Uroczystościom towarzyszyła duża radość i jeszcze większe nadzieje, związane z długoletnią perspektywą sprawowania urzędu Prymasa Polski. Przypomnijmy, że Arcybiskup Gnieźnieński ma 49 lat, co czyni go najmłodszym Prymasem w Europie.

W czasie swojej dotychczasowej posługi, ksiądz Prymas pełnił obowiązki wykładowcy teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, którego był rektorem w latach 1999 – 2003. Dnia 8 kwietnia 2003 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej wyznaczając  stolicę tytularną w Monte di Numidia. Święceń biskupich udzielił mu dnia 4 maja 2003 r. arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński, któremu asystowali arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki – dziś przewodniczący KEP oraz biskup pomocniczy gnieźnieński Bogdan Wojtuś. Na swoje zawołanie biskupie przyjął słowa „Dominum confiteri Iesum” (Wyznawać Jezusa jako Pana).  Szczególne nadzieje wiązane są z nowym Prymasem ze względu na obowiązki, jakie objął w kurii metropolitalnej po otrzymaniu godności biskupiej - przewodniczący Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich, przewodniczącego Referatu ds. Zakonnych i przewodniczącego Referatu Duszpasterstwa Młodzieży. Został także dyrektorem Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów. Od 2009 roku wszedł w skład Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, jako jeden w dwóch biskupów pomocniczych.  Od 2011 roku pełnił obowiązki Sekretarza Generalnego KEP. Wśród różnych doświadczeń arcybiskupa Wojciecha Polaka warto także zaznaczyć fakt, że brał udział w opracowaniu zasad postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny pedofilne, a także koordynował prace nad przygotowaniem przesłań do narodów polskiego i rosyjskiego oraz polskiego i ukraińskiego.

W czasie homilii, ksiądz Prymas mówił konieczności o doświadczenia ożywczej mocy słowa bożego, w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II, który podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Gniezna mówił o wieczerniku zielonych świąt. Przypomniał, ze chrześcijanie powołani są do niesienia świadectwa innym ludziom. Wezwał także, abyśmy za przykładem św. Wojciecha postawili miłość do Chrystusa ponad długością doczesnego życia – jak sam zaznaczył będzie to możliwe, jeżeli każdy z nas będzie potrafił obumierać ze swoimi partykularnymi racjami, aby dzielić się miłością z innymi ludźmi. Przypomniał także swoje pierwsze skojarzenie po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka o nominacji na arcybiskupa gnieźnieńskiego Prymasa Polski, tj. o otwieraniu na oścież drzwi kościoła wszystkim ludziom, tak jak otwarte były drzwi wieczernika zielonych świąt. Nowy Prymas zachęcił także do otwarcia się na Ducha Świętego, którego święto zesłania będziemy obchodzić w dniu jutrzejszym.

Wśród zaproszonych gości wymienić należy Panią Annę Komorowską, wicemarszałka sejmu Pana Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu Pana Bogdana Borusewicza, Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Pana Bronisława Marciniaka oraz kardynałów Kazimierza Nycza oraz Henryka Gulbinowicza. Akt nominacji odczytał arcybiskup Celestino Migliore.

Jak na ingres reagowali gnieźnianie? Łatwo jest porównać to wydarzenie z ingresami poprzednich Prymasów Henryka Muszyńskiego (2009) oraz Józefa Kowalczyka (2010) i zauważyć ogromny entuzjazm, a także radość, z dobrej i długoletniej perspektywy dla tej Archidiecezji. Spontaniczne śpiewy przed katedrą przeplatały się ze śpiewami zorganizowanych grup muzycznych, a rodziny z dziećmi tłumnie zgromadziły się przed bazyliką. Opinie były zgodne – to będzie dobry czas dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Tekst i zdjęcia przygotował Sebastian Błochowiak