21.12.14, 13:00fot. Wikimedia Commons

Józef Oleksy: "Chcę katolickiego pogrzebu, bo wszystkie komuchy taki miały"

W rozmowie z Robertem Mazurkiem ("Rzeczpospolita"/Plus Minus) Józef Oleksy mówi o swoim stanie zdrowia i chorobach nowotworowych z którymi zmaga się od wielu lat. Na pytanie Mazurka: jak wyglądałby jego pogrzeb, Oleksy odpowiada: "Bardzo dobre pytanie. Ma nie być ckliwo! Podjąłem już pewne decyzje. Sam nagram przemówienie! A co, wyjdzie mi ktoś i będzie pieprzył nieszczerze?". Były premier przyznaje, że chce żeby uroczystość miała charakter kościelny, "bo wszystkie komuchy taki miały, a ci, co jeszcze żyją, też będą mieli". Nie wyklucza, że nawet się przed śmiercią wyspowiada. – W szpitalu odwiedził mnie abp Głódź, też tam leżał. Położył mi dłoń na ręce (...). Chciał mnie wyspowiadać, ale powiedziałem, że nie policzyłem grzechów – szczerze mówi Oleksy.

Oleksy wspomniał również swoje dzieciństwo: "Byłem bardzo, bardzo oddany mamie i bardzo pobożny. Naprawę wierzyłem w Boga – mówi. Jak dodaje, nie mówi, że "przestał wierzyć, ale przestał się tym zajmować, przeżywać to".

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Oleksy przekonuje także, że jest patriotą. – Nikt mi tego nie odmówi - podkreśla i tłumaczy czym jest dla niego patriotyzm. – To duma z więzi narodowej, bo nie jestem kosmopolitą. To pielęgnowanie patriotycznych tradycji, kultury i wszystkiego tego, co łączy się z tożsamością narodową – mówi.

Mazurek od razu powiedział, że kiedy ta ojczyzna była pod sowieckim butem Oleksy jako namiestnik wojewódzki zwalczał tę polską tożsamość.   – Ależ bzdura! Robert, co ja mogłem zrobić? Wygarnąć im? Komu?! To się wszystko działo dużo wyżej ode mnie. Możesz mi nie wierzyć, ale ja też miałem specyficzny, nonszalancki stosunek do radzieckich. Lubiłem ich, bo byli towarzyscy, choć czasem dość prostaccy, z gruba ciosani, ale wiedziałem co to za ludzie. A powiem ci więcej: jeśli coś mnie u komunistów drażniło najbardziej, to właśnie to: nonszalancja i nieposzanowanie polskich tradycji – przekonuje polityk.

Józef Oleksy bardzo szczerze rozmawiał z Robertem Mazurkiem. Widać, że choroba oraz wiek powoli otiwerają Oleksego na przestrzeń sacrum. Dlatego módlmy się o zdrowie dla Józefa Oleksego jak również o nawrócenie, zwłaszacz teraz, przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem.

Modlitwa o nawrócenie

Maryjo, Matko Boża, 
Ty wiesz najlepiej jak wielka jest cena każdego człowieka odkupionego
Najdroższą Krwią Boskiego Syna Twego.
Nie gardź moją pokorną prośbą o nawrócenie grzesznika, 
któremu grozi wieczne zatracenie.
Ty Dobra i Miłosierna Matko znasz 
jego nieuporządkowany tryb życia.
Pomnij, że Jesteś ucieczką grzeszników, 
że Bóg dał Ci moc nawracania nawet najbardziej 
zatwardziałych serc ludzkich. Wszelkie wysiłki 
zmierzające ku poprawie jego życia poszły na marne. 
Jeżeli Ty nie przyjdziesz mu z pomocą, będzie się staczał 
coraz bardziej ku wiecznej ruinie. 
Wyjednaj mu skuteczną łaskę, 
która by poruszyła jego serce i zawróciła na drogę Bożych przykazań. 
Jeśli to konieczne, 
ześlij nawet jakieś cierpienie lub niepowodzenie, 
celem opamiętania i położenia kresu jego grzesznemu postępowaniu.

Miłosierna Matko, 
która sprowadziłaś na drogę zbawienia, 
dzięki wytrwałej modlitwie sług Twoich, 
już wiele zabłąkanych owieczek, 
przychyl się łaskawie do mego błagania i wyjednaj tej nieszczęśliwej osobie, 
która zeszła na manowce i zagubiła drogę do owczarni Chrystusowej, prawdziwą skruchę. 
Uproś zmartwychwstanie do nowego życia. 
Amen.

philo/rp.pl/Telewizja Republika/warszawa.sds.pl

Komentarze

anonim2014.12.21 13:20
Ten Józef Oleksy to Świętym Józefem raczej nie był i nie jest.Jeśli jednak chodzi o ludzi służących systemowi peerelowskiemu,to jest to raczej jeden z tych lepszych gangsterów.Tym bardziej należy mu życzyć przynajmniej czyśćca.Dobrze byłoby jednak,gdyby przedtem jeszcze ujawnił prawdę,która pozwoliłaby przynajmniej niektórym ludziom otworzyć oczy na rzeczywistość w której żyją i przyczyny obecnego stanu rzeczy.To przecież nie kto inny tylko Oleksy przy wódce z Guzowatym wygadał się,że Polską rządzą kosmopolityczne gangi.
anonim2014.12.21 13:33
Przed śmiercią już ateistyczne szumowiny zabiegają aby urządzić pogrzeb jak dla człowieka czyli w Kościele Katolickim. A może tak dla odmiany niech udadzą się do robina o ostatnią posługę lub heretyckiego pastora bo za swego nędznego żywota Olin nie był przyjacielem naszego świętego Kościoła Katolickiego.
anonim2014.12.21 13:55
Panie Olin przed śmiercią nie wystarczy tylko się wyspowiadać i pójdzie się do nie ba ;) nie o to w tym chodzi nawrócenie to żal za grzechy i szczere postanowienie pokuty ,można by też dodać odkupienie winy ale pan tego zapewne nie pojmie tak jak Jaruzel
anonim2014.12.21 14:03
Ku przestrodze wszystki Oświeconym............. ............ Czyżby PO Jaruzelskim, teraz Oleksy? Który następny?; Kiszczak?....... Palikot?.....
anonim2014.12.21 14:16
Dał nam przykład ks. Natanek jak postępować z komunistami mamy: https://www.youtube.com/watch?v=5rE7_RBtVJ0
anonim2014.12.21 14:34
"stosujac retoryke kato-oszołomów i......" wspanili Komuniści od czasów Lenina, Stalina Bieruta, Honeckera......Jaruzelskiego wymordowali 150 000 000 istnień ludzkich w imię oświecenia...........
anonim2014.12.21 14:46
Jack_Holborn® dobre z grubej rury ,ale to konkretny przykład ja nikomu nie zabraniam nawrócenia ,a nawet cieszyłbym się z tego ,ale bez przyznania się do grzechu ,żalu i odkupienia win słowa nie są nic warte
anonim2014.12.21 15:06
Skoro do tej pory żaden sąd go nie osądził i - jak wszystko wskazuje - nie osądzi, to my, którzy nie mamy na to żadnego wpływu dajmy sobie spokój. Jako Katolicy wiemy, że i tak Pan Bóg go osądzi i będzie to jedyny sprawiedliwy Sąd. A co do pogrzebu katolickiego - hm...,księdzu, który będzie decydował o tym doradzałbym staranne zastanowienie się na tym z uwzględnieniem Mt 18, 6-7.
anonim2014.12.21 15:17
Tylko to takie wyrachowane nawrócenie przed śmiercią i ewentualna spowiedź pachnie grzechem przeciw Duchowi Świętemu - "Pokutę i nawrócenie aż do śmierci odkładać" A grzechy przeciw Duchowi Świętemu są nieodpuszczalne! Więc żeby się nie przeliczył niech piorunem liczy te grzechy, żałuje, spowiada się i pokutę czyni!
anonim2014.12.21 16:11
"wlasnie o tym piszę - "... dopisz, że zeszli z drogi, którą rozpoczęli; ..i zaczęli łamać V przykazanie-" Nie zabijaj". O innych przykazaniach nie wspomnę. "Lewacy Nie idźcie drogą kłamstwa, śmierci, nienawiści".......
anonim2014.12.21 16:34
@oszczednicki - każdemu ochrzczonemu należy się katolicki pogrzeb. Natomiast propozycja stworzenia innego ceremoniału dla niewierzących to już naprawdę schiz totalny i próba nagięcia zasad kościelnych dla wszystkich bezbożników jacy się nawiną. Będą oni wówczas UPRZYWILEJOWANI w stosunku do reszty. @MrAnty - dokładnie tak.
anonim2014.12.21 16:52
Ciekawe jak nasze ateistyczne i 'mundre' trollki beda reagowac jak ich czas bedzie dobiegal konca...Nie chce nikogo potepiac, ale Pismo sw. i nauka i tradycja KK jest jednoznaczne.
anonim2014.12.21 16:54
" każdemu ochrzczonemu należy się katolicki pogrzeb."; jeżeli za życia omijał Kościół, unikał jak diabeł święconej wody, to po ch.....ę po śmierci molestować Go i ciągnąć do Kościołą?
anonim2014.12.21 18:32
Ja na swój sposób nawet lubię Oleksego i życzę mu nawrócenia.
anonim2014.12.21 18:58
@sct Ktoś mądry kiedyś powiedział, że w obliczu śmierci nie ma ateistów...
anonim2014.12.21 19:01
@cox Podobnie i ja, lecz powinien dać dyspozycję notariuszowi, żeby opublikować WHO IS WHO. Wiedzy zapewne ma sporo a Ojczyźnie by się przysłużył...
anonim2014.12.21 20:03
@optymista12345 - w wiosce, w której mieszkałem babka, której na starość coś strzeliło do głowy i zapisała się do Jehowych, została według tego prawa pochowana na katolickim cmentarzu. Większość życia była praktykującą katoliczką.
anonim2014.12.21 20:27
Katolicki pogrzeb, bez wcześniejszego pojednania z Bogiem, to musztarda po obiedzie.
anonim2014.12.22 6:43
"@optymista12345 - w wiosce, w której mieszkałem babka, której na starość coś strzeliło do głowy i zapisała się do Jehowych, została według tego prawa pochowana na katolickim cmentarzu"...... Dlaczego Jehowi nie pochowali babci na swoim smentarzu, Jej wiara była za słaba?.......
anonim2014.12.22 11:36
Nie odmawiałabym nikomu błogosławieństwa przed śmiercią ani chrześcijańskiego pochówku, nawet najgorszemu. Nie nam sądzić i oceniać, jest Ktoś, kto lepiej rozliczy ludzkie postępki. Nasze też.
anonim2014.12.22 12:31
Niech mu odprawi pogrzeb jakiś malowany komunistyczny ksiądz, który współpracował z SB, ale Jezusa w ten pogrzeb nie mieszajmy. Pan Bóg nie ma nic wspólnego z taką szopką.
anonim2014.12.22 12:42
... i tak komunizm przegrał z katolicyzmem...
anonim2014.12.22 13:14
@marekwu- Co racja, to racja. @Hamaczek- Jeśli przed śmiercią się nawróci (czego mu życzę), to czemu nie?
anonim2014.12.22 16:40
"Chcę mieć kościelny pogrzeb, bo wszystkie komuchy taki miały, a ci, co jeszcze żyją, też będą mieli." - Okropna zatwardziałość serca. Starzec, stojący jedną nogą nad grobem jest nadal hardy i pewny siebie. Nie dopuszcza myśli, że jest Pan Bóg bo jak na razie łatwiej mu z tym żyć a jak dotrze do niego, że mylił się to będzie się bać jak nigdy dotąd
anonim2014.12.22 17:37
W końcu seminarium zrobiło swoje... Dziwiłbym się, gdyby najbardziej sypiący biblijnymi metaforami komuch chciał inaczej:)
anonim2014.12.22 21:39
A ja naprawdę myślę, że starość i choroba powoduje w nim olanie świata i chętniejsze przyznanie się do prawdy.
anonim2014.12.23 7:15
Boże łaskawy, daj mu czas na nawrócenie, proszę. Nawet komuch Olin ma zachował szansę zbawienia.
anonim2014.12.23 8:46
Panie Oleksy na raka ciecierzyca metodą dr Georga Ashkara zamieszczona w Internecie- dopuszczona przez UE - Na tego co zsyła choroby - Pan Bóg dał proste leczenie. Życzę powrotu do zdrowia.
anonim2014.12.26 0:58
ja mu tam życzę zbawienia i jak najlepiej:)
anonim2014.12.26 15:37
Dla miłościwie nam trollujących o wierze ateistów i tych którym się wydaje że rozumią wiarę katolicką-Jezus umarł aby każdy mógł się zbawić-KAŻDY-nawet najgorsza szumowina ma szansę wejść do nieba.Ale trzeba uwierzyć i pokutować-a tego za kasę się nie kupi, znajomości też nie pomogą.