19.10.19, 18:00

Filip Memches dla Frondy: Czy w Kościele w Polsce zostanie tylko garstka wiernych?

Eryk Łażewski, Fronda.pl: Pojawiły się ostatnio zatrważające dane dotyczące frekwencji na lekcjach religii w Warszawie. W szkołach podstawowych więc, na katechezę uczęszcza jeszcze 78% wszystkich uczniów. W liceach jednak, jest to już tylko 45%, a w technikach nawet 40,9% uczniów. Zjawisko to jednak, dotyczy nie tylko dużych miast, bo pojawia się też w małych ośrodkach miejskich, na przykład w Sochaczewie, w technikum nikt już nie chodzi na religię. I pierwsze, proste pytanie: dlaczego tak się dzieje? Jakie Pan widziałby przyczyny tego faktu?

Filip Memches, publicysta, kierownik redakcji literatury i publicystyki TVP KULTURA: Nie można tutaj mówić o jakiejś jednej przyczynie, gdyż każdy przypadek trzeba by osobno rozpatrywać. W związku z tym jest to chyba zjawisko, które będziemy w stanie opisać dopiero po jakimś czasie. Bo są pewne dane, które oczywiście coś tam mówią, ale one wymagają czasu, żeby je wszystkie przeanalizować i wyciągnąć wnioski. Oczywiście zawsze można powiedzieć banał, że mamy do czynienia z postępującą laicyzacją społeczeństwa, zwłaszcza w wielkich miastach.

Przeciwnicy katechezy w szkole się cieszą. Ostatnio pojawiła się taka na przykład opinia: „nie potrzebujemy wyprowadzać katechezy ze szkół, bo ona sama się wyprowadzi”.

Nie jestem przekonany, czy akurat tak będzie. Nie jesteśmy po prostu w stanie przewidzieć, czy będzie taka tendencja. Natomiast, z drugiej strony, nie bałbym się tej sytuacji. Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że coraz więcej ludzi będzie odchodzić od Kościoła, ale powiedziałbym tak: siłą Kościoła nie jest ilość, ale jakość. Najważniejsze jest, aby przetrwała garstka wierzących! Natomiast, nie ma jeszcze chyba powodów, aby popadać w trwogę.

A czy nie jest też tak, że pokolenie rodziców i katechetów, czyli wciąż jeszcze - powiedzmy – „pokolenie JPII”, nie umie po prostu przekazać wiary, nie zostało tego nauczone.

Możliwe, że tak jest; że jest pewien – powiedziałbym – kryzys polskiego Kościoła. Mówi się przecież o tym, że po śmierci świętego Jana Pawła II polski Kościół stracił charyzmatycznego przywódcę. I w ogóle w polskim Kościele brakuje charyzmatycznych postaci. To się też może przekładać na formację ludzi świeckich, a o nią tak naprawdę chodzi. Mamy z tym problem. I chodzi teraz o to, żeby potraktować to jako poważne wyzwanie.

A co można zrobić, żeby temu wyzwaniu podołać?

Jest to bardzo trudne pytanie z tego względu, że Kościół nie jest taką organizacją, w której sobie stawiamy pewne cele i je realizujemy. To nie jest fabryka, to nie jest korporacja. Mamy do czynienia z żywymi ludźmi. Mówimy o wierze, o jakiejś tajemnicy. O czymś, co wymyka się – w wielu sprawach – ludzkiemu rozumowi. Mówimy o ludzkim doświadczeniu życiowym, egzystencjalnym. A więc wydaje się, że to jest kwestia - przede wszystkim - poszerzenia formacji: Kościół musi się otwierać na rozmaite ruchy, które w jakiś sposób tworzą pole do pogłębienia wiary, do większego zaangażowania w Kościół, w Jego życie; w modlitwę, praktykę wiary. To jest chyba klucz do podołania wspomnianemu wyżej wyzwaniu. I przede wszystkim, świadomość zagrożeń, z którymi w tej chwili mamy do czynienia.

Chciałbym w tej chwili wspomnieć o pewnym ciekawym zjawisku. Niedawno pojawiły się informacje o występowaniu pokolenia, czy grupy ludzi „młodych, konserwatywnych, niereligijnych”. Wydaje się, że jakimś potwierdzeniem tego, jest duże poparcie wśród młodych ludzi dla PiS-u, partii – powiedzmy – konserwatywnej. I tutaj zastanawiam się, czy nie jest tak, że tacy młodzi ludzie nie znajdują na lekcjach religii pewnej opoki, lub podstawy, gdyż tej opoki nie daje im współczesny, trochę już „rozwodniony” katolicyzm.

Ja bym powiedział tak: nie wiem, czy akurat to jest problemem Kościoła. Jest mi trudno do tego, w jakiś sposób się odnieść. Natomiast rzeczywiście, występuje taki problem, czy zjawisko, jeżeli chodzi o osoby o poglądach konserwatywnych, czy - z drugiej strony - nacjonalistycznych. I nie stawiam tu, żeby sprawa była jasna, znaku równości: konserwatyzm i nacjonalizm to nie są zjawiska tożsame, choć są w jakiś sposób ze sobą kojarzone. A w warunkach polskich bywają one też kojarzone, choć nie do końca słusznie, z katolicyzmem.

A więc występuje ów konserwatyzm, czy nacjonalizm, który nie odwołuje się do chrześcijaństwa, ewentualnie katolicyzmu. Zjawisko to parę lat temu publicysta Marcin Herman określił je sformułowaniem „konserwatyzm eugeniczny” , czy „prawica eugeniczna”. Są to ludzie, dla których Kościół absolutnie nie jest autorytetem, choć jednocześnie odrzucają oni całkowicie „polityczną poprawność”, i w ogóle lewicowość, uważają naród za najwyższą wartość, krytykują liberalizm, są patriotami. Jeżeli zaś chodzi o sprawy obyczajowe, są jednocześnie zwolennikami prawa do aborcji i przeciwnikami przywilejów dla mniejszości seksualnych. I można powiedzieć, że motywem przewodnim ich światopoglądu, jest antropologia, która stawia na „silnego człowieka”; na człowieka, który nie jest ofiarą; na człowieka, który stawia czoła rzeczywistości, jest takim „twardzielem”. Jest to pochwała „twardziela”. Tak teraz z pamięci relacjonuje ten tekst, który - moim zdaniem – opisuje pewne zjawisko społeczne. Zjawisko nie tylko polskie, lecz w ogóle ogólnoeuropejskie. I na przykład: w sprzeciwie, który w tej chwili jest we Francji wobec rozszerzenia przywilejów dla mniejszości seksualnych, uczestniczą środowiska nie tylko katolickie.

Kończąc, czy można powiedzieć, że to ubywanie młodych ludzi z lekcji religii, jest to przejaw jakichś trendów kulturowych, czy cywilizacyjnych obecnych choćby w Europie?

Na pewno są takie trendy. W Polsce mamy też do czynienia z obrzydzaniem katolicyzmu, w ogóle z pęknięciem kulturowym. Polega ono na tym, że w większości kraju, czyli w mniejszych ośrodkach, Kościół stanowi jeszcze pewien autorytet, podczas gdy w dużych miastach mamy do czynienia z innymi autorytetami, niż Kościół. To są nieraz anonimowe autorytety, gdyż ludzie często nie wiedzą: dlaczego tak myślą, dlaczego tak uważają; dlaczego mają poglądy takie, a nie inne. Nie zdają więc sobie sprawy, kto modeluje ich system wartości.

I w tej sytuacji, trzeba wracać do tego głośnego tekstu (później spisanego) wygłoszonego w jednej z niemieckich rozgłośni równo pięćdziesiąt lat temu – w 1959 roku – przez Josepha Ratzingera, późniejszego papieża. Tekstu o tym, że być może Kościół przyszłości stanowić będzie garstka naprawdę wierzących, którzy zachowają ten skarb, który Kościołowi został dany. I oni będą realizować jego misję. Katastrofą byłoby, gdyby w ogóle zabrakło ludzi wierzących. Ale póki jest owa garstka, to być może nawet ona wystarczy do tego, żeby zostały zachowane wartości potrzebne do duchowego trwania i rozwoju Polaków.

A czy ta garstka może nawrócić większość? Przyprowadzić ją z powrotem do Kościoła?

Nawrócić ludzi? Ludzie nie nawracają innych ludzi. Nawraca Pan Bóg.

Mówię w skrócie.

W skrócie, rzeczywiście można powiedzieć, że garść naprawdę wierzących może nawrócić resztę. Najważniejszą rzeczą jest tu świadectwo. To święty Jan Paweł II mówił bodajże, że współczesny Kościół nie potrzebuje reformatorów, lecz świadków wiary. Oni są potrzebni. Też po to, żeby przyprowadzać „zagubione owce” do „Stajni”.

Komentarze

nikt2019.10.21 12:00
Nie czytam artykułu . Nie moja częstotliwość . Jasne , że w Kościele zostanie tylko garstka tzw . " wiernych " . Przecież to widać jak na dłoni . Autor tego nie widzi ? No to jest ślepy .
violencja2019.10.20 21:44
Jezus powiedział: "Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?" Ewangelia św. Łukasza 18,8
Paweł2019.10.21 21:18
A bramy piekielne go nie zwycięzą
Maciej2019.10.20 20:30
Po co taki wywiad - z człowiekiem, który niczego nie widzi, nic nie wie i nie ma własnych przemyśleń na tematy, o które jest pytany? Dziennikarz zadaje ważne pytania dotyczące zjawisk, które ja również obserwuję. Filip Memches nie zauważa problemu, nie stawia diagnoz, nic nie radzi, ani nie ma nic mądrego do powiedzenia.
Janek2019.10.20 16:15
A ostatni zgasi światło...
Jan2019.10.20 15:13
"W Polsce mamy też do czynienia z obrzydzaniem katolicyzmu" Mistrzami w tym obrzydzaniu są funkcjonariusze KK jak i najgorliwsi wierni.
andrzejhahn32019.10.20 12:07
czyli garstka ciemnej zacofanej masy
0412019.10.20 19:11
CZY BEDZIEC WSROD 8 MLN OCALALYCH SAM DECYDUJESZ ALBO biERZEC KRZYZ IDZIEC POD PRAD Albio plyniec jak smieci do piekla wybor nalezy do ciebie , bedziec tam wsrodswoich na wiecznosc
0412019.10.20 12:05
TA GARSTKA PRAWDZIWYCH KATOLIKOW MA URATOWAC NASZ KRAj przed zaglada .Wierzacych niosa swoi krzyz ida w strone slonca . a wy frondko w ktora strone idziecie . Napewno nie w ta strone co ta garstka
Maria2019.10.20 11:17
Jeżeli zostanie garstka, to będzie to wina Kościoła, jego złego nauczania, braku porządnej katechezy i wprowadzania tych Ruchów protestanckich do Kościoła Katolickiego!!! Won ze wszystkimi protestanckimi "Odnowami w Duchu Świętym" oraz "Kursami Alfa" i tego podobnymi "owcami w wilczej skórze".
Maria2019.10.20 11:13
Poznajcie prawdziwego Pana Jesusa-Boga.Katechizujcie się właściwie i pogłębiajcie wiarę w P.Boga.Szukajcie, a znajdziecie!!! Polecam: http://www.objawienia.pl/valtorta/spis-val.html
Maria2019.10.20 11:11
Puste są te wywody i głupie. Wiara jest ze słuchania a gdzie jest porządna KATECHEZA młodych i starych?Polecam wszystkim dzieła Marii Valtorty, która widziała Jezusa Chrystusa.. http://www.objawienia.pl/root/start.html Gdyby nam mówiono o P.Jezusie, Bogu-człowieku to inaczej wyglądałaby nasza Wiara.P.Jezus-Bóg to jeden zachwyt!!! Wszystko mamy podane jak na tacy, ale nie znamy P.Boga.Jednak "kto szuka, ten znajdzie"..
emeryt2019.10.20 10:59
Przyjdzie taki czas,i to nie odlegly. Jedyna nadzieja bedzie modlitwa.
Olej2019.10.20 0:55
Są powody aby popadać w trwogę ! Proszę posłuchać co młodzi ludzie mówią i wypisują w internecie na temat kościoła ! Idzie plaga obrazoburstwa, bezhołowia i niszczenia wszelkich autorytetów. Kreowany jest bunt kulturowy, przez wrogów zewnętrznych i wewnętrznych. Podsycany podważaniem roli rodziny, autorytetu marki i ojca, wszelkich norm i zasad. Toczy się walka o młodzież ! Ojciec święty Jan Paweł II w ostatnich latach życia w smutku przewidywał to co nadchodzi i co już demoluje sumienie Polaków. Jakże szybko się zapomniało skąd przyszła wolność, jak niewdzięczna jest ludzka natura gdy ma za dobrze. Gdy Ojciec święty wypowiadał słowa, wzywające Ducha Świętego aby zstąpił i odnowił oblicze ziemi, tej ziemi. Czyż nie nastąpił przełom, czyż nie jesteśmy i nie byliśmy świadkami cudu wolności ? Ale tego w szkołach i na uniwersytetach nie uczą. Tam panuje kult profesorów ateistów i marksistów kulturowych i społecznych, tam się słucha wykładów i wykładowców, którzy bezczeszczą pomniki, wypowiadają propagandowe tezy nie mające z nauką nic wspólnego. To wszystko jest tolerowane przez państwo. Na uniwersytetach, w szkołach w instytutach naukowych PRL się nie skończył, ma swoją ideową i kadrową kontynuację. W szkołach zredukowano naukę historii, wciąż jest nauką wypaczoną i wypaczaną programowo. Propaguje się antywartości w opozycji do narodu, tradycji i państwa, przemilczana jest historia zbrodni komunistycznych na narodzie polskim. To wszystko się dzieje tu i teraz. W szkołach panuje chów a nie wychowanie, to samo zauważalne jest w rodzinach, w których funkcja wychowawcza sprowadza się do przystosowania dziecka do bezpardonowej walki i rywalizacji, gdzie żadne normy i zasady nie obowiązują gdzie wszystko jest względne. Przykład idzie z góry, z tzw. elit władzy które nobilitują złodziei na stanowiskach, przestępców u władzy. To wszystko jest plagą rozpasania i bezprawia. I to wszystko obróci się przeciw państwu i jego spoistości społecznej. Po prostu przegramy Polskę !
Jarek2019.10.20 14:04
@ Olej "Proszę posłuchać co młodzi ludzie mówią i wypisują w internecie na temat kościoła !" KK jest sam sobie winien - młodzi widzą obłudę w KK, a młodzież jest zero-jedynkowa (czarne - białe) "Idzie plaga obrazoburstwa, bezhołowia i niszczenia wszelkich autorytetów." Autorytety same się niszczą - np. Jędraszewski, bardzo chce być autorytetem, ale jest anty-autorytetem. Dla młodych papież Franciszek jest autorytetem, ale urzędnicy KK, plują na niego. "Kreowany jest bunt kulturowy, przez wrogów zewnętrznych i wewnętrznych." Zawsze był bunt - szczególnie młodzi lubią się buntować. "Podsycany podważaniem roli rodziny, autorytetu marki i ojca, wszelkich norm i zasad." Jaki model rodziny proponuje PIS i KK? Facet pan i władca, baba do garów. "Toczy się walka o młodzież !" Zawsze się toczyła, ale urzędnikom KK chodzi tylko o wdowi grosz na tacy (bo go ubywa)
enre2019.10.19 23:56
90% mediów na świecie, również i u nas jest w rękach lewackich; tam się pluje na Kościół i samego Boga nieustannie a także zachwala egoistyczny styl życia , więc jakie mogą być tego efekty? Młodzi tego nie rozumieją, a do tego wygodne życie bez zobowiązań i odpowiedzialności każdemu się podoba. Nie rozumieją, że nie ma "darmowych lanczyków", że za każdą nieodpowiedzialną decyzję będą musieli zapłacić; nie rozumieją, że tylko przestrzeganie dekalogu uchroni ich od życiowego nieszczęścia. " Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? "
Wxyz2019.10.19 23:03
Ciekawe ilu by chodziło na matematykę lub WF gdyby były dobrowolne?
Ryszard Olejniczak2019.10.19 23:15
Wybierają kierunki ścisłe z własnej woli i jest na nie o wiele więcej chętnych niż na kierunki humanistyczne. Skąd twój wstręt do matematyki a to jest przecież "język prawdy". a fizyka jest bezpośrednim dziełem Stwórcy - to najprawdziwsza religia.
miro2019.10.21 11:45
:) celne.....
hrwghdsf2019.10.19 22:19
Brawo technikum w Sochaczewie!!!
ridado2019.10.19 21:08
Wielkie pytanie Dlaczego koscioly protestanckie I prawoslawny nie maja tych problemow. maja swoich wiernych I nie ma dyskusji tak cz nie. Odpowiedz jest prosta to KLER kaqtolicki jest winny bo nie wiele majacy wspolnego z nauczaniem Chrystusa. Kler polski zyje bogato dlatego 500 lat temu wprowadzono Celibat tylko dla ochrony kasy. Popatrzcie na polskich hierarchow zaczynajac od Glodzia I reszty.Polski Kler niszczy polski ko0sciol.
Marek2019.10.19 22:02
Dodo aleś ty jest głupi, 500 lat temu to objawił się wasz przerośnięty ambicjami Luter który doprowadził do schizmy bo nie chciał jak wielu wtenczas możnych spowiadać się ze swoich upadków. Celibat był zawsze od ustanowienia Kościoła Św. Kościoły protestanckie w europie to praktycznie nie istnieją nawet na chrzciny to cza se opłacić żeby ekstra otworzyli a jak tam wejdziesz to pożal się boże nędza i rozpacz Polecam sprawdzić
Janek2019.10.20 22:27
A ty Marku jesteś nie douczonym ignorantem. Tu nie chodziło o spowiedź tylko o handel odpustami i to co się znów dzieje czyli rozpasanie kleru, który traktował wiernych jak bydło i o to się Luter wkurzył, wzywając zresztą Rzym do nawrócenia, a że papież nie chciał dostrzec zepsucia, to nastąpiła schizma protestancka.
Karol2019.10.19 22:40
kościoły protestanckie praktycznie juz nie istnieją. To co istnieje to raczej szopka dla lewaków utrzymywana z budżetu panstwa więc teoretycznie istnieje. Nic dziwnego,że anglikanie uciekają do katolików.
Piotr Nowak2019.10.19 20:32
Witam komentujących przygłupów z antyPISowskiego psychiatryka ! Ateiści i innego rodzaju śmierdzące lewactwo dyskutuje o Kościele. Boże spuść nogę z nieba i kopnij tych debili, aby się opamiętali !!!
Marek2019.10.19 20:49
Choć byś miał nawet racją to pewnie twoich metod nawet sam Pan Bóg nie pochwali.
anonim2019.10.19 19:30
W której klasie na lekcjach religii czytamy "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis, była to podstawowa lektura młodej szlachty?
Janek2019.10.20 22:31
Szlachty która doprowadziła do upadku Rrzeczpospolitej .
anonim2019.10.19 19:27
Jeżeli chodzi o formację duchową Kościół wielkiej konkurencji nie ma, zgoła żadnej, tylko czy to robi?
athos2019.10.19 19:24
Dlaczego młodzi przestają chodzić na religię? Z różnych powodów? Z wygodnictwa, z lenistwa, z głupoty, z ogólnej ignorancji (obecna młodzież, którą przychodzi na wyższe uczelnie - poza absolutnymi wyjątkami - niczego nie wie, nic nie rozumie, nie potrafi się wypowiadać na żaden temat, jest przy tym dosyć niemrawa), z obojętności, z powodu "pełnego brzucha". Ale jest jeszcze coś, o czym warto wspomnieć. Obecne nauczanie Kościoła, za Franciszka, jest dosyć miałkie, bełkotliwe, pozbawione głębszych treści. W tym nauczaniu prawie nie ma Boga. Takie nauczanie nie może pociągać i nie może być alternatywą dla tego, co proponuje (lub na siłę wciska) młodemu świat. Gdyby obecne nauczanie stawiało ludziom wysokie wymagania moralne, zakładało pewien wysiłek egzystencjalny, było gorliwe, to wielu młodych by za nim poszło. Ale takie nie jest. Jest rozmamłane, rozwodnione, nadmiernie uczuciowe (lepiej trafia do kobiet, ale nie do mężczyzn!!) i słabe intelektualnie. W tym nauczaniu operuje się słowami-wytrychami, które są tak wieloznaczne i mają tak mało teologiczny i etyczny sens, że znaczą niemal wszystko. Przykładami są: "miłosierdzie" i "przebaczenie", którymi Franciszek prawie każdego dnia się posługuje. W jego ustach te słowa zatraciły pierwotny, głęboki sens, i dziś znaczą to, co każdy może sobie sam pomyśleć. Takie słowa nie mają mocy nawracania, nie mają duchowej siływ mowie szeleszczą jak papier. Trudno się dziwić, że takie "nauczanie" nie robi na młodych (na starszych też) żadnego wrażenia. Czy jest ratunek? Owszem, jest. Trzeba porzucić "kościół amazoński" i tym podobne heretyckie koszałki-opałki, trzeba wrócić do wspaniałej Tradycji Kościoła katolickiego, do nauczania wielkich papieży, świętych, doktorów Kościoła, ascetów, mistyków, gorliwych chrześcijan, wreszcie do filozofii chrześcijańskiej. Tam są skarby, których obecnie nikt nie chce w Kościele odkopywać, ludzie zadowalają bełkotem z mass-mediów.
Urszula2019.10.19 20:21
"Trzeba porzucić "kościół amazoński" i tym podobne heretyckie koszałki-opałki, trzeba wrócić do wspaniałej Tradycji Kościoła katolickiego, do nauczania wielkich papieży, świętych, doktorów Kościoła, ascetów, mistyków, gorliwych chrześcijan, wreszcie do filozofii chrześcijańskiej." O właśnie. KK to tradycja i ludzkie nauczanie. A gdzie jest Bóg? Gdzie jest nauczanie tego czego oczekuje od nas Jezus? "Bardziej słuchacie ludzi niż Boga". Dlatego wy, katolicy, nie macie prawa osądzać Franciszka. "Czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?"
Marek2019.10.19 20:45
A ty jakiego jesteś wyznani Ula już trzeci raz cie pyta czyżbyś się wstydziła?
Samanta2019.10.19 20:57
katolik ma wręcz obowiązek zwrócić uwagę, gdy ktoś błądzi (jest to nawet wyraźnie zapisane w Piśmie św., a dodatkowo jest to jeden - a konkretnie pierwszy - z uczynków miłosiernych względem duszy: "Grzeszących upominać"). Zatem nasza religia katolicka, droga Urszulko, w pełni uprawnia nas do pouczania błądzących braci, a nawet papieży.
diana2019.10.20 0:23
no raczej nie ma prawa wpieprzać się w cudze życie!!!!!!!!!!!krótko mówiąc droga Samanto religijne molestowanie powinno być tak samo karane jak seksualne!!!!!!!!
Karol2019.10.19 23:02
osąd w języku biblijnym znaczy potępienie. Nikt nikogo do piekła nie posyła. Wprost przeciwnie. Gdyby ludzie rozumieli co w Biblii faktycznie jest nie pisaliby takich głupot jak Ty Urszulo
Jarek2019.10.20 13:46
@ Samanta Nie masz racji (zaraz wtrąci się az) 1870 rok - Pius IX ogłosił dogmat o nieomylności papieskiej. a wcześniej: 1545 rok - Sobór w Trydencie uznał Tradycję Apostolską przekazywaną w Kościele (w tym także dogmaty) za autorytet w sprawach wiary równe Pismu Świętemu Jakby, to powiedzieć - nie ma śmiałka, aby znieść dogmat o nieomylności papieskiej. - Jeden próbował wszcząć dyskusję - to nasz JPII go wywalił za to z katedry teologi. Widzisz droga Samanto - urzędnicy KK wpadają we własne sidła. Na religii pewnie uczono Cię, że katolik powinien stosować się do dogmatów (wręcz musi pod groźbą grzechu) Ale masz w jednym rację, urzędnicy KK mają gdzieś Ewangelię - troszczą się tylko o własne wpływy. Akurat dla mnie Papież Franciszek wraca do Ewangelii i wielu hierarchów czuje się zagrożonych. Dlatego rozpętują wojnę strasząc ludzi.
Samanta2019.10.19 21:00
Świetnie to ująłeś. Dodałabym tylko jeszcze jeden powód. Być może najważniejszy. Kuszenie złego. Nie można zapominać, że diabeł istnieje i nie w smak mu religijność ludzi.
egnjfds2019.10.19 22:17
Dlaczego młodzi, i jacykolwiek inni, odchodza od religii? Przeciez to banalnie proste - bo boga nie ma. I już. Krótko i węzłowato...
Karol2019.10.19 23:03
świetna wypowiedź athos, podpisuję się dwiema rękami. Dodam,że dobrze by wrócić do tradycyjnej liturgii, bo to co się wyprawia w kościołach to dramat.
Ryszard Olejniczak2019.10.19 23:08
Jeśli ktoś sprowadza problem do osoby, robi złą przysługę prawdzie a tym samym staje po stronie zła.
guess who2019.10.19 19:19
"Z pastorału Jana Pawła II na pomniku przy bazylice w Wadowicach kilka dni temu zaczęła tryskać woda. Niektórzy zbierają wodę z powierzchni pomnika i obmywają nią sobie ręce lub twarz. Choć nie jest to cud, tylko pomysł na uatrakcyjnienie postumentu, to miejscowi kupcy już sprzedają „wodę papieską”, która popularnością ma przebić nawet słynne wadowickie kremówki."
Ryszard Olejniczak2019.10.19 19:13
To kościół odszedł od młodzieży. Po wprowadzeniu religii do szkół uczęszczało na nią ok. 90% uczniów - co z nimi zrobiliście. Jeśli ktoś dzisiaj mówi, że kierujący polskim kościołem są bez zarzutu to jest kłamcą i hipokrytą (po owocach ich poznacie), ale jeśli ktoś mówi że wiara chrześcijańska nie jest n w porządku, jest zakłamanym degeneratem. Wśród ludzi kościoła zawsze pojawiało się ( z różnym nasileniem w ciągu wieków i w różnych miejscach) zło. Ale mimo wysiłków całych rzesz "poszukiwaczy", nie udało się przez dwa tysiące lat znaleźć choćby najmniejszego fałszu zła, błędu czy niezgodności w Ewangelii. Dlatego nie powinno się milczeć kiedy oczernia się kościół jako na całość, której najistotniejsza częścią jest ta właśnie Świeta Ewangelia. Czemu duchowni (choć zawsze byli i są wśród nich wspaniali ludzie) godzą się z negatywnym ocenianiem Kościoła jako całości próbując usprawiedliwień tą całość am bloc, Zamiast stawiać sprawę "co my to my - ale wara od Wiary.".
Urszula2019.10.19 20:15
"Dlatego nie powinno się milczeć kiedy oczernia się kościół jako na całość, której najistotniejsza częścią jest ta właśnie Świeta Ewangelia." Zgadzam się z tym, że w Ewangeliach nie ma niczego co byłoby zgubne dla człowieka. Jednak w niektórych przypadkach mamy niezgodności w wersetach mówiących na ten sam temat. Co do kościoła ( masz na myśli katolicki?) to Ewangelia nie jest słuchana. KK opiera się w większości na tradycji. Na Ewangelie tylko się powołuje choć nie bierze z nich przykładu i nauki KK znacznie się różnią od nauk biblijnych.
Ryszard Olejniczak2019.10.19 21:19
Do Urszula. Tak są różnice semantyczne, ale to bardzo dobrze bo to wyklucza podejrzenia plagiatu. Ewangelia jest pismem matematycznie ścisłym, tyle tylko, że opowiedzianym językiem przypowieści i przykładami bezpośrednich zachowań Jezusa Chrystusa.
diana2019.10.20 0:14
a czy wszyscy musimy być katolikami,udawać,że nas jakaś księga ewangelie interesują??????????????łatwiej się stosować do dwóch fundamentalnych zasad "żyj tak by nikt przez ciebie nie cierpiał""""""",,moja wolność kończy się na granicy twojej"!!!!!!!!!!!!!
Ryszard Olejniczak2019.10.20 14:37
,moja wolność kończy się na granicy twojej" Tyle tylko, gdzie są te granice i kto je określa. Po drugie tego rodzaju binarne podejście może się i sprawdza, ale tylko w łóżku. Poza nim relacje między ludźmi są zawsze wielopersonalne (jedno twoje zachowanie jest jednocześnie dobre albo złe dla dla bardzo wielu) a o tym czy jest dobre lub złe decyduje bilans wszystkich jego skutków..To bardzo złożony matematycznie system. Aby się w nim połapać potrzebny jest pewien poziom inteligencji, wolna wola i faktyczna moralność.Te dwie pierwsze rzeczy dał nam Pan w chwili stworzenia, ostatnie w Piśmie Swiętym (Biblii Hebrajskiej oraz w jej ewangelicznym rozwinięciu i zinterpretowaniu). Ale ponieważ dał nam na początku wolną wolę, to nikogo do niczego nie zmusza.
KATOLIK2019.10.19 19:08
Przez lata pontyfikatu Jana Pawła II polscy biskupi nie robili nic w celu pogłębiania katechizacji, ewangelizacji wiernych, bo żyli w ciągłej euforii, że mamy polskiego papieża. Co parę lat Jan Paweł II przyjeżdzał do Polski, gdzie witały go zawsze tłumy Polaków i biskupom się wydawało, że katolicyzm u nas jest silny. Ale te tłumy obecne na spotkaniach z papieżem były wynikiem entuzjazmu i emocji, które szybko mijały, a nie przedłożyły się na pogłębioną wiarę.
Cierpliwy.2019.10.19 18:54
A to takie proste. Przecież Jezus do młodzieńca powiedział: przestrzegaj przykazań Dekalogu. A dalej, sprzedaj co masz i rozdaj ubogim , a będziesz miał skarb w Niebie. Innym razem mówił: "Pierwsze jest: Słuchaj Izraelu,Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. I będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy i ze wszystkich myśli, i ze wszystkich sił. Drugie zaś: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Nie ma żadnego innego przykazania większego od nich". Jesteśmy pyłkiem na "niebieskiej kulce" w ogromie Wszechświata. Ale dostaliśmy rozum i wolną wolę by z niego korzystać.To tak dużo potrzeba do poznania sensu swego istnienia. Zobacz na piękne dzieła Pana, na świat w którym nas osadził. Widzimy tylko to co nam wolno widzieć. A przecież widzimy gwiazdy, których już nie ma. Lucyfer do Jezusa mówił:" Oddaj mi pokłon a dam Ci królestwa tego świata bo do mnie należą". "Niepodobna by nie przyszły zgorszenia". Trzeba się opowiedzieć komu należy się pokłon. Tego uczyć. Bądź pszenicą a nie kąkolem. Próba trwa.
violencja2019.10.19 22:25
Piękne
Jarek2019.10.19 18:51
Model irlandzki nadejdzie wcześniej niż myślicie. W Polsce od Kościoła odchodzi coraz więcej ludzi po 40-tym, 50-tym roku życia, nie tylko młodzi. "To święty Jan Paweł II mówił bodajże, że współczesny Kościół nie potrzebuje reformatorów, lecz świadków wiary. Oni są potrzebni. Też po to, żeby przyprowadzać „zagubione owce” do „Stajni”." Jakże trafne. Kogo nam się przedstawia jako "świadka wiary"? - Jędraszewskiego, który nienawidzi ludzi i chroni pedofili? Prymas, to lewak, przynajmniej wg Frondy.
Agnieszka2019.10.19 18:57
Skąd ty to, o czym piszesz, wiesz lewacki szczochu ?! Pytam, bo chciałbym wiedzieć skąd taki debil czerpie informacje ?!!
guess who2019.10.19 19:21
Zeszłoniedzielne święte ciasteczko przestało działać? Jutro koniecznie musisz uzupełnić manę, teisto.
Jarek2019.10.20 9:44
Piszesz, to nie pij mocnych alkoholi i nie ćpaj. Agnieszka to imię żeńskie - "chciałbym" to raczej chodzi o rodzaj męski. Jesteś ostatnią literą ze skrótu LGBT? Wg PIS to się leczy - więc jest nadzieja dla Ciebie.
andrzejhahn32019.10.20 12:09
a ty skad czerpisz informacje katolicki imbecylu
ZERRO2019.10.20 23:01
Damskie nicki używają również cioty.
JS2019.10.19 18:45
Ludzi prawdziwie wierzących w Jezusa, w Niebo i starających się żyć według Nauki Jezusa jest w Polsce garstka. Gorących wyznawców Jezusa to może kilka procent społeczeństwa. Raz jeden kapłan wychodząc z kolędy powiedział, że według niego ludzi prawdziwie wierzących jest z 1%. I dlatego jesteśmy takim chorym narodem, krajem. I nie chełpmy się, że mamy Maryję Królową. Przed II WŚ nas nie obroniła. Króluj nam Chryste Pozdr.
Jarek2019.10.19 18:54
oppsss wpis debila ! Proszę nie komentować !
JS2019.10.19 19:51
Pewną odmianę debilizmu ma ten kto mówi o innych, że są debilami. Pozdr.
Marek2019.10.19 20:38
załapałeś się na ten 1% a twój proboszcz? ja słyszałem że ok 2,5%
JS2019.10.20 7:39
Nie wiem czy jestem w 1 czy 2,5%. Wierzę w Miłosierdzie Boże na Sądzie duszy. Pozdr.
Atheisten sind dumm - A. Einstein2019.10.19 18:40
- "Atheisten sind dumm" - A. Einstein
Max Fiend2019.10.19 20:51
Einstein war dumm? list z 3 stycznia 1954 r. Na rok przed śmiercią Albert Einstein pisał do filozofa Erika Gutkinda: "Słowo "Bóg" jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych legend, ponadto dość dziecinnych. Żadna interpretacja, niezależnie od tego, jak subtelna, nie może tego zmienić".
Albert2019.10.20 10:02
Kolejne kłamstwo katoćwoka - tworzy rzekomy cytat z Einsteina, gdzie doskonale wiadomo, że Einstein nigdy czegoś takiego nie powiedział, ani nie napisał. Ale nie oczekujmy od katoćwoków choćby śladów intelektu.
Reytan2019.10.19 18:24
Nie nalezy pytac Litwakow o katolicyzm,bo to wrogowie albo prowokatorzy,jak Memches.
PreczZWatykańskąOkupacjąChcemyPolskiBezKleru2019.10.19 18:18
Nawet, jeżeli na lekcje kato-ogłupienia w szkole nie będzie chodził ŻADEN uczeń, to kleruchacz i tak będzie pobierał wypłatę z MEN. Bowiem lekcje kato-ogłupiania są nieobowiązkowe dla młodych Polaków, ale obowiązkowe jest utrzymywanie przez polskie państwo watykańskich pasożytów. Na szczęście już wiadomo, że w niedalekim czasie wyrwiemy Watykanowi z gardła reparacje za okupowanie Polski. Zrobią to właśnie te polskie dzieci, które już gremialnie i skutecznie bronią się przed watykańskim kato-ogłupieniem w szkole.
Reytan2019.10.19 18:27
Komunistycznym prostytkom bedziemy odbierac obywatelstwo w koncu POLSKIE,i wysylac ciupasem do Korei Polnocnej.
anonim2019.10.21 12:55
Dokładnie komuniści do Korei Północnej, a watykańscy okupanci do Watykanu. Może wtedy będzie w Polsce lepiej.
Bez żadnego trybu2019.10.19 18:30
Obyś miał rację. Obawiam się jednak że drastyczne obniżanie poziomu nauki w polskich szkołach i ograniczeniem wysokiej jakości edukacji, przez tzw. reformę edukacji przeprowadzoną przez pis i kościół, a mającej na celu ograniczenie samodzielnego myślenia młodych Polaków, może opóźnić ten proces lub go zniweczyć. Duża nadzieja w rodzicach uczniów, sam ograniczam kontakty moich dzieci z szamanami KK i edukuje je we wtórnym obiegu- dotyczy to historii powszechnej i literatury.
leszczyna2019.10.19 22:44
Możesz uchylić rąbka tajemnicy - co we wtórnym obiegu jest teraz z historii i literatury?
iii2019.10.19 22:25
chcemy Polski bez takich głupków jak ty BARANIE PODŁY
Magda2019.10.20 12:48
A kto ci kretynie do Kościoła każe chodzić, kto, idioto przymusza twoje dzieci do chodzenia na religię? Kto ci zabrania babrać się w gównie twojego przygodnego zboczeńcy. Jeśli jednak będziesz epatował nienawiść i zgorszenie, to licz się ripostą.
Lech Keller-Krawczyk - żyd, homo,pedofil 2019.10.19 18:16
BOGAnieMA - ? BOGAnieMA - nie będzie. Bóg
BOGAnieMA2019.10.19 18:19
Dziadek, znów leków zapomniałeś?
Marek2019.10.19 20:36
a u ciebie skąd ta niepospolita wiedza?
fm20162019.10.19 20:36
Dla Ciebie owszem nie ma i to jest Twoja sprawa .Dla mnie jest .
Janusz korłłła2019.10.20 11:00
Jak nie ma to po co z z Nim ciągle walczysz i udzielasz się na katolicikm forum dla ludzi wierzących w Boga. Lepiej nie trać czsu spotkaj się z kimś idż na spacer, a zapomniałem pewnie jesteś taki wspaniały że nie masz żadnych kochających osób wokół siebie. Szkoda mi takich osób jak ty, szczerze współczuje.
BOGAnieMA2019.10.19 18:11
Jeszcze tylko brakuje, żeby siłą tę młodzież na religie sprowadzić. Wtedy byłby bunt. Pokolenie JP2? Raczej pokolenie PS4 :D
Marek2019.10.19 20:35
Skąd wiesz że Boga nie ma, a jak jest i Cię teraz słyszy to co? Kto przeprowadził by ten bunt , chyba nie anonimowy przywódca, przeciw komu i dla czego? Ja jestem pokoleniem JPII chlubię się z tego jak wszyscy których spotykam na swej drodze a co to jest PS4 i po co takie cóś komu?
Maria2019.10.20 11:04
Przypominam Ci, idziesz szeroką drogą do piekła z własnej woli.Co tu robisz, pajacu?
BOGAnieMA2019.10.20 14:25
Przypominam, że z nakazu św Pawła kobieta powinna milczeć. Co tu robisz, Mario? Idziesz szeroką drogą do piekła z własnej woli.
leszczyna2019.10.20 16:57
Pisanie nie przerywa milczenia. Nie zauważyłeś?
ZERRO2019.10.20 22:56
won z mojego nicka wlewaku
Bez żadnego trybu2019.10.19 18:07
" W kościele w Polsce zostanie tylko garstka wiernych?" Przy obecnie rządzących czarownikach w polskim kościele jest taka nadzieja I nadzieja w modlących się do nich polskich katolikach.
Otto2019.10.19 18:52
oppsss ! Wpis debila. Proszę nie komentować !
Marek2019.10.19 20:28
Nie taki diabeł straszny jak go malują a strach ma wielkie oczy
Marek2019.10.19 21:06
Jedyny i Wszechmocny Bóg który stworzył Niebo i Ziemię i ustanowił Kościół Święty a na jego czele postawił Piotra- 1go Papieża- mówiąc a bramy piekielne go nie zwyciężą, kto wątpi nie jest w tym kościele ale to wcale nie oznacza że on zginie - przeciwnie. w Polsce Kościół znów rozkwita. Mamy TV Trwam, Radio Maryja i CCM z nimi co dnia miliony ludzi uczestniczą w nabożeństwach, Eucharystii, Różańcu, Apelu Jasnogórskim itp. Mamy też znaczny przyrost Świadomie wierzącej Młodzieży i Świętych młodych Kapłanów, jak:Dominik Chmielewski, o. Witko, ks. Glas, S.Kostrzewa itd. (można posłuchać na J.T) porywających Słowem Bożym kolejne miliony, każdy może posłuchać w necie np. na Youtube, powodzenia
Janek2019.10.20 22:44
Może pora dopuścić do siebie możliwość że to Boży plan, aby Kościół padł na pysk, bo stał się nierządnicą babilońską, a jego kapłani tacy jak Rydzyk czy Jędraszewski to słudzy sił ciemności. Bóg da i Kościół się odrodzi na nowo w jedności z Chrystusem , którego nauki obecnie odrzuca, stawiając przepisy nad dobro człowieka.
Paweł2019.10.21 21:32
Bóg to Absolut nie wypadkowa, jest nieomylny, nie ma w nim sprzeczności i nie kłamie jest doskonały. Jak powiedział że bramy piekielne nie zwyciężą kościoła to tak się stanie bądź całkowicie pewien jak i tego że wszyscy umrzemy i na sądzie przed nim staniemy.
Gabriel2019.10.21 12:26
Od kiedy to Piotr był pierwszym papieżem? Od kiedy to został ustanowiony przywódca wszystkich apostołów? Doucz się zanim sie wypowiesz
Paweł2019.10.21 21:26
Od wtedy jaj Jezus powiedział do Piotra " ty jesteś Piotr opoka (skała) i na tej opoce zbuduję mój kościół a bramy piekielne go nie zwyciężą również sami apostołowie uznali prym Piotra. Czytaj