16.06.21, 12:55fot. pixabay.com/pk.edu.pl, screen

Dyskryminujący ,,plan równości płci'' na Politechnice Krakowskiej

Wzorem Uniwersytetu Warszawskiego, kolejna uczelnia zapowiada przyjęcie Planu równości płci. Takie działanie podejmuje Politechnika Krakowska. Wdrożenie Planu doprowadzi do bezprawnego faworyzowania osób określonej płci na kierunkach, zwłaszcza w przypadku rekrutacji do szkoły doktorskiej oraz zatrudnienia pracowników. Instytut Ordo Iuris przygotował opinię na ten temat. Podkreśla w niej, że plan – opierając się na błędnych założeniach – może stanowić zagrożenie dla wartości, które powinien chronić.

PRZECZYTAJ OPINIĘ - LINK

Sama idea wdrażania rozwiązań, które ułatwią kobietom łączenie kariery akademickiej z życiem rodzinnym jest jak najbardziej zasadna. Trzeba jednak oddzielić tę kwestię od dążenia do wprowadzenia swoistych parytetów w zakresie zatrudnienia czy rekrutacji doktorantów. Działanie takie nie jest uzasadnione w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i ma niewiele wspólnego ze wsparciem dla kobiet” - skomentował dr Bartosz Zalewski z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Deklarowanym celem Planu równości płci dla Politechniki Krakowskiej na lata 2021-2024 jest dążenie do tego, by „Politechnika Krakowska była miejscem bezpiecznym, umożliwiającym wszystkim wolny od przeszkód rozwój naukowy i osobisty”. Jak wskazuje w opinii Ordo Iuris, cel ten nie budzi kontrowersji i w pełni zasługuje na aprobatę. Wątpliwości wywoływać mogą natomiast niektóre środki, które mają przyczynić się do jego realizacji, nie będąc jednak właściwymi ku temu instrumentami.

Mimo, iż na Politechnice Krakowskiej nie odnotowano znaczących dysproporcji kobiet i mężczyzn na poszczególnych kierunkach studiów, to autorzy Planu wysnuli tezę o stereotypowym postrzeganiu zawodu inżyniera jako bardziej właściwego dla mężczyzn. Stąd też postulują podjęcie działań mających na celu zapewnienie równowagi płci, która nieodzownie wiąże się z preferowaniem płci uznanej za niedoreprezentowaną i dyskryminacją płci przeciwnej w przypadku wystąpienia jej nadreprezentacji.

W opracowanej przez Ordo Iuris opinii znajdują się liczne zastrzeżenia dotyczące sprzecznych z prawem postulatów znajdujących się w planie równości płci dla Politechniki Krakowskiej. Zostanie ona przekazana rektorowi uczelni oraz ministrowi edukacji i nauki.

Jak wskazano w treści opinii, „Plan równości płci, mimo iż nie jest dokumentem prawnie wiążącym, to jednak stanowi podstawę do opracowania stosownych aktów wdrażających w życie postulaty w nim zawarte. Plan ten już teraz, zachęcając do nierównego traktowania pracowników naukowych ze względu na płeć poprzez faworyzowanie płci uznanej za niedoreprezentowaną, stanowi przejaw dyskryminacji w rozumieniu Kodeksu pracy”.

Dlatego też, zdaniem Instytutu, Plan powinien zostać uchylony i zastąpiony dokumentem, który w sposób prawidłowy realizowałby zasady określone w Konstytucji RP – w tym w szczególności zasadę opieki i ochrony nad macierzyństwem i rodzicielstwem, równości kobiet i mężczyzn oraz wolności prowadzenia badań naukowych.


mp/ordoiuris.pl

Komentarze

Darek2021.07.15 15:48
Trzeba nam więcej kobiet ślusarzy, o przepraszam ślusarek, murarek, tokarek? czy tokarczuk? no może i obu, górniczek i hutniczek, rybaczek oraz blacharek (czy blachar czy też obu?) no i drwalek - to oczywiste. Tak samo zresztą to działa w drugą stronę, w przedszkolach co najmniej połowa personelu pedagogicznego to powinni byc panowie przedszkolankowie, tak samow samonach kosmetycznych co drugi manicure powinien wykonywać kosmetyczek, z resztą tak smo z modleingiem - nawybiegach bikini powinni prezentować modele tak samo jak i modelki.Nic nie stoi na przeszkodzie by górniczka z blacharką i ich koleżanką drwalką po pracy poszły się odprężyć przy cygarze i whiskey do swojego ulubionego kosmetyczka, a ich pociechami w tym czasie zajmie się przecież naieniek, czy tam opiekunek do dzieci.
Skrzypek na dachu2021.06.18 5:10
W PRLu przywileje mieli wvgrance bezbozne bolszewicy , dawniej wyznawce mojrzeszowskiej wiary .
Anna2021.06.17 9:10
Studiowałam w Krakowie i słyszałam niejedną historię dyskryminowania studentek na polibudzie. Dobrze, że uczelnia podejmuje jakieś działania, nawet jeśli nie są idealne. Dysproporcja w relacji nauczyciel-uczeń stwarza ryzyko nadużyć, którym należy przeciwdziałać wszystkimi dostępnymi metodami.
Cool2021.06.17 8:49
Naziści i komuniści dawali punkty za pochodzenie! ... dzisiaj za płeć, niebawem będą punkty za orientacje seksualną. Jak widać Lenin i Hitler wiecznie żywi, tylko forma dyskryminacji się zmienia!
Olo2021.06.17 8:34
Pederastia to zaburzenie neurotyczne które ciągle potrzebuje nowych silniejszych bodźców, dlatego w większości prowadzi do innych zaburzeń takich jak pedofilia, zoofilia, nekrofilia...
Anonim2021.06.16 21:35
Czym prędzej uświadomimy sobie, że to regularna, metodyczna wojna, z prawdą, zdrowym rozsądkiem, które czynią nas wolnymi, tym lepiej. Ale, jak słusznie mówił prof. Guz, czasami wystarczy światełko jednej świeczki, aby rozświetlić horyzont. Byle nie zdradzić własnych przekonań i zasad, bo wtedy nie będzie dla nas ratunku, odetniemy się od źródła życia, a u wodza śmierci ostatnich gryzą psy!
gość2021.06.16 21:08
Jest u nas absolutna nadreprezentacja mężczyzn wśród górników dołowych,rybaków dalekomorskich,drwali i jeszcze paru zawodów! Coś z tym trzeba szybko zrobić,zanim Unia i TSUE przywalą nam karę 1 milion euro/dzień! NB. Tłumaczenie,że wśród babć klozetowych przeważają kobiety, może nie wystarczyć do obrony!
magda2021.06.16 17:16
Zakazać promocji homoseksualizmu i transzboczeniowosci jak na Węgrzech
Krakus2021.06.16 18:25
Propponuję zakazać promocji łysych. Prawdziwy Polak ma bujna czuprynę... Najlepiej blond - zatem możnaby też zakazać promocji brunetów i rudych...
Arek2021.06.16 20:09
Krakus taki głupi jesteś czy udajesz? Nie widzisz, że magda napisała, że chodzi o promocję? Czy w Polsce ktoś zabrania ci być gejem? Chodzi tylko o to aby to zostało w sferze prywatnej abyśmy wszyscy nie czuli mdłości gdy homoseksualiści opisują swoje zboczenia publicznie.
pytajnik2021.06.16 20:15
Czy nie lepiej nakazać promocji prawidłowych rozwiązań np. „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ ) oraz zwiększenia skuteczności do 100%?
Jaś2021.06.16 20:25
A może i jedno i drugie bo oba rozwiązania sobie nie przeczą a nawet wspomagają się. Gdy ktoś zastanawia się nad tym czy ma pociąg to tej samej płci jest jak ktoś stojący nad przepaścią - lepiej żeby wpychanie ludzi w taką przepaść było zakazane.
pytajnik2021.06.16 20:47
Czy nie należy zatem zmusić episkopatu do realizacji jego własnych zapewnień?
kat2021.06.16 16:07
Nie ma równości płci i nie będzie. Jest kobieta, a obok niej mężczyzna. Różnice anatomiczne oraz mentalne były są i pozostaną. W pewnych zawodach lepszy jest mężczyzna w innych kobieta. Jedne czynności lepiej wykonuje kobieta inne mężczyzna. Nie wiem skąd bierze się pogoń do lewackiego naśladownictwa. Pachnie mi to "urawniłowką". Kiedyś już to przerabialiśmy. Nie sprawdziło się.
lewacka logika2021.06.16 16:51
Już nie mówiąc o różnicach genetycznych - ale tego to już lewactwo nie pojmuje.
Japa2021.06.16 17:19
Masz rację . Prawa natury są nie do pokonania . Bez różnicy płci niema życia . Czy to tak trudno pojąć ? Ta ,,różnica " istnieje wszędzie , U ludzi ,zwierząt , roślin .... Ktoś powie :" prymitywne" rozumowanie . Bazując na tym co dzieje się wkoło nas . Faktycznie "prymitywy" obecnie tak myślą. . Prymitywy uznają prawa natury , a więc płeć , rodzinę , Uznają różnice w możliwościach kobiety i mężczyzny za naturalne . a nie wydumane . Tymczasem co my tu mamy . Na dziś . " Prymitywy ' są prześladowani . I to w jakich gronach ludzi. ?W gronach ludzi u których życie z nauki, jest środkiem do życia . Jak to zrozumieć ? Ja, jako należący do " prymitywu, nic nie kapuję .Myślałem ,że CZŁOWIEK , mimo swojej wielkości w tym mózgu, rozumie za Sokratesem ,że im dalej w naukę tym mniej się wie .( Dla przypomnienia WIEM ŻE NIC NIE WIEM ) U nas niestety "Sokratesów " niedostatek.
Roman2021.06.16 18:27
A dlaczego kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają mniej od mężczyzn? Z powodu różnic genetycznych i anatomicznych?
kat2021.06.16 19:02
Jest to problem wyłącznie pomiędzy pracodawcą i pracobiorcą i nic do tego politykom. A swoją drogą znam sytuacje zgoła odwrotne, więc powstrzymałbym się od uogólnień.
Artur2021.06.16 20:12
Mógłbym Ci to opowiedzieć na przykładzie rozmowy z moją żoną. Ona ma w nosie zawsze zyski. Dla kobiet zwykle najważniejsze są względy estetyczne co dla mężczyzn też jest ważne ale zawsze mniej ważne od efektywności. Żeby życie było piękne i miłe to każdy powinien robić swoje bo żaden facet nie zastąpi roli kobiety i odwrotnie.
Japa2021.06.16 14:57
A ja mam PTAKA w ROBACZKA sraka i w ROBACZKA kaka . Teraz ROBACZEK z apetytem oblizuje mego PTAKA z wlasnego KAKA ........................ BON APPETITE !......
robaczek2021.06.16 14:42
ZAWSZE MOZECIE STUDIOWAC U JCA RYDZYKA!!! .............................. oni tam nawet ewolucji nie uznaja ;] .................................... będzie wasz oazowy kwiat mlodzieży pasowal ;] ..................... z zapoconą pachą ;]
mrówka2021.06.16 14:49
O, znowu Ci się zacinają klawisze!
bogdanus2021.06.16 14:50
Widzisz, jest różnica między nami, my pochodzimy od Boga, ty od małpy ha, ha, ha.
lewacka logika2021.06.16 15:17
Gdy Kopernik ogłaszał swoje dzieło, to lewactwo jeszcze nie zeszło z drzewa.
robaczek2021.06.16 16:37
biedne pisureczki..................... takie rzałosne próby obrony waszej KATOLICKIEJ IDEOLOGII dla ludzi z podstawowy wykształceniem ;] .................................... z tym Kopernikiem to niezla proba, ale.................................. wsytscy wiemy jak kosciol na to reagowal ;] ................................................. na stos!!!! ............;] .............................biedne dziadki .............;] ........... nie nie macie jak bronic tego cyrku pisiureczki ;] ................. wszystko marnośc! ;]
lewacka logika2021.06.16 16:44
A gdzie wtedy było lewactwo? - nie broniło kanonika Kopernika?
robaczek2021.06.16 16:52
szkoliło sie w obozach dla lewaków ;] ...................... pod warszawą byly organizowane ;] ................. bo Kościół był zawsze postępowy co ? ;] .................... teił i paliłna stosie za każdą rzecz która mu do opowiadania nie pasowala ;] .............................. i nie zaprzeczycie temu miśki ;] ..................................... ta wasza organizacja to mafia jakiej historia nie widziala ........................................... a wy ? .................... NA KOLANACH PRZED PLEBANEM I PANEM ;] ...................... grzeczne pisiuśki ;]
robaczek2021.06.16 16:43
misiek............ to ze ty wierzysz w wymyslonego przyjaciela siedziacego na chmurce nie zmieni faktu ewolucji ;] ..................................... nauka na ewolucje ma dowód ............................................. ty masz tylko wyprany mózg od mlodosci i jestes ukształtowany pod sluzenie ............ PAN I PLEBAN górą ;] ........................... ;] ;] ;] ................ zagryziesz kazdego co? ;]
lewacka logika2021.06.16 17:37
Ale by było fajnie poznać ten dowód! A może chodi Ci o hipotezę Darwina?
Ze strony nauki2021.06.16 20:17
robaczku, a czy wiesz może że nauka nie ma dotychczas ani jednego dowodu na potwierdzenie teorii ewolucji? Wobec tego nikt nie może powiedzieć że jest to prawda. Wszyscy za to mamy prawo powiedzieć że jest to jedna z wielu teorii równie ważna ja i inne pozostałe.
bogdanus2021.06.16 14:33
Dzięki Ordo Iuris za dobrą pracę.
Normalny2021.06.16 14:29
Ja tam nie wiem dla mnie katolstwo to zboczenie. Tam najwięcej staruchów zaglądających młodym do sypialni, a teraz i w gacie. Najwięcej pedofilów w celibacie którym sperma mózg wypala. Do tego wątpliwe nakazy i zakazy moralne, kult pieniądza i straszenie piekłem. Większego zboczenia świat nie widział.
lewacka logika2021.06.16 14:39
Zrobiłeś(łaś)(łoś) badania naukowe - podaj link do wyników
Tam najwięcej staruchów ?2021.06.16 15:37
Ty też będziesz kiedyś stary! Jak dożyjesz :-)
Arek2021.06.16 20:20
Wcale nie jesteś taki normalny jak piszesz. Ale na pewno jesteś obrzydliwy podobnie jak całe to zafajdane i gnuśne lewactwo
mateuszjegliński2021.06.16 14:29
Ale oso chodzi, taki most ma się opierać na stojącym dźwigarze i nie ważne, czy mostem idzie mężczyzna, czy kobieta, dźwigar musi stać.
lewacka logika2021.06.16 14:17
Lewactwo, które zagnieździło się na uczelniach, jest wyjątkowo "mondre inaczej" - łyknęli i zachwycali się żartem z lewackiej głupoty: "Transgresja granic: ku transformatywnej hermeneutyce kwantowej grawitacji" fizyka Alana Sokala. Opisał to w książce "Modne bzdury. O nadużywaniu pojęć z zakresu nauk ścisłych przez postmodernistycznych intelektualistów".
Jacuś2021.06.16 14:16
I jak ma wzrastać elita RP gdy na uczelniach wyższych jakiś margines wprowadza dewiacje.
Zakaz handlu w niedzielę? Katolików nie dotyczy!2021.06.16 14:11
Kawiarenka Bobolanum jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 12-20. W niedzielę czynna jest godzinę krócej! Parafia św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Kawa, gofry i lody włoskie – to oferta kawiarenki, która powstała przy parafii św. Andrzeja Boboli na Czechowie. Ks. proboszcz to Mirosław Ładniak.
No i dobrze +2021.06.16 15:40
Co cię boli?
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.06.16 14:04
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Anonim2021.06.16 14:12
PiS idzie po rekord
Rozumny2021.06.16 13:37
Polska to jest już dalej na wschód niż Ukraina.
Ordo Bzduris2021.06.16 14:05
Ordo Iuris plecie bzdury.
Anonim2021.06.16 13:34
Tam gdzie ja mieszkam wywieszenie flagi Bialorusi, z racji podobienstw do kogos czegos, sprawiloby ze wybito by mi wszystkie szyby w oknach. Sa jednak takie miejsca, nie tylko prywatne, gdzie taka flaga bylaby mile widziana ale i tak nikt nie uprawia zadnych ideologii. Zdrowych ideologii a tutaj mamy do czynienia z choroba.
katolik2021.06.16 13:22
Episkoppacie wierni i Ksieża nie oczekiwali od ciebie opinii zdrowotnej, ale modlitwy pełnej zawierzenia Bogu, aby upadł szatański plan szczepien i zniewolenia. kosciół ciagle w Łagiewnikach, Częstochowie, ksieża na ambonach sieją panikę i podtrzymują kłamstwo pandemii. trudno o większych intelektualnie debili.
Fałszywy Prorok 6662021.06.16 13:22
I każdy frajer europejskiej rasy kochający feminizm czyli prawo jego żony do wymiany na lepszy model - myśli że dziwka będzie bardziej przez to prawdziwa . Nie ważne czy jesteś generałem służb specjalnych, psem ,grypsem czy innym śmieciem wydaje ci się że jak możesz się ze swoją dziwką pokłócić to ona jest bardziej prawdziwą istotą. W praktyce zawsze jak się kłócicie to ona wygrywa bez argumentów - bo po prostu ci nie da wieczorem - więc będziesz ją przepraszał za to że nie miała racji, a ona i tak podświadomie wyczuwa słabość i myśli o wymianie na kolejny model. Część śmieci tzn mężczyzn rasy europejskiej już tak chce mieć kobietę na własność że biorą te brzydkie i odrzucone żeby tylko były ich. Skoro nie macie kontrargumentów to dla czego pobieracie olbrzymie pensje i wmawiacie sobie że jesteście obrońcami moralności?
katolik2021.06.16 13:20
Episkopacie Polski, Abp Gądecki wierni i Ksieża będą ci dozgonnie wdzieczni za nakaz szczepien. Zobaczysz jak ludzie będą chorować i cierpieć, będziesz załował poparcia nazistowskiego PIS, bo nie będzie komu żyć, pracować i chodzić do Kościoła. ale będzie się wydawac, że to wina wirusa, który normalnie jest wsród ludzi- nie wirusa, ale zaprogramowanie go tak, aby zabijał. Przeżyją najsilniejsi, ale i oni w ciągu paru lat poważnie zachorują i umra. Już mordercy ostrzegają ze pojawi się rak i grzyb, będa innechoroby. W pseudoszczepionkach jest dodatek HIV- bedzie działać i już dziął skutecznie. To będzie prawdziwy armagedon żywych trupów.
Maczuga Herkulesa2021.06.16 13:18
A co z równością członków wśród klientów agencji towarzyskich?
Portofino2021.06.16 13:15
Uczelnie to ostoja żydokomuny, czyli ludzi złej woli deprawujących młodzież. Czy my naprawdę jesteśmy bezbronni wobec tego g...
matis892021.06.16 13:14
Tak działa system edukacji za szatanistycznego lewackiego PISu który wspiera LZPKNTB+. To siedlisko idologicznej polityki lewactwa. Brawo PIS.
katolik2021.06.16 13:13
Mordercy już podają, że u szczepionych rozwija się oprócz raka pod wpływem słońca, Grzyb, straszna zaraza-- ta zaraza będzie prawdziwa u osób szczepionych- proszę nie wariowac, nie wpadac w panikę, nie robić kolejek i sztucznego tłoku, ale iść do sklepu z nawozami i kupić coś na oprysk grzyba. będzie równie skuteczne, jak śmiercionosna chemia genetyczna
Anonim2021.06.16 13:09
Jeżeli tak , to WYMIENIĆ cały Senat i Rektorów na osoby LGBTQ i będzie spokój, o i jeszcze przyjmować na wszystkie kierunki tylko osoby LGBTQ i środowiska LGBTQ będą w 100% zadowolone.
Szatan2021.06.16 13:14
Zgadzam się z Anonimem. We władzach uczelni sami zboczeńcy. Zamiast egzaminów wstępnych - deklaracja pedalstwa. Normalni - wywaleni na zbity pysk. Pedały mają dyplom na poczekaniu z oceną celującą. Brukselka zadowolona.
Stop zarazie niszczącej Europę !2021.06.16 13:04
Zidiocenie lewackie dosięgło nawet uczelnie .