06.08.14, 13:41Prof. Jan Hartman (fot. spot Twojego Ruchu/YouTube)

Hartman do Lemańskiego: Niech pan zrzuci sutannę. W Kościele zwykły ksiądz jest śmieciem

„Czy będzie Pan tkwić w stanie duchownym na złość biskupom, którzy marzą tylko o tym, aby pan odszedł? Będąc dojrzałym mężczyzną, chce się Pan bawić w podchody z Hoserem, z którym zresztą i tak Pan nie wygra? To dziecinny, niepotrzebny upór. Skoro Pana tam nie chcą, skoro Pana wciąż poniżają i szykanują, to po co w tym tkwić? Żeby robić szum?" - pyta ks. Wojciecha Lemańskiego na swoim blogu w serwisie Polityka.pl prof. Jan Hartman.

Hartman przekonuje ks. Lemańskiego, że Kościół katolicki jest instytucją „upadłą”. Filozof bredzi o „milionowych rzeszach ofiar” z czasów chrystianizacji Europy, wojen krzyżowych i konkwist. Do tego mają jeszcze dojść „potworności, jakie odsłania przed nami powoli historiografa Kościoła w wieku XX”.

W liście otwartym do ks. Lemańskiego Hartman przekonuje, że jest wiele powodów, dla których kapłan powinien porzucić Kościół. „Niech Pan się na to zdobędzie, niech Pan zrzuci sutannę! Tak jak tylu mądrych i wrażliwych księży przed Panem - Obirek, Bartoś, Węcławski, żeby wymienić najbardziej znanych” - argumentuje filozof.

Hartman zapewnia ks. Lemańskiego, że Kościół już się nie zmieni, bo różnymi sobie radził i „potrafi zamknąć usta każdemu”. „Pozostając w stanie duchownym, daje Pan tylko pretekst różnym pseudochrześcijańskim napuszonym bonzom, aby chwalić się, jaki to w Kościele katolickim panuje ferment i pluralizm" – pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl profesor.

Zdaniem Hartmana, Kościół jest ostatnią instytucją, w której można liczyć na wolną debatę. Dodaje, że zwykły ksiądz, a tym bardziej świecki, jest w Kościele „śmieciem”. „Gorąco Pana proszę, niech sobie Pan da spokój. Proszę wyjść z kruchty i czynić dobro pośród wolnych i światłych ludzi, tak jak Pańscy poprzednicy, których nazwiska wyżej wspomniałem. Jak Pan wie, wszyscy byli księża witani są przez światłe elity z otwartymi ramionami i wszystkim okazywana jest wszelka pomoc. Tak będzie również w Pańskim przypadku" – kusi filozof.

MaR/Polityka.pl/Wyborcza.pl

Komentarze

anonim2014.08.6 13:51
>>Filozof bredzi o „milionowych rzeszach ofiar” z czasów chrystianizacji Europy, wojen krzyżowych i konkwist<< Rozumiem, że konkwistadorzy namawiali ludzi do przyjęcia chrześcijaństwa dając im cukierki i głaszcząc po główkach? Wojny krzyżowe były tak naprawdę partiami brydża? Nikt nie został spalony na stosie za herezję lub czary?
anonim2014.08.6 13:53
Po raz pierwszy popieram Hartmana. Niech się opcja żydowska trzyma razem i nie wciska tam gdzie tylko sieją zamęt.
anonim2014.08.6 13:55
„Niech Pan do nas wraca! Wraca, mówię, bo tak naprawdę należy Pan do nas. Czekamy na Pana!” Te słowa, jak dla mnie, jednoznacznie brzmią, niczym podszepty Szatana i innych duchów piekielnych... One także podczas obrzędu egzorcyzmu wielokrotnie krzyczą: "On/a jest moja/nasza! Nic nie możesz poradzić! On/a i tak do mnie/nas wróci! Zobaczysz, klecho!!" Księże Wojciechu, proszę zignorować te wybitnie żałosne próby pozyskania rozgłosu, które to podejmuje upadły "filozof" Hartman... To nic innego, jak kolejna rozpaczliwa próba zwrócenia na siebie odwagi. Wybitni specjaliści w dziedzinie wcale nie potrzebują stale rozprawiać o bieżącej polityce, czy sprawach z gruntu społecznych, by zyskać uznanie. Wytrwale realizują swe zamierzenia naukowe, jeżdżą z odczytami po całym świecie, wykładają na rozmaitych światowych uczelniach. Wygląda na to, że tylko polskie "ikony" filozofii, prof. Hartman, czy też prof. Środa zachowują się w tak żałosny sposób. Li tylko ciągłe ataki wymierzone w Kościół, próby zaistnienia w polityce etc. etc. etc. .Ż.A.Ł.O.S.N.E.
anonim2014.08.6 13:57
@grzechol W owym czasie sądy inkwizycji były nieporównywalnie bardziej cywilizowane od sądów świeckich. Podobnie z rodakami Hartmana. Sądy żydowskie w Polsce (gdzie mieli nawet swoje samorządy -waady) najwięcej skazały nie morderców, nie złodziei tylko tych co chcieli się zasymilować. Kary 'serwowali" tego typu jak gotowanie żywcem we wrzącym oleju. Kościół za dawne sprawki przeprosił. Oni sa owszem pierwsi do oskarżeń ale swoich sprawek nie tylko nie ruszają ale wręcz prześladują tych co głoszą prawdę na ich temat.
anonim2014.08.6 13:57
Error: *"próba zwrócenia na siebie odwagi" - oczywiście, UWAGI. Prof. Hartman podlizujący się politycznie poprawnym środowiskom z odwagą ma raczej niewiele wspólnego... ;))))))
anonim2014.08.6 13:58
Hehehe... światłe elity. a czemu "światłe elity" z szeroko otwartymi rękami, nie przyjęły do pracy innej "światłej" osoby Alicji 1000000000 tylko bidna Alicja chce emigrować z kraju.
anonim2014.08.6 14:04
Biedny człowiek, ten Hartman.
anonim2014.08.6 14:08
Nie łamać trzciny nadłamanej, nie gasić knotka o nikłym płomyku. A przebaczać 77 razy jeśli będzie trzeba. Miejsce Lemańskiego jest w Kościele, a nie gdzie indziej.
anonim2014.08.6 14:10
mordercami milionów to byli ideowi protoplaści Hartmana
anonim2014.08.6 14:12
Oho. Diabeł zwrócił się wprost do Lemańskiego. Mam nadzieję, że da mu to do myślenia w końcu.
anonim2014.08.6 14:15
Towarzysz Hartman po raz kolejny dowodzi, że nie wie czym i po co jest Kościół. Nie rozumiem tylko tego, dlaczego ludzie nie mający z Kościołem nic wspólnego mają najwięcej na jego temat do powiedzenia. Prawda, że gadają bzdury i są to bardziej ich wyobrażenia niż rzeczywistość, ale pytam, po co ? Nie znam się, nie wypowiadam się.
anonim2014.08.6 14:16
@grzechol no to orientacyjnie: ofiary "Kościoła": 100 tys, ofiary lewactwa i myślących jak ty: 100 mln Jest różnica?
anonim2014.08.6 14:26
Hartman. w dowolnym tłumaczeniu to -Twardowski! Bardzo się swą cyrografową misją [przejął
anonim2014.08.6 14:33
@merss Tak! Dokładnie tego samiuśkiego, co w 1933 r. pisał w listach, iż potrzeba ostatecznie zniszczyć Kościół i, że on tego dokona. ;)) Aha... Zapomniałeś jeszcze o kleryku Stalinie ;)) Powodzenia... Prowokatorze ;))
anonim2014.08.6 14:37
Podwoje do piekła otwarte
anonim2014.08.6 14:47
(15) Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? (16) Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. (17) Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. (18) Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. Mt 16,15+
anonim2014.08.6 15:26
Nie ma to jak potomek Żydów uratowanych z holokaustu przez katolickich Polaków, rewanżuje się pluciem na naszą religię.
anonim2014.08.6 15:59
Ciekawa będzie i wolna dyskusja w głębinach piekła, do którego Hartman zaprasza Lemańskiego. Lemański wyraził skruchę, przeprosił, podporządkował się biskupowi. Jest więc szansa na nawrócenie. Hartman jako agent diabelski kusi. Może mu się nie uda i Lemański się uratuje. Ale jeśli się skusi i rzuci sutannę i dołączy do grona zdrajców to piekło go też nie minie.
anonim2014.08.6 16:47
Kusiciel już merda ogonem, czuć jego swąd, wiedziałam, że ktoś w końcu to powie z tych tzw,oświeconych, i całkiem możliwe, że Lemański to zrobi, bo wg mnie już pokazał że ma dość hierarchii, cóż, Pan Bóg na siłę nikogo nie trzyma w kapłaństwie...
anonim2014.08.6 17:47
Wspominając wyczyny ateistów w Wandei, Lyonie, nettoyent, w Meksyku, Rosji sowieckiej, Chinach, Albanii, Kubie, Korei wiemy że są zdolni do niewyobrażalnie większych rzeczy!!!
anonim2014.08.6 21:07
Nie da się ukryć - stosy były domeną odszczepieńców spod znaku takich herezjarchów jak luter, kalwin czy zwingli. W mrocznych czasach tzw "oświecenia" historia Świętego Kościoła Katolickiego była przekłamywana (co było zalecane np przez takiego "giganta" intelektu jak Wolter). Wyolbrzymiano więc faktyczne zbrodnie Kościoła (fakt - nie powinno ich być) lub imputowano mu zbrodnie których nie popełnił - wszystko to oczywiście w myśl zasady - "dzień bez dokopania Kościołowi - dniem straconym". W ciągu 4 lat bluźnierczego przewrotu zwanego rewolucją francuską wymordowano kilkadziesiąt razy więcej ludzi niż w ciągu 400 lat Świętej Inkwizycji (która była instytucją nowoczesną jak na owe czasy - to dzięki niej powstało pojęcie domyślnej niewinności czy instytucja obrońcy z urzędu) .Zresztą sprawcami największych jatek w dziejach ludzkości są bezbożnicy czy to spod znaku sierpa i młota czy złamanego krzyża. Jednak to i tak pikuś w porównaniu z ludobójstwem dziejącym się w naszych mrocznych czasach (mamy czasy najciemniejsze w historii ludzkości) dokonywanym również przez bezbożników na ludziach w ich płodowej fazie życia . Fundamentaliści aborcyjni mordują około 45 milionów ludzi rocznie (wg WHO).
anonim2014.08.6 22:45
"Dodaje, że zwykły ksiądz, a tym bardziej świecki, jest w Kościele „śmieciem”. __________________________________________________________________ "Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia. Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne? Czyż nie uczynił Bóg głupstwem mądrości świata? Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących. Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi. Przeto przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga." (1Kor 1,17-29)
anonim2014.08.7 10:57
Wolni i światli ludzie wychodzą z kościoła, oświeceni światłem lucyferycznym.....
anonim2014.08.10 15:29
Widzieliście wsiowego diabła - putka? To się przypatrzcie panu H. wypisz wymaluj putek!