28.08.13, 21:47Papież Benedykt XVI, fot. Wikipedia

Historia o „mistycznym doświadczeniu” Benedykta XVI została zmyślona – mówi abp Georg Gänswein

Informacja ta została podana niedawno przez agencję prasową Zenit, która powoływała się na aninimowe doniesienia z prywatnej audiencji u emerytowanego papieża. Wg agencji, Benedykt XVI miał powiedzieć, że zrezygnował z urzędu biskupa Rzymu, ponieważ „Bóg tego ode mnie chciał”.

Abp Gänswein powiedział włoskiej telewizji, że cała historia jest bezpodstawna. „Została zmyślona od początku do końca”.

Już kilka dni wcześniej podobnie o całej sprawie wypowiedział się Peter Seewald, autor głośnych wywiadów z kardynałem Ratzingerem i papieżem Benedyktem XVI. Osobiście rozmawiał z emerytowanym papieżem podczas prywatnego spotkania i zdecydowanie zaprzeczał, jakoby Benedykt XVI mówił cokolwiek o „mistycznym doświadczeniu”.

PCh/catholicculture.org

Komentarze

anonim2013.08.28 22:01
Sprawa pierwsza ku pamięci redaktorom naczelnym i innym niecierpliwym - nie należy reagować pochopnie szybkimi tekstami komentującymi takie niesprawdzone informacje z trzeciej ręki. Sprawa druga- kto i w jakim celu rozsiewa tego typu plotki, które potem okazują się być kłamstwami....qui bono ? Rezygnacja Benedykta z funkcji papieża zatrzęsła światem katolickim i spowodowała pojawienie się rozlicznych komentarzy i domniemań...wydaje mi się że ten kontrolowany przeciek, miał na celu wygaszenie wszelkich "teorii spiskowych" z rezygnacją związanych, miał też tworzyć aurę nadprzyrodzoności wokół wyłaniającej się na firmamencie dziejów postaci nowego biskupa Rzymu.(rzekomy palec boży)
anonim2013.08.28 22:33
Brak tej wiadomości precyzji. "Bóg tego ode mnie chciał" - tu nie ma mowy o żadnych mistycznych doznaniach, tak naprawdę zdanie to wyraża ostateczną motywację wszelkiego działania chrześcijanina - pełnienie Woli Bożej. I tak postąpił Benedykt XVI, skoro ogłaszając swoją decyzję zaznaczył, że jest ona owocem głębokich przemyśleń i modlitwy. Rzekome nadprzyrodzone doznania wyrażało określenie "Bóg mi tak powiedział". I to zdementował abp Gaenswein.
anonim2013.08.29 0:02
„Bóg tego ode mnie chciał”. Papież nie mówi takich rzeczy ot sobie, bo miał takie przekonanie, czucie, itd. U papieża to zdanie oznacza to co mówi. Kto czyta Pismo ten rozumie i wie. A pytanie ''jak?'' jest niestosowne, i to też katolik wie.
anonim2013.08.29 0:10
to po kiego .... żeście o tym pisali? coraz mniej różnić pomiędzy wami a GW.
anonim2013.08.29 2:06
thalion Georg Gänswein nie wie co mówi.
anonim2013.08.29 8:28
Boże wtedy papież wyglądał jak papież, ehhhh, ale to juz historia, teraz jest nie wiadomo co to, biegający z teczką i mitrą w dłoni obywatel Watykanu:/ Nawet papiestwo zeszło na wiadomo co....
anonim2013.08.29 20:13
A nawet jeśli były Papież miał jakieś doznanie mistyczne, to co? Zaraz wszyscy muszą o tym wiedzieć i to oceniać? Dla mnie Benedykt XVI był ważną postacią w historii KK i szczerze mówiąc brakuje mi dziś tego jednego zdania po polsku na Anioł Pański, a Wam nie? Byłam zachwycona nowym Papieżem, bo to taka zmiana, ktoś trochę jakby z innej planety, ale dziś brakuje mi tego szacunku do słowa, które bardziej widziałam u poprzedników. Obecny ma inne zalety, ale tego akurat mi brakuje. To moje osobiste zdanie. Pozdr