09.01.20, 13:00

Gen. Gromosław Czempiński trafi na ławę oskarżonych. Chodzi o korupcję i pranie pieniędzy pochodzących z korupcji

Gromosław Czempiński, generał-ojciec chrzestny Platformy Obywatelskiej, trafi na ławę oskarżonych. Były szef UOP i były członek wywiadu PRL został wraz z sześcioma innymi osobami oskarżony o przestępstwa korupcyjne związane z prywatyzacją spółek PLL LOT i Stoen.

 

Śledztwo w tej sprawie trwa od lat. Prokuratura Regionalna w Katowicach poinformowała o jego zakończeniu i skierowaniu aktu oskarżenia do sądu. Akt 30 grudnia trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Czempiński został zatrzymany w listopadzie roku 2011 na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Sąd uznał wówczas, że jego zatrzymanie nie było konieczne. Choć prokuratura postawiła wtedy Czempińskiemu i innym osobom zarzuty korupcyjne oraz zarzuty prania pieniędzy pochodzących z korupcji, do żadnych rozstrzygnięć nie doszło. Czempińskiego zwolniono za poręczeniem w wysokości miliona złotych.

Inni oskarżeni to: Andrzej P., w latach 1994-1997 pracownik Ministerstwa Przekształceń Własnościowych i Ministerstwa Skarbu Państwa, a później pracownik Gabinetu Politycznego Ministra Skarbu Państwa; Wojciech J., w latach 1991-2001 prezes warszawskiej spółki, która świadczyła usługi dla ministerstwa skarbu w sprawach prywatyzacyjnych. Pozostali oskarżeni to Michał T., Piotr D., Mariusz P. i Konrad D.

Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia. Zatrzymani nie przyznali się do winy.

bsw/niezalezna.pl, pap

Komentarze

Dell2020.01.11 0:58
Do "antek.b" Piszesz o Czempińskim: "(…)Teraz pisiory będą się na nim mścić(…)". Powyższy artykuł, drugi akapit, pierwsze zdanie: "Czempiński został zatrzymany w listopadzie roku 2011(…) Kto, drogi Antku, rządził w 2011 roku? Pisiory, prawda? Wydedukowałeś, że musiało tak być, bo przecież swoi nie zrobiliby mu takiego świństwa. Tym bardziej za głupie parę milionów łapówki przy prywatyzacji.
antek.b2020.01.9 23:14
Wyprowadzając amerykańskich agentów z iraku ,za co ci odznaczyli go medalem, ten człowiek więcej zrobił dla wolnej polski niż cały pis razem wzięty,ogromna wiedza,kontakty i doświadczenie tego człowieka powinny być wykorzystane i zagospodarowane, szczególnie teraz kiedy na skutek zrujnowania przez szalonego antka naszego zaplecza wywiadowczego,za granicą jesteśmy ślepi i głusi,tak by zrobili amerykanie ,niemcy i wszystkie kraje gdzie żądzą pragmatycy,po drugiej wojnie światowej amerykanie nie wahali się nawet zatrudnić nazistowskich naukowców dzięki którym wylądowali póżniej na księżycu,ale czas zejść na ziemię,teraz pisiory będą się na nim mścić,za co,tego dokładnie nie wiadomo ,choć kontekst rewanżyzmu politycznego jest oczywisty.
skuter2020.01.10 11:34
Wykorzystanie wiedzy i kontaktów tego gościa to podstawa I tak jak mówią Amerykanie Nic ci nie grozi ale musisz dla nas pracować Jeśli pójdziesz inną droga niż ta którą my ci wskażemy Wtedy dostaniesz po łapach
Agnieszka2020.01.9 19:58
Wygląda na to, że Czempiński to najbardziej uczciwy człowiek z dawnych elit państwowych, bo skoro innych winnych grabieży nie ma i nikt z nich nie ucierpiał a wręcz do władzy wracają, to znaczy, że najuczciwszych na kozła ofiarnego wysłali (Petelicki zabity, Czempiński oskarżony) a najgorsi pewnie rządzą gdzieś za kulisami lub lub otwarcie i włos z głowy im nie spadnie.
Agnieszka2020.01.9 19:53
Czyli cała reszta rozgrabionych prywatyzacji, to z życzliwości dla grabieżców była i nikt niczego tam nieuczciwie nikomu nie załatwił? Politycy tez niewiniątka, bo za nic odpowiedzialni nie byli i o niczym nie wiedzieli, więc wręcz po latach spokojnie ma salony władzy europejskiej wracają... Po tylu latach raptem 7 winnych znaleźli. Ciekawe.... No to się naszukali... Każdy dzieciak w Polsce więcej chyba wie o korupcji wokół państwowego majątku niż polska prokuratura.
Glaudiusman2020.01.9 19:14
Przyda się tym typom dłuższa odsiadka, skoro łupili i pomagali łupić zdrajcom.
KASTA2020.01.9 18:53
To nie była żadna KOrupcja i pieniędzy pranie tylko ROZTARGNIENIE !
Dell2020.01.9 17:53
Jak tu pusto. :) Nikt nie twierdzi, że udział tajnych służb PRL w tworzeniu Platformy O. to perfidne katolsko-faszystowsko-nazistowsko-bolszewickie kłamstwo? Gdzie jesteś elektoracie jedynej totalnie demokratycznej partii w "tymkraju"!? Gdzie jesteś Budko z Mazgułą!?
Dell2020.01.9 17:44
Też się tego obawiam "Japo".
Japa2020.01.9 14:12
Coś mi tu czuć naiwnością . Grozi im po 10 lat paki pisze autor strony .A ino .Przy tych Sadach mogą dostać odszkodowanie od skarbu państwa , czyli od nas .
Marian2020.01.9 13:43
Jaki tatus takie jego dziecko, czyli PO.
Japa2020.01.9 14:07
Ciiiicho ! To mało kto wie , a Platforma się nie chwali ,że ma takie ,,wzory moralne " , PO zakładali m.innymi TW Must i Pan Generał .Był jeszcze jeden ale kiedy się zorientował w jakim towarzystwie sie obraca , poszedł za PiS -em. . Niestety zginął w katastrofie lotniczej .