09.06.21, 09:53

Franciszek: Eucharystia jest chlebem grzeszników!

„Dzisiaj odnajdujemy wielkość Boga w okruszynie Chleba, w kruchości, która jest przepełniona miłością i dzieleniem się” – powiedział w niedzielę Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek zwrócił uwagę, że poprzez pokorny gest daru i dzielenia się Jezus daje nam największy sakrament swojej obecności, który uobecnia obchodzona w tym czasie uroczystość Bożego Ciała. W Eucharystii Jezus staje się kruchy jak chleb, który jest łamany, ale w tym geście tkwi Jego siła. Ta kruchość staje się mocą miłości, która się umniejsza, łamie i dzieli się, aby karmić i dawać życie.

Ojciec Święty stwierdził, że jest jeszcze jedna siła, która uwydatnia się w kruchości Eucharystii: siła miłująca tych, którzy błądzą i upadają. Jezus, w nocy, kiedy został zdradzony dał siebie jako Chleb Życia. Zdrada jest największym cierpieniem dla tych, którzy kochają. A jak reaguje Jezus? – pytał Franciszek.

Papież – Eucharystia jest chlebem grzeszników

„Na zło reaguje większym dobrem. Na „nie” Judasza odpowiada „tak” miłosierdzia. On nie karze grzesznika, ale daje swoje życie za niego, płaci za niego. Kiedy przyjmujemy Eucharystię, Jezus czyni to samo z nami: zna nas, wie, że jesteśmy grzesznikami, wie, że popełniamy wiele błędów, ale nie rezygnuje z łączenia swojego życia z naszym – podkreślił Papież. On wie, że jej potrzebujemy, bo Eucharystia nie jest nagrodą świętych, nie. Jest Chlebem grzeszników. Dlatego zachęca nas: „Nie bójcie się! Bierzcie i jedzcie”.“

Ojciec Święty zaznaczył, że kiedy przyjmujemy Chleb Życia, Jezus nadaje nowe znaczenie naszym słabościom. Przypomina, że jesteśmy cenniejsi, niż nam się wydaje. Powtarza, że Jego miłosierdzie nie boi się naszej nędzy. On przychodzi, aby uzdrawiać nas z miłością z tych ułomności, których sami nie potrafimy uleczyć: z urazy do tych, którzy nas skrzywdzili; z odgradzania się od innych oraz izolowania się w sobie; z użalania się i narzekania nad swoim życiem.

Papież – w Eucharystii przyswajamy sobie sposób życia Jezusa

„Eucharystia jest skutecznym lekarstwem przeciwko tym zamknięciom. Chleb Życia leczy bowiem surowość i przemienia ją w zdolność uczenia się. Eucharystia uzdrawia, ponieważ jednoczy nas z Jezusem: sprawia, że przyswajamy sobie Jego sposób życia, Jego zdolność do łamania siebie i dawania siebie braciom, do odpowiadania dobrem na zło. Daje nam odwagę, aby wyjść poza swoje ograniczenia i pochylić się z miłością nad słabościami innych. Tak jak Bóg czyni to z nami. Taka jest logika Eucharystii: przyjmujemy Jezusa, który nas kocha i leczy nasze słabości, aby kochać innych i pomagać im w ich słabościach.“

Na zakończenie Franciszek zwrócił się do Maryi, w której Bóg stał się ciałem, aby pomagała z wdzięcznym sercem przyjmować dar Eucharystii i czynić ze swojego życia dar dla innych. Niech Eucharystia czyni nas darem dla wszystkich innych.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan/vaticannews.va


Komentarze

Krasnoludek szczający do mleka2021.06.16 22:04
Czy odróżnić eucharytię od eutanazji?
Anonim2021.06.10 12:47
/stp/ Osobiście powiedziałbym: Eucharystia jest chlebem także grzeszników o ile trwają we wierze i pokutują! Nie ma innej Eucharystii!
Anonim2021.06.10 12:42
/stp/ PO RAZ PIERWSZY w dziejach Kościoła TAKIE JEDNOSTRONNE STWIERDZENIE , jak w tytule.
jou2021.06.10 11:28
Było ukrzyżowanych dwóch złoczyńców po prawej i po lewej stronie, obaj tak samo spitolili sobie życie, jeden poszedł do nieba, drugi bluźnił, pierwszy się nawrócił, a drugi chciał wejść bez zmiany życia, pierwszy de facto wyspowiadał się przed śmiercią, drugi odrzucił ten sakrament, który miał okazję przyjąć od samego Zbawiciela. Jesteśmy grzesznikami, ale nieodzownym warunkiem przyjęcia Komunii Świętej jest przedni Sakrament Pokuty i Pojednania, czyli nawrócenia... dlaczego Watykan wysyła listy do amerykańskich biskupów, którzy chcą zakazać udzielania Komunii Świętej politykom proaborcyjnym, żeby tego nie robili. Biskupi amerykańscy (część) stojący po stronie zdrowej nauki chcą przede wszystkim uchronić Najświętszy Sakrament od zbeszczeszczenia - komunia świętokradcza, a Watykan staje im okoniem. Dlaczego Franciszek tak dużo mówi o Miłosierdziu, a prawie nic o Sprawiedliwości Bożej? Dlaczego toleruje poczynania Kościoła Nienieckiego, z którego Sakrament Pokuty został de facto wurzucony, a wszyscy przystępują do Komunii Świętej? Nawet raz w roku na Wielkanoc, co jest obowiązkiem, spowiada się garstka, a przystępują wszyscy, już sam ten fakt jest przekroczeniem przykazania kościelnego, co jest grzechem. Oczywiście dawniej było to jasne: ciężkim, a dzisiaj? ... Dyskutuje się w temacie... a co powiedział Jezus o liście rozwodowym Mojżesza? ... ano, że ze względu na zatwardziałość serc waszych tak uczynił... ale od początku tak nie było..... Potrzebujemy nawrócenia, bo wiele rzeczy, które dzisiaj dzieją się wśród nas katolików i w naszym Kościele nie było takimi od początku... co powiedziałby Jezus gdyby na dniach zstąpił po raz wtóry?.......
franek2021.06.9 11:57
Eucharystia nie jest chlebem, jest Ciałem i Krwią Pana Jezusa - to po pierwsze. Po drugie - grzesznik musi się najpierw wyspowiadać, żałować za grzechy, a POTEM przyjmować Ciało Pana Jezusa. Po trzecie, co ma Franciszek na myśli mówiąc o rygoryzmie, czy aby nie ortodoksyjnych katolików, których stale potępia? Franciszek niech sam się wreszcie uderzy w swoje piersi i niech powie głośno: wolę żydów, muzułmanów, buddystów, ale nienawidzę katolików i robię wszystko, by ich odwieźć od prawdziwej wiary. Niech powie wreszcie czyją robotę wykonuje, na czyje polecenie.
Andrzej Łabędź2021.06.9 11:26
Zapraszam gorąco na profil Eli Barbura, Izraelczyka z Tel Avivu https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 na którym znajdują się informacje z pierwszej ręki dotyczące państwa Izrael, które od wielu lat stawia bohaterski opór zdziczałej, terrorystycznej hordzie palestyńskiej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Mile widziani są sympatycy państwa Izrael. Wszelkiej maści idioci oraz antysemici szczyszczani są szybko i bezboleśnie.
Andrzej2021.06.9 10:37
Eucharystia jest Chlebem dla człowieka który jest istotą grzeszną. Ale nie można przyjąć Eucharystii będąc w stanie grzesznym. Najpierw trzeba przystąpić do sakramentu pokuty !!!!
Anonim2021.06.9 10:05
Strategia KK: wmówić dzieciom, że są chore czyli grzeszne i jak podrosną zaoferować im jedyne lekarstwo na tą chorobę czyli magiczny wafel. I biznes się kręci!