15.01.18, 08:45fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP zdj. edyt.

Duda i Morawiecki podzielili kompetencje. Co dla Czaputowicza?

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ustalili podział kompetecji w polityce zagranicznej na ten rok. Według RMF FM duża rola przypadnie prezydentowi.


Wśród najważniejszych zadań Andrzeja Dudy ma być reprezentowanie Polski w ONZ oraz na szczycie NATO w Brukseli i budowanie Trójmorza. Do tego dochodzą jeszcze dyplomacja ekonomiczna i sprawy Polonii, jak podaje RMF FM powołując się na słowa Krzysztofa Szczerskiego, szefa prezydenckiej kancelarii.


Premier Mateusz Morawiecki ma zająć się z kolei do pewnego stopnia również Trójmorzem, a ponadto ma pomagać szefowi MSZ Jackowi Czaputowiczowi w prowadzeniu polityki europejskiej. Bo to właśnie będzie stanowić główne zadanie następcy Witolda Waszczykowskiego.

W rozmowie z RMF FM minister Szczerski mówił między innymi, że pilna jest sprawa nominacji nowego przedstawiciela Polski przy UE i Pałac Prezydencki jest przekonany, że Czaputowicz wkrótce obsadzi to stanowisko, z którego w październiku zrezygnował Jarosław Starzyk. Szczerski podkreślił, że na forum europejskim jest to dla Polski kluczowa placówka.

mod/rmf24.pl