06.10.18, 15:30zdj. screen TVP Info

Kaczyński: Albo stare układy, albo Dobra Zmiana- oto stawka tych wyborów!

Trwa kampania przed wyborami samorządowymi, które odbędą się już za dwa tygodnie. Zjednoczona Prawica pod przewodnictwem byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz obecnego szefa rządu, Mateusza Morawieckiego spotyka się z mieszkańcami poszczególnych miast i prezentuje swoich kandydatów na prezydentów.

Dziś konwencja regionalna odbywa się w Lublinie. Kandydatem partii rządzącej na prezydenta tego miasta jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Sylwester Tułajew. To kolejny dowód, że obóz "dobrej zmiany" stawia w tej kampanii na młodość, świeżość, wykształcenie, a w przypadku dużej części kandydatów, w tym właśnie Tułajewa, dodatkowym atutem jest bogate doświadczenie w samorządzie. 

"Stawka wyborów samorządowych jest oczywista – albo stara władza, stare układy, stare powiązania, albo dobra zmiana dla tej ziemi, dla Polski, dla Lublina"- podkreślił lider PiS, Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej konwencji. Jak dodał polityk, współpraca pomiędzy samorządami różnych szczebli jest na tym polu niezwykle ważną umiejętnością. Prezes partii rządzącej przedstawił dwie wersje samorządu: " stara władza, stare układy, powiązania, rządzenie, które jest w gruncie rzeczy niczym innym jak wektorem różnego rodzaju wpływów (...) albo dobra zmiana, rządzenie z planem dla tej ziemi, dla Lublina, dla Polski". "Personifikacją tej drugiej wersji" jest właśnie kandydat PiS na prezydenta Lublina- wskazał Kaczyński. 

Jak przypomniał były premier, w województwie lubelskim są samorządy, w których rządzą już politycy Prawa i Sprawiedliwości. Lider PiS podkreślił, że „dobra zmiana musi się rozszerzyć na całą ziemię, na Lublin”.

Co jest zaletą Zjednoczonej Prawicy? Jarosław Kaczyński wskazał, że na pewno polityka zrównoważonego rozwoju. 

"Prawo i Sprawiedliwość pokazało, że potrafi zbierać środki, że potrafi naprawiać system podatkowy, że potrafi budować potężny budżet i dobrze go wykorzystywać"- podkreślił szef partii rządzącej. Były premier wskazał, że do prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju kluczowa jest umiejętność współpracy miedzy samorządem i rządem. Środki, o których wcześniej wspominał to bowiem nie wszystko. 

"Mieć pieniądze to jeszcze za mało. Trzeba mieć też wolę i umiejętności. Ważną umiejętnością jest współpraca między samorządami różnych szczebli(...) między władzami gminnymi a władzami samorządowymi województwa i wreszcie ta bardzo ważna współpraca między władzami samorządowymi i rządowymi"- podsumował prezes PiS. 

Mocne wystąpienie zaliczył również premier Mateusz Morawiecki, który jak zwykle położył silny akcent na walkę jego rządu z mafiami vat-owskimi. Podczas konwencji w Lublinie Morawiecki zwrócił się do obecnych liderów dwóch partii, które tworzyły poprzednią koalicję rządzącą, czyli PO i PSL. Premier zapytał Grzegorza Schetynę i Władysława Kosiniaka-Kamysza, gdzie podziały się miliardy złotych z VAT. 

yenn/PAP, Fronda.pl