14.12.19, 11:00

Kaczyński: Trzeba powiedzieć ,,dość'' anarchii w sądach

"W Polsce chce się stworzyć coś w rodzaju systemu trybunalskiego, bo on najlepiej służy tym interesom, które zostały ostatnio tak bardzo zagrożone. Ale to są interesy patologiczne" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

W rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o swoim stanie zdrowia.

"Mam sześć tygodni zwolnienia, ale mam nadzieję, że normalną działalność będę prowadził dużo wcześniej" - powiedział Kaczyński.
"Sądzę [...], że że powoli będę dochodził do sił, w tym sensie, żeby już móc normalnie chodzić, a potem normalnie funkcjonować. Chodzę już zupełnie nieźle".

Polityk wskazywał też, że mamy dzisiaj w Polsce anarchię w zakresie sądownictwa.

"Po tym co się zaczęło dziać w ostatnich tygodniach to już właściwie jest anarchia. Sądownictwo w Polsce po prostu wypowiedziało posłuszeństwo nie jakiejkolwiek władzy, tylko obowiązującemu w Polsce prawu i wszystkim regułom, które tworzyły dotąd podstawy polskiego wymiaru sprawiedliwości" - wskazał.

"Trzeba postawić sprawę jasno - mamy teraz do wyboru z jednej strony system neumannowski, bo tak trzeba to określić, po słynnych nagraniach z Tczewa, które ujawniło TVP, gdzie Sławomir Neumann gwarantował przewlekłość prowadzenia spraw przed sądem; system, w którym sądy są mocno zawisłe od jednej strony politycznego sporu, ale też od tych wszystkich patologicznych układów społecznych, które w Polsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstały, albo też - z drugiej strony sądy niezawisłe. Taki jest wybór" - powiedział Kaczyński.

Jak wskazał, ustawa PiS dąży do powstrzymania "wysadzenia w powietrze wymiaru sprawiedliwości".

"Trzeba sobie jasno powiedzieć: sędzia jest niezawisły, ale jest tak samo funkcjonariuszem państwowym jak wszyscy inni i musi odpowiadać za swoje działania i musi przestrzegać ustaw. Kwestia zgodności ustaw z konstytucją, to jest kwestia, którą on może postawić zwracając się do Trybunału Konstytucyjnego, ale nie może tego rozstrzygać samodzielnie" - stwierdził prezes PiS.
Jak ocenił, niektórzy chcieliby stworzyć w Polsce system trybunalski.

"Niektórzy próbują wysuwać władzę sądowniczą, jako tę, która ma dominować, ma być władzą najwyższą, która w istocie sama określa swoje prawa. W Polsce chce się stworzyć coś w rodzaju systemu trybunalskiego, bo on najlepiej służy tym interesom, które zostały ostatnio tak bardzo zagrożone. Ale to są interesy patologiczne" - powiedział prezes PiS.

Kaczyński dodawał, że w Niemczech czy we Francji obowiązują nawet ostrzejsze przepisy niż te, które chce teraz wprowadzić PiS.
"Nie widzę żadnego powodu, aby Polacy przyjmowali taką zasadę, że Niemcy mogą, Francuzi mogą, inni mogą, a my nie możemy. Nam się próbuje wmówić coś takiego, że nam nie wolno, albo wolno mniej. Zdecydowanie to odrzucam i zawsze odrzucałem" - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Komentarze

Foster2019.12.15 8:45
A Ja mam to w nosie. Idę spać.
To mu się marzy?2019.12.14 18:48
Jak za Bieruta żadnej anarchii wszyscy podporządkowani myślisz partia a w domyśle Lenin mówisz Lenin a w domyśle partia
Konfederata2019.12.14 18:09
12.12.2019 Projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych – w sejmie !!! Dziękujemy wam sędziowie rodem z PRL-u, sędziowie „nadzwaczajnej kasty” i zaufani sędzieowie PO-je-bów, że daliście nam PIS-owcom paliwo, możliwość i pewność do przeprowadzenia i zakończenia gruntownej reformy sądownictwa. Dlaczego wam dziękujemy ? Bo zdemaskowaliście sami siebie ! Bo swoimi czynami pokazaliście Polakom, że wy nie jesteście reformowalni, że wy nie chcecie służyć narodowi lecz być ponad narodem, że kwestionujecie prawo polskie i unijne interpretując go na swoją modłę, bo wy sędziowie namawiacie do łamania prawa – o zgrozo, bo sprzeciwiacie się prerogatywom Prezydenta, bo nie zgadzacie się na legalnie wybraną KRS, TK, a także Izbę Dyscyplinarną przy SN. Miarka się przebrała po tym jak trzech fioletowych ludzików z NSP oznajmiło wszem, że KRS to żaden KRS lecz NEO-KRS w mundurach PIS, a Izba Dyscyplinarna w SN – to żaden sąd ! Natomiast prezes SN oświadczyła, że sędziowie tych sądów powinni wstrzymać się od orzekania, i że jedni sędziowie mogą oceniać innych sędziów ! Innymi słowy, rozpoczęliście destabilizację państwa, anarchię i ogłosiliście ROKOSZ , na który Polska pozwolić nie może !!! Dlatego poniesiecie daleko idące konsekwencje ze zmianami ustaw o sądach, zmianami sądów powszechnych i SN, będziecie musieli składać oświadczenia o przynależności do stowarzyszeń i partii politycznych i pokazać wasze komentarze w internecie. Nie będziecie mieli prawa oceniać innych sędziów, oraz to co dla was najważniejsze, wprowadzimy wam kary pieniężne i procedurę złożenia sędziego z urzędu ! Gdybyście nie byli tacy durni i siedzieli cicho, gdybyście nie chwalili się nadzwyczajną kastą , gdybyście nie gardzili urzędem Prezydenta i jego prerogatywami, a także Sejmem, to przypuszczam, że jeszcze latami trwałoby to wasze bagno ! Jednakże, szczególnie w ostatnich tygodniach, sukcesywnie podcinaliście gałąź na której siedzieliście. Gałąź runęła w dół razem z wami i teraz będziecie rżeć jak końska du-pa do bata, bo wasz czas, sędziowie PRL-u już minął - WON !!!
Bizon2019.12.14 18:08
Na, czerwone kacapy i tęczowe wnętry – znowu się PIS nie podobie ?!! Weźmiemy się za was , za to, że feszerujecie Polaków strachem i nienawiścią ! Witam komentujących przygłupów z antyPISowskiego psychiatryka ! Zerkam od czasu do czasu na różne portale internetowe i wszędzie spotykam grupkę komentujących lewackich przygłupów z totalnie zdeformowanymi mózgami. I na prawie wszystkich portalach zagnieździli się jak tasiemce uzbrojone. Myślę sobie, po co oni to robią ? Jaką z tego mają korzyść ? Czyżby PO im płaciło ? Nie wierzę ! Przecież PO z Tczewa nagrywa PO z Warszawy, jedni gryzą się z drugimi, no to i tak pozagryzają się nawzajem i wylądują na śmietniku historii. Te Lewackie szczochy i frustraci gardzący Polakami nie czują tego, że są Polsce niepotrzebni niechciani, i że dla tego balastu nie ma miejsca w naszej Ojczyźnie, szczególnie dla tych, dla których Polskość to nienormalność. Oni są przeciwko wszystkiemu co jest dobrem, wszystkiemu co robi polski rząd i prezydent , a ich nienawiść , podłość i obrzydliwość udziela się nawet do kota Kaczyćskiego.
kapral2019.12.14 16:56
Przecież Maliniak miał oczyścić sądownictwo. Wzywać to se można. A płaszcza nie oddadzą i co?
Małopolanin2019.12.14 15:31
"Najwyższa kasta" - zapakować na katamaran ekologiczny i wysłać do Indii - tam jest miejsce dla kast. Będą usatysfakcjonowani i nie będą donosić na własny naród.
Tomaszy?2019.12.14 18:49
Kup sobie oleju w biedronce bo widać już dno w pustym lbie
Źródło: Władek2019.12.14 13:28
„Je.ać pisiora! I się nie bać!”
Urszula2019.12.14 12:39
PiS tęskni za komuną. Chce uzależnić od siebie całość życia w Polsce tak jak zrobila to PZPR. Niczym sie nie różnicie pismatoly od partyjnych za socjalizmu z wyjątkiem jednego - więcej kradniecie i więcej wykorzystujecie swoje stołki dla prywaty. Z okazji rocznicy 13 grudnia przypomnijcie sobie jak tamta partia skończyła. Budujecie poparcie kupując wyborców naszymi pieniędzmi. Aby przejąć sądy posuwacie się do pomawiania i oczerniania sędziów. Tak robił Stalin. Gratuluję pierwowzoru.
kacpi2019.12.14 12:10
Oddales Merkelowej reparacje za mozliwosc wprowadzenia ustaw sadowniczych
znowu pojda emerytury do 67r2019.12.14 12:04
ZYDOKOMUNA W POLSCE TRACI GRUNT POD NOGAMI I CIAGLE WSPIERA SIE SAMA ULICA I ZAGRANICA TA CALA OPOZYCYJNA TARGOWICA TJ OBOZ ZDRADY NARODOWEJ CZAS USTAWIC SZUBIENICE
gumowa kaczka2019.12.14 11:57
szykujcie sądy bo pod sąd pójdziecie pisowskie matołki
Oloo2019.12.14 11:50
Ojojoj Czyżby coś poszło nie tak z reformą sądownictwa?Miało być tak pięknie,sprawiedliwe sądy i skrócenie czasu w sądach oraz pozbycie się komuchów. Zapewne porażka reformy to wina Tuska:D
Foster2019.12.14 11:48
Niby zgoda, ale trudno mi sobie wyobrazić pierwszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w składzie: Przyłębska, Piotrowicz i Pawłowicz. To będzie się oglądało jak kiedyś kabaret Smolenia.
rt2019.12.14 16:46
Problemy z wyobraźnią-to się zdarza.
leszczyna2019.12.14 11:41
Rząd PiSu do dzisiaj nie wykonał orzeczenia TK z dnia 3 grudnia 2015r. o zgodności z konstytucją ustawy o TK z dnia 25 czerwca 2015r., a prezydent Duda wciąż nie zaprzysiągł trzech sędziów TK prawidłowo wybranych przez sejm VII kadencji. Pani Zalewska nie ujawniła listy autorów podstaw programowych do zreformowanych szkół w 2016 roku, bo upierała się, że to ona ma rację, a nie NSA. Sejm też nie wykonał wyroku NSA w/s list poparcia do nowej KRS. PiS administruje Polską tajnie, nocą, w ukryciu i cichcem. Więc niech PiS zacznie naprawianie sądownictwa w Polsce od siebie.
jula2019.12.14 11:20
Pełna zgoda Panie Prezesie,kasta a raczej jej reprezentanci chcą wmówić Polakom,że mają sankcje Sądu Ostatecznego. Sączą narrację,że z wyrokami sądu się nie polemizuje.Sakralizują swoje orzeczenia.Nawet Sąd Najwyższy to nie Sąd Ostateczny ,a sędziowie to tylko ludzie,ze wszystkimi swoimi ułomnościami i słabościami.Ludzie i podlegają obywatelskiej weryfikacji.Dość tego serwilizmu. Polacy to nie chłopi pańszczyźniani i dość poddaństwa.Dość gadek w stylu Neumanna i wyroków jak dla Sawickiej czy Śpiewaka!Po prostu dość.
Krzysztof.2019.12.14 11:19
Kulawy Karzeł z Żoliborza, boi się co będzie jak pierwszy narciarz RP, przegra reelekcję i będą przedterminowe wybory, które pis umoczy.! W tedy CELA+, tylko co z kotem?!!!!!!!!!
Laura2019.12.14 20:26
Co wy z tymi przedterminowymi wyborami?? Beda ale za 4 lata a my w tym czasie bedziemy dalej reformowac panstwo Polskie do końca czerwona szarańcze wytrujemy
alcapone2019.12.14 11:18
Ja tam PiS nie popieram. Ale … ta cała PO z otoczeniem, to cała kasta zdziczała, zdegenerowana, hitlerowsko, nazistowska, zbrodnicza, antypolska. Oni niczym innym nie zajmują się jak mordowaniem Polski i Polaków, to zbrodnicza dzicz nazistowska. Gdyby mogli to by oficjalnie mordowali Polaków milionami, cyklonem by posypywali. Nie da się tak robić na obecnym etapie, ale można … choćby ( bo oni mają mnóstwo innych metod zabijania Polaków ) zbrodniczymi sądami, które niszczą ludzi, niszczą ich życie, ich rodziny, ich nadzieje. Tak działa ten zbrodniczy nazistowski system zaprowadzony przez hitlerowską V kolumnę w Polsce, której czołowym eksponenetem jest w Polsce Platforma Obywatelska. Ktoś powie że nie wszystkie wyroki sądów w Polsce są zbrodniczo niesprawiedliwe. Wystarczy że 10% jest takich.
Marian2019.12.14 11:47
Coraz więcej ludzi mówi " ja tam PISu nie popieram" Jeszcze rok temu mówi, ze popierają.
Marian2019.12.14 13:54
Marian, ja juz tak nie mysle
Oloo2019.12.14 11:53
Dasz jakiś wiarygodny link ilu to Polaków wymordowała PO czy masz tylko chore urojenia i uciekłeś z Tworek? Chyba że jesteś typowym pisiorkiem-kłamczuszkiem to możesz grzeszyć na portalu katolickim :D
alcapone2019.12.14 12:14
W okresie przed 89 rokiem rodziło się od 600 do 800 tysięcy Polaków rocznie. W wyniku tej genialnej, znakomitej reformy Balcerowicza ( forsownej uporczywie przez obecną PO pod wieloma różnymi nazwami i maskami ) ten wskaźnik spadł w latach 90tych do poziomu 300 do 400 tysięcy. Nastąpiła gigantyczna CELOWO WYWOŁANA katastrofa demograficzna, tacy głupi to oni nie są, takie rzeczy nie dzieją się przypadkowo. To są straty idące w miliony Polaków, straty porównywalne z tymi z II WŚ. A jakby kto miał wątpliwości że jest to z gruntu świadoma realizacja testamentu Hitlera, to ich reakcja na 500+. Ci z PO i okolic wpadli w jakiś obłędny szał wściekłości, ziali nienawiścią, strzykali jadem, straszyli, obrażali, wykwit dziczy nienawidzącej Polaków. Jakby nie rozumieli że mamy katastrofę demograficzną. Ależ doskonale rozumieli, sami ją celowo wywołali, doskonale wiedzieli co robią i o co w tym wszystkim chodzi. Już pomijając taki nie drobny fakt jak ogromna ilość samobójstw jak też ludzi bezdomnych którzy pomarli po kanałach czy krzakach, ponieważ z sadystyczną satysfakcją kasta degeneratów z PO i okolic pozbawiła ich wszelkich podstaw egzystencji. Świadomie i z dziką satysfakcją sadystów, bo tacy właśnie oni są.
JaKi2019.12.14 12:23
Ile masz dzieci?Albo twoja najbliższa rodzina? Chcę wiedzieć czy przyczyniłeś się do katastrofy demograficznej razem z PO
Marian2019.12.14 13:44
Teraz za pisu rodzi si mniej dzieci niż za PO czy to znaczy że PIS ...
Marian2019.12.14 13:56
Marian mowilem nie bredz aTy znow swoje.
bezlitosny internauta2019.12.14 11:18
A co na to kule?
Marian2019.12.14 11:14
Panie Prezesie, Kwasniewski mial tez ogromne problemy z chodzeniem a tak dobrze znow jest .Nawet nietolerancje ma na zle chodzenie
Marian2019.12.14 11:12
Boi się odpowiedzialności i dlatego tak bardzo chcą swoich sędziów. Tyle co nakradli w tej bandzie to ani SLD ani Samoobrona ani PO razem wzięci nie zrobili. Konsekwencję przyjdą po wyborach i tego się boją.
Marian2019.12.14 11:16
Ale mi sie placze.Jednak zbyt mocno zwalczalem z Kwachem wczoraj nietolerancje.
alcapone2019.12.14 11:22
Na zbrodniarzy, nazistów, hitlerowców z PO przyjdzie czas, przyjdzie czas gdy zapłacicie za wasze zbrodnie na Polsce i Polakach. Będzie Norymberga II, sznurka dla was nie zabraknie. Skończy się masowe mordowanie Polaków.