22.11.19, 17:15

Dr Jerzy Targalski: Rachuby opcji rosyjskiej

Strategia opcji rosyjskiej oparta jest na założeniu, że skoro Amerykanie potrzebują w sporze z Chinami jeśli nie sojuszu, to przynajmniej neutralności Rosji, to muszą w pewnym momencie dogadać się z Moskwą kosztem swoich sojuszników, przede wszystkim Polski, nie mówiąc już o Ukrainie. Dlatego jedni ze strachu, a drudzy z nadzieją na taki rozwój wypadków wmawiają nam konieczność jak najszybszego zdystansowania się od Stanów Zjednoczonych i podporządkowania się Rosji.

Lepiej bowiem od razu pójść na służbę do Kremla, niż zostać sprzedanym na przykład za 10 lat. Oczywiście propozycje te pokryte są banialukami o równoprawnych stosunkach – jakby z Rosją było to możliwe – lub o polityce wielowektorowej. Opcja rosyjska twierdzi, że równoprawne stosunki z Ameryką nie są możliwe, co jest prawdą ze względu na różnicę potencjału, ale za to z Rosją to stan naturalny, bylebyśmy jej nie obrażali, nie drażnili itp.

Całe to rozumowanie oparte jest nie na faktach o współpracy rosyjsko-chińskiej, lecz na przekonaniu, że ów sojusz ma jedynie charakter taktyczny. Oczywiście Rosja sprzedaje w USA dezinformacje o możliwym zerwaniu z Chinami za odpowiednią cenę, zwłaszcza po odejściu Putina, ale nasza strategia powinna opierać się na faktach, a nie na intoksie Olgino [w wiosce Olgino działała rosyjska fabryka trolli – przyp. red.], nawet jeśliby Amerykanie przejściowo mieli w niego uwierzyć.

Warto przytoczyć rozumowanie rosyjskie: „Rosja współpracując z Chinami, prawie niczego nie traci z punktu widzenia swego bezpieczeństwa, ale za to utrudnia życie USA, umacnia stosunki ze swoim kluczowym partnerem i uzyskuje ekonomiczną korzyść”. Stąd pomoc w budowie systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym czy eksport węglowodorów. Dlatego Putin określił tę współpracę jako strategiczną.

Dr Jerzy Targalski

jozefdarski.pl

Komentarze

Maxx772019.11.24 9:49
O jednym zapominamy że dzisiejsza zdegenerowana i opierająca się tylko na surowcach Rosja to nie silny Związek Radziecki wraz ze swoimi państwami-satelitami... nawet trudno porównywać te potencjały... aktualnie Rosja to prawie bankrut ekonomiczny (gdyby USA i UE naprawdę chciały, to by tę pseudo-gospodareczkę zadusiły w trymiga!) PKB Rosji jest mniejszy niż PKB samego Nowego Jorku... co wywołuje potworny śmiech i niestety Rosja jedynie poza bronią nuklearną i sprawnym aparatem zakłamanej propagandy, jest wielkim bezludziem biedoty...
PolakNieRuskaOnuca2019.11.23 15:01
Ale tu dziś czerwono ! Zleciały się czerwone szmaty jak muchy do gnoju i sieją propagandę putlerowską.
dyzio752019.11.23 17:16
Czy nie dociera do PolakaNieRuskiejOnucy że gdyby nie owe onuce to nie byłoby go na świecie bo wujek Adolf był na najlepszej drodze żeby tak się stało. Choć może i szkoda bo mniej durniów byłoby wtedy na świecie
PolakNieRuskaOnuca2019.11.23 14:55
Rosja to zbrodnicze, bandyckie państwo, które od stuleci trwa tylko dlatego, że żyje kosztem swoich sąsiadów. Rosja to współczesny Mordor. Warto wiedzieć: https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a http://www.fronda.pl/a/pilsudski-krotko-szczerze-i-wprost-o-rosjanach-1,87699.html http://www.fronda.pl/a/pilsudski-o-rosji-zawsze-bedzie-imperialistyczna,99283.html http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/ http://www.fronda.pl/a/iszczuk-barbarzynska-rosja-przeciw-cywilizacji-europejskiej-1,90763.html https://kresy24.pl/maksymalna-brednia-tort-z-g-wybitny-rosyjski-historyk-odpowiada-na-antypolski-tekst-rosyjskiego-dziennikarza/#comment-161354
dyzio752019.11.23 12:19
Doktorze Targalski, W swych wywodach posługuje się Pan postawa Napoleona który mówił, że jeżeli fakty są przeciwko mnie, tym gorzej dla faktów. Opcja Rosyjska wynika z faktu ze Rosja tak jak i Niemcy są naszymi sąsiadami. To jak się wydaje fakt bezsporny. Jednak konsekwencje z tego wynikające stara się Pan nie tyle negować co trywializować. Tak z Rosją jak i z Niemcami należy budować dobre układy sąsiedzkie na miarę naszych możliwości, bo są naszymi sąsiadami. Szukanie sprzymierzeńca w USA jest nieporozumieniem, bowiem sojusz taki ma charakter utopijny. Zostaniemy wystawieni do wiatru przy najbielszej okazji. Przecież wystawiani jesteśmy już teraz. Ustawa 447 jest wdrażanym planem grabieży naszego kraju. Zakup tandetnego uzbrojenia jest kolejna grabieżcza. A teraz próby sięgania po nasze surowce naturalne, co widać najlepiej na przykładzie Iraku i Afganistanu ze o krajach Ameryki Łacińskiej nie wspomnę. I to wszystko w imię budowania iluzorycznego bezpieczeństwa. Do tego potrzebne jest ustawiczne straszenie nas Rosja. Trzeba to robić żeby amerykańską grabież. Przypomnę: - Rosja jest jedynym naszym sąsiadem, który nie rości sobie niczego w stosunku do nas, w przeciwieństwie do zaprzyjaźnionej Ukrainy. Dziwnym trafem nigdy o tym Pan nie wspomina. Niemców nie trzeba się obawiać, bo oni już tu są i jakoś żyjemy. Jeździmy po autostradach zbudowanych za ich pieniądze, pierzemy koszule w ich detergentach i czytamy ich gazety. Potencjalne chuć wątpliwe wpływy Rosji łatwo oszacować. Żyliśmy pod ich wpływami przez z górą czterdzieści lat i jakoś przeżyliśmy, a sam Pan jest przykładem że nie najgorzej. Moim zdaniem należy zaprosić do Warszawy Merkel i Putina i zaproponować żeby kolejna nitka rurociągu gazowego biegła przez Polskę, której to budowy dopilnujemy za dostarczony przy tej okazji gaz. Jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Wiem, że tak się nie stanie bo wszystkie amerykańskie trolle wyłażą ze skóry aby tak się nie stało.
anonim2019.11.23 10:45
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Stańczyk2019.11.23 12:03
Ile wojen wywołały USA, ile przewrotów inspirowały? Czy za ruskiej okupacji nasi żołnierze "stabilizowali" Afganistan? Najdalej bratnia "pomoc" w Czechosłowacji. KTO jest autorem najbardziej wrogiego aktu wobec Polski? Czy nie parlament USA? I jedni i drudzy są WROGAMI. Opierani "polityki" bezpieczeństwa na tych co zdradzili nas już wcześniej jest błędem. A już poświęcanie olbrzymich środków, prowokowanie islamistów i ruskich, przepłacanie za to że udostępniamy im strategiczne punkty wciągając nas w ewentualną strefę zgniotu to wielki błąd.
PolakNieRuskaOnuca2019.11.23 14:50
Podpisujesz się stańczyk, trollu, ale zapominasz o jednym. Stańczyk był bardzo mądrym człowiekiem i troszczył się o los Ojczyzny, Polski, czego o tobie na pewno powiedzieć nie można.
Stańczyk2019.11.23 16:41
"Argumentacja" takich jak ty nie zachwyca. Delikatnie rzecz ujmując. Zawsze się przy takiej okazji zastanawiam - czy tego typu "mądrości" to "dzieło" sekty z Lublina, dumnego udawacza Polaka z hasbary czy rzeczywiście takie są skutki prania mózgownicy. Choć i ruskiej ręki wykluczyć nie można. Bo ich agentura działa w Polsce i doprowadzenie do szczytów czy raczej dna absurdu idei rozpoznania kto im służy jest im na rękę. W mętnej wodzie łatwiej łowić ryby.
Kazimierz2019.11.25 19:22
A czyim dziełem była rewolucja bolszewicka?
Ryszard Olejniczak2019.11.23 7:50
To jest opowiadanie z cyklu, jak mały Jaś wyobraża sobie wielki świat. Nasza przyszłość zależy głównie od nas samych. Ponieważ jednak sami nie dysponujemy potencjałem, który mógłby robić wrażenie na Chinach, USA czy Rosji to musimy sami zadbać o to aby wspólnie z innymi nam podobnym, taki lokalny potencjał tworzyć.Wszystko wskazuje, że obecne władze Polski podejmują działania w takim właśnie kierunku. Aby to było skuteczne nie możemy jednak uzależnić się od któregokolwiek z wielkich w stopniu, który spowoduje utratę tej lokalnej zdolności koalicyjnej.
Jan Podobas2019.11.23 6:09
Czekam na odcinek: Rachuby opcji amerykański- izraelskiej.
PIOP2019.11.23 5:31
Bardzo dobry artykuł Pana Targalskiego.
ada2019.11.23 0:54
Po pierwsze . Jestem za wojskami amerykanskimi na terenie Polski , chociaz jestem zwolennikiem Konfederacji . A po drugie mam pytanie do dr Targalskiego - "jednowektorowca ". Co Pan powie , jesli Kongres zacznie szantazowac Polske ? Powiedza na przyklad - zrobcie to , albo tamto ( co nie bedzie w naszym interesie ) , bo inaczej "nasza przyjazn moze zostac nadwyrezona" - dopowiedza na dole malymi literami .Panie Doktorze , co Pan wtedy powie ? A znajac Ameryke chociazby tylko z wierzchu , to jest to nie tylko mozliwe , ale niemal pewne . I wtedy polityka jednowektorowa rozsypie sie, jak domek z kart. Chyba ze zrealizujemy "przyjacielskie "wymuszenie . Po trzecie jest takie stare giledowe powiedzenie , ze nigdy nie wkladaj wszystkich jajek do jednego koszyka . A po tczwarte ? Po czwarte , to jestesmy niepowaznym narodem , jesli 30 lat minelo od "obalenia komunizmu " , a my dposcilismy do takiego bezwladu w kwestiach bezpieczenstwa .Osobiscie dziwie sie , ze nas jeszcze ktos do tej pory nie rozjechal . Chociaz od strony ekonomicznej , to byl armagedon . ps. a tak na marginesie polityki wielowektorowej - to Pan wie doskonale , bo i dzieci to wiedza , ze nie oznacza ona z automatu wspolprace z Rosja . Z Rosja zadnej wspolpracy nie bedzie , bo to wroga cywilizacja i tylko idioci zarzucaja Konfederatom , ze chca przyjazni z Putinem . Podobnie wroga jest dla nas zydowska cywilizacja , jak i bizantynska ( Niemcy ).
Janek2019.11.22 22:47
"Strategia opcji rosyjskiej oparta jest na założeniu" - a skąd ta pewność p. Targalski, miałeś pan jakąś prawdę objawioną, czy masz pan jakieś konkretne kwity służb rosyjskich, a może ze służb innych krajów, aby tak jednoznacznie twierdzić? Pańskie "rozumowanie" , "przekonanie" nie ma pokrycia w dokumentach, co oznaczać może, że jesteś Pan propagandzistą, a co więcej, zamieszczony w tekście cytat nie podaje źródła informacji. Sorry, ale może byś Pan napisał, że tak się panu wydaje, że ...., coś mi się śniło po ciężkiej nocy, że ..., sącząc sobie, coś mi zaświtało w mojej głowie , że .... Bajki z mchu i paproci. Takie trele morele mącące zabieganym ludziom w głowach?
Leo2019.11.22 22:16
Jak powiedział Mike Pompeo (sekretarz stanu USA) w lutym br., w trakcie konferencji bliuskowschodniej, otwartym tekstem do mikrofonu, Polska ma przygotować kompleksowe prawodastwo mające na celu zadośćuczynić żydowskim żądaniom, czyli USA zobowiązała się do dopilnowania zapłaty 300.000.000.000 $ żydom za mienie bezspadkowe, czyli żydzi obywatele USA chcą wytargać kasę z Polski za innych żydów, którzy byli obywatelami POlski, i zginęli bez krewnych, po zamordowaniu przez Niemców.
PolakNieRuskaOnuca2019.11.23 14:58
Nie strasz, nie strasz, bo się ze..asz, bolszewicka onuco.
mendy mendy2019.11.22 21:17
Menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 grilling and trolling, getting fuck in the ass and jerking off vigorously - multitasking asshole. Menda uczy polskowo jazyka.
Olej2019.11.22 20:39
Polska ma niewiele czasu na zrealizowanie polityki dojścia do siły, niewiele ! Jak na razie to dochodzenie przebiega zbyt wolno i mało efektywnie. Od polskiej siły i zręczności politycznej zależy w jakiej roli zostaniemy ustawieni. Partnera i suwerena czy podzielimy los jakiegoś środkowoamerykańskiego banana stanu z marionetkami pociąganymi za sznurki w Waszyngtonie. Wciąż istnieje groźba 447 pętli jaką nowojorska lichwa chce Polsce zadzierzgnąć na głowie. Ostatnie głosy dotyczące naszego ustawodawstwa w kwestii kopalin, i w szczególności KGHM powinny obudzić realizm w postrzeganiu amerykańskiego partnerstwa. Zaczynają się interesy z Jankesami ze starego zakonu wtedy kończą się żarty.
Janek2019.11.22 23:01
Obawiam się, że ci "przyjaciele" i ich poplecznicy, co zamierzają nas skroić na 300 mld USD, i to jest tylko początek tej rabunkowej operacji, nigdy nie dopuszczą do tego, abyśmy mieli własną armię zdolną do obrony granic. Z tej jednej i tej samej kieszeni opłacana jest wojna Polsko Polska, dokładnie tak samo, jak opłacane są wszystkie wojny i konflikty na świece. Jak również, opłacani są ludzie, co uważają się za speców w mąceniu w głowach Polakom.
Olej2019.11.22 20:23
Jak sowiety traktowałyby Polskę ? Ot tak jak potraktowały polskiego prezydenta z delegacją w Smoleńsku. To jest odpowiedź tym wszystkim, którzy pierdzielą o polityce wektorowej i układzie z sowietami.
MirekT2019.11.22 18:52
Targalski dogadaj się z Frondą, żeby nie publikowali twojego zdjęcia. Jak przypadkiem jakaś mała dziewczynka cię zobaczy, to dozna szoku i nigdy nie będzie chciała mieć męża !!!!!!!
oficer LWP2019.11.22 19:04
gorzej, nie wstąpi i nie poprze Partii Interesu Syjonu (PIS)
MirekT2019.11.22 19:18
To też.
kapral2019.11.22 19:31
Srytututututu, padnij.
oficer LWP2019.11.22 21:41
cymbał na psterunku
kapral2019.11.22 23:52
Melduje posłusznie ze razem jesteśmy na warcie! Padnij , granat albo mi się pomieszało, granat. padnij. Srututututu to wasze słowa tow. oficerze ludowy.
PolakNieRuskaOnuca2019.11.23 14:48
Ha,ha,ha,ha,ha ... :) jak pięknie się przedstawiłeś, zgodnie z prawdą : "cymbał na posterunku".
kapral2019.11.23 19:15
To taki gapa oficjier sam się zaorał. ;-)
ZDEGUSTOWANY2019.11.22 18:43
Zniewolone umysły oceniając innych w/g swojej miary "myślą", że jak ktoś nie robi łaski Ameryce to zapewne musi być opcją ruską. Pełna Niepodległość nie mieści się w ich głowach.
Newsroom2019.11.22 18:36
Cepy z konfederacji najplepiej zrobili by loda już zawczasu Putinowi, nawet bez walki.
ZDEGUSTOWANY2019.11.22 18:42
KTO komu robi łaskę cepie?!?
Jarek z Poznania2019.11.22 19:02
Loda to pisiory robią Izraelowi i USA. Całkowicie za darmo.
Ordon2019.11.22 17:29
Gnojstyk czy wiesz co to znaczy "repeat offender"? Zapoznaj sie ze znaczeniem a jeszcze lepiej zapoznaj sie z historia "stosunkow" polsko-rosyjskich, polsko-bolszewickich i obecnych polsko-putinowskich. Jest takie powiedzenie w jez. angielskim, "There's no such thing as a stupid question" - okazuje sie, ze sa.
Gnostyk2019.11.22 17:32
Nie czaruj mnie tutaj angielskimi terminami. Znam, w przeciwienstwie do ciebie, biegle ten jezyk i nie potrzebuje sie dowartosciowywac uzywajac angielskich slowek tam, gdzie nie trzeba. Jakbys zauwazyl ja sie pytam o wspolczesna Rosje. Nie za czasow carow ani Lenia, Stalina czy Gorbaczowa, ani nawet Jelcyna. Zupelnie nie masz zadnych argumentow.
Ordon2019.11.22 17:52
Because unlike my English, you speak fluently English, as you said, well then, write it once again but in English. Prove me wrong, prove you're "joseph conrad". I think you're full of shit.
Gnostyk2019.11.22 18:00
Chyba jestes jeszcze bardzo mlody. Bo taka chec dowartosciowania sie wystepuje najczesciej u ludzi, ktorzy sa jeszcze mlodzi i dosc niesmiali i niepewni. Mam nadzieje, ze dojrzejesz i przejdzie ci to z czasem. A teraz do rzeczy...prosilem o jakies argumenty...no i guzik...nie bylo nawet cienia takowego. Chyba jednak komentarze pod akrykulami frondowymi, to nie miejsce na powazne dyskusje. Jak znajde troche czasu sprobuje w duzo powazniejszych miejsach uzyskac chociaz jeden argument. Koncze rozmowe z toba. Milego wieczoru. PS: i pracuj nad soba! (zyczliwa rada bez ironii)
Ordon2019.11.22 18:04
Where is your "fluent" English, you asshole? You can kiss my butt-hole you fucking idiot. Popracuj nad polskom jazykom Siergiej, bo kiepsko ci idzie.
Gnostyk2019.11.22 18:07
Moj jezyk polski jest bez zarzutu...tak samo jak kilka innych...
Ordon2019.11.22 18:09
Jakich innych Siegiej, pochwal sie. Co to jest "akrykulami"?
Gnostyk2019.11.22 18:41
Uwazasz, ze tego typu blad ma cos wspolnego ze zlym uzywaniem jezyka polskiego? Powazny jestes? Zamiast pyskowac wez sobie do serca, to co napisalem wczesniej. Im szybciej dojrzejesz...tym lepiej. Wcale nie pisze ci tego zlosliwie.
2019.11.22 19:39
Po co z tym zyebem podszywającym się pod wszystkich gadasz? To jest taki forfeeter :) https://www.youtube.com/watch?v=idsl0rLAq24
2019.11.22 19:44
Taki prawdziwy https://www.youtube.com/watch?v=1b0uomM9z0g
anonim2019.11.23 11:47
Gnostyk to ruski troll - obserwuję go od dawna - szkoda dyskusji z bolszewikami - NAJWIĘKSZYMI WROGAMI POLSKOŚCI !
Gnostyk2019.11.22 17:22
Na jakiej podstawie uwazacie, ze obecna Rosja, ma wobec Polski, jakies wrogie zamiary?
AK2019.11.22 17:33
Już samo pytanie jest głupie że nie zasługuje na odpowiedź
Gnostyk2019.11.22 17:40
Czemu glupie? Skoro sprawa jest taka "prosta i oczywista" to przytoczenie argumentow/wymienienie jakichs wrogich, w stosunku do Polski, dzialan putinistow powinno byc latwe. Wyglada na to, ze stworzyliscie sobie jakis dogmat, w ktory wierzycie bezkrytycznie.
Marian2019.11.23 8:12
A w jakim celu przeprowadzaja czesto cwiczenia atomowego ataku na Warszawe?
PolakNieRuskaOnuca2019.11.23 14:42
To pewnie jeden z przejawów ich przyjaźni w stosunku do sąsiada. To takie typowe dla tego bandyckiego państwa, a właściwie rakowatego tworu, zerującego od stuleci na swoich sąsiadach.
Konfederata2019.11.22 17:41
Dochtór Targalski wącha swoje onuce po tygodniu noszenia, doznaje wizji po czym siada i smaży teksty dla Frondy.
Gnostyk2019.11.22 17:49
Mialem wczoraj troche wolnego czasu i przeanalizowalem ostatnie 10-lecie. Wyszlo mi, ze znacznie wiecej wrogich posuniec w stosunku do Polski bylo ze strony amerykansko-izraelskiej, niz ze strony Rosji. Jednak podobno, to rosyjska agresja zagraza Polsce i to Rosja(Putin) nie marzy o niczym innym jak tylko o tym, aby Polskie zniewolic i wyzyskiwac...
Mercedes Bęc2019.11.22 18:38
Na podstawie ostatnich historii naszego "owiańskiego braterstwa" ostatnich 500 lat, onuco...
Mercedes Bęc2019.11.22 18:39
"słowiańskiego braterstwa"
Gnostyk2019.11.22 18:53
Umiesz czytac? Prosilem o argumenty na poparcie tezy, ze wspolczesna Rosja chce zniszczenia Polski Co ma tu do rzeczy przypominanie przeszlych zbrodni? Twoim zdaniem jesli jakies panstwo bylo w przeszlosci wrogiem innego, to tak zostanie na wiecznosc? Powazny jestes?
Mercedes Bęc2019.11.22 20:26
Paszoł w pizdiec-oto argument dla kogoś zadającego pytania, któee ty zadajesz
oficer LWP2019.11.22 19:03
bo tak postanowiła sekta obłąkańców smoleńskich z Crazy Antony and ten tu i Szeremietiewem do kolekcji
kapral2019.11.22 19:30
Melduje posłusznie tow. oficerze ludowy ze oglądaczem ten film z Crazy Anthony Quin. Momenty były, srutututu i inne. A najlepsze jak kolekcja się zawaliła, ale jaja, ale jaja. Obłąkań co nie miara. Srututututu, padnij, granat, pynk, ale jaja.
Reytan2019.11.22 19:16
Popieraj Brauna i Korwina,bedziesz mial Putina. Tylko ubecy wola Rosje.
jimi2019.11.25 22:36
sam wielki ŁUKASZENKA kilka dni temu powiedział że umowy z Rosją nie są respektowane z interesy przynoszą korzyśc tylko stronie Rosyjskiej więc po latach takiego stanu PASOZYTNICZEGO zdecydowanie skłania się do wspołpracy z Polską.
MAREK19542020.01.24 9:47
Na podstawie historii. Widzisz Misiu cwaniaczku, odwiecznym marzeniem Ruskich jest stworzenie państwa od Atlantyku/Lizbony do Pacyfiku/Władywostoku. Zgadnij, Matołku, kto im stoi/leży na drodze???