13.11.13, 18:52fot. bertvthul/sxc.hu

Forum Żydów Polskich o tęczy

Przykazania te, ogłoszone (przypomniane) po potopie, dotyczą wszystkich ludzi, a nie tylko Żydów.

Paweł Jędrzejewski na Forum Żydów Polskich, w artykule „Po spaleniu TĘCZY „ przypomina, że dla kultury Zachodu, tęcza jest przede wszystkim, symbolem Przymierza Noego z Bogiem, zawartego po Potopie. Ma więc korzenie biblijne.

Cytuję z Biblii Tysiąclecia: "A ten jest znak przymierza, który Ja zawieram z wami (...) łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między mną i ziemią" (Rdz 9, 13). Do spostrzeżeń Pawła Jędrzejewskiego można zaś dodać po katolicku, że także w Księdze Apokalipsy św. Jan ogląda tron Boży i tęczę dokoła niego: "a tęcza dokoła tronu - z wyglądu do szmaragdu podobna" (Ap 4, 2-3).  To przymierze między Bogiem i stworzeniem można nazwać dopełnieniem dziejów stworzenia.  Miłosierny Bóg widząc nawrócenie ludzi z grzechów obiecuje, że "nigdy już nie będzie potopu niszczącego ziemię" (Rdz 9,11).

To pierwotnie dla naszych korzeni znaczenie symboliczne jest obecnie przeinaczane „Współcześnie jednak tęcza jest najczęściej kojarzona z ruchem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). W powszechnym odczuciu, tak było i jest rozumiane symboliczne znaczenie tęczy umieszczonej w Warszawie na placu Zbawiciela.” I choć autor artykułu zarzeka się, pod czym oczywiście i ja się podpisuję, że nie jest zwolennikiem wandalizmu podpalania czegokolwiek w przestrzeni publicznej, niemniej trafnie zauważa, że „w tym wydaniu tęcza symbolizuje opozycję wobec symbolicznego Przymierza, jakie zawarł Noe z Bogiem.”

Dalej przypomina „Siedem Przykazań Potomków Noego (Noacha), czyli Szewa Micwot Bnei Noach. Przykazania te, ogłoszone (przypomniane) po potopie, dotyczą wszystkich ludzi, a nie tylko Żydów:

Zakaz jedzenia części żyjącego zwierzęcia (Ewer Min ha-Chai)

Zakaz złorzeczenia Bogu (Birkat Haszem)

Zakaz kradzieży [rabowania] (Gezel)

Zakaz bałwochwalstwa (Awoda zara)

Zakaz niemoralnych stosunków seksualnych (Gilui arajot)

Zakaz mordowania (Szefichat damim)

Nakaz ustanowienia sądów do egzekwowania sześciu poprzednich praw (Dinim)

Do niemoralnych stosunków seksualnych, których dotyczy piąte przykazanie, zaliczany jest każdy stosunek seksualny, który nie odbywa się pomiędzy kobietą a mężczyzną.”

Autor przypomina, że biblijne rozumienie ludzkiej seksualności jest uporządkowaniem i odpowiedzią na rozwiązłość pogańską, mającą niekiedy dla nich znaczenie sakralne. „Trzeba w tym momencie koniecznie przypomnieć, że to Tora dokonała przeobrażeń o rewolucyjnym znaczeniu w świecie ludzkiego seksualizmu. Świat ten przed tysiącami lat wyglądał zupełnie inaczej. Dowody na to znajdujemy w starożytnych mitologiach (gdzie bogowie mają notorycznie stosunki zarówno heteroseksualne-kazirodcze jak i homoseksualne a także angażują się w zoofilię) i w antycznej literaturze (np. Satyricon Petroniusza).”

Judaizm, a za nim chrześcijaństwo nałożyły prawidłową kontrolę na sferę seksualności człowieka. Kontrola ta obecnie jest nieraz zwalczana, czego wyrazem jest zawłaszczanie i przeinaczanie symboliki tęczy, aby głosiła całkiem odwrotne niż pierwotnie hasła. Tęcza zamiast być znakiem porzucania grzechu, ma niby stać się symbolem akceptacji dla grzechu

MP/fzp.net.pl

Komentarze

anonim2013.11.13 18:57
Zapraszam do przyłączania się do apelu! W Marszu Niepodległości wzięła udział kilkusetosobowa grupa Węgrów. Niech ich przyjazd upamiętni piękna tęcza w barwach polsko-węgierskich. Zamiast pedalskiego straszydła piękny symbol przyjaźni bratnich narodów! https://www.facebook.com/Tecza.przyjazni.Polsko.Wegierskiej Proszę o zapisywanie się!
anonim2013.11.13 19:04
"Paweł Jędrzejewski na Forum Żydów Polskich, w artykule „Po spaleniu TĘCZY „ przypomina, że dla kultury Zachodu, tęcza jest przede wszystkim, symbolem Przymierza Noego z Bogiem, zawartego po Potopie" Co to za bzdury? Nie kultura Zachodu, lecz kultura Bliskiego Wschodu. Żydzi to Wschód. Judaizm to Wschód.
anonim2013.11.13 19:04
O, proszę. To jednak naziole z importu też byli? I organizatorzy farszu nic o tym nie wiedzieli? he, he. Przestańcie krok po kroku zawłaszczać przestrzeń publiczną. Macie własną.
anonim2013.11.13 19:06
Baggins: Tobie to już całkiem odbiło. NIE POWINNO SIĘ BUDOWAĆ ŻADNEJ TĘCZY Z PIENIĘDZY PODATNIKA!!!
anonim2013.11.13 19:10
@ Purple Nie było żadnych nazioli tylko zaprzyjaźnieni z Polakami węgierscy nacjonaliści z Jobbiku i wszyscy o tym wiedzieli bo przemawiali na Agrykoli. @ Grund Bufetowa już podjęła decyzję, że odbuduje. To niech tęcza symbolizuje chociaż przyjaźń narodów, a nie grzech sodomski.
anonim2013.11.13 19:24
Tęcza spaliła się ze wstydu. Nie mogła znieść że z symbolu przymierza człowieka z Bogiem stała się symbolem grzechu sodomskiego
anonim2013.11.13 20:01
@Grund, mnie też zdziwiło określenie "kultura Zachodu", ale zostawiłam je z szacunku dla myśli autora z Forum Żydów Polskich. Już i tak nieco zaszalałam w artykule podmieniając tłumaczenie z Tory na Biblię Tysiąclecia. Na pewno bliższe mi jest to rozszerzenie "kultura Zachodu" od tego co proponujesz "Kultura Bliskiego Wschodu", ponieważ Biblia wpływała na cały zachód Eurazji, na wschodzie (wschodnie tereny Rosji, Chiny, Indie), również wpływała, lecz przeważnie jednak w znacznie mniejszym stopniu i później.
anonim2013.11.13 20:07
Od dziecka mnie uczono, ze tęcza to znak przymierza z Bogiem. Ruch gejowski zawłaszczył ten znak. Dobry głos ze strony środowisk żydowskich.
anonim2013.11.13 20:33
No dobrze, ale co mnie jako Europejczyka interesuje co Żydzi sądzą o tęczy? Bliżej duchowo interesowałoby mnie co mówią dawne wierzenia Celtów, ludów nordyckich i Słowian, a nie syjonistów.
anonim2013.11.13 20:49
Humorystyczny obrazek z narodowego bloga ;) http://zermatia1920.tumblr.com/image/66875740982 http://zermatia1920.tumblr.com/
anonim2013.11.13 21:11
Nordic_wind napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Lis 13, 2013, 9:33 po południu No dobrze, ale co mnie jako Europejczyka interesuje co Żydzi sądzą o tęczy? Bliżej duchowo interesowałoby mnie co mówią dawne wierzenia Celtów, ludów nordyckich i Słowian, a nie syjonistów. No bo widzisz, my Polacy w większości wierzymy w tego samego Boga co syjoniści, dlatego ich głos może jest jednak ważny.
anonim2013.11.13 23:12
Te ... koledzy Żydzi. Swastyka jest symbolem: a) boga słońca (bądź szczęścia) b) jako świaszczyca kruszwicka - jakiegoś tam pogańskiego bóstwa więc ciekawe czy byście byli szczęśliwi i piali peany na cześć swastyki na jednym z głównych placów Jeruzalem. Mózgi wam odebrało ?
anonim2013.11.14 2:29
Nordic_wind napisał(a): "No dobrze, ale co mnie jako Europejczyka interesuje co Żydzi sądzą o tęczy?" *** Europejczyk, czyli kto? Jak na razie to Europa jest konglemeracją różnych narodów, eropejska kultura wyrosła i rozbudowywała się na gruncie chrześcijaństwa, co właśnie ucywilizowało pogańskie plemiona zamieszkujące te ziemie. ***** "Bliżej duchowo interesowałoby mnie co mówią dawne wierzenia Celtów, ludów nordyckich i Słowian, a nie syjonistów." *** Z Zydami łączy nas wspólna wiara, mamy te same korzenie - ta nacja jest bez wątpienia bliższa naszej chrześcijańskiej duchowości; z poganami już praktycznie nie łączy nas nic
anonim2013.11.14 10:09
Sugerujesz, że Jackson chciał wrócić do korzeni ;) Nasze korzenie to nie tylko pogańskie słowiaństwo. To także chrześcijaństwo i Łacina.
anonim2013.11.14 10:38
Przypominam, ze "spalona tecza" jest produktem zakupionym przez jakiś Instytut Adama Mickiewicza będący jednostką organizacyjną powołaną przez MSZ do "promowania kultury POLSKIEJ" i na zamówienie TEGOŻ rządowego "instytutu" jakaś mało utalentowana artystka wykonała ten wsiowy kicz CELEM tymczasowej instalacji w Brukseli w związku z polską prezydencją. CO do "promocji polskiej kultury" mają te myślowe produkcje "FŻP? I dlaczego Fronda puszcza te myśli BEZ KOMENTARza? Czy to jest też opinia/ stan świadomości Frondy? Po prostu ŻENADA.