02.01.19, 09:35Fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0

Ekspert: W 2019 roku Rosja będzie głównym zagrożeniem dla Europy Wschodniej

Rok 2019 może przynieść wiele nieprzyjemnych niespodzianek w sferze strategicznej, pisze Peter Apps w swojej kolumnie o głównych zagrożeniach dla bezpieczeństwa światowego na łamach portalu agencji Reuters. Wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wzrost zagrożenia militarnego ze strony Rosji w Europie Wschodniej na tle najbardziej nieprzewidywalnej administracji USA są to czynniki, które mogą poważnie wpłynąć na stabilność międzynarodową.

Peter Apps proponuje starannie obserwować szereg trendów w polityce światowej.

MOŻLIWE SPOTKANIE TRÓJSTRONNE USA, ROSJI I CHIN

O możliwości takiego spotkania oświadczył prezydent Trump w swoim tweecie w grudniu. Zdaniem Prezydenta USA, takie spotkanie może być decydujące dla zakończenia wyścigu zbrojeń.

EUROPA I SYTUACJA NA UKRAINIE

W związku z nieoczekiwaną decyzją Trumpa o wycofaniu amerykańskiego kontyngentu z Syrii, państwa europejskie były szczególnie zaniepokojone rezygnacją szefa Pentagonu Jamesa Mattisa, a teraz obawiają się, że Trump może podwoić swoją retorykę, że Europa zrobiła zbyt mało dla własnej obrony. Nie powinno to jednak powstrzymywać sił USA od dalszego intensywnego angażowania się w ćwiczenia NATO, przynajmniej jeśli Trump nie anuluje ich bezpośrednio. Byłby to poważny cios dla bezpieczeństwa europejskiego i euroatlantyckiego.

Europa będzie wstrząśnięta licznymi kryzysami politycznymi. Wielka Brytania będzie w kryzysie z powodu wyjścia z UE. Francja zostanie osłabiona przez protesty „żółtych kamizelek” i rosnące niezadowolenie społeczne Francuzów. Prawicowe i lewicowe partie populistyczne mogą znacznie zwiększyć swoje wpływy po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niemiecka polityka pozostanie niestabilna w oczekiwaniu na odejście kanclerz Angeli Merkel. Wstrząsy polityczne i gospodarcze czekają również na Włochy, które są obecnie uważane za najbardziej wrażliwy kraj w strefie euro.

W tych warunkach Moskwa może zwiększyć agresję przeciwko Ukrainie. Putin anektował Krym i zbudował mur na granicy administracyjnej okupowanego półwyspu, przejął kontrolę nad Cieśniną Kerczeńską w Morzu Azowskim, po zbudowaniu mostu. Wciąż rośnie niebezpieczeństwo zajęcia nowych ukraińskich terytoriów przez Rosję. Istnieje zagrożenie rosyjskiej ofensywy w kierunku Mariupola. Niezależnie od tego, czy tak się stanie, nieuchronnie wzrośnie militaryzacja sił Rosji i wschodniej flanki NATO w basenie Morza Czarnego, szczególnie w przeddzień wyborów na Ukrainie 31 marca.

MORZE POŁUDNIOWOCHIŃSKIE

Pomimo decyzji sądu ONZ, który odrzucił roszczenia Pekinu do Morza Południowochińskiego, Chiny nadal budują bazy wojskowe na sztucznych wyspach. Demonstracja siły jest również prawdopodobna wokół Cieśniny Tajwańskiej, gdzie Waszyngton może wysłać kilka lotniskowców.

JEMEN I SYRI

Następny rok jest kluczowy dla obu konfliktów, szczególnie po decyzji Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii i zaprzestaniu tankowania saudyjskich samolotów w Jemenie, zauważa Peter Apps.

KOREA PÓŁNOCNA

Rok 2018 przyniósł nieoczekiwane przełomy w dyplomacji. Jednak w 2019 roku świat będzie oczekiwał osiągnięcia konkretnych rezultatów a ten proces może być niełatwy. Wiele będzie zależeć od stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, zauważa analityk. Jeśli wojna handlowa między USA i Chinami zostanie uregulowana, Chiny będą mogły wykorzystać swoje wpływy, aby zapewnić pokój na Półwyspie Koreańskim, w przeciwnym przypadku, może dojść do eskalacji i wybuchu wojny w regionie, uważa ekspert.

dam/Jagiellonia.org