09.08.19, 14:30(fot. flickr)

Jan Bodakowski: Lewicowy portal docenił PiS

Na portalu „Krytyka Polityczna” ukazał się krytyczny wobec partii Jarosława Kaczyńskiego artykuł „Szczerek: Za co jestem wdzięczny PiS-owi?” autorstwa Ziemowita Szczerka (publicysty „Polityki”, „Nowej Europy Wschodniej” i „Tygodnika Powszechnego”), w którym lewicowy publicysta przy okazji zdobył się na kilka pochwał pod adresem Nowogrodzkiej.

Dziennikarz w swoim artykule deklaruje, że jest wdzięczny PiS za 500+, bo jest to „forma pomocy społecznej [...], która już od dawna była potrzebna” polskiej biedocie, która nie partycypowała w rzekomym sukcesie gospodarczym.

Autor artykułu oskarża liberałów o to, że przez zaniechanie normalnej w Europie ochrony socjalnej wepchnęli biedotę w łapy „konserwatystów”. Podobnie nie wspierając poetów, liberałowie oddali ich na pastwę partii Kaczyńskiego, która wydaje pismo „Napisu” płacące poetom za publikacje ich wierszy.

Ziemowit Szczerek docenia PiS za to, „że PiS jest jedną z niewielu partii we władzy, które przynajmniej deklarują chęć zdecydowanej zmiany tego, jak funkcjonuje i jaką rolę pełni państwo. […] poza partią Razem to znów PiS jako jedyny głośno mówił o potrzebie rozwoju prowincji”.

Autor tekstu stwierdza, że mógłby „się nawet podpisać się pod słowami Jarosława Kaczyńskiego, który na spotkaniu z wyborcami gdzieś na Pomorzu mówił o tym, że »urealnienie gospodarki i pieniądza« za czasów Balcerowicza było potrzebne, ale zapomniano wówczas o ludziach, traktując ich jako cyfry na drodze do sukcesu. I o tym, że liberalizm ma swoje miejsce w historii myśli ekonomicznej, ale w Polsce przyjął on mocno karykaturalną formę”.

Oceniając politykę zagraniczną partii Kaczyńskiego, autor portalu „Krytyka Polityczna” pochwalił PiS za wytrącenie Polski „z bezwładu”, przypomnienie, „że nie wystarczy biernie dryfować po wodach euroatlantyzmu”.

 Na łamach lewicowego portalu przyznano, że „faktem jest to, że prawica za rządów liberałów czuła się z mainstreamowej debaty wykluczona, i po części ma rację, myśląc w ten sposób. Osobiście uważam, że dobrze, że wykluczano (i że nadal powinno się wykluczać) skrają prawicę, na przykład tę, która protestuje, gdy się przypomina, że powstańcy z Warszawy walczyli z faszyzmem, lecz można dyskutować, czy nie pojechano zbyt szeroko i dla zbyt wielu ludzi prawicy – tej rzeczowej, nie pop-prawicy”.

Ziemowit Szczerek zgodził się też z narracją PiS o emigrantach w postulatach „pomagania ludziom na miejscu” „i niezachęcania do masowej migracji do Europy”. Zdaniem lewicowego publicysty zasadne jest też „wytykanie lewicy pięknoduchostwa w podejściu do migracji. Wielkie migracje i zmiany kulturowe dokonujące się w sposób nagły i niekontrolowany są poważnym wyzwaniem i problemem społecznym, a nie wielką imprezą, jak to chce widzieć część lewicy”.

 

Jan Bodakowski

 

Komentarze

MJ2019.08.9 19:05
Jak lewactwo chwali, to trzeba uważać, ale, czy PIS to nie lewactwo?
DZIELNICOWY2019.08.9 16:29
JA DZIELNICOWY WNUK DZIADKA UBEKA ZYDOWSKIEGO KTORY MORDOWAL ZOLNIERZY WYKLETYCH MAM WSZCZEPIONA PRZEZ NIEGO NIENAWISC DO WSZYSTKIEGO CO POLSKIE I GDY TYLKO ZYDOKOMUNA DOJDZIE DO WLADZY ZABIERZEMY WSZYSTKO CO TEN WREDNY PIS WAM DAL POLACZKI.
Irena2019.08.9 17:09
@Dzielnicowy, nie pij tyle. A jak piszesz to na trzeźwo, tym gorzej dla Ciebie.
Grzegorz z Domaradza2019.08.9 17:14
Nie rób podpuchy. Wszyscy wiedzą że jesteś za Pisem.
Stanisław Turkowski2019.08.10 0:59
Grzegorz, mylisz się! Pod tym nickiem jest "dumny gej, vel Abert itp!
Konfederata2019.08.9 15:25
No i brawo! Wreszcie PiS wszedł na swoje miejsce. To partia lewicowa, wrażliwa na lud, słuchająca głosu tłumu. Prawo nie jest ważne, prawo zawsze trzeba zmienić tak, aby się wpasowało w wole ludu. Różnica między PiS i innymi partiami lewicowymi jest w podejściu do religii. Klasycznie lewicowe finansują z kieszeni podatnika raczej ruchy wywrotowe, jakieś teatrzyki, zboczków itd, odcinając finansowanie Kościoła, a PiS finansuje i Kościół i wszystko inne. Cieszy jednak, że lewacki tygodnik zauważa lewicowe osiągnięcia PiS. Ciągnie swój do swojego, choć wiadomo, nie zejdą się, bo każda banda liczy na inne głosy.
michu2019.08.9 15:10
No jak już lewicowe portale zaczynają doceniać....;)
szcze na PiS i rydzyka2019.08.9 14:38
Zapomnieliście ze PO rządziło w kryzysie i Polska wyszła z tego obronną ręką, jak nastanie niebawem jakiś kryzys to te 500+ i inne PiSie plusy rozdawane lekką ręką doprowadzą Polskę do ruiny!
Mad Max2019.08.9 22:15
Wy dzielnicowy ograniczcie się do napier_dalnia pałką przestępców. Publiczne wypowiadane się zostawcie bardziej rozgarniętym
Ryszard T .2019.08.10 0:53
Ależ Mad ! Czyżbyś nie wiedział!? "Dzielnicowy" nie jest prawdziwym dzielnicowym! To jest kolejny nick "...dumnego geja, vel Lecha Kellera, itp. Łatwo jego było w tym rozgryźć ! To on jest przestępcą z racji tego co wyprawia dzieciom ! Czytałem o nim! Był kilka razy już karany! Pisało, że zaczepiał dzieci siostry w wiadomym celu ! Że go wygoniła od siebie z domu! To jest bardzo nieciekawy koleś ! A ma czelność innych oczerniać, a sam ma tyle spraw i wynaturzeń, że ho, ho ! Jakim trzeba być degeneratem, żeby tak postępować ! Szok!