16.11.21, 20:30fot. wikipedia.org, domena publiczna

Financial Times: „Putin ma obsesję na punkcie Ukrainy”

Służby wywiadowcze państw zachodnich dysponują danymi o „wysokim prawdopodobieństwie” prób destabilizacji sytuacji na Ukrainie w nadchodzącej zimie przez Rosję, w tym metodami wojskowymi. Poinformowała o tym brytyjska gazeta Financial Times.

Nowa koncentracja rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy wskazuje, że gospodarz Kremla postrzega Ukrainę jako „niedokończoną sprawę”, pisze Financial Times.

„Obsesja Putina na punkcie Ukrainy pokazuje, że jest to dla niego ważna niedokończona sprawa. Bez wątpienia wziął pod uwagę, że Ukraina coraz bardziej przypomina flotę lotniskowców NATO”

– powiedział Andrew S. Weiss, były dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA ds. Rosji, obecnie wiceprzes Fundacji na rzecz Międzynarodowego Pokoju im. A. Carnegiego (Carnegie Endowment for International Peace — CEIP).

Według Weissa, rosyjski prezydent zdaje sobie również sprawę, że Zachód nadal inwestuje pieniądze i środki w rozwój ukraińskiej armii, wywiadu, cybersfery i „nie zamierza przerywać tych wysiłków tylko po to, by złagodzić obawy Rosji”.

Wiosną urzędnicy amerykańscy wierzyli, że pomogli zapobiec poważnej eskalacji geopolitycznej, gdy Rosja wycofała swoje wojska z obszarów w pobliżu granicy z Ukrainą.

Jednak w ostatnich tygodniach stało się jasne, że znaczna część wojsk pozostała niebezpiecznie blisko Ukrainy oraz została wznowiona koncentracja sił. Według wywiadu może to oznaczać, że Moskwa planuje inwazję, zauważa Financial Times.

Amerykański wywiad mówi o „wysokim prawdopodobieństwie” istnienia takich planów, odnotowują w Ministerstwie Obrony Ukrainy. Teraz, jak pisze gazeta, poziom zagrożenia wzrósł do najwyższego poziomu od 2014 roku, chociaż Ukraina i jej zachodni sojusznicy nie doszli do ostatecznego wniosku co do planów Federacji Rosyjskiej.

Według ukraińskiego wywiadu Rosja rozmieściła 114 tys. żołnierzy na północ, wschód i południe od Donbasu. Wśród nich – 92 tys. żołnierzy wojsk lądowych, reszta – Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Według Financial Times, nowe niebezpieczeństwo inwazji wojskowej „pokazuje niepowodzenie wysiłków dyplomatycznych” Francji i Niemców w formacie normandzkim.

Przypomnjmy, pierwszy raport o nowym wzroście rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą podał 30 października The Washington Post. Już następnego dnia Politico opublikowało zdjęcia satelitarne ze zgromadzenia wojsk rosyjskich w obwodzie smoleńskim w pobliżu miasta Jelnia. Stamtąd do granicy z Ukrainą – około 260 kilometrów.

Niemal w tym samym czasie eksperci i dziennikarze zauważyli znaczny wzrost poziomu antyukraińskiej histerii w rosyjskich mediach.

Brytyjscy przywódcy wojskowi ostrzegają, że ryzyko konfliktu zbrojnego jest teraz większe niż podczas zimnej wojny.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała Financial Times, że zachodni wywiad ostrzegał przed wysokim prawdopodobieństwem destabilizacji przez Rosję już zimą. Według niej potwierdzają to również dane ukraińskich służb specjalnych.

Partnerzy Ukrainy wyciągnęli takie wnioski nie tylko na podstawie informacji o liczebności wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, twierdzi Maliar. Oznacza to, że Waszyngton ma dodatkowe informacje o intencjach Władimira Putina.

Jak informowaliśmy wcześniej, na początku listopada szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns odwiedził Moskwę, gdzie spotkał z dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem, w celu ostrzeżenia Kremla przed konsekwencjami nowej ofensywy przeciwko Ukrainie.

„Będziemy nadal uważnie obserwować, co Rosjanie robią na granicy z Ukrainą […] Za każdym razem, gdy widzimy podejrzaną aktywność wojskową w pobliżu Ukrainy, dajemy jasno do zrozumienia, że ​​jakakolwiek eskalacja lub agresywne działania spowodują poważną reakcję USA”

– ostrzegł dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

Jagiellonia.org

Komentarze

Ruski chuligan.2021.11.27 23:17
Ruski chuligan. Nie raz były info, że myśliwiec rosyjski przeleciał 5 metrow od myśliwca nato, to jest ta sama zabawa, początek tego szaleństwa chyba w rosyjskiej ruletce (zabawa z pistoletem). To wschód, oni są porąbani, zawsze byli.
asddsa2021.11.17 21:13
Putin, jako wierny uczeń Stalina, TEŻ ma obsesję na tle Ukrainy. Ten drugi wprowadził tzw. "kolektywizację", w imię utworzenia kołchozów i sowchozów (z których wywodzi się jego marionetka-Łukaszenka) po to, żeby fizycznie zniszczyć ukraińskie chłopstwo, bo miał na jego tle obsesję. Nienawidził ukraińskich chłopów . Pod pozorem walki z kułakami po prostu zagłodził naród ukraiński (na podstawie wykładów prof. Wieczorkiewicza w polskim radiu). A KGB-owiec Putin tych wzorów się trzyma. Polecam książkę Anny Appelbaum, (tak, tak, tej samej!) pt "Czerwony głód". Nie rozumiem, dlaczego o Ukraińcach w czasie głodomoru (którzy potem w szeregach niemieckiej policji pomocniczej, masowo mordowali Żydów do 1943, wyręczając w tym SS) może pisać w rzetelny sposób, a Polaków tak nienawidzi i oskarża o holokaust. Szkoda.... Tacy Ukraińcy z Hilfspolizei aresztowali mojego dziadka i zawieźli na gestapo. Do domu już nie powrócił.
Detonator2021.11.17 8:52
Nie na punkcie Ukrainy tylko na punkcie zakładów zbrojeniowych, które tam zostały.
Kuźnie2021.11.27 23:28
Kuźnie, miecze kuli.
putin to zbrodniarz i terrorysta2021.11.17 8:49
A roSSja to żydokomusza mafia KGB przebrana za państwo.
klaus2021.11.17 8:41
wszyscy Putin to Putin tamto, jedno trzeba mu przyznać kiwa zachód jak należy, Biden ze strachu przed Chinami dał mu wolną rękę ,wykupił wszystkie magazyny gazu w Niemczech i może dyktować ceny, jak i większość firm poprzez swoich oligarchów przykład STRABAK ,a co my robimy a no aby udobruchać wuja Sama , kupujemy u niego czy trzeba czy nie uzbrojenie za grube miliardy, a co robi wuj Sam krzyczy i demokracja , i stawia Polskę do konta dla niego ważniejsze jest lewacki i anty Polskie TVN niż sojusz i zobowiązania z tego wynikające, i tak można mnożyć przykłady jak to nasz sojusznik nas traktuje sprzedali nas w Jałcie i sprzedadzą teraz.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.18 20:29
Konfederacja to lesbijka Putina
Ziomal2021.11.17 8:29
A ja się pytam: DLACZEGO UKRAINA (I BIAŁORUŚ, I LITWA, I ŁOTWA, I ESTONIA) NIE JEST OBSESJĄ POLSKI ??????????????????????????? Ciągle ten kompleks niewolnika???
Skrzypek na dachu2021.11.17 6:41
Czeczenia , Gruzja , Ukraina , Bialorus , tym smutnym moskalom kacapom nie starczy 12mln km kwadratowych nieludzkiej ziemi , ugorow i dzikich bezkresow , to jeszcze chca sasiadom zajumac co sie da .
Lonka2021.11.17 2:01
Putin praktycznie już ma Białoruś w 2023 roku na własność za pożyczki kasy dla Baćki Putin już ma banki lotniska zaraz wspólny rubel Ukraina nie chce powrotu do Rosji ,tylko kraje nad Bałtyckie są w UN i tu stopuje szkoda że nie ma Trampa .
Anonim2021.11.17 1:30
Na granicy Armenii i Azerbejdżanu znów walki. Są zabici/Grupa Mińska OBWE wezwała strony do redukcji napięć w regionie i dotrzymania zobowiązań podjętych rok temu. Eskalacja była tematem rozmowy prezydentów Rosji i Francji, Władimira Putina i Emmanuela Macrona: Rosja, jak zapewnił Putin, pomoże ustabilizować sytuację.Armenia natomiast wezwała UE do porzucenia podwójnych standardów. Minister spraw zagranicznych Ararat Mirzoyan w rozmowie z ministrami spraw zagranicznych UE podkreślił, że jego kraj “podejmuje kroki w kierunku pokoju, podczas gdy Azerbejdżan kontynuuje eskalację”. Ministerstwo Obrony Armenii pokazało nagranie wideo niszczenia azerbejdżańskiego sprzętu wojskowego
katolik2021.11.16 22:07
SSPIS razem z masonami Europy i USA realizuje plan zniewolenia, zamordyzmu i depopulacji. Sceny batalistyczne z Białorusią są wstępem do wyborów- wtedy zapadnie klamka do wrót holocaustu dla Polaków, drożyzna, zabieranie własności, depopulacja chemia genetyczną-- taka przyszłość dla Polaków wykreowana przez SSPIS PO PSL SLD !!!!--- o oni za megakasę mają się dobrze !!
Roman2021.11.16 22:23
Szczepić się nie musisz ale do lekarza powinieneś się jednak udać bez zbędnej zwłoki
man.of.Stagira2021.11.16 21:29
Ukraina to miękkie podbrzusze Rosji -bez niej Rosja nigdy nie będzie geopolitycznym gigantem. Strata Ukrainy jako chłopca na posyłki to największa porażka W.W.Putina // To się wydarzyło 'na jego zmianie'. Tak go zapamięta historia. // Putin próbuje uciec od tego wizerunku -Rosji jako przegranego. Proste.
Skrzypek na dachu2021.11.16 21:21
Smutne moskale bez wzruszenia niczym zmaltretowane ciule , bezradnie ogladaja opustoszenia wielkich miast i autokanibalizm umierajacej Federacji i czasem mruca se " Wszo eto narmalne , Nas eto mnogo ."
Kto to jest Janina Choj? Tak pisze CYT.:2021.11.16 21:13
"Kaczyński chce zaostrzyć swoją dyktaturę. Sytuacja na granicy to tylko ustawka Putina. Kaczyński i Łukaszenko to jego popychadła." . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . CUCHNIE starzyzną ŻYDOWSKĄ
Andrzej2021.11.17 8:28
A co na takie przemyślenia twój lekarz specjalista?
Anonim2021.11.16 21:13
Rosjanie ma szczęście do dożywotnich władców
katolik2021.11.17 11:25
tradycja caratu