04.07.16, 19:30Fot. screen z TV Republika

Jałowiczor: Komisja proponowana przez Liroya ciekawym rozwiązaniem

Dziennikarz "Gościa Niedzielnego" odniósł się do pomysłu powolania komisji historycznej, która miałaby zbadać kwestię pogromu kieleckiego. 

Sprawa "Pogromu Kieleckiego" budzi wątpliwości, ale wiemy dużo na jej temat. Wiemy, że niektóre ofiary zginęły od kul wystrzelonych przez SB. Tych wątpliwości jest zdecydowanie wiecej w przypadku sprawy Jedwabnego – mówił Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego", komentując pomysł posła Liroya-Marca ws. powołania komisji historycznej, która zbadałaby wydarzenia z 4 lipca 1946 roku.

– Może komisja, którą proponuje poseł Marzec jest rozwiązaniem – dodawał jednak.

Kielecki poseł Piotr Liroy-Marzec napisał list-apel w sprawie tzw. "pogromu kieleckiego". List skierowany został do władz miasta, rządu, oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Domaga się w nim powołania komisji historycznej do zbadania zajść z 4 lipca 1946 r.

Od soboty mieszkańcy Kielc wspominają tragiczne wydarzenia z 4 lipca 1946 roku, kiedy jak podaje Instytut Pamięci Narodowe zginęło 37 osób narodowości żydowskiej. W pogromie rannych zostało kolejne kilkadziesiąt osób, w tym troje Polaków. Podobne zajścia miały też miejsce w okolicach Kielc.

emde/telewizjarepublika.pl