14.11.14, 15:16Kamiński mówi Frondą: Ruch Narodowy zawłaszczył marsz (fot. Facebook)

Kamiński mówi Frondą.pl: Ruch Narodowy zawłaszczył marsz

„Mamy do czynienia ze zdominowaniem święta przez jedną dosyć agresywną grupę polityczną, która zupełnie nie daje sobie z tym rady. To ich przerasta” – mówił wiceprezes PiS Mariusz Kamiński dla „Wp.pl”. Powiedział wprost: osoby, które dokonywały burd na  Marszu Niepodległości, ukradły Polakom święto. W ten sposób Kamiński mówi dokładnie to samo, o jako pierwsza napisała Fronda.pl.

Kamiński powiedział, że początkowo Marsze Niepodległości „zyskały sobie rezonans”, bo „miały pozór marszów obywatelskich”. Wskazał, że na czele komitetów organizacyjnych stały często osoby, które nie działały w polityce. „W tym momencie, od dwóch, trzech lat, mamy do czynienia ze zdominowaniem przez jedną, dosyć agresywną grupę polityczną, Ruch Narodowy.

Kamiński przyznaje, że politycy PiS jeszcze cztery lata temu, gdy odbył się pierwszy duży marsz, zachęcali członków i sympatyków ich partii, bo wówczas uroczystość miała charakter obywatelski. „Komitet był złożony z wybitnych intelektualistów, z dziennikarzy, którzy też zachęcali do udziału w święcie niepodległości” – stwierdził. Teraz jest inaczej. Marsz zdominowała „mała, agresywna grupa polityczna – Ruch Narodowy – która nie tylko nie potrafi przygotować tego od strony organizacyjnej w taki sposób, żeby uczestnicy marszu mogli czuć się bezpieczni, ale usiłują też zdominować przekaz ideowy” – powiedział Kamiński. „To jest po prostu śmieszne, żeby 11 listopada czcić jedynie Romana Dmowskiego i jego spuściznę polityczną” – dodał. Wiceprezes PiS wyjaśnił, że pomimo wielkich zasług Dmowskiego, Święto Niepodległości najbardziej wiąże się z Józefem Piłsudskim i jego obozem.

„Panowie z Ruchu Narodowego sami są sobie trochę winni” – powiedział Kamiński o agresji na Marszu. Wynika to z faktu, że „bodajże trzy lata temu zaczęli zupełnie świadomie zapraszać środowisko zorganizowanych grup kibicowskich” – wyjaśnił. Jego zdaniem w środowiskach kibicowskich funkcjonują zorganizowane grupki chuliganów, „którzy walczą sami ze sobą”. „I ci ludzie zostali świadomie zaproszeni” przez Ruch Narodowy do udziału w marszu. „Te grupy poczuły, że ten dzień jest ich dniem, kiedy demonstrują swoją niechęć do policji, co, tak naprawdę, jest niechęcią do państwa polskiego” – dodał polityk.

pac/wp.pl

Komentarze

anonim2014.11.14 15:53
Po części podzielam to zdanie, ale zabrakło mi jednak tego, że RN działa z inspiracji i sterowania moskiewskiego...wtedy całość staje się jasna.
anonim2014.11.14 15:59
Marsz był pomysłem Narodowców!
anonim2014.11.14 16:00
Kamiński kłamczuszek.
anonim2014.11.14 16:21
To raczej flądra mówi pisem. A ściśle mówiąc niektórymi partyjniakami z pisu. Aplauz hasbary nawet na tym forum świadczy o tym, że PiS będąc o krok od przejęcia władzy pozwala swym partyjniakom na wypowiedzi pogrążające ich w oczach potencjalnego elektoratu a jednocześnie zapewniające im uznanie zaprzysięgłych wrogów, którzy na PiS nie zagłosowali by nawet pod PiStoletem ...
anonim2014.11.14 16:34
Polipid3 się myli - marsz był pomysłem byłych oficerów WSI pod sugestię Moskwy - tak jak i "reaktywowanie" RN
anonim2014.11.14 16:39
PiS ma przecież swój "marsz niepodległości" w Krakowie, który ma niewątpliwie "charakter obywatelski", a jego organizacją zajmuje się „Komitet złożony z wybitnych intelektualistów i dziennikarzy". I co ? Ten "wspaniały i obywatelski" marsz gromadzi najwyżej 5-10 proc. liczebności "Marszu Niepodległości" w Warszawie. Ciekaw jestem, jak PiS albo inne ugrupowanie zabezpieczyłoby 100 tysięczny marsz, gdyby jakieś 200-500 osób chciałoby go rozbić i skompromitować ?
anonim2014.11.14 17:07
Bzdety. Jak niby RN miał coś "zawłaszczyć", skoro od początku to właśnie środowisko obecnego RN organizowało ten Marsz? W pierwotnej formie (lata 2006 - 2009) miał on charakter kilkusetosobowego pochodu ONR, przy czym w 2009 był już całkiem spory i podłączyło się wiele innych osób czy organizacji. Zatem w 2010 roku inicjatywę obopólnie poprowadziły ONR i MW, oczywiście dopuszczając inne grupy - ale skąd pomysł, że to miałaby być jakaś impreza "zupełnie nic z nikim nigdzie nijak nie powiązana"? Zresztą część tych grup i osób, których teraz w Marszach nie ma - sama się poobrażała i wypisała z zabawy.
anonim2014.11.14 17:19
Polipid ma rację a bajki z dupy opowiada Nabi.
anonim2014.11.14 17:24
PiS nie ma nic z narodowcami , Kaczyński nic nie miał z Hofmanem! Pisowcy - a ku, ku czaicie jeszcze?
anonim2014.11.14 18:23
Marsz został podzielony
anonim2014.11.14 18:40
Ruch Narodowy jest autentyczny - nie jest zakłamany jak PiS i na nich oddam swój głos. A Pan p. Kamiński już nie jest tym samym Człowiekiem jak za Ministra i Szefa CBA - gdy ścigał Pan przestępców w białych kołnierzykach - przykro mi bardzo.
anonim2014.11.14 19:09
Lubię jak kacapki typu Polipid3 tracą nerwy i sięgają d wyzwisk, zwłaszcza wulgarnych ukazujących typowy styl sowiecki wyrażania się.
anonim2014.11.14 20:38
@Nabi Kacapek to cię spłodził durniu. Ruch Narodowy działał już przed wojną. Młodzież Wszechpolską i Ligę Polskich Rodzin zakładali ludzie, którzy działali w Ruchu Narodowym już przed wojną.
anonim2014.11.14 23:15
Kamiński to przede wszystkim przeciętniak.
anonim2014.11.15 7:13
Powrócić do pierwotnego charakteru Marszu. Nie mam nic przeciwko czczeniu pamięci R.Dmowskiego bo bliżej mi do niego niż do Marszałka, jednakże nie zgadzam się na marginalizowanie roli J.Piłsudskiego. Zapewne wynika to z faktu przemilczania wkładu R.Dmowskiego w odradzaniu się Rzeczypospolitej, co trwa ciągle. Z jednym się zgadzam, wyp...ć chuliganów w maskach. Raz na zawsze! To nie są ludzie prawicy!