30.11.19, 19:30Fot. Materiały prasowe

Jadwiga Wiśniewska: W sprawie klimatu potrzebujemy rozsądku, nie alarmu

W sprawie klimatu potrzebujemy rozsądku, nie alarmu

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie alarmującej sytuacji klimatycznej i środowiskowej, a także rezolucję w sprawie Konferencji Klimatycznej ONZ COP25 w Madrycie. Byłam współautorką tej drugiej rezolucji. Ze względu jednak na przyjęte w niej cele m.in. dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do roku 2050 oraz wzrostu celu redukcji emisji na rok 2030 do 55%, byłam zmuszona wycofać zarówno swoje poparcie, jak i poparcie grupy EKR.

Nie zgadzamy się z osiągnięciem neutralności klimatycznej już w 2050 r., ponieważ taki cel zgodnie z Porozumieniem Paryskim mamy osiągnąć w drugiej połowie tego wieku. Decyzja o zmianie daty osiągnięcia celu, ze względu na dalekosiężne skutki ekonomiczne i społeczne, powinna zapaść na poziomie Rady. Do tej pory Radzie nie udało się osiągnąć zgody w tym temacie. A zgody być nie może, bo wiemy, że to będzie dużo kosztować, szczególnie Polskę. Choć słyszymy o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma nam pomóc, nie znamy żadnych szczegółów: ani ile będzie warty, ani skąd będą pochodzić środki, ani jakie będą zasady dystrybucji. Bez tego nie możemy się zgodzić na podjęcie tak radykalnych zobowiązań. Moja poprawka, która zmierzała do wskazania na potrzebę zapewnienia dużych środków finansowych też niestety została odrzucona, choć nieznaczną ilością głosów.

Nie mogę zgodzić się również z propozycjami, które idą w duchu ostatniej decyzji Europejskiego Banku Inwestycyjnego, aby ograniczyć finansowanie inwestycji gazowych. Nie dość, że Parlament Europejski stawia na dekarbonizację, to teraz zapala czerwone światło dla gazu. Gaz jest niezbędnym paliwem jeżeli mamy zmniejszać ilość węgla w naszym miksie energetycznym. Na szczęście udało się uratować rolę energii nuklearnej.

Nie mogliśmy się zgodzić również na propozycje, które znalazły się w rezolucji o alarmującej sytuacji klimatycznej. Nie widzimy podstaw do ogłaszania stanu wyjątkowego. Jego ogłoszenie byłoby równoznaczne z przyznaniem, że obecne instrumenty unijne i globalne są niewystarczające, a tym samym byłaby to prosta doga do kolejnego zwiększania redukcji emisji. Unia akurat robi już bardzo dużo dla klimatu i powinna być odpowiedzialnym liderem globalnej polityki klimatycznej, uwzględniającym w swoich działaniach realia gospodarcze, różnice w poziomie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, a tym samym różnice w poziomie majętności społeczeństw. Powinna szanować prawo państw członkowskich do samodzielnego kształtowania krajowych miksów energetycznych, a także różnice w dostępie do kapitału dla sektora energetycznego. Dobrze byłoby, żeby wszystkie strony Porozumienia Paryskiego wywiązywały się z podjętych zobowiązań i podążały w tę samą stronę.

Dlatego przedstawiliśmy alternatywną rezolucję, w której wzywamy liderów światowych do realizacji podjętych w Paryżu zobowiązań, a UE do zabezpieczenia właściwych środków finansowych na rzecz sprawiedliwej transformacji. Udało nam się jednak zdobyć poparcie dla poprawki dotyczącej wyrażenia zgody na ustanowienie jednej siedziby Parlamentu Europejskiego, co byłoby faktycznym działaniem obniżającym emisje. Ciekawe, czy Rząd pana Macrona, który tak promuje politykę klimatyczną, posłucha tego wezwania Parlamentu i zgodzi się na przeniesienie wszystkich głosowań do Brukseli.

Prawo i Sprawiedliwość w Parlamencie Europejskim należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Uważamy, że należy działać rozważnie. Jednostronne zaostrzanie celów klimatycznych doprowadzi do dalszego spadku konkurencyjności europejskiego przemysłu, co spowoduje wzrost bezrobocia, a także podniesienie poziomu ubóstwa energetycznego.

Klimat nie potrzebuje stanu wyjątkowego. Klimat potrzebuje zdrowego rozsądku i konkretnych działań, zrównoważonych środowiskowo, społecznie i ekonomicznie.

Jadwiga Wiśniewska

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Komentarze

grimm2019.12.1 14:27
Unii nie chodzi o klimat tylko o handel walutą co2, tj. neokomunistyczną walutą. Neokomunizm ma kilka instrumentów wprowadzających totalitaryzm i terror ekonomiczno-społeczny. A PIS pokornie przyjmuje ten kierunek
taro2019.12.1 15:08
oni wiedza, ze kto ma finanse, ten narzuca ideologiczny kierunek polityki,zycia,handlu,wojny.
grimm2019.12.1 14:24
Niemcy rękami unii wycinają z konkurencji słabsze gospodarki, albo celniej będzie napisać gospodarki, które rządzone są przez słabych politycznie i dyplomatycznie przywódców. Albo przez zdrajców.
Foster2019.12.1 11:02
Prawda jest taka, że za kilkadziesiąt lat będziemy oddychać smogiem na taką skalę, że odwrotu od zagłady narodu już nie będzie. Staniemy się obiektem żartów zdrowo żyjącej części świata cywilizowanego. Nikt nam już nie pomoże - powiedzą i słusznie: "sami żeście tego chcieli".Chyba, że się mylę i że ten smog to jest wymysł pseudo naukowców.
taro2019.12.1 13:35
bzdura,podobnie myslacych tak,jak ty w przeszlosci bylo bardzo wielu i nic sie z tego nie sprawdzilo co przepowiadali, opierajac sie jedynie na ideologicznej ,,prawdzie i faktach,,.
B522019.12.1 10:37
lewactwo europejskie likwiduje zakłady przemysłowe i produkcję rolną bo dbają o ekologię ludzie tracą pracę a importuję się towary z Azji gdzie o ekologię nikt nie dba sięgając po markowe europejskie produkty na metce Made in PRC buty ubrania telewizory narzędzia i tak dalej
anonim2019.11.30 21:29
Na rozsądek zaczyna już być za późno. Trzeba natychmiast działać!
taro2019.12.1 13:37
oczywiscie,mamy bez namyslu sluchac i dofinansowywac zydowskich komunistow, takich jak ty?
Max Fiend2019.12.1 19:52
Nie musicie. Po prostu umrzecie od zanieczyszczenia powietrza tak jak co roku 50 tys. Polaków. Sami dokonacie wyboru i bardzo dobrze.
Ślązak2019.11.30 20:43
A za oknem nocą dym i smród gdyż ktoś o nazwisku " icz " kupił sobie u władz lokalnych ( też przeważnie " iczów " lub " skich " . " ckich " zgodę na produkcję tworzyw bitumicznych . Pracuje się tam tylko nocą by nie było widać co leci z komina . I tak tworzy sobie polskie klimaty a kasiorę wysyła tam gdzie takich nie ma .
Bernad2019.11.30 20:41
Czy tą Panią, która chce nosić sztuczne futerka i utworzyć jeszcze dodatkowe woj.częstochowskie, będziemy musieli jeszcze oglądać i słuchać?
Zeon Wydymaniec 2019.11.30 20:10
Popierajcie dalej te KU-Rwy śląskie, bohaterskich górników do których co roku, dopłacamy MILIARDY !!!!! Ich dewiza to " jo na szychta, baba doma i 5 bachorów !!!!!!
skuter2019.11.30 20:16
Dzięki nim śmieci masz ciepło w domu
Dortmund2019.11.30 20:31
Dobrze mówisz Skuter.
Ślązak2019.11.30 20:34
A czy ty wiesz , że Ślązaków w kopalniach mało ? Raczej się przekwalifikowali na coś lepszego . To , co przeważnie pracuje w kopalniach to napływ , który najchętniej by się wsadziło do wagonów jakimi przyjechali i wysłało z powrotem . W kierunku takich jak ty . A ilu tak w.....ło twoją matkę że tak do ciebie przylgnęło aż do dorosłości ? Weź se nazot te KU-Rwy śląskie . Przydają sie " wydymańcowi " Nom tu niepotrzebny burdel . Zapomniołeś dodać " baba doma , jo na szychta na noc a farorz już czeko pod łoknym . A umisz powiedzieć zdanie na " Ł " ? Łodyńdź łośle łod łokna "
B522019.12.1 10:27
czerwony pajacu na gumie gdyby nie górnicy to byś tego nie napisał wy myślicie że elektryczność jest z gniazdka w ścianie
Bizon2019.11.30 20:03
Jakże my Polacy cieszyliśmy się, kiedy do kraju wracali Sobieski spod Wiednia, Kościuszko, czy Piłsudski, Paderewski ..... i jakże my Polacy cieszymy się, gdy po 2 kadencjach król Europy Tusk stchórzył , zdradził wiernych PO kumpli i durnowatych jego zwolenników - wręcz miłośników, postanawiając nie wrócić do kraju ! Jakie szczęście ! Jeszcze nigdy nie przeżyliśmy takiej ulgi i radości z tego, że rudy polski niemiec, który zrobił dla Polski tyle złego, tyle nienawiści, który ma smoleńską krew na rękach, dla którego Polskość jest nienormalnością, okazał się tchórzem i zdezerterował ! My Polacy wierzymy, że w niedalekiej przyszłości CBA zapuka do jego drzwi z „zaproszeniem” na przesłuchanie przed Trybunałem Stanu ! Jesteśmy szczęśliwi i czekamy aż reszta PO-je-bów pójdzie w jego ślady – w ślady jedynego ich idola !!! Granice są otwarte !!!