15.12.15, 20:31

Dziś rocznica pierwszej masakry gdańskiego Grudnia '70! PAMIĘTAMY!

- Bilans 15 grudnia 1970 r. był w Gdańsku tragiczny. - pisze na portalu społecznościowym dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

- Tego dnia, wskutek użycia broni lub w wyniku wypadków towarzyszących walkom, zginęło siedmiu demonstrantów: Bogdan Sypka (zginął, wyskakując z samochodu przy zbiegu ulic Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskie), Kazimierz Stojecki (zmiażdżony pod gąsienicami transportera wojskowego przy dworcu PKP), Andrzej Perzyński (trafiony w głowę w rejonie Podwala Grodzkiego i Wałów Jagiellońskich), Waldemar Rebinin (trafiony przez pocisk w rejonie Podwala Grodzkiego i Wałów Jagiellońskich), Kazimierz Zastawny (trafiony w klatkę piersiową przez pocisk w rejonie Podwala Grodzkiego i Wałów Jagiellońskich) oraz Józef Widerlik (trafiony pociskiem w szyję podczas Walk w rejonie ulicy Świerczewskiego).

Setkom rannych udzielono pomocy medycznej w szpitalach. W ciągu dnia i w nocy z 15 na 16 grudnia 1970 r. zatrzymano i osadzono w areszcie 500 osób, ponadto 120 osoby zidentyfikowane jako „aktywni uczestnicy ekscesów” były tropione przez SB. Cześć ich pamięci! - czytamy na Facebooku.

Poniżej zdjęcia operacyjne SB: otoczeni przez demonstrantów komuniści (partyjniacy i milicjanci) w budynku KW PZPR w Gdańsku oraz płonący "Reichstag" czyli gmach KW PZPR.

kz/facebook.com

Komentarze

anonim2015.12.16 4:19
Død Andrik Napisał: "kiedy Polacy walczyli a nawet gineli, taki kaczy mamisynek z zoliborza siedzial pod koldra i siorbal kakao..." Jeszcze raz: http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski Jeżeli ktoś wtedy siedział pod maminą kołderką i siorbał kakao, to raczej tacy jak Andrik, bo gdyby wtedy brał udział w oporze wobec reżymu komunistycznego, to by teraz bzdur o "kaczym mamisynku" nie wypisywał. Przypomnę, że Edward Gierek był internowany, a Władysław Gomułka nawet został uwięziony pod zarzutami: "zdrada, współpraca z obcym wywiadem, szpiegostwo. Nie znaczy to wcale, że w/w działali w opozycji do komuszych rządów.