25.03.17, 08:30Fot. policja

Grupa przestępcza wyłudzająca VAT zatrzymana

Co najmniej 7 mln zł wyłudziła grupa przestępcza, która przez ponad trzy lata handlowała na papierze katodami niklu. Gang rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska Białej. Handel metalami nieżelaznymi jak: nikiel, złoto czy ołów to jedna z najpopularniejszych metod oszukiwania na VAT.

Funkcjonariusze bielskiego CBŚP zdobyli informację, że jedna ze śląskich firm zajmuje się wyłudzaniem podatku VAT wykorzystując przepływ fikcyjnych faktur za obrót katodami niklu. Metal ten miał krążyć między firmami z trzech województw: śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Oszuści nie zadali sobie w rzeczywistości trudu, by nikiel kupić. Wszystkie transakcje odbywały się tylko na papierze, a przestępcy kolejno zgłaszali po zwrot podatku VAT.

W ciągu trzech lat pięciu przedsiębiorców wyłudziło w sumie, co najmniej 7 mln zł. Cała piątka została zatrzymana i usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszerstw i oszustw, za co grozi do 8 lat więzienia.

W ciągu niespełna pół roku w Polsce zatrzymano kilkanaście osób zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT na tzw. wewnątrzwspólnotowym obrocie metalami nieżelaznymi. Na początku marca ABW zatrzymała dwie osoby zamieszane w wyłudzenie 53 mln zł min. Na handlu katodami niklu.

W sierpniu ub. r. ujęto poszukiwanego od kilku lat Hiszpana, który miał stać na czele międzynarodowej grupy przestępczej, która na handlu metalami nieżelaznymi zarobiła nawet ponad 220 mln zł. Łącznie Gang tworzyli obywatele Polski, Hiszpanii, Chile i Kolumbii.

emde/tvp.info