05.12.21, 13:02Fot. screenshot - YouTube (Vatican News)

Grecja: Papież spotkał się z migrantami

Jestem tu ponownie, aby powiedzieć, że jestem blisko was – powiedział Papież podczas spotkania z migrantami na greckiej wsypie Lesbos. Franciszek przyznał, że chciał zobaczyć ich twarze i oczy, pełne strachu i oczekiwania, oczy, które widziały przemoc i biedę, oczy wyżłobione zbyt wieloma łzami.

Franciszek przypomniał, że poprzednim razem był tam wraz z prawosławnym patriarchą Bartłomiejem, który przypomniał wtedy, że migracja nie jest jedynie problemem Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Europy i Grecji, lecz całego świata

Wielkie problemy należy rozwiązywać wspólnie

„Tak, kryzys humanitarny jest to problem świata, dotykający wszystkich. Pandemia dotknęła nas globalnie, sprawiła, że wszyscy poczuliśmy się na tej samej łodzi, sprawiła, że doświadczyliśmy, co to znaczy dzielić te same obawy. Zdaliśmy sobie sprawę, iż wielkie problemy należy rozwiązywać wspólnie, ponieważ w dzisiejszym świecie fragmentaryczne rozwiązania są niewystarczające. Ale podczas, gdy z trudem przeprowadzane są szczepienia na skalę globalną i wydaje się, że coś się dzieje w walce ze zmianami klimatycznymi, pomimo wielu opóźnień i niepewności, to wszystko wydaje się być straszliwie nieudane, jeśli chodzi o migracje. A przecież chodzi tutaj o ludzi, o ludzkie życie! Stawką jest przyszłość każdego z nas, która będzie spokojna tylko wtedy, gdy będzie zintegrowana. Przyszłość będzie pomyślna tylko wtedy, gdy będzie pojednana z najsłabszymi. Bo kiedy odrzuca się ubogich, odrzuca się pokój.“

Odwołując się do nauczania Soboru Watykańskiego II, Franciszek przypomniał, że dla budowania pokoju niezbędna jest wola poszanowania innych ludzi i narodów oraz ich godności, jak również wytrwałe praktykowanie braterstwa. Podkreślił, że nie można odwracać się plecami do rzeczywistości, przerzucać odpowiedzialności na innych. Niezbędne jest uznanie łączącego nas wszystkich człowieczeństwa, przezwyciężenie paraliżu strachu i obojętności, która zabija.

W kwestii migracji niewiele się zmieniło

„Pięć lat minęło od naszej wizyty tutaj z drogimi braćmi Bartłomiejem i Hieronimem. Po upływie tego czasu widzimy, że w kwestii migracji niewiele się zmieniło. Z pewnością wiele osób zaangażowało się w przyjęcie i integrację imigrantów i chciałbym podziękować wielu wolontariuszom oraz tym wszystkim na każdym szczeblu – instytucjonalnym, społecznym, charytatywnym – którzy podjęli wielkie wysiłki, troszcząc się o ludzi i o kwestię migracji. Doceniam zaangażowanie w finansowanie i budowanie godnych struktur do przyjmowania uchodźców i z głębi serca dziękuję miejscowej ludności za wszelkie dobro, które uczyniła i wiele poświęceń, jakich dokonała. I chcę również podziękować lokalnym władzom, które zaangażowały się, by przyjąć, chronić i pomóc im iść dalej, tym ludziom, którzy do nas przychodzą. Dziękuję za to, co robicie. Musimy jednak z goryczą przyznać, że ten kraj, jak inne, nadal jest przyciśnięty do muru, i że są w Europie tacy, którzy uparcie traktują ten problem jako sprawę, która ich nie dotyczy.“

Franciszek podkreślił, że godność każdej osoby powinna być przedkładana ponad wszystko. Wyraził ubolewanie z powodu wykorzystywania wspólnych funduszy dla wznoszenia barier. Przyznał, że „rozumie lęki i niepewność, trudności i niebezpieczeństwa. Istnieje poczucie znużenia i frustracji, spotęgowane przez kryzys gospodarczy i pandemiczny, ale poprzez wznoszenie barier nie można rozwiązać problemów i udoskonalić współistnienia, lecz przez połączenie sił w trosce o innych, zgodnie z rzeczywistymi możliwościami każdej osoby i zgodnie z prawem, zawsze stawiając na pierwszym miejscu niepodważalną wartość życia każdego człowieka”.

Trzeba zająć się dalekimi przyczynami migracji

„Łatwo jest pociągnąć za sobą opinię publiczną, wzbudzając strach przed drugim człowiekiem; dlaczego zamiast tego w tym samym duchu nie mówimy o wyzysku ubogich, o zapomnianych wojnach, które często są hojnie finansowane, o porozumieniach gospodarczych zawieranych kosztem ludzi, o tajnych manewrach mających na celu handel bronią i jej rozprzestrzenianie? Dlaczego o tym się nie mówi? Należy zająć się dalekimi przyczynami, a nie biednymi osobami, które ponoszą konsekwencje, a nawet są wykorzystywane do celów propagandy politycznej! Aby usunąć przyczyny źródłowe, nie można jedynie zatamować kryzysów. Konieczne jest podjęcie wspólnych działań. Do epokowych zmian należy podchodzić z wielką wizją. Nie ma bowiem łatwych odpowiedzi na złożone problemy. Wręcz przeciwnie, istnieje potrzeba towarzyszenia procesom od wewnątrz, przezwyciężania gettoizacji i wspierania powolnej i niezbędnej integracji, aby w sposób braterski i odpowiedzialny przyjmować kultury i tradycje innych.“

W sposób szczególny Franciszek ujął się za dziećmi i kobietami w ciąży. Przypomniał los tych, którzy zginęli w Morzu Śródziemnym. Przez tysiąclecia łączyło różne ludy i odległe krainy, a teraz staje się staje się zimnym cmentarzem bez nagrobków. Ten wielki zbiornik wodny, kolebka wielu cywilizacji, wygląda teraz jak zwierciadło śmierci. Nie pozwólmy – apelował Papież - aby mare nostrum zamieniło się w przygnębiające mare mortuum, aby to miejsce spotkań stało się teatrem konfliktu! Nie pozwólmy, aby to „morze wspomnień” zamieniło się w "morze zapomnienia".
 
Vatican News

Komentarze

Anonim2021.12.5 22:13
i tak naprawde od jakiegoś czasu nie mamy papieża ,to coś kulawe ubrane na biało ,to jakichś pajac ,watykan ze zgniłym plugawym pedalstwem nawet tego nie dostrzega
nie ślepy2021.12.5 19:06
Szkoda słuchać tego jego bełkotu, wystarczy mi taki sam bełkot zdrajców w Polsce! Jak zwykle "0" zainteresowania chrześcijanami! Może on stara się o jakąś nagrodę od muzułmanów, bo od lewaków europejskich już dostał...?!
Witold2021.12.5 19:03
Wszyscy katolicy to heretycy. Biblia a zwłaszcza Ewangelia pokazuje Jezusa całkiem innego niż go głoszą kapłani. Jezus nie zmienił prawa ale go dopełnił - mówił do żołnierzy - "nikogo nie uciskajcie ale zostańcie przy swoim zołdzie" - nie mówił nie walczcie, mówił "nie dobrze jest odebrac dzieciom a dać psom" - a nie oddajcie wszystko co macie i dajcie sie lżyć ile wlezie,mówił - "gdyby królestwo moje było z tego swiata słudzy moi BILIBY SIĘ" a nie żeby nic nie robić gdy obrażają świętości, Jezusa i Boga, Kosciół naucza herezji i prowadzi ludzi na zatracenie do piekła - to smutne - z drugiej strony Jezus nakazał posłuszeństwo zatem będziemy posłuszni ale prawdą jest że prowadzą nas na żeź i że duchowni nie uczą ewangelii i Jezusa.
helena2021.12.5 18:25
Dodaję komentarz już trzeci raz . Dlaczego cenzor wykreśla ?
helena2021.12.5 18:23
Pomagać ,owszem ale w ich rodzinnym kraju. Biedota tam została. Młodzi w wieku poborowym zorganizowani i wyposażeni siłą atakują granice innych państw.To nie migranci lecz najeżdżcy.
tw Lolek2021.12.5 16:10
Czy ktoś pamięta, czy spotkał się z prześladowanymi chrześcijanami?
Jarosławtusk2021.12.5 15:32
A to nie wspomniał o mordowanych codziennie Chrześcijanach , gwałconych kobietach , dzieciach przez arabów i wyznawców diabła islamu ? Nie wspomniał o prześladowanych Chrześcijanach w Chinach ? Nie obawia się dowodów na kontakty przez chińska apkę dla pedofilów homosiów w Watykanie ? Czy mason papież stanął w obronie dzieci mordowanych w aborcjach , świętych dzisiejszych czasów ? Ktoś wie bo już mało kto jest zainteresowany 'wizytami ' Franciszka na świecie .
Po 11 ... JERZY URBAN2021.12.5 14:52
"A może by tak wybudować mur dookoła Polski?" . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tak pisze Kwintet Żydków PATO-HEJTERÓW w składzie: DANIEL PASSENT, HERTRICH- WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN, ADAM MICHNIK i obywatel ZSRR JERZY URBAN.. . . . . . . . . . . . . . ŻADEN z nich NIGDY i ANI słówkiem nie bąknął o MURZE w Izraelu i o "metodach" jakie Izrael stosuje wobec tych za tym murem. ANI SŁÓWKO KRYTYKI jak mordowane są dzieciaki palestyńskie bombardowane FOSFOREM (made in Germany).
ŻYDO-Lewica oraz katolik-matis89 zaprasza2021.12.5 14:52
Towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej radzieckiej ojczyzny. __________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
matis892021.12.5 14:27
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Po 11 ...2021.12.5 13:53
"A może by tak wybudować mur dookoła Polski?" . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tak pisze Kwintet Żydków PATO-HEJTERÓW w składzie: DANIEL PASSENT, HERTRICH- WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN, ADAM MICHNIK i obywatel ZSRR JERZY URBAN.. . . . . . . . . . . . . . ŻADEN z nich NIGDY i ANI słówkiem nie bąknął o MURZE w Izraelu i o "metodach" jakie Izrael stosuje wobec tych za tym murem. ANI SŁÓWKO KRYTYKI jak mordowane są dzieciaki palestyńskie bombardowane FOSFOREM (made in Germany).
Po 11 ...2021.12.5 13:43
Franciszek przyznał, że chciał oblać migrantów zimną wodą, wystawić na mróz i spryskać gazem łzawiącym. Tak właśnie postępuje żarliwy katolik. Amen.
Anonim2021.12.5 13:43
stary kretyn,tłumaczy go jedynie powód ,podawany zawsze ile razy chcieli cóś udokumentować zmanipulować...albowiem tak było napisane...." robi to żeby było komu łby biskupom użynać i palić koscioły znaczy ich resztki w laickiej europie,ale że pupież zostanie marxistomleninistom??? to chyba nigdzie albowiem nie było napisane,jakiś własny program autorski stary argentynski wariat robi
m+2021.12.5 13:38
Moze by tak ten lewak zainteresowal sie przeslodowanymi chrzescianami i im zechcial spojrzec w oczy, a nie wkolko jedno i to samo.
gadanie2021.12.5 13:34
Watykan otworzył swoje bramy dla uchodźców? po co to złoto tam zalega? oddać braciom islamistom.