie winę za Holokaust. Zadziwiające jest też, że nie wskazuje się Niemców jako agresorów i inicjatorów II Wojny Światowej, a także nie podaje się liczby cywilnych ofiar niemieckich działań wojennych w całej Europie. Zaś komunizm, który uznawany jest za totalitaryzm, niestety w Domu Historii Europejskiej przedstawiany jest w pozytywnym kontekście. Zupełnie pominięta została informacja o milionach ofiar tego zbrodniczego systemu. Na wystawie nie znalazło się również miejsce dla podkreślenia roli chrześcijaństwa, które było podstawą rozwoju europejskiej cywilizacji. Pominięto także historię europejskiej kultury, filozofii, nauki i edukacji.

Dlatego też skierowałam list do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - Davida Sassoli, w którym wnoszę o podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do korekty wystawy, tak aby pokazywała bez manipulacji historię Europy. Ponadto, wezwałam do uzupełnienia ekspozycji, w trybie pilnym, o faktyczną przyczynę II Wojny Światowej, jaką był pakt Ribbentrop - Mołotow i jego konsekwencje. Liczę na to, że w kontekście walki, jaką podejmuje Parlament Europejski z dezinformacją, jak i odbytej styczniowej debaty, Przewodniczący Sassoli potraktuje moją prośbę z należną naszej wspólnej, europejskiej historii uwagą.

informacja prasowa

Komentarze

Poznanianka2020.01.20 10:36
Pani Europoseł, czyli najwyższy czas na przygotowanie się do opuszczenia UNII! Bo tu już żadne petycje nie pomogą, ale sami jesteśmy sobie winni, bo jak mantrę powtarzamy, że to "jacyś nieokreśleni niemieccy naziści" napadli na Polskę i wymordowali tysiące naszych Rodaków! Zamiast otwartym tekstem mówić, że to "państwo niemieckie" napadło 1 września 1939 r. na naszą Ojczyznę - Polskę! Mój Ojciec - w szeregach Armii "Poznań" - nie stanął do walki z niemieckimi nazistami tylko z regularną armią państwa niemieckiego!!! Dość łgarstw i otumaniania ludzi, a zwłaszcza młodego pokolenia!
Karol2020.01.20 11:12
100% racji !!!
Waldi2020.01.20 18:18
Takim tekstem jak piszesz "nieokreśleni niemieccy naziści", operują w szkołach i na wyższych uczelniach, z drugiej strony Kasta kolaboruje z Niemcami, Konfederacja z Rosją, ta się kuma z Israelem i też na Nas. Ciężkie losy zawsze przechodzi Nasza Ojczyzna, ale dzięki patriotyzmowi większości Polaków damy radę.
Darek2020.01.20 10:17
My Polacy i Polska jest jak kamyk w bucie europy, nikomu nie pasuje, uwiera i kłuje. Nie mamy żadnego prawa do głosu, nie ważne czy mądrego czy głupiego ale najlepiej mamy siedzieć cicho, nie możemy mieć własnego zdania, nie ma znaczenia kto jest u władzy prawa czy lewa strona PIS czy PO czy inni, zobaczcie i przypomnijcie sobie ubiegłe lata cofnijcie się pamięcią nawet do lat 1920, zawsze komuś przeszkadzało, że jesteśmy.A my jakoś w tej europie trwamy. POLACY! RODACY! mamy tylko jedną OJCZYZNĘ myślcie swoim rozumem nie słuchajcie innych sami wyciągajcie wnioski ze słów ludzi którzy do Was mówią, słuchajcie z lewa i z prawa ale sami wyciągajcie wnioski.
m42020.01.20 9:43
No i na takie akcje czekamy. Brawo!
JS2020.01.20 9:42
Nasz tuba jest żeby mała żeby przekrzyczeć rosyjską, niemiecką, brukselską. Przegramy. Ogłoszenie przez p. Putina zamknięcia ust Polskim politykom brzmi bardzo wrogo. Możemy się spodziewać ostrych ataków na prez. Dudę przed wyborami i po nich. Mogą pojawić się taśmy. Pozdr.
MAVERICK JONASIK2020.01.20 9:33
Apel do zagranicy? ZDRADAAAA !!!! :)
m42020.01.20 9:42
spadaj na drzewo albo na leczenie do wariatkowa
Karol2020.01.20 11:09
Milcz debilu !!! Wiecej nie pisze, bo i tak twoj "rozumek " nic nie ogarnie !
Cool2020.01.20 11:44
Jesteś głupszy niż sądziłem! ... :-))