16.08.19, 17:10zdj. screen TVP Info

Jest projekt ustawy ws. lotów VIP. Oto szczegóły!

Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk poinformował dziś, że powstał projekt ustawy regulującej zasady lotów najważniejszych osób w państwie. Jak wskazał polityk, przeloty VIP powinny być oparte "na trzech filarach: jawności, jasnych regułach i odpowiedzialności".

Nowy projekt, jak wskazał minister, określa m.in., kto może przebywać na pokładzie samolotów. Michał Dworczyk podkreślił, że w pracach nad ustawą uczestniczyli przedstawiciele wszystkich instytucji zajmujących się organizacją lotów najważniejszych osób w państwie. Współpracowali również reprezentanci klubów parlamentarnych- wszystkich oprócz PO-KO...

Szef KPRM poinformował, że projekt zawiera zasady organizacji i zabezpieczania lotów najważniejszych osób w państwie. Propozycja ustawy określa ponadto, kto może przebywać na pokładzie statku powietrznego; będą to cztery najważniejsze osoby w państwie – prezydent, premier i marszałkowie: Sejmu i Senatu, a także członkowie oficjalnych delegacji, osoby z obsługi technicznej, medycznej lub organizacyjnej, dziennikarze, funkcjonariusze SOP i zgłoszeni drogą dyplomatyczną odpowiednicy najważniejszych osób w państwie. Dworczyk zaznaczył, że w tego rodzaju lotach nie będą mogli uczestniczyć członkowie rodzin VIP-ów, chyba że są członkami oficjalnej delegacji. Dotyczy to także parlamentarzystów wchodzących w skład oficjalnej delegacji – doprecyzował szef KPRM.

To nie jedyne nowości. Projekt zakłada również podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie oraz stworzenie centralnego rejestru lotów, w którym gromadzone będą „dane dot. dat, tras przelotów, list pasażerów poszczególnych lotów o statusie HEAD”.

Michał Dworczyk zapowiedział również, że – zgodnie z zaproponowanymi przepisami – za organizację lotów HEAD w dalszym ciągu odpowiedzialne będą poszczególne kancelarie, jednak w uzasadnionych przypadkach, szef KPRM będzie mógł „anulować zamówienie na lot”. Ten mechanizm ma zapobiec nadużywaniu trybu pilnego przy organizacji lotów najważniejszych osób w państwie. Nie obejmie jednak prezydenta RP.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

bezlitosny internauta2019.08.17 2:01
A co tam słychać u frankowiczów?
Wyborco!PlatformaObywatelskaToTwójSzwab!!!!!2019.08.16 19:48
Za 16 lat smrodu nawet po nich nie będzie :-) :-)
Cogito ergo sum2019.08.16 18:53
Platforma nie polata sobie, jak to bywało, gdy za 16 lat wrócą do władzy.
Wyborco!PlatformaObywatelskaToTwójSzwab!!!!!2019.08.16 19:45
Za 16 lat smrodu nawet po nich nie będzie :-)
#czarnazaraza2019.08.16 18:03
Dworczyk. W młodości skazany za przechowywanie pocisków artyleryjskich w piwnicy. Ostatnio okazało się ze przez kilkanaście lat (12) składał fałszywe oświadczenia majątkowe.....I co?? I pstro:))