24.04.20, 16:23Japończycy wspominają św. Maksymiliana Kolbe/Vatican Media

Japończycy wspominają św. Maksymiliana Kolbe

Japońscy franciszkanie konwentualni obchodzili 90. rocznicę przybycia św. Maksymiliana Marii Kolbe do Nagasaki i 38. rocznicę śmierci brata Zenona Żebrowskiego, jednego z najbardziej znanych misjonarzy w Japonii.

Podczas Mszy św. celebrowanej w założonym przez o. Maksymiliana klasztorze, franciszkanie wspominali osobę i dzieło polskiego świętego. „Sytuacja pandemii pomaga nam spojrzeć na życie tak jak patrzył na nie św. Maksymilian, tj. w perspektywie życia wiecznego”– powiedział gwardian zakonu o. John Masatoshi Yamaguchi.  „W Mszy świętej mieli uczestniczyć polscy Rycerze Niepokalanej i pielgrzymi z Polski, ale pielgrzymki zostały odwołane z powodu pandemii” – dodał. Od kilku miesięcy w papierowym i internetowym Rycerzu Niepokalanej po japońsku pojawiały się listy o. Kolbe i wspomnienia innych zakonników.

      O. Maksymilian przybył do Nagasaki w 1930 r. i rozpoczął od wydawania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”. Pierwszy numer, wychodzącego do dziś po japońsku „Rycerza”, ukazał się miesiąc po jego przyjeździe. Jako doktor filozofii, o. Maksymilian został także wykładowcą w seminarium duchownym w Nagasaki. Rok po przyjeździe założył klasztor franciszkanów konwentualnych, który nazwał japońskim Niepokalanowem.

W czasie 6 letniego pobytu o. Kolbe w Nagasaki do klasztoru franciszkanów konwentualnych przybyło ok. 20 polskich zakonników. Powstało tu także mniejsze seminarium duchowne. Misja utrzymywana była głównie z datków z Niepokalanowa.

      Rocznica przybycia  św. Maksymiliana do Japonii, to również rocznica śmierci jego wiernego towarzysza br. Zenona Żebrowskiego, budowniczego polskiego i japońskiego Niepokalanowa. Brat Zenon należy do najbardziej znanych misjonarzy w Japonii. Zmarł, w Tokio, w 1982 r. w 52 rocznicę przybycia do Nagasaki z o. Maksymilianem.

      W imieniu japońskiej polonii, polską i japońską flagę na grobie brata Zenona w Tokio ustawił salezjanin o. Piotr Solich. Br. Zenon uważany jest za pioniera wolontariatu w Japonii. Po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki pomagał ofiarom wybuchu, a potem ofiarom wojny w całej Japonii. Ratował dzieci ulicy. Pamięć o nim żywa jest nadal szczególnie w dzielnicy Asakusa, w Tokio, gdzie z japońską katoliczką Satoko Kitaharą pomagał ludziom żyjącym w slumsach, zwanych Miastem Mrówek. Prawie co roku organizowane są wystawy zdjęć, wykłady i przedstawienia prezentujące ich działalność. W 1981 r. ze schorowanym br. Zenonem spotkał się w Tokio Papież Jan Paweł II.

      W klasztorze franciszkanów konwentualnych w Nagasaki jest obecnie pięciu ojców, czterech braci i trzech seminarzystów. Przy klasztorze działa przedszkole, gimnazjum i liceum Rycerstwa Niepokalanej. Franciszkanie  konwentualni mają klasztory również w Tokio.Vaticannews.va/Dorota Hałasa – Japonia

Komentarze

aaa_kotki_dwa2020.04.25 23:04
Śmierć tego nienawistnika to kwintesencja poetyckiej sprawiedliwości.
ja22020.04.25 8:08
Prośmy Boga gorliwą modlitwą o deszcz za wstawiennictwem św. Maksymiliana Kolbego.
na co czekasz frajerze? 2020.04.24 18:30
Chcesz wylądowac w kiciu za NIELEGALNE - PIRACKIE FILMY? Wejdź na tą stronę: filmvod.pl Chcesz żeby ci WYCZYŚCILI KACAPY KONTO? Wejdź na tą stronę: filmvod.pl Nie wystarczy ci AIDS, chcesz podłapać VIRUSY - MALWARE? Wejdź na tą stronę:filmvod.pl Chcesz być takim idiotą jak Leszek Keller-Krawczyk? Kopiuj jego "reklamy".
Hity kinowe online 2020.04.24 18:09
Heej Premiery kinowe w domu! Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali. Produkcje przedpremierowe, premiery 2020! Zenek,hejter , Psy 3 i inne nowości Wszystkie możliwe filmy oraz seriale z dożywotnim dostępem. Za jedyne 20 zł https://filmvod.pl
szabes nie szabes sr*c muszę OBOJĘTNIE!2020.04.24 17:03
Moje całodobowe sr*nie nie może być tak nudne. Ja Żyd jestem bez IQ, pożyczę je od innych. Taka moja natura, sierpem obrzezanego skoorvysyna, jest silniejsza od przyzwoitości, więc sr*ć na forum muszę. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ "Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce."
man.of.Stagira2020.04.24 16:59
Polacy wspominają Stalina ponieważ założył "klasztor franciszkanów konwentualnych gdzie jest obecnie pięciu ojców, czterech braci i trzech seminarzystów. Przy klasztorze działa przedszkole, gimnazjum i liceum Rycerstwa Niepokalanej. " ? . żałosne
anonim2020.04.24 17:25
Żałosny to ty jesteś i w dodatku czytać nie umiesz ze zrozumieniem . Św. Maksymilianie módl się za tym biednym grzesznikiem.
Spoko2020.04.24 17:32
nie zrozumiałeś, zobacz wpis pierwszy u góry przez 'Lubie rzeczy' -to jest komentarz do tamtego
Spoko2020.04.24 17:31
nie zrozumiałeś, zobacz wpis pierwszy u góry
Jan2020.04.24 16:54
Swięty Maksymilianie Kolbe, módl się za nami!
Lubie rzeczy2020.04.24 16:37
Ja Polak i kolega Polak wspominamy Stalina. Co prawda źle. Ale jednak będzie to semantycznie poprawne, jeśli powie się o nas "Polacy wspominają Stalina".
GS2020.04.24 19:18
No widać, takie macie autorytety w swoich rodzinach wpojone. Bardzo to możliwe. Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi przyjechało tu rozkazem Stalina po wojnie udawać Polaków i teraz nadal próbują zachować swoje wpływy.
Lubie rzeczy2020.04.25 7:33
Oj, chyba nie znasz polskiego, skoro nie rozumiesz, co napisałem. Jesteś idiotą albo rosyjskim trollem.