29.05.20, 17:10Screenshot Youtube - Jadwiga Wiśniewska /Socialistas Parlamento Europeo

Jadwiga Wiśniewska: Raport o praworządności? To stek kłamstw i pomówień!

Komisja Wolności Obywatelskich i Sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego przygotowała wstępny raport, w którym oskarża Polskę o łamanie praworządności. To kolejny raz, kiedy rząd polski jest bezpodstawnie krytykowany za rzekome łamanie zasad państwa prawa. Autorzy projektu raportu nie tylko się mylą, ale i wkraczają w wyłączne kompetencje państw członkowskich.

Po raz kolejny, do znużenia, Komisja Wolności Obywatelskich i Sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego zajmuje się kwestią rzekomego łamania praworządności w Polsce. Tym razem przemawia ustami socjalistycznego europosła z Hiszpanii, który jest autorem wstępnego raportu tej Komisji. Juan Fernando Lopez Aguilar podszedł do zadania „ambitnie” i na 20 stronach dał upust swojej kreatywności. Warto przypomnieć, że brął on udział w spotkaniu zorganizowanym przez Radosława Sikroskiego w PE, podczas którego pytał „Jak Wam możemy pomóc?”. Przedstawiony projekt raportu jest twardym dowodem na to, jak ta pomoc wygląda.

Ewidentnym jest, że także i tym razem argumenty do ucha Hiszpana dyktowała polska totalna opozycja, która zawsze uaktywnia się w ten sposób przed wyborami, osłabiając polskie państwo. Krótko mówiąc, sprawa wygląda tak, że najpierw donoszą do Brukseli na własną ojczyznę używając nieprawdziwych zarzutów, a potem domagają się sankcji dla Polski, które mogą skutkować odebraniem funduszy unijnych. Pisząc kolokwialnie, totalna opozycja ustami Aguilara „odgrzewa stare nieprawdziwe zarzuty”. Takie działania osłabiają polskie państwo.

Wracając zaś do samego raportu, to zarzuty Aguilara są „od sasa do lasa”, dotyczą wszystkiego, co tylko możliwe: od procesu ustawodawczego i wymiaru sprawiedliwości, przez edukację seksualną, po prawo wyborcze i prawa podstawowe. Powierzchowność analizy prawnej każdego z przedstawionych zarzutów jest prosta do obnażenia. Dla przykładu, punkt 16 raportu powołuje się na zmiany z 2017 r. w sposobie nominowania kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, które rzekomo pozbawiły sędziów SN jakiegokolwiek znaczącego wpływu na procedurę wyboru i oddały uprawnienia decyzyjne w ręce Prezydenta. W raporcie nie ma jednak ani słowa, że to przecież Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wybiera spośród siebie pięciu kandydatów i przedstawia je Prezydentowi, a więc nie jest prawdą, że sędziowie utracili jakąkolwiek znaczącą formę wpływu na wybór Pierwszego Prezesa. Poza tym trudno mówić o tym, że jakiekolwiek kompetencje zostały im odebrane. Przed 2017 r., tak jak i teraz, prezydenci wyłaniali Pierwszego Prezesa na podstawie przedstawionych kandydatów. Rodzi się więc pytanie, czy wtedy też były nielegalne?Fakty są zupełnie inne. Konstytucja wyraźnie stanowi, że powoływanie Pierwszego Prezesa SN należy do jednej z prerogatyw Prezydenta (Art. 144 par 3 pkt. 20). Idąc dalej – punkt 29 raportu potępia nowe przepisy zakazujące sędziom prowadzenia jakiejkolwiek działalności politycznej. Konstytucja stanowi natomiast, że sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów (art. 178). Zakaz działalności politycznej jest zatem w zupełności uzasadniony i wynika wprost z ustawy zasadniczej.

Z kolei z dziedziny praw podstawowych obywateli europosła Aguilara zaniepokoił miedzy innymi procedowany w Sejmie projekt ustawy, który zakazywałby aborcji w przypadku poważnych lub śmiertelnych wad płodu. Tutaj również raport rozmija się z prawdą. Po pierwsze, nie jest to projekt rządowy, ale obywatelski, co oznacza że został on złożony przez grupę co najmniej 100 000 uprawnionych osób i poddany pracom parlamentarnym zgodnie z przepisami ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Po drugie, projekt wpłynął do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji, a wspomniana ustawa stanowi, że wszystkie projekty obywatelskie, których Sejm nie zdążył rozpatrzyć w danej kadencji, przechodzą na kolejną i muszą być procedowane w parlamencie. Posłowie działali więc w granicach i na mocy prawa. Poza tym to także wyraz poszanowania praw tej grupy obywateli, która złożyła taki wniosek, które wprost wynikają z Konstytucji. Ewentualne pogwałcenie tych praw podstawowych autorów raportu już nie niepokoi.

Kontrowanie zarzutów, można by kontynuować i na kolejnych 20 stronach. Problem tkwi w tym, że nasi adwersarze polityczni w PE nie przyjmują do wiadomości faktów, tylko polityczne manipulacje totalnej opozycji. Tu nie chodzi o rządy prawa, ale o włączenie się w obecną kampanię prezydencką w Polsce. Cały raport jest więc stekiem kłamstw i pomówień. Nie ulega wątpliwości, że został napisany na zamówienie totalnej opozycji. Niestety to także kolejny dowód na to, że w UE stosuje się podwójne standardy w stosowaniu Traktatów wobec państw członkowskich.

Jadwiga Wiśniewska

Komentarze

Foster2020.05.29 19:00
Jak Wiśniewska to powiedziała to "musi" być prawda.
katolik2020.05.29 18:21
Aborcja+in vitro +gender=zagłada homo sapiens
JS2020.05.29 18:12
Jak Polska była w kręgu ZSRR musiała się słuchać jak pies. Jak Polska jest w kręgu ZSRN (Zjednoczone Socjalistyczne Republiki Niemieckie) to jak ma myć inaczej ? Pozdrawiam a ratunku szukajmy u Jezusa Króla Polski !
"nauczyciele" koorva "demokracji"!2020.05.29 17:54
Najwięksi "moraliści-etycy", najwięksi "nauczyciele" demokracji, najwięksi z największych "demokraci" - to nie tak dawna PRL-wsko-bolszewicka nomenklatura różnych "szczebli i szczebelków"w tej mafijnej organizacji. Od gminnego kacyka, do Rzeplińskiego, Kwaśniewskiego ...
Zibi2020.05.29 17:48
te lewackie śmiecie z Unii kopiują tylko donosy po-papranych lewackich gówien z Polski, zwanych potocznie zdrajcami. Tak działały gów.a- zdrajcy z czasów targowicy tylko kierunek był wschodni. Powinno się z nimi postąpić tak jak ze zdrajcami z targowicy. Obojętnie czy to biskup czy nie - byli skracani o głowę za zdradę Ojczyzny
I kto takich wpuścil do chrześcijańskiej Europy! 2020.05.29 17:47
NIE BADZ OBOJETNY: - "A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie." -
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.29 17:40
No właśnie. Nikt nie oskarża Polski o łamanie praworządności. Oskarżony jest PiS. To podstawowa, kardynalna, zasadnicza różnica.
Po 11 jestem obojętny2020.05.29 20:43
Znowu bredzisz obrońco parti obłąkanych , więcej tvn i będą się ludzie z ciebie śmiać .
smutny koniec hejtera2020.05.29 17:40
żydek "Leszek" Radziszewski-Keller Krawczyk to typowy komisarz bolszewicki jakiego prototyp można "poznać" w książkach Izaaka Babla. Raz jest "konfederatą", innym razem "zatroskanym katolikiem", teologiem, technologiem, ekonomistą ....blah, blah, blah ... Chory, ledwie dychający żydek, którego jedyną przyjemnością, w jego podłym życiu, jest plucie nienawiścią.
katolicka kretynizacja polski 2020.05.29 17:37
PiS to nie jest Polska! Raport pokazuje PATOLOGIE PIS, który chce wprowadzić sowiecki model władzy. Cała "reforma" polega na wymianie niezależnych prokuratorów i sędziów na ludzi podporządkowanych Ziobrze i Kałczyńskiemu, którzy będą ukrywać wszystkie wałki PiS i zwalczać niepokornych!
...2020.05.30 14:59
Niezależni sędziowie śmiesz żartować. Wybrani przez rade państwa przed niby transformacją . To nie sędziowie a już typowi politycy .
Janek2020.05.29 17:36
Dziwnym trafem tak się zdarza że jak PO to w kieszeniach rodzin bessa, a jak PiS to hossa. Czy to przypadek? Dziwnym trafem że jak PiS rządzi to ludzie dostają pieniądze a jak PO to im się zabiera i Tusk VAT podnosi. A może mi się zdaje że Tusk podnosił VAT?
anonim2020.05.29 17:43
Doskonała i zwięzła analiza. Żeby tylko te totalna prymitywy chciały to zrozumieć.
Beno2020.05.29 17:56
Nie tylko VAT podnosi, ale i wiek emerytalny, a i dzieci by do roboty wcześniej zapędził, żeby na złodziejskich PO-wców i wszelkiej maści liberałów i lewaków zarabiały, bo chcieli, by już od 6 lat szły do szkoły. Destruktywna i niszczycielska banda.
Pet2020.05.29 18:36
Jasiu, do szkoły pod górkę i wiatr było? Propagandę możesz se wciskać sobie podobnym.
Izydor2020.05.29 17:36
Biedne te pisiaczki, muszą bronić genialnej myśli politycznej cara kartofelka a w EU nikt nie chce ich słuchać. Koła europejskiej biurokracji mielą coprawda powoli alei biednych pisaczków już niedługo przemielą.
...2020.05.30 14:52
Uważaj żeby i ciebie nie zmieliły
Maciej Łagodny.2020.05.29 17:33
@ oLo pytam z CIEKAWOŚCI Ty Idiota z Urodzenia ? A może z wiekiem to masz?Największy przyrost Ekonomiczny --okres Rządów PiS . Likwidacja Biedy--PiS ITD.Ot Durniowi i wiadrem rozumu nie naleje. Ot Chłopie tyś Burak.
anonim2020.05.29 17:31
Zastanawiam się dlaczego nigdzie na frondzie nie piszecie o tym, że wypłata tych miliardów które rzekomo wywalczył Morawiecki i reszta złodziei, jest uzależniona od spełniania kryteriów praworządności (czyt. Niebawem pisi elegancko przeproszą i się wycofają z tych wszystkich swoich szachrajstw bo inaczej nie dostaniemy kasy = Kaczyński i koledzy wyjadą na taczkach bo się suweren wkvrwi) :)
Janek2020.05.29 17:39
Będzie jak zwykle. Pieniądze płyną dopóki jest PiS a odpływają jak jest PO. I jak zwykle PO powie: no niby wzrost jest ale.... podatki zbierane z tyt. VAT i innych tytułów są mniejsze bo...., bo... bo jest wzrost gospodarczy (?)
anonim2020.05.29 17:42
W UE jest jakoś w traktatach zapisana definicja praworządności? Czy może to jest tak jak jakiś Nowak sobie wymyśli to tym będzie ta praworządność... A jak na razie nic nie ma tylko propozycje i dlatego pracuje się nad tym, żeby z tego tortu każdy jak najwięcej uszczknął dla siebie. Wobec tego jeśli można przywalić komuś czym się da to się w niego wali by to co mogło by mu przypaść, nie przypadło i wziąć to dla siebie. Pierwotna propozycja zaproponowana przez Niemcy i Francję zakładała, że do interesu Polska dołoży circa 10 mld euro. Nie chodzi o żadną praworządność tylko o forsę, znafco. W Europie stosuje się radziecką zasadę: dajcie mi państwo a znajdę paragraf.
rozbawiony głupotą prymitywa lewaka2020.05.29 17:51
skąd intelektualne debile-twojego pokroju - się biorą?
ladychapel2020.05.29 17:30
Jezeli jedna osoba mowi ci, ze cos jest z toba nie tak - mozna to zbagatelizowac. Gdy mowia ci to dwie osoby - nalezaloby sie zastanowic nad tym co mowia. Gdy mowia ci wszyscy w okol, ze cos jest z toba nie tak, a ty nadal twoerdzisz, ze sa w bledzie - znaczy to zes chory. Wszyscy od zarania dziejow chca Polsce zaszkodzuc (wedlug Frendzli). Od dawien dawna, w calej naszej historii, nie bylo dnia, by ktos sie na nas nie uwzial... Taka ta Polska jest. A tyle sie mowi o walecznosci, mestwie, bohaterstwie... Gdyby to mestwo, bohaterstwo bylo - chyba w koncu bysmy potrafili sie postawic - co? Czy nie...
Janek2020.05.29 17:34
Wyparowanie grubych miliardów za rządów Tuska i całej PO, Trzaskowskiego Gronkiewicz, Drzewieckiego, Sikorskiego to nie była ogromna szkoda wyrządzona Polsce? A upokorzenie przez całowanie butów Francuzom i Niemcom przez lata rządów PO to nie szkoda wyrządzona Polsce? A upokorzenie z powodu "występów" Komorowskiego w japońskim parlamencie i przed Obamą to nie krzywda wyrządzona Polsce?
Pet2020.05.29 18:33
Miliardy to parują za PiSiorów...do kolesi.
anonim2020.05.29 17:39
"Gdy mowia ci wszyscy w okol, ze cos jest z toba nie tak" Nie myl wszystkich z garstką tobie podobnych tępych lewaków.
rozbawiony głupotą lewackiego debila2020.05.29 17:50
ale ty musisz być intelektualnym debilem. Kto kur.a takich płodzi i wychowuje?
Beno2020.05.29 17:50
No właśnie. coś z tobą jest nie tak, jakoś to wszystko nielogiczne, co wypisujesz. Bo jeśli większość społeczeństwa cię nie chce, to coś z tobą jest nie tak. to się zmień lub spier.... A większość społeczeństwa chce zmian, chce reformy sądownictwa, chce by się skończył czas bezkarnej kasty, by się zaczął czas sprawiedliwości, a skończył czas złodziejstwa, by była normalność, a nie by dewijnci obnosili ze swoimi zboczeniami. tego chcemy. A jaka jest to większość, to pokazują wszelkie sondaże gdy chodzi choćby o wybór prezydenta. Inni kandydaci nie mają z A. Dudą najmniejszych szans, więc trzeba przesuwać termin wyborów, a i tak dobrze wiesz, że nawet opóźnienie wyborów o dwa miesiące, nic nie zmieni, chyba tylko to, że A. Duda jeszcze bardziej ich zdystansuje, bo Polacy mają dość już tej burdy opozycji. Opozycja nie ma prawa żądania w Parlamencie europejskim czegoś, co nie jest w interesie większości narodu. Koniec. Basta.
Polak Ateista Dumny Gej2020.05.29 17:29
Na ulicach Warszawy zawisły plakaty z Ewangelią wg. Łukasza Sz. https://pbs.twimg.com/media/EZKuLJ7UMAYq8TK?format=jpg ojeeeeeeeej :)
Waingrow2020.05.29 17:24
W POLSCE p a n u j e demokracja z DOKŁADNOŚCIĄ do jedynej formacji. (od 1989 r.) . D l a t e g o żadna inna formacja nie może w Polsce rządzić. W Polsce j e s t demokracja bez-alternatywna - rządzić mogą t y l k o ONI. W PRZECIWNYM razie -jak dziś- mamy cyt. 'D y k t a t u r ę' -koniec cytatu. . ot, co..
oLo2020.05.29 17:23
Ciemnogrodzianie te wasze kłamstwa kupią, PiS niszczy Polską gospodarkę. Po Pis to kamień na kamieniu nie pozostanie.
anonim2020.05.29 17:31
zażyj barbiturany i zapal sobie kadzidełko, czubku
rozbawiony głupotą śmiecia2020.05.29 17:48
skąd ty czerpiesz wiedzę prymitywny lewacki śmieciu?
nikt2020.05.29 18:38
olo -glupku.Po po nie bedzie nawet kamieni.
...2020.05.30 14:47
Olo jesteś denny leczenie wskazane ?/