04.05.21, 08:12fot. pixabay.com

Dziś ruszają matury. Jak będą wyglądały i co z obostrzeniami?

Około 271 tys. młodych Polaków przystąpi dzisiaj do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Matury mogą zdawać też osoby, którym nie powiodło się w latach poprzednich albo takie, które chcą poprawić wynik swojego egzaminu – to około 96 tys. uczniów z lat poprzednich. W tym roku, aby przystąpić do egzaminu absolwenci będą musieli przyjść na egzamin w maseczce. Także dezynfekcja rąk będzie obowiązkowa. Egzaminy rozpoczynają się o godz. 9.00.

Jak wynika z zapowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, w tym roku egzaminy mają być łatwiejsze.

Egzaminy obowiązkowe to tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku w rekrutacji na uczelnię za granicą – powiedział minister.

Do obowiązkowych przedmiotów w tym roku należą egzaminy na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Nie będzie natomiast w tym roku obowiązku zdawania przedmiotu dodatkowego, ale większość maturzystów zdecydowała się go zdawać.

- Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne – pisze portal TVP.info.

Przedmioty do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym i do tej grupy zaliczane są matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Jak podała CKE, z możliwości niezdawania przedmiotu dodatkowego w tym roku zdecydowało się skorzystać 13,5 proc. absolwentów liceów i techników.

Życzymy wszystkim maturzystom przysłowiowego połamania piór. Pamiętajmy też o nich w modlitwie.

 

mp/iar/pap

Komentarze

W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 20:36
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
Gdzie PiSowi zniknęlo 700 tys. szczepionek?2021.05.4 9:37
Wiesz coś o tym, Mariuszu?