09.01.18, 16:25Fot. KPRM via Flickr, CC 0

Jak rekonstrukcję polskiego rządu widzą światowe agencje prasowe?

„Skład nowego rządu sugeruje, że Polska chce przyjąć bardziej pojednawcze stanowisko wobec Unii Europejskiej” i naprawić stosunki ze Wspólnotą” - napisała agencja Associated Press.

Inne agencje prasowe, AFP i Reuters, są podobnego zdania. Associated Press twierdzi, że premierowi Mateuszowi Morawieckiemu udało się przekonać prezesa Prawa i Sprawiedliwości do zdymisjonowania tych szefów resortów, którzy są najmocniej krytykowani przez Unię Europejską.

Premier Mateusz Morawiecki według AP:

[…] usunął kontrowersyjnych ministrów spraw zagranicznych, obrony i środowiska przed wyjazdem do Brukseli na rozmowy z najważniejszymi unijnymi urzędnikami”.

Również agencja AFP zwraca uwagę na fakt, że do rekonstrukcji dochodzi w dniu, w którym premier Morawiecki udaje się do Brukseli po to, aby polepszyć napięte stosunki z Komisją Europejską. Nazywa też Antoniego Macierewicza i Witolda Waszczykowskiego zawodnikami „wagi ciężkiej”.

Reuters z kolei podkreśla, że PiS może mieć na celu próbę złagodzenia napięć w związku z „upolitycznieniem polskiego wymiaru sprawiedliwości”, które wywołały bezprecedensowe działania prawne ze strony UE. Według tej agencji to właśnie jest powodem zmian w resortach obrony oraz środowiska.

Associated Press zwraca szczególną uwagę na fakt, że ministrem sprawiedliwości pozostał Zbigniew Ziobro i to jest dowodem na zdecydowane poparcie przez premiera reformy sądownictwa.

dam/PAP,Fronda.pl