21.05.21, 13:44fot. yt/rmf fm

Jaki o decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie: wyłączcie jeszcze Bełchatów, Opole i zostanie nam tylko Nord Stream 2

- To orzeczenie to tak ogromny skandal, że nie powinno pozostawać bez reakcji. TSUE kolejny raz samozwańczo zabrał sobie polskie uprawnienia. Za chwile się okaże, że Polacy w ogóle nie mogą się rządzić we własnym kraju. Kolonia, której wydaje się polecenia – czytamy w komentarzu europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego odnoszącego się do skandalicznego orzeczenia TSUE w sprawie wstrzymanie wydobycia węgla w jednej z polskich kopalni.

TSUE wydał orzeczenie, w którym nakazuje wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Chodzi o wniosek, który złożyły w tej sprawie Czechy. Trybunał orzekł, że Polska nie może wydobywać węgla do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu.

Strona czeska złożyła pozew przeciwko polskiej kopalni, ponieważ ma ona rzekomo „nie spełniać postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska”, a TSUE miał uznać, że „ponoszona przez Polskę szkoda wynikająca z niemożliwości realizacji ważnych projektów i inwestycji w dziedzinie energetycznej nie może (…) przeważać nad względami związanymi ze środowiskiem naturalnym i zdrowiem ludzkim”.

W orzeczeniu TSUE znajduje się też enigmatyczne stwierdzenie, że „wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów (..) może mieć negatywny wpływ na poziom lustra wód podziemnych na terytorium czeskim”. Nie określono jednak szczegółów w tym względzie.

- "Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" – czytamy w postanowieniu, jakie wydał jednoosobowo wiceprezes TSUE.

- Mówiłem, ostrzegałem, że polityka ustępstw wobec oczywistego łamania traktatów skończy się tym, że będą posuwać się coraz dalej. Otwarte pytanie o to jak daleko można się godzić na oddawanie kolejnych kawałków naszej suwerenności – dodał w kolejnym wpisie europoseł Jaki.

 - To teraz jeszcze niech TSUE wyłączy nam Bełchatów i Opole, nie mamy jeszcze atomu, więc zostanie tylko NS2. Ciekawe kiedy szerokie polskie elity się obudzą i zauważa, że to już dawno nie jest spór czy jesteś za czy przeciw UE - tylko dyskusja o czymś znacznie ważniejszym - pisze w innym wpisie polityk.

mp/pap/twitter/tysol.pl


Komentarze

Jakub2021.05.25 19:00
No przecież cała PiSdowska ferajna w UE głosowała równo w/s tzw. Funduszu Odbudowy zgadzając się bez zastanowienia na uzależnienie naszej niepodległości od wyroków TSUE! Teraz macie co chcieliście głąby zdradzieckie!
Foster2021.05.22 12:52
Polskie władze muszą zastosować się do środka tymczasowego Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującego Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu wydania prawomocnego wyroku. Komisja będzie monitorować wykonanie wydanego nakazu - cytuje RMF FM słowa rzeczniczki KE.
Adam Zarzyski2021.05.22 12:30
To kolejny atak na naszą suwerenność, próba wprowadzania ładu którym będzie zarządzać Germania. Sama idea Unii z premedytacją została od początku wypaczona i przerobiona na narzędzie do zbudowania IV Rzeszy która bez wojny z użyciem wojska zagarnie to, czego nie udało im się zagarnąć na stałe w czasie II w.s. A teraz przy pomocy sprzedajnych śmieci z różnych państw beztrosko sobie realizuje. "Nasze" rządy które były po 1989r od SLD po PO skupiały się tylko na wykańczaniu naszego państwa. Zdrajcy którzy je tworzyli za niemieckie pieniądze i reprezentowali niby nasz naród, doprowadzili do upadku wszelkie gałęzie gospodarki, sprzedali nasze dusze i kolejnych polskich pokoleń. Teraz powoli ostatkiem sił usiłujemy coś odbudować. Ale te sprzedajne śmiecie nie odpuszczają. Ludzie, zacznijcie myśleć a nie słuchać propagandy niemieckiej i ruskiej. Tu ich pachołki już dawno powinni siedzieć w więzieniach, to żałosne że jeszcze pozwalamy im działać. Zacznijcie myśleć i działać, działać stawiając im opór. To duża praca, bo oni są wszędzie. Ten wyrok TSUE to wieki skandal, "wydalono" go bez zapoznania się z opiniami biegłych itp itd. To wyrok czysto polityczny i biznesowy, chcą doprowadzić do upadku Polski. Zaczęli od Turowa, później będą kolejne wyroku na kopalnie i elektrownie związane z węglem kamiennym. Będziemy zmuszeni do kupowania gazy i prądu od Niemiec, 10 razy droższego od naszego. Obciąży to mocno kieszeń Polaków, ale co dla nich najważniejsze zlikwiduje polski przemysł bo nie będzie mógł konkurować z niemieckim i każdym innym ze względu na wysokie koszty produkcji. Wszyscy tu zostaną pachołkami Bauera do ciężkiej pracy za grosze. Kraj w większości zostanie przejęty już do końca przez niemieckie firmy i nie tylko niemieckie, 4 rozbiór w czystej postaci. O ile jeszcze będzie Polska, bo może zniosą tę nazwę jako niepotrzebny relikt minionej epoki. Dążą też do tego, żeby znieść władze państwowe w krajach Unii, przynajmniej takich jak Polska. Ma być Unia.
Dariusz2021.05.22 10:32
Chcieliśmy "Łunii" ,no to ją mamy,a to dopiero początek.
Zdzislaw2021.05.21 23:46
Właśnie się dowiedzieliśmy że ten cały TSUE który wydał pseudo wyrok składał się z jednego sędziego to znaczy jednej ideologicznie kopniętej lewackiej sędziny z jakiegoś tam Świniodoju w Luksemburgu czy coś takiego.. Ta zasmarkana tęczowa łajza chce pomiatać naszym czterdziesto ośmio milionowym - mężnym i dumnym narodem . Ochydne.
Jakub2021.05.25 19:13
To dzięki działalności "naszych" debili w UE i w Polsce spotykają nas takie "przyjemności". Tak trudno to zrozumieć? Naszym "wybrańcom" w Polsce i w UE powinno się przymusowo zaaplikować kurację przysłowiowych już łbów od śledzi, bo Polak z wieku na wiek "nową przypowieść sobie kupuje, że i przed szkodą i po szkodzie głupi", jak to określił kilkaset lat temu Jan Kochanowski z Czarnolasu. A te łby od śledzi to najlepiej od żydów kupować, nie od półżydów. Ale całego towarzystwa się pozbyli do Izraela a w Polsce ich zabrakło. I jeszcze głupki chcą ich tam wyrżnąć a skąd my te specjalne łby będziemy brać (kupować)? Bo inne łby śledziowe się nie nadają, tylko od Żydów!
Padre Canalio2021.05.21 23:28
Typowa wypowiedź debila do ciemnej masy... nie chce mi się nawet pisać dalej... Dobranoc
tu-du2021.05.22 11:51
I typowa wypowiedź - "Pedro kanalii"!!!
Foster2021.05.21 21:27
Jaki - pomyśl o braciach Czechach, którzy nie mają wody i o tych milionach mieszkańców okolicznych ziem polskich, czeskich i niemieckich skazanych przez PIS na życie do 2050 r. w zatrutym środowisku.
tu-du2021.05.22 12:06
Popatrz na mapę pokazującą przez TVPinfo, rozmieszczenie przy granicy 7 kopalń niemieckich i nieco dalej (ok. 70 km od granicy), 5 kopalń czeskich, i nie pisz idiotyzmów "litościwy Fosterze" ?!
Brawo Patryk Jaki2021.05.21 20:48
Super Patriota, BRAWO !
Anonim2021.05.21 21:00
Bania u cygana?
tu-du2021.05.22 12:13
A jeszcze większa pusta "bania" w czerepie "Anonima", który nieustannie smrodzisz, nie tylko na tym forum ?!
Zarabiaj nawet 300 dol dziennie2021.05.21 20:42
Bitcoin Time jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta.Platforma Bitcoin Time posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście. Jeśli jesteś klientem platformy Bitcoin Time to zyskujesz dostęp do: - Stałej pomocy z naszej strony 24/7 - Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera - Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze - Renomowanej platformy Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas. Zacznij zarabiać --> http://bitcointime.com.pl
Adolf2021.05.21 19:48
Teraz czekamy na wyrok o zwrocie Szczecina Niemcom ...
Arndt Freytag und Sonnentag2021.05.21 20:25
Und Breslau!
Adolf2021.05.21 20:35
Ja wohl !
Zdzislaw2021.05.21 19:45
2021.05.21 19:42 W tej sprawie polski rząd nie powinien zajmować żadnego stanowiska ,po prostu powinien to orzeczenie tsue całkowicie zignorować i nie zawracać sobie głowy bredniami .. Rząd popełni ogromny błąd podejmując dialog z tą wrogą polskiemu interesowi organizacją.. Ta terrorystyczna organizacja będzie posuwać się coraz dalej w ingerowaniu w polskie sprawy jeśli zobaczy że polski rząd poważnie traktuje jej orzeczenia i chce z nią polemizować czy nawet się tłumaczyć z prowadzonej przez siebie polityki pro-polskiej. TSUE to organizacja anty Polska - rasistowska , dążąca do upokorzenia i holokaustu Polaków poprzez systematyczne niszczenie polskiego interesu narodowego. Polityka TSUE w odniesieniu do Polski jest bliżniaczo podobna do tej jaką prowadził Hitler i nazistowskie Niemcy w czasie okupacji.
6969692021.05.21 19:17
Prezent dla prymitywnych antypisowskich łgarzy: https://wpolityce.pl/gospodarka/551865-nasz-wywiad-zalewska-powinnismy-nie-wykonac-decyzji-tsue
Anonim2021.05.21 19:25
Możemy nie wykonać nakazu TSUE, ale dostaniemy wtedy po kieszeni jak za wycinkę w Białowieskim Parku Narodowym. Tego chcecie?
"Tego chcecie?"2021.05.21 19:27
Do kogo to "anonimie" adresujesz? A kim ty jesteś?
6969692021.05.21 19:31
Widać, że nie przeczytał artykułu, tylko część linku...
tu-du2021.05.22 12:25
Można zaryzykować twierdzenie, że to zwykły zas...iec, opłacany przez szwabów, a być może także żyda Sorosa ? Smrodzi (jak napisałem powyżej?), nie tylko na tym forum?
Podły narodzik!2021.05.21 18:57
Czesi się granicznie rozpychają od konferencji wersalskiej. Słowacy nie mogą na nich patrzeć, Węgrzy ich osrywają, Austriacy podobnie jak Niemcy uważają ich za tchórzliwie gnojstwo. Ponieważ całe życie mieszkam w pobliżu granicy z nimi podzielam zdanie Słowaków, Węgrów i Austr-Niemcow. Nie było większego koorewstwa jakie było w Czechach w czasach komuny. Co drugi to kapuś!
lol2021.05.21 18:47
Czesi mówią niemieckim głosem bez ich pozwolenia nie zrobią nic. Po zwycięstwie Bidena Niemcy poczuli się pewniej - to dopiero początek.
Z punktu widzenia prawnego!2021.05.21 18:46
1) Sąd NIE może wstrzymać pracy kopalni a tym samym elektrowni z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski! -------- 2) Sąd NIE może zatrzymać pracy kopalni i elektrowni i oczekiwać, kto wie jak długo, na wyniki badań! Badania mogą być korzystne dla Polski i KTO ZWRÓCI MILIARDY?! --------- 3) Tak zwany sąd TSUE bez prawa ODWOŁANIA SIĘ od decyzji, jest sądem KANGUROWYM! - - - - Od każdej decyzji sądowej każdy ma prawo do odwołania, od tego sądu apelacyjne!
MaxFiend2021.05.21 19:05
Jak widać, może. I to jak najbardziej "z punktu widzenia prawnego" :-D
Masz jakieś obiekcje?2021.05.21 19:13
Prawne, merytoryczne czy tylko tak kręcisz się po forum i szukasz ... Co?
Anonim2021.05.21 19:27
A ty masz takie obiekcje kwestionując zdanie MaxFienda?
Anonim2021.05.21 20:14
Odczep się! Faceci mnie nie interesują!
Z punktu widzenia prawnego!2021.05.21 18:45
1) Sąd NIE może wstrzymać pracy kopalni a tym samym elektrowni z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski! -------- 2) Sąd NIE może zatrzymać pracy kopalni i elektrowni i oczekiwać, kto wie jak długo, na wyniki badań! Badania mogą być korzystne dla Polski i KTO ZWRÓCI MILIARDY?! --------- 3) Tak zwany sąd TSUE bez prawa ODWOŁANIA SIĘ od decyzji, jest sądem KANGUROWYM! - - - - Od każdej decyzji sądowej każdy ma prawo do odwołania, od tego sądu apelacyjne!
Andrzej Łabędź2021.05.21 18:35
Zapraszam gorąco na profil Eli Barbura, znanego Izraelczyka https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 na którym znajdują się informacje z pierwszej ręki dotyczące państwa Izrael, które od wielu lat stawia bohaterski opór terrorystycznej hordzie palestyńskiej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Mile widziani są sympatycy państwa Izrael. Wszelkiej maści idioci oraz antysemici szczyszczani są szybko i bezboleśnie.
popierająca2021.05.21 18:30
Dziękuję Panu, Panie Jaki, postaw godna Patrioty.
MaxFiend2021.05.21 18:09
Jaki może tylko pomarzyć o NS2 :-D
Foster2021.05.21 18:01
Trzeba zerwać grupę wyszechradzką - to jest wrogi gest Czechów. Co ich obchodzi kopalnia na naszym terenie ?
Anonim2021.05.21 17:39
Je Je**ć TSUE .!!!!!Sługusów Sorosa .!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anonim2021.05.21 18:01
Jestes niemadry -raczej Je**c rzad ktory nie potrafi dbac o polski interesy!
anonim2021.05.21 18:14
A tamten aferalno-złodziejski rząd PO-PSL "potrafił dbał o polskie interesy", czy raczej o swoje ? Napisz coś mądrego na ten temat?
Foster2021.05.21 17:37
Ci Czesi to wymyślają. Skąd pewność, że brak wody jest spowodowany wydobyciem węgla w Kopalni Turów ?. To jakaś totalna Bzdura.
MaxFiend2021.05.21 18:04
Jak się z wykopanej głębokiej dziury wypompowuje nieustannie wodę to nic dziwnego, że w okolicy lustro wód gruntowych radykalnie się obniża.
6969692021.05.21 19:25
Obalę twoją prostacka manipulację: "Warto też zwrócić uwagę, że w procesie uzyskiwania decyzji środowiskowej eksperci z Polski i Czech prowadzili wielomiesięczne konsultacje transgraniczne, które zakończyły się podpisaniem przez obie stosownego protokołu. Spór ma więc charakter czysto polityczny i jest związany z wyborami. Tym bardziej, że w celu ochrony źródła wody dla Czechów wybudowany został specjalny podziemny ekran, który ma zabezpieczyć przed potencjalnym przepływem wody"
MaxFiend2021.05.21 19:46
666666 - tak powinieneś się przedstawiać :-D :-D :-D a Czesi już udowodnili, że ten ekran zrobiony "dla picu" w ogóle nie działa. Zawsze jest jednak radykalne rozwiązanie. Wystarczy, że Niemcy zrobią zbiornik retencyjny na Nysie po swojej stronie i z kopalni zrobi się wtedy przepiękny zalew. Ciekawe, co wtedy zrobią pisowcy? :-D :-D :-D
6969692021.05.21 19:55
Spasuję... nie jestem geologiem...
Jacek i Placek2021.05.21 18:34
Dokładnie może wodę wybiera im Książę maharadża Kaburu a nie jakaś polska kopalnia.
EFFEKT POLITYKI BANKSTERA2021.05.21 17:23
JAPONIA będzie budować 22 NOWE ELEKTROWNIE WĘGLOWE, no ale co tam Japończycy wiedzą o rachunku ekonomicznym, dbaniu o swój kraj i o konkurencyjność swojej produkcji, budując nowe elektrownie węglowe o sprawności 55% (w Polsce większość elektrowni ma sprawność na poziomie 30%). GDYBY POLSKA tak jak Japonia WYBUDOWAŁA NOWOCZESNE ELEKTROWNIE WĘGLOWE o sprawności 50% (taka właśnie elektrownia była budowana w Ostrołęce, którą teraz jest wyburzana) zastępując stare o sprawności 30%, to O POŁOWĘ SPADŁABY EMISJA CO2, ponieważ przy sprawności elektrowni na poziomie 50% wystarczyłaby połowa węgla potrzebnego do wyprodukowania tej samej ilości prądu, jak w elektrowniach o sprawności 30%. Niestety Polską rządzi globalista/marksista Morawiecki (piesek Lejby Fogelmena wraz z którym Morawiecki zasiadał w radzie Fundacji Project Syndicate Polska, sponsorowanej min. przez Georga Sorosa), który realizuje obłąkańczy plan swoich mocodawców, a za który słono zapłacą Polacy, ponieważ transformacja energetyczna na produkcję tzw. "zielonej energii" będzie Polskę kosztował ponad 2 BILIONY ZŁOTYCH (to tyle co obecny dług Polski), czyli kolejny tzw. "Plan Balcerowicza" podniesiony do potęgi n-tej.
tu-du2021.05.21 18:05
Budowanie na morzu wiatraków, na dachach paneli elektrycznych i wygaszanie elektrowni węglowych (gdy Polska leży na węglu?), to pewno pomysł naszych "najlepszych przyjaciół": Niemiec i Rosji. W momencie gdy konflikt międzynarodowy wisi na włosku, budować wiatraki, gdzie parę bomb zrzuconych przez "drony" do morza, odetnie nas od energii elektrycznej...i zafundują nam "Ciemności Egipskie" na czas ewentualnego konfliktu, to moim zdaniem, pomysły - WROGÓW POLSKI !!!
MaxFiend2021.05.21 19:52
No i jakoś ich nie buduje a planowała jakiś czas temu i plan miał być zrealizowany w pięć lat. I cały propagandowy argument w zlew :-D :-D :-D Smuteczek.
Anonim2021.05.21 17:20
Po decyzji TSUE i już mamy klijentów do zbierania szparagów u Her Niemców !!!!!!
Anonim2021.05.21 17:22
Tak. O to chodzi pisowcom, żebyśmy robili u szkopów, a u nas miejsce dla żydów. Do UE wprowadzały nas komuchy z SLD a sprawę finalizują komuchy z PiS. Zacieśniają teraz już jawnie sojusz.
Anonim2021.05.21 17:04
Polska jest częścią superpaństwa UE, likwidację Państwa Polskiego podpisał zdrajca L.K., wyższość nad prawem polskim ma prawo unijne, jest pozamiatane, dziękuję, rozejść się, można jechać na szparagi i do podcierania teutońskich zadów, europosłowie zaś i posłowie do kasy po tłuste należności za zdradę. Pisowcy wraz z kolegami bandy czworga i milionami idiotów przy urnach zakończyli piękną 1000 letnią kartę polskiej suwerenności.
6969692021.05.21 19:13
"likwidację Państwa Polskiego podpisał zdrajca L.K" - nie po.......o coś co się?
Anonim2021.05.21 21:43
Nie. Podpisał. Bracia Kaczyńscy to zdrajcy Polski.
tu-du2021.05.22 13:00
Natomiast "oni": Sikorski ("sołtys" z Chobielina), Budka ("syn" Gomułki), Schetyna Ozaasz (bywalec ambasady niemieckiej, po instrukcję?), Lewandowski TW, Zwiefka (TW, występujący w mundurze wojskowym w TVP reżymowej w czasie "stanu wojennego"?), i dalsze kanalie z PO szkodzące w UE i na forum międzynarodowym - TO W/G CIEBIE OCZYWIŚCIE PATRIOCI, A NIE BANDA ZDRAJCÓW i V KOLUMNA - SZKODZACA NIEUSTANNIE POLSCE !? NA POHYBEL IM !!!
James Bond2021.05.21 16:50
Skarga wniesiona z nieformalnej inspiracji Niemiec aby skłócić Czechy i Polskę w celu rozbicia Grupy Wyszehradzkiej ...
hist.2021.05.21 16:44
Przywrócić Łużyce i Milsko w granice Polski jak za czasów Bolesława Chrobrego to ten problem zniknie ...
True2021.05.21 16:43
Czy dochtórowi Jakiemu zdarza się, choćby przez przypadek, powiedzieć czasem coś merytorycznego i z sensem?
tu-du2021.05.21 17:25
Podobnie jak i tobie, coś napisać z sensem na tym forum? A jednak piszesz?
Anonim2021.05.21 16:39
Fiu fiu jaki ten Jaki mądry! Najpierw pisowcy z reszta bandy czworga ciągną Polskę do kołchozu, później ich herszt nieżyjący już niestety Lech Kaczyński podpisuje likwidacje Państwa Polskiego, jego brachol nawołuje do utworzenia wspólnej europejskiej armii a Du.a dla pewności chce wpisania członkostwa w UE do polskiej konstytucji, to na wypadek gdyby się Polakom odwidziało, wtedy pokazuje kwity - patrzcie polaczki - samiście wybrali więc zamknąć zdradzieckie mordy. Jesteśmy w kołchozie i jest po nas. Decydują o nas w brukselskich i berlińskich gabinetach. Jaki rżnie głupa, a to zwykły zdrajca.
6969692021.05.21 19:08
Do UE wciągnął nas Miller, przedstawiciel neokomunistycznego SLD. Jarosław Kaczyński nie chce wspólnej armii, a jego brat nie podpisał "likwidacji Państwa Polskiego" (co za idiotyczny zwrot), a Duda nie ma najmniejszego zamieru wpisywania członkowstwa do konstytucji! Co za prymitywne kłamstwa...
Andrzej Łabędź2021.05.21 16:31
Zapraszam gorąco na profil Eli Barbura, znanego Izraelczyka https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 na którym znajdują się informacje z pierwszej ręki dotyczące państwa Izrael, które od wielu lat stawia bohaterski opór terrorystycznej hordzie palestyńskiej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Mile widziani są sympatycy państwa Izrael. Wszelkiej maści idioci oraz antysemici szczyszczani są szybko i bezboleśnie.
­2021.05.21 16:37
Fulwypas. Brawo pan Barbur.
POlityk EUropejskiego formatu2021.05.21 16:31
PO co Polakom kopalnie i elektrownie skoro kopalnie i elektrownie są w Niemczech ???
Józef2021.05.21 16:28
To kara za wejście wojska i zajecie kapliczki w Czechach. Potraktujcie to jako reparacje wojenne.
chłopka2021.05.21 16:53
Niy wiysz jak bylo jak Polocy wleźli z Ruskimi do Czech to zamknij dziub . Jo wiym jak było .
Józef2021.05.21 17:34
Jak nie wisz o czym pisze to zamknij dziób.
San Escobar2021.05.21 16:21
Jaki, ładnie to tak kraść Czechom wodę?
"ładnie to tak kraść Czechom wodę?"2021.05.21 16:28
To tak ciebie w gminnej podstawowej uczyli? Że woda płynie pod górę?
Skrzypek na dachu2021.05.21 16:34
Nic nie rozumiesz. Odkrywka obniża poziom wód gruntowych po czeskiej stronie.
6969692021.05.21 19:26
"Warto też zwrócić uwagę, że w procesie uzyskiwania decyzji środowiskowej eksperci z Polski i Czech prowadzili wielomiesięczne konsultacje transgraniczne, które zakończyły się podpisaniem przez obie stosownego protokołu. Spór ma więc charakter czysto polityczny i jest związany z wyborami. Tym bardziej, że w celu ochrony źródła wody dla Czechów wybudowany został specjalny podziemny ekran, który ma zabezpieczyć przed potencjalnym przepływem wody"
zetta2021.05.21 16:15
o to im chodziło o d samego początku pisowskie barany
6969692021.05.21 19:29
O co? Jestem "pisowskim baranem" tzn. trzeba bardziej "kawę na ławę", nie kumam takich inteligenckich grypsów...
ak2021.05.21 16:03
Mamy tylu złotoustych. Taki świetny rząd. Potrafi pałować kobiety na ulicy, urządzać szopki z ochroną jednego człowieka, poniewierać babcię, to niech się teraz wykaże. Minister zero dopiero co brylował - to dalej ! Do dzieła. Pan prezydent świetnie mówiący po angielsku - niech się wypowie w obcych językach do TSUE. To właśnie chwila prawdy o rządzie. Niech się sprawdza.
6969692021.05.21 19:30
A "babcia", nie splunęła przypadkowo w twarz policjantowi?
Rafał Brzozowski2021.05.21 15:59
Nowa Jałta. Spisek przeciwko wstające z kolan Polsce. Nawet San Eskobar wyprzedził Rafała Brzozowskiego. Do finału dostali się reprezentanci Albanii (ktoś w ogóle wie, gdzie to dokładnie leży?), Serbii, Bułgarii, Mołdawii, Portugalii, Islandii (na upartego to nawet nie leży w Europie!), San Marino, Grecji, Szwajcarii (to ci tchórze z czasów II wojny światowej) i Finlandii. Polska? Została zdradzona! Następnym razem Kurski wyśle prezesa, który odśpiewa "Jeszcze wolska nie zginęła".
Anonim2021.05.21 16:07
Albo "majteczki w kropeczki łohohohoho!"
Anonim2021.05.21 17:49
Utwór Brzozowskiego żenujący, ale podobał się Kurskiemu. Dobrze, że Martyniuka nie wysłał.
Foster2021.05.21 18:04
Myślę, że Zenek Martyniuk by więcej zwojował..Oni w Europie takich wycofanych preferują.
Anonim2021.05.21 15:57
Nie wyobrażam sobie żebyśmy mogli uznać ten pseudowyrok. Trybunał Konstytucyjny musi jak najszybciej sprawdzić czy TSUE ma prawo do generowania w Polsce bezrobocia i niszczenia polskiej gospodarki. Jeśli nie to nie wolno nam zamknąć Turowa.
Anonim2021.05.21 16:06
Przy okazji TK mógłby się zająć skandaliczna decyzja niedopuszczającą polskiego reprezentanta do finału Eurowizji.😁😁😁
Angole wiedzieli co robią2021.05.21 15:54
Żydokomuna zniszczy wszystko.
Trurl2021.05.21 15:46
Żeby zobrazować sytuację. Mam studnię głębinową i jest to moje źródło wody. Sąsiad postanowił u siebie wywiercić 10 studni i sprzedawać wodę przemysłowo. Ja właśnie zauważyłem, że moja studnia wysycha, więc idę do sąsiada. Ten mnie olewa, więc idę do sądu, bo za chwilę zostanę bez wody.Teraz jasne?
Panie dobrodzieju,2021.05.21 15:55
w przypadku Polski i Czech to sytuacja akurat jest odwrotna. To wody gruntowe z Polski spływają na czeską stronę. Zwykła grawitacja, o czym się uczyłeś. No może uszło to twojej uwadze. Dłubałeś w nosie.
tia2021.05.21 15:58
Nigdy nie byłeś w Bogatyni i nie wiesz skąd woda spływa i dokąd zmierza.
Mieszkam w Bogatyni2021.05.21 16:08
od urodzenia.
tia2021.05.21 16:16
No to chyba potwierdzisz, że niegdyś kolorowa Miedzianka, gdy działała Bawełnianka, nie spływa do Czech.
Mowa jest o czymś ważniejszym niż rzeczce.2021.05.21 16:25
Chodzi o wody głębinowe nawet nie te podskórne!
tia2021.05.21 16:35
Wiem o co chodzi, a tak z ciekawości, po przez pandemię nie przyjechałem w zeszłym roku na groby: całe Opolno już zaorali?
Gówno mnie to obchodzi.2021.05.21 18:48
!!!!
Foster2021.05.21 18:08
Zrozumiałe, ale wg Morawieckiego żadna decyzja UE nie może narażać Nas na straty.Elektrownia Turów zasilana węglem z Kopalni Turów to prawie 10 % naszej energii. Zrobimy wszystko aby bezpieczeństwo energetyczne pozostało niezagrożone.
Trurl2021.05.21 15:43
To trzeba teraz najechać Czechy i po kłopocie! Dla niekumatych - to sarkazm
Jacek i Placek2021.05.21 15:40
Czechom po prostu ta kopalnia dewastuje środowisko. Mówią o tym od dawna ale Polska strona nic z tym nie zrobiła to nas do sądu podali. Wcale się nie dziwię gdyby to Czesi nam niszczyli środowisko też byśmy reagowali.
Jak?2021.05.21 15:56
"Czechom po prostu ta kopalnia dewastuje środowisko."
Ciekawy2021.05.21 15:21
Grupa Wyszehradzka właśnie legła w gruzach. Bo chyba po czymś takim, nie będzie już istnieć.Ktoś gotów pomyśleć, że Sowieci mieli racje najeżdżając Czechy w 1968. Czas najwyższy zostawić obgryzione ochłapy z Brukselskiego stołu niegodziwców i pójść w ślady Wielkiej Brytanii.
Nina2021.05.21 15:20
Jaki na prezydenta, Ziobro na premiera Polsce potrzebni są przewódcy odważni, a nie tacy co wykonują polecenia niemieckiej UE. Morawiecki i Duda cackają się z tym unijnym szambem, a szambo przyzwyczaiło się, że rząd PO właził im w tyłek bez mydła jak niewolnik i nadal myślą, że Polska to niemiecka kolonia.
Robert2021.05.21 15:19
Patryk Jaki , to kumaty facet z jajami , powinien być następcą po Kaczorze .
Anonim2021.05.21 15:33
Też tak myślę, ale zakres odpowiedzialności nie powinien przekraczać wymiany żwirku w kuwecie. Wiecej to juz za dużo jak na kompetencje tego gamonia.
tm2021.05.21 16:26
Ty masz jeszcze mniejsze kompetencje. I nie używaj słowa "myślę".
eee...2021.05.21 15:10
Czyli co, Czesi zawsze z Macie... Rzeszą oczywiście...
BRAWO CZESI!2021.05.21 15:09
Ale gdyby tak Polska miała tekie skutki jakie Czechom polska kopalnia sprawia - wówczas byłoby: łojezusmaria! łone nos trujo!!! Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe! BRAWO CZESI!
A jakie to są te "skutki"?2021.05.21 15:57
"Ale gdyby tak Polska miała tekie skutki jakie Czechom polska kopalnia sprawia "
Anonim2021.05.21 16:30
M.inn. negatywny wpływ na życie dziesiątków tysięcy mieszkańców graniczących z Polską regionów wokół miast Gródek nad Nysą (Hradek nad Nisou) i Frýdland. Przede wszystkim z powodu postępującego obniżania się wód gruntowych, ale także zapylenia i hałasu. Szczególnie dotknięte mają być położone najbliżej polskiej kopalni wioski Uhelná i Václavice.Czesi wyceniają szkody już wyrządzone działalnością kopalni na 175 milionów koron (30 milionów złotych). https://www.dw.com/pl/sp%C3%B3r-o-tur%C3%B3w-czesi-zaskar%C5%BC%C4%85-polsk%C4%99-przed-tsue/a-56657131
Anonim2021.05.21 15:00
PiSdzielskie nieudacznictwo level hard. otworzyli nowy blok (4,3 mld psu w du.pę) na najbardziej gówniane i emisyjne paliwo świata i myśleli, że nikt się nie kapnie!!!!😁😁😁
eee...2021.05.21 15:09
https://www.energetyka24.com/oze/niemcy-protesty-przy-wioskach-wyburzanych-pod-kopalnie-wegla
Polak patriota2021.05.21 14:51
Następnym krokiem tego sądu będzie polecenie natychmiastowego opuszczenia przez Polaków terytorium między Odrą a Bugiem. Dość Eurokołchozu!
6969692021.05.21 19:38
W tym kierunku to zmierza...
Oto PiS:2021.05.21 14:43
Ostatnio jak mi wycinali gałynzie pod srednim napiyńciym to zaczon szef ekipy " chce pani mieć prond " . No niby chca , ąle żech je gotowo na to że może go niy być . Za płotym pozwoliłach ciońć co chcom i poszłach do dom . W ogrodzyniu powiedziałach że musza przi tym być jak bydom ciońć . Jak żech se po tym obejrzała te jejich ciyńci to mi sie płakać chciało . Odolili drzewa z wiyrchu na doł i łone muszom uschnońć . Ni ma inkszej opcji . Jak żech im pedziała , że przeca mogli jyno sciońć wiyrchy to przeca drzewa rosły by na boki a niy na linie to mi fachman pedzioł , że łon wiy co robi bo je leśnik . A teroz te uschniynte drzewa bydom sie im bulić prawie na linie . No ale pyskaty " Polok " przeca wiy nojlepij .
chłopka2021.05.21 14:42
Jeszcze w marcu Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, przekonywał, że „nie ma żadnych dowodów, że działalność kopalni w Turowie wpływa na obniżenie stanu wód w Czechach”. Najwyraźniej TSUE ma jednak inny na to pogląd. Tylko co dalej? Teraz mieszkańcy Bogatyni poniosą koszty arogancji PGE. A jeśli wydobycie wbrew orzeczeniu, będzie kontynuowane, to jako podatnicy zapłacimy wszyscy. PGE nie dołoży do tego ani złotówki, ponieważ, jak twierdzi „nie jest stroną w tym sporze". Czesi od dłuższego czasu starali się dogadać z Polakami. Przecież już w 2019 r. podczas spotkania reprezentantów kopalni Turów z mieszkańcami Uhelnej ustalono wybudowanie ochronnego wału, który miał nieco bronić Czechów przed Turowem. Nasi sąsiedzi od dawna zwracali uwagę na szkodliwy wpływ kopalni i pomimo prób rozmów z polskim rządem byli systematycznie ignorowani przez stronę polską – potwierdza Joanna Flisowska, szefowa zespołu klimat i energia w Greenpeace Polska. Już wtedy PGE znane musiały być argumenty naszych południowych sąsiadów dotyczące utraty wody pitnej (Czesi szacują straty na co najmniej 260 mln zł) spowodowane obniżeniem wód gruntowych w przygranicznej Uhelnej o 8 metrów. Od lat 60. ubiegłego stulecia do 1993 r. poziom ten obniżył się aż o 17 metrów. Proces ten ma cały czas postępować. Ale polski rząd od początku sprawiał wrażenie, jakby nie do końca zależało mu na wyjaśnieniu tego sporu. Bez porozumienia więc zakończyły się rozmowy ostatniej szansy, kiedy w lutym do Warszawy przyjechał minister spraw zagranicznych Czech Tomas Petricek. Resort klimatu i środowiska miał do zaoferowania jedynie powołanie do życia wspólnej komisji ds. jakości powietrza. Dla Czechów koronny dowodem na to, że Polacy bagatelizują ich roszczenia względem kompleksu węglowego w Turowie, było przedłużenie koncesji wydobywczej do 2044 r. Michał Kurtyka, szef resortu klimatu i środowiska, tłumaczył to tym, że wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża „Turów” jest zgodna z zasadą racjonalnego gospodarowania złoża kopaliny. Eksperci klimatyczni od początku jednak wskazywali, że taka postaw może region kosztować środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. I jest też przykładem ignorowania stanowiska czeskiego rządu w tej sprawie. Teraz za bagatelizowanie sprawy przez rząd PiS zapłacimy wszyscy.
chłopka2021.05.21 17:00
Ty , a czymu tu tyż je chłopka ? Somsiadka ? Pisze nawet fachowo . Jo ni mom takich informacji jak ta drugo jo . Pewnikym żech sie rozdwojyła . Jyno niy wiym kiedy . Chyba na spaniu . Pisz , pisz , co mi tam . Aaaa. Już wiym . Chce mi poprawić notowania . :):):):):):):) Dziynki , ale niy potrzebuja .
chłopka2021.05.21 14:33
Ostatnio jak mi wycinali gałynzie pod srednim napiyńciym to zaczon szef ekipy " chce pani mieć prond " . No niby chca , ąle żech je gotowo na to że może go niy być . Za płotym pozwoliłach ciońć co chcom i poszłach do dom . W ogrodzyniu powiedziałach że musza przi tym być jak bydom ciońć . Jak żech se po tym obejrzała te jejich ciyńci to mi sie płakać chciało . Odolili drzewa z wiyrchu na doł i łone muszom uschnońć . Ni ma inkszej opcji . Jak żech im pedziała , że przeca mogli jyno sciońć wiyrchy to przeca drzewa rosły by na boki a niy na linie to mi fachman pedzioł , że łon wiy co robi bo je leśnik . A teroz te uschniynte drzewa bydom sie im bulić prawie na linie . No ale pyskaty " Polok " przeca wiy nojlepij .
Anonim2021.05.21 14:32
Panie Jaki, PiS, dowodzony przez Kaczyńskiego i jego asystenta Morawieckiego, pokazuje że nie podziela pana słusznej troski o suwerenność Polski. Zarówno na scenie europejskiej, jak i amerykańskiej. W najważniejszych sprawach suwerenności milczą i nie widzą problemu. Nawet wchodzą w podejrzane rozwiązania jak to niektórzy piszą. Z pozycji interesu niepodległości Polski, stali się jak ludzie PO-PSL-SLD tylko bardziej socjalistyczni w zasiłkach. Podobnie czyniły przedrozbiorowe elity w dawnej RP .
Anonim2021.05.21 14:32
a wy dalej tylko skamlacie, zamiast pokazać tej gówniarze z hiszpanii fakju
Hakatumba2021.05.21 14:27
Moze cos o TROJMORZU? Juz dawno nie bylo. Hakatumba nie odroznia przyczyn od skutkow. Niebyloby Czeskiej skargi, nie byloby postanowienia TSUE. To jak to jest z Grupa Wyszechradzka, frondelki?
Oto PiS:2021.05.21 14:25
Jeszcze w marcu Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, przekonywał, że „nie ma żadnych dowodów, że działalność kopalni w Turowie wpływa na obniżenie stanu wód w Czechach”. Najwyraźniej TSUE ma jednak inny na to pogląd. Tylko co dalej? Teraz mieszkańcy Bogatyni poniosą koszty arogancji PGE. A jeśli wydobycie wbrew orzeczeniu, będzie kontynuowane, to jako podatnicy zapłacimy wszyscy. PGE nie dołoży do tego ani złotówki, ponieważ, jak twierdzi „nie jest stroną w tym sporze". Czesi od dłuższego czasu starali się dogadać z Polakami. Przecież już w 2019 r. podczas spotkania reprezentantów kopalni Turów z mieszkańcami Uhelnej ustalono wybudowanie ochronnego wału, który miał nieco bronić Czechów przed Turowem. Nasi sąsiedzi od dawna zwracali uwagę na szkodliwy wpływ kopalni i pomimo prób rozmów z polskim rządem byli systematycznie ignorowani przez stronę polską – potwierdza Joanna Flisowska, szefowa zespołu klimat i energia w Greenpeace Polska. Już wtedy PGE znane musiały być argumenty naszych południowych sąsiadów dotyczące utraty wody pitnej (Czesi szacują straty na co najmniej 260 mln zł) spowodowane obniżeniem wód gruntowych w przygranicznej Uhelnej o 8 metrów. Od lat 60. ubiegłego stulecia do 1993 r. poziom ten obniżył się aż o 17 metrów. Proces ten ma cały czas postępować. Ale polski rząd od początku sprawiał wrażenie, jakby nie do końca zależało mu na wyjaśnieniu tego sporu. Bez porozumienia więc zakończyły się rozmowy ostatniej szansy, kiedy w lutym do Warszawy przyjechał minister spraw zagranicznych Czech Tomas Petricek. Resort klimatu i środowiska miał do zaoferowania jedynie powołanie do życia wspólnej komisji ds. jakości powietrza. Dla Czechów koronny dowodem na to, że Polacy bagatelizują ich roszczenia względem kompleksu węglowego w Turowie, było przedłużenie koncesji wydobywczej do 2044 r. Michał Kurtyka, szef resortu klimatu i środowiska, tłumaczył to tym, że wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża „Turów” jest zgodna z zasadą racjonalnego gospodarowania złoża kopaliny. Eksperci klimatyczni od początku jednak wskazywali, że taka postaw może region kosztować środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. I jest też przykładem ignorowania stanowiska czeskiego rządu w tej sprawie. Teraz za bagatelizowanie sprawy przez rząd PiS zapłacimy wszyscy.
Anonim2021.05.21 14:44
Pitu , Pitu, jak Czesi wybudowali na granicy z Polską w Sudetach swoją elektrownię, która spowodowała , że spaliny z niej zniszczyły 80 % lasów w Sudetach to jest OK ? - Nie.!. Polski rząd wtedy w czasie budowy tej elektrowni interweniował, że będzie ona szkodliwa dla Polski , to wtedy cała Europa milczała, a Pepiki sobie ją wybudowali i już.
Hakatumba2021.05.21 14:46
Kto bronil skarzyc? Czesi dyskryminuja polska zywnosc i co z tym robi PiS? Moze znow porcja bajek o Trojmorzu na dobranoc?
tu-du2021.05.21 14:58
Ciekawe, że przez 8 lat rządów PO-PSL o tej sprawie ani mru, mru? Czyżby "Greeanpeace" nie istniał? Gdzie byli "zieloni'? Czy dopiero "pączkowali"? Ha! ha! ha!
6969692021.05.21 19:37
Wszyscy wymienieni przez Ciebie, byli na imprezce u Sorosa. Albo ... na spotkaniu grupy bilderberg.
Anonim2021.05.21 14:22
Jak powstają takie decyzje?. Najbogatsze państwo Unii wydaje polecenie, spolegliwe tsue wydaje werdykt , a spolegliwe państwo wykonuje werdykt, bo się boi ( tylko czego ?). Ostatni dzwonek ,aby powiedzieć tsue - NIE !
chłopka2021.05.21 14:24
A czego sie boji ? Jest zależno bo kassssa . A potym dali bydzie zależno bo dłuuuuugi . Systym naczyń połonczonych .
AAAtomek2021.05.21 14:18
No i po Trójmorzu....
anonima2021.05.21 14:15
Przypomina mi sie,jako zywo ,schylek XVIII wieku.Zywotne decyzje dla Polski zapadaja gdzies indziej...Jak sie to skonczylo-wiemy,ale nasi ''polytycy"niczego sie nie nauczyli,a platnikiem pozostaje Narod.
Anonim2021.05.21 14:10
Chcieli Polacy ( niektórzy - nienasyceni "Zachodem"), to teraz mają za swoje. Za chwilę TSUE zakaże Polakom oddychać , bo to szkodzi Czechom. Tak, tak to nie żarty. Jak długo jeszcze Polski Rząd będzie zbierał baty od TSUE i będzie milczał.
Józef Bonkzdupytuska2021.05.21 14:12
Ja do TSUE napiszę że ty internet i powietrze zasmradzasz.
droma2021.05.21 14:10
ta sędzia z hiszpani ma pokażną teczkę w moskwie i dużo kasy też z moskwy kosztem głodnych niewolników ...
matis892021.05.21 14:05
Lewacki PIS grają idiotów jak sami sprzedali polską suwerenność. Tak samo PIS na rozkaz z zewnątrz robi plandemię, szczepienie szajsem, maseczki, restrykcje....
tu-du2021.05.21 14:39
Oj ! Dożo w tym prawdy, co piszesz ? Niestety?!
6969692021.05.21 19:40
Może coś nowego?? To nudna i zdarta płyta...
ranonim2021.05.21 14:05
Bo tak chce "nasza zlota pani",jak by powiedzial p.Michalkiewicz.Jej wypowiedzi o polskim weglu,blizniaczych"kartoflach",elektrowni atomowej w Polsce ("nigdy!,bo Polacy nie dorosli technicznie i sa nieodpowidzialni)slyszalem(przed ok 10/12 laty) na wlasne uszy bedac w Bundesrepublik.Albo kasa ,albo suwerennosc panie prezesie.
bismarrc2021.05.21 14:04
czy to organ III Rzeszy, nawet z za grobu ten nazi jest w każdej narracji UE. Precz z Unią. Czy to coś .. czy chlew?
Pozdrów brata Jaki.2021.05.21 14:04
jw.
Skrzypek na dachu2021.05.21 14:00
Brawo Pan Patryk Jaki . TSUE nie chodzi o wydobycia wegla tylko o kontrole .
Marian2021.05.21 13:59
Oczywiście, że są to konsekwencje wcześniejszych ustępstw. Teraz pozostaje powiedzieć wy***lac albo zorganizować nowe referendum.
NEOS com pl2021.05.21 13:57
... skakac goje ... jak "skrzypek na dachu" ... gra .. masoneria niema zamiaru sie dzielic swoimi surowcami ... z nikim ... szabrownictwo 2.0 .... https://www.youtube.com/watch?v=cRWMZLN0LMQ&t=8s
Dam2021.05.21 13:55
Ale jak to, Czechy? Ale przecież V4, Trójmorze, sojusznicy. Ciekawe czy gdyby np. Niemcy postawili spalarnie śmieci pod Polską granicą, to Jaki by stwierdził, że wszystko ok bo spalają u siebie, a dym przez granicę nie przelatuje.
otto II2021.05.21 14:07
O ile się orientujesz to Niemcy po drugiej stronie ,też maja spalarnie brunatnego , więc nie pieprz kolegen.
Dam2021.05.21 15:05
I w związku z tym spalaniem węgla brunatnego niszczą Czechom zbiorniki wodne? Bo kopalnia to robi.
dsa2021.05.21 13:52
Czym tu sie podniecac? Jezeli nie jest to ujente w traktatach ze oni cos takiego mogo zrobic to sie odsyla pismo wstylu: "sprawa jest w zalatwianiu" i olewa ich. K...wa badzcie troche asertywni!!
Darek2021.05.21 13:53
Ależ jak najbardziej jest to ujęte i to w wielu traktatach.
CHŁODNYM OKIEM EUROPEJCZYKA2021.05.21 13:58
Wskaż konkretnie w jakich traktatach. Podstawa prawna, tytuł, data.
Darek2021.05.21 15:11
Sporo tego, ale pierwsze z brzegu, które ratyfikowaliśmy: Artykuł 19 TUE, Artykuł 257 TFUE, Artykuł 13 TUE, artykuł 281 TFUE, Artykuł 48 TUE, Artykuł 19 TUE, Artykuł 276 TFUE, Artykuł 6 TUE, Artykuł 40 TUE, Artykuł 267 TFUE Prócz tego obowiązuje nas standardowe prawo międzynarodowe i umowy dwustronne z Czechami.
dsa2021.05.21 14:11
w ktorych? traktaty mowia ze w wewnetrzne sprawy panstw czlomkowskich eurokolchoz sie nie wpieprza
Darek2021.05.21 16:18
Jaki niby zapis tak mówi i od kiedy rujnowanie środowiska sąsiedniego państwa stanowi wewnętrzną sprawę państwa członkowskiego?
Darek2021.05.21 13:52
Rozumiem, że gdyby Czesi odcięli nas od źródła np Odry i sobie zrobili tamę to jaki by powiedział też że Polsce i TSUE nic do tego, bo Czechom wolno robić co chcą na swoim terytorium, bez względu na to czy ma to katastrofalny wpływ na sąsiadów czy nie?
Hakatumba2021.05.21 14:29
To skarz prawaczku, tylko nie do Przylebskiej, bo Czesi moga jej wyroku nie uznac.