31.10.19, 11:55

Kard. Canizares: Wyświęcanie kobiet jest niemożliwe

Postulat kapłaństwa kobiet budzi nieustannie zainteresowanie tak mediów, jak i samych wiernych. Tymczasem kard. Antonio Cañizares Llovera, arcybiskup Walencji, stwierdza stanowczo, że wyświęcenia kobiet na księży przez Kościół katolicki jest niemożliwe, gdyż byłoby podważeniem Bożego objawienia i zakwestionowaniem jego prawdziwości.

W artykule pt. Wyświęcenie kobiet na księży?, opublikowanym w hiszpańskim dzienniku „La Razón” jeszcze we wrześniu, kardynał pisze, że kapłaństwo mężczyzn należy do „istoty Kościoła i nikt w Kościele nie może nic zrobić, ale tylko przyznać, że święcenia kapłańskie są jedynie dla mężczyzn. Tego nie można zmienić”.

Hierarcha powołuje się m.in. na list apostolski Jana Pawła II Ordinatio Sacerdotalis, który tę sprawę stawia jasno i podkreśla, że ani papież, ani Kościół katolicki nie ma żadnej władzy, by coś w tej materii zmienić, a „orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych uznane za ostateczne”.

Jan Paweł II pisze także: „fakt, że Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Matka Kościoła, nie otrzymała misji właściwej Apostołom ani kapłaństwa urzędowego, ukazuje wyraźnie, iż niedopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich nie może oznaczać umniejszenia ich godności ani ich dyskryminacji, ale jest wiernością wobec zamysłu mądrości Pana wszechświata”.

Kardynał odniósł się też do możliwych prób zmiany „niektórych kwestii związanych z moralnością seksualną i małżeńską” przez biskupów niemieckich oraz zaniepokojenia możliwą schizmą. Hierarcha uznał, że list na ten temat wysłany przez papieża Franciszka do biskupów niemieckich jest „bardzo jasny” i nieuzasadnione są obawy co do pojawienia się takich „nonsensów”. Zapewnił także, że „nie ma schizmy w światowym Kościele”.

Hiszpański hierarcha wezwał również do „spokoju”, „jedności i pełnej komunii w Kościele i wierności papieżowi, Objawieniu i Tradycji Kościoła”.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

VIKING2019.11.1 7:22
Podobnie celibat , to nauka samego szatana. Powoduje to ze w KRK rozwija sie pedofilia, a pod skrzydla KRK chowaja sie LGBT
Jarek2019.10.31 13:10
A ostatnio wypuścili taki film w którym Bóg Ojciec był UWAGA - czarnoskórą kobietą !!! Tak , sam w to nie wierzyłem , film nazywał się 'Chata' czy jakoś tak. Dla lewaków wszystko jest możliwe.
JONASIK2019.10.31 14:47
Ale przecież Bóg jest czarnoskórą kobietą. Jego ziemska nałożnica była śniada. Jego syn był śniady. To i on musiał być ciemny. A ponieważ Bóg jest bezpłciowy więc równie dobrze może też być lasencją. Panjał?
Marek212019.10.31 14:55
Tylko że Bóg jest Wszystkim, Bóg jest Jednią. Jest tak samo kobietą i mężczyzną, biały, czarny, żółty i czerwony, młody, stary. Nie ma cechy, która nie opisywałaby jakiegoś aspektu Boga. A reszta to tylko ludzkie niedoskonałe wyobrażenia.
ada2019.10.31 12:35
W Kosciele pierwszych wiekow byly diakonisy-a gdzie sa teraz?Nie ma zadnego biblijnego uzasadnienia braku swiecen dla kobiet-a tylko kulturowe.A sw Maria Magdalena ?Trzeba wrocic do korzeni i uwzglednic aspekt kulturowy.
Terezjusz2019.10.31 16:48
A co "A św. Maria Magdalena"? Skoro różnice są tylko kulturowe, to dlaczego Chrystus nie otoczył się apostołami i apostołkami? Zabrakło Mu odwagi? Nonsens.
Anna2019.10.31 12:33
Kobiety nie mogę być kapłankami bo Jezus 2000 lat temu powołał samych mężczyzn. Wszyscy powołani przez niego mężczyźni byli Żydami, ale jakoś nikomu to nie przeszkadza w wyświęcaniu Polaków :/ Argumenty w tym temacie są dobierane pod kątem dopasowania do gotowych odpowiedzi.
Terezjusz2019.10.31 13:16
Argument wadliwy, bo już wkrótce Apostołowie poniosą wiarę poganom i będą wyświęcać wśród nich kapłanów, ale nie kapłanki. Apostołowie chyba wiedzieli z piewszej ręki, co wolno. Wszelkie argumenty za kapłaństwem kobiet opierają się w gruncie rzeczy na kompletnym niezrozumieniu, czym jest prawdziwa miłość i że pełniona funkcja nie oznacza, że ktoś jest lepszy. Tak naprawdę stoi za tym argumentami marksistowska koncepcja walki, ale nie klas, tylko płci. Jest to podobne do powierzchownych i pozbawionych kompletnie zrozumienia odczytań listu św. Pawła.
add2019.10.31 16:09
Jezus mówił do Żydów "Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce" Kościół jest nowym Izraelem zgodnie z Pismem wiec tym bardziej kapłani niekoniecznie muszą byc Żydami. Bóg wybrał mężczyzn jako pasterzy, sam się nawet wcielił w mężczyznę a nie kobietę. Musi byc powód ku temu a my nie jestesmy żeby kwestionowac wybory Boga i to nie znaczy że kobiety nie mają żadnej roli w Kościele czy w społeczeństwie. Możesz tego nie akceptować ale to nie znaczy że argumenty są dopasowane do odpowiedzi.