06.01.16, 09:59(fot. thinkstockphotos)

Dziś prawosławna wigilia Świąt Bożego Narodzenia! Życzymy radosnych świąt!

Dzisiaj chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. Z racji tego, że wierni obrządków wschodnich posługują się kalendarzem juliańskim, Wigilia przypada 13 dni później niż u katolików.

Wieczorem wierni udadzą się na Liturgię, w trakcie której modlą się kompletą i jutrznią. Przedtem podzielą się przaśnym chlebem tzw. prosforą i złożą sobie życzenia.

Ks. bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, w życzeniach złożonych na antenie Radia Maryja zaapelował, by tegoroczne Boże Narodzenie było świętem spotkania.

– Umiejmy odnaleźć Boga w tym dzieciątku, które się narodzi. (…) Umiejmy Go znaleźć, patrząc na znaki, które Bóg nam posyła. Szukajmy Go, czytając Pismo Święto. Szukajmy Go i odnajdujmy, słuchając Kościoła, kapłanów, ale również rozradujmy się tym spotkaniem. Niech to nie będzie spotkanie „jeszcze jedno z wielu”. Niech to będzie spotkanie szczególne, niepowtarzalne – spotkanie człowieka z Bogiem narodzonym, w ludzkim ciele przychodzącym na świat – mówił ks. bp Włodzimierz Juszczak.

Boże Narodzenie w kościołach wschodnich poprzedza 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany zwłaszcza w ostatnich dniach przed Wigilią.

kz/radiomaryja.pl