29.03.16, 21:07

IPN udostępni dokumenty znalezione w mieszkaniu szefa PRL-owskiej WSW Teodora Kufla

Dokumenty zabezpieczone w mieszkaniu Teodora Kufla, szefa PRL-owskiej Wojskowej Służby Wewnętrznej, zostały przekazane prezesowi IPN. 1 kwietnia zostaną udostępnione historykom i dziennikarzom.

W dokumentach znajdują się między innymi: publikacje szkoleniowe szefostwa Wojskowej Służby Wewnętrznej, kopie kart kartotecznych z Centralnego Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, milicyjny meldunek z 1946 roku w sprawie zastrzelenia sekretarza PPR Antoniego Wypchała i notatka dotycząca przyczyn aresztowania grupy „Młot i Sierp” w 1941 roku w Warszawie.  

Dokumenty trafiły do prezesa IPN z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Ich kopie będą udostępniane dziennikarzom i historykom w siedzibie IPN od 1 kwietnia.

Mieszkanie przeszukano na podstawie postanowienia prokuratora, wydanego w śledztwie dotyczącym przechowywania przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej. 

Teodor Kufel był długoletnim funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa państwa. Funkcję szefa Wojskowej Służby Wewnętrznej sprawował w latach 1962-1979.

IAR

Komentarze

anonim2016.03.29 21:12
A co z dokumentami z domu Jaruzelskiego? Przepadły, czy były niewygodne?